|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде алгоритмдерді программалау. |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.6. Else циклін басқару |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else) |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Else ұғымы мен қызметін анықтау; Else нұсқаулығының орындалуын талдау, қолдану; |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. 4.flippity.net арқылы топқа бөлу |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Үй тапсырмасын тексереді 5.Топқа бөлінеді |
ҚБ:жұлдыз /1 балл/ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Алтын саха» ойыны.
else командасы қандай қызмет атқарады? Есіңе түсір. Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды. Слайд материалы арқылы таныстырылым жасайды.
1-тапсырма./ Талдау тапсырмасы/
«Error», әйтпесе санның цифрларының қосындысын экранға шығаратын программа құрастыр. x=int(input('N=')) k=s=0 while x!=0: k=x%10 x//=10 s=s+k if k == 7: print('Error') break else: print(s)
2)Латын әріптерінен құралған L жол берілген. Осы жолда «k» әрпі кездесе ме? Анықтаңдар. Егер іздеген әріп кездессе, онда «bar», ал кездеспесе «joq» жауабын экранға шығаратын программа құрастыр. Программа коды: x=int(input('x=')) k=s=0 while x!=0: k=x%10 x//=10 if k < 5: print('Joq') break else: print('Ia')
3) Ұзындығы N(1≤N≤20) бүтін сандар мен бір ғана бөлшек саннан тұратын тізбек берілген. Бөлшек сан кей жағдайларда тізбекте кездеспеуі де мүмкін. Осы тізбекте бөлшек болса, онда санның орнын, әйтпесе «joq» жауабын экранға шығаратын программа құрастыр. Программада деректер тігінен енгізіледі.
2-тапсырма /көлемі үлкен тапсырма/ 1, 2-практикалық тапсырмалардың программа кодын талдаңдар (1, 3- суреттер). Екі программадағы еlse блогының қызметіне түсініктеме беріңдер.
|
Оқушылар қоржыннан нөмірленген сахаларды алып тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Дескриптор - Программада циклдің орындалуын анықтайды; -Программа кодын тексереді. Дескриптор: - Программада циклдің орындалуын анықтайды; -else циклін қолданады;
Дескриптор: -Программада циклдің орындалуын анықтайды; -Else циклінің жазылу кодын анықтайды;
Дескриптор: -Else операторының қызметін анықтайды. |
ҚБ: Ауызша мадақтау, ынталан- дыру
2 балл 2 балл 2 балл 3 балл |
Оқытуды ң белсенді әдістері NIS. Астана, 2013 Компьютер, оқулық.
Компьютер, оқулық. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс |
«Венн диаграммасы» Вreak сontinue, еlse цикл нұсқаулықтарының негізгі ұқсастық пен айырмашылықтарын салыстыра отырып, бағала. Бұл нұсқаулықтардың программа құрудағы маңызы қандай? Программа құруды қаншалықты жеңілдетеді? Ойыңды ортаға сал.
«БББ кестесі» әдісі |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспары Бөлім
Python тілінде алгоритмдерді программалау. Педагогтың
аты-жөні Күні Сынып:
8 Қатысушылар
саны Қатыспағандар
саны Сабақтың
тақырыбы: 4.6. Else циклін басқару Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
8.3.3.3
цикл
басқару
нұсқаулығын
қолдану (continue, break,
else) Сабақтың
мақсаты:
Else
ұғымы
мен
қызметін
анықтау; Else нұсқаулығының
орындалуын талдау, қолдану; Сабақтың
барысы:
Сабақтың кезені/
уақыт Педагогтың
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 1.Оқушылармен
амандасу.
2.Сабақтың тақырыбы мен
мақсаттарымен таныстыру. 3.Үй тапсырмасын
тексеру. Оқушылар дәптерлерді өзара
ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. 4.flippity.net арқылы топқа
бөлу 1.Мұғаліммен
амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге
жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен
танысады. 4.Үй тапсырмасын
тексереді 5.Топқа
бөлінеді ҚБ:жұлдыз /1
балл/ Сабақтың
ортасы
«Алтын
саха»
ойыны.
Вreak
нұсқаулығы
цикл жұмысына
қалай
әсер
етеді?
for i in range(1,10): if i ==4
: break циклі неше рет жұмыс істейді?
Вreak-ті циклде шартсыз қолдансақ, қандай нәтиже
аламыз?
Циклде бірнеше break нұсқаулығын қолдануға бола ма? Себебін түсіндір.
Вreak пен сontinue цикл басқару
нұсқаулықтарын программа
жазуда қолдана білу қаншалықты маңызды?
Шарт тексеру операторының else
командасы қандай қызмет атқарады?
Есіңе түсір.
Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды. Слайд
материалы арқылы
таныстырылым жасайды. 1-тапсырма./
Талдау тапсырмасы/
N
натурал
саны
берілген.
Сол
санның
цифрларының арасында
«7»
цифры
болса,
цикл
жұмысын
тоқтатып
«Error»,
әйтпесе санның цифрларының қосындысын экранға
шығаратын программа
құрастыр. x=int(input('N='))
k=s=0 while x!=0:
k=x%10 x//=10 s=s+k
if
k == 7: print('Error')
break
else:
print(s)
2)Латын әріптерінен құралған
L жол берілген. Осы жолда
«k» әрпі
кездесе ме?
Анықтаңдар. Егер
іздеген
әріп
кездессе,
онда
«bar»,
ал
кездеспесе
«joq»
жауабын
экранға
шығаратын
программа
құрастыр.
Программа коды: x=int(input('x=')) k=s=0
while x!=0: k=x%10 x//=10
if k
< 5:
print('Joq') break
else:
print('Ia')
3) Ұзындығы N(1≤N≤20) бүтін сандар мен
бір ғана бөлшек саннан тұратын тізбек берілген. Бөлшек сан кей жағдайларда тізбекте кездеспеуі де мүмкін. Осы тізбекте бөлшек болса, онда санның орнын, әйтпесе «joq»
жауабын экранға шығаратын программа құрастыр. Программада деректер тігінен енгізіледі.
2-тапсырма /көлемі
үлкен
тапсырма/
1,
2-практикалық тапсырмалардың
программа кодын талдаңдар (1,
3- суреттер). Екі программадағы
еlse блогының қызметіне
түсініктеме беріңдер.
Оқушылар қоржыннан
нөмірленген сахаларды
алып тақырып бойынша сұрақтарға
жауап береді
Оқушылар оқулықтағы
ақпаратпен танысады. Дескриптор - Программада циклдің
орындалуын анықтайды; -Программа кодын
тексереді.
Дескриптор:
-
Программада
циклдің орындалуын анықтайды;
-else
циклін
қолданады;
Дескриптор:
-Программада
циклдің орындалуын анықтайды;
-Else циклінің жазылу
кодын анықтайды;
Программа кодын тексереді..
Дескриптор: -Else операторының
қызметін анықтайды.
ҚБ:
Ауызша
мадақтау,
ынталан-
дыру
2
балл 2
балл 2
балл 3
балл
Оқытуды
ң
белсенді
әдістері
NIS.
Астана, 2013
Компьютер,
оқулық.
Компьютер,
оқулық. Сабақтың
соңы Кері
байланыс
«Венн диаграммасы»
Вreak
сontinue,
еlse цикл
нұсқаулықтарының негізгі
ұқсастық пен айырмашылықтарын
салыстыра отырып, бағала.
Бұл нұсқаулықтардың
программа құрудағы
маңызы
қандай?
Программа құруды
қаншалықты жеңілдетеді? Ойыңды
ортаға
сал.
«БББ
кестесі»
әдісі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













