|
Бөлім: |
8.3D Координация және реттелу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нусипбекова А |
|
Күні: |
02.03.2023ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гармондар арқылы гумаральды реттелу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.7.5 эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін анықтау 8.1.7.6 бездердің негізгі қызметтерін түсіндіру |
|
Сабақтың
мақсаты: |
Ағзадағы бездердің түрлерін атай алады Экзокринді, эндокринді, аралас бездердің айырмашылықтарын ажыратады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 1 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Стоп» әдісі арқылы бір-бірімен амандас |
«Стоп» әдісі арқылы бір-бірімен амандасады |
|
https://youtu.be/_WmfH5EDGTk |
||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин |
«Ойлан, тап» әдісі
Талқылау сұрақтары:
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау |
Оқушылар бейне ролик көреді. Сұрақтарға жауап береді |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 3 мин. |
1-тапсырма «Миға шабуыл» әдісі Бейнеролик көрсету Бейнеролик бойынша сұрақтарға жауап бер. Талқылаусұрақтары: Бездер нешеге бөлінеді? Гормон бөлетін бездер қалай аталады? Бездердің айырмашылығы неде? Ұқсастықтары неде? |
Бейнеролик көреді Сұрақтарға жауап береді |
ҚБ «Қолпаштау» |
|
||||||||||||
|
10 мин |
1-тапсырма «Мені тап» әдісі Эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан орнын және бөлетін сөлдерін анықта
ЕББҚ оқушы жұбымен бездердің 2-тапсырма «Болжам» кестесі Кестені толтыр.
ЕББҚ оқушы кестені толтыру кезінде сыныптасынан қолдау көреді және кестені жаза отырып, қарым-қатынасқа түсуі артады. Талқылау сұрақтары:
5. Адреналин қандай гормон, оның ағзаға қандай әсері бар? |
Суретте берілген бездердің атауларын жазады
Бағалау критерийі: Бездердің негізгі қызметтерін сипаттайды
Эндокринді және экзокринді аралас секреция бездерінің анықтамасын жазады, негізгі қызметін атайды
Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады |
Дескриптор: - Ми бөлігінде орналасқан бездерді табады-1балл - Дескриптор: Эндокринді безге анықтама береді-1 балл Экзокринді безге анықтама береді-1 балл Аралас безге анықтама береді-1 балл Эндокринді бездің қызметін жазады-1 балл Экзокринді бездің қызметін жазады-1 балл Аралас безге анықтама береді-1 балл
ҚБ «Жарайсың» «Тамаша» «Керемет» |
ДК экраны Кесте |
||||||||||||
|
6 мин
10 мин
6 мин |
2-тапсырма Оқыту түрі «Жұптық жұмыс» «Венн диаграммасы» әдісі Ағзада болатын экзокринді және эндокринді бездерді салыстыр Экзокринді бездер Эндокринді бездер
Ортақ белгісі
ЕББҚ оқушыға жұбы бездердің айырмашылығы мен ұқсастықтары туралы түсіндіре отырып, диаграмманы толтыруға қолдау білдіреді
Кері байланыс «Кездейсоқ дөңгелек»
|
Веен диаграммасына салады Айырмашылығын, ортақ тұстарын табады
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап бере отырып «Wordwoll» платформасы арқылы білімдерін тексереді |
Дескриптор - Экзокринді, эндокринді бездерді біледі - Ағзадағы бездерді салыстырады Бағалау түрі: Өзара бағалау ҚБ «Қолпаштау» .
|
Веен диаграммасы
Wordwoll платформасы арқылы сұрау |
||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
Эндокринді бездер қызметі және олардың бұзылуынан туындаған ауруларды жазып келу |
|
|
|
-
Оқушының аты-жөні
Тапсырма-1Гармон Без секрет сөздеріне анықтама
Тапсырма-2Төмендегі тізімде берілген ағзадағы бездерді экзокринді, эндокринді және аралас бездерге жіктеңдер.
Тапсырма-3
Сұрақ-жауап
Тапсырма-4 Ағза жұмысының гуморольдық жолмен реттелуі туралы тұжырымдар- ды белгілеңіз.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Эндокринді бездер 8-сынып
Эндокринді бездер 8-сынып
|
Бөлім: |
8.3D Координация және реттелу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нусипбекова А |
|
Күні: |
02.03.2023ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гармондар арқылы гумаральды реттелу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.7.5 эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін анықтау 8.1.7.6 бездердің негізгі қызметтерін түсіндіру |
|
Сабақтың
мақсаты: |
Ағзадағы бездердің түрлерін атай алады Экзокринді, эндокринді, аралас бездердің айырмашылықтарын ажыратады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 1 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Стоп» әдісі арқылы бір-бірімен амандас |
«Стоп» әдісі арқылы бір-бірімен амандасады |
|
https://youtu.be/_WmfH5EDGTk |
||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин |
«Ойлан, тап» әдісі
Талқылау сұрақтары:
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау |
Оқушылар бейне ролик көреді. Сұрақтарға жауап береді |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 3 мин. |
1-тапсырма «Миға шабуыл» әдісі Бейнеролик көрсету Бейнеролик бойынша сұрақтарға жауап бер. Талқылаусұрақтары: Бездер нешеге бөлінеді? Гормон бөлетін бездер қалай аталады? Бездердің айырмашылығы неде? Ұқсастықтары неде? |
Бейнеролик көреді Сұрақтарға жауап береді |
ҚБ «Қолпаштау» |
|
||||||||||||
|
10 мин |
1-тапсырма «Мені тап» әдісі Эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан орнын және бөлетін сөлдерін анықта
ЕББҚ оқушы жұбымен бездердің 2-тапсырма «Болжам» кестесі Кестені толтыр.
ЕББҚ оқушы кестені толтыру кезінде сыныптасынан қолдау көреді және кестені жаза отырып, қарым-қатынасқа түсуі артады. Талқылау сұрақтары:
5. Адреналин қандай гормон, оның ағзаға қандай әсері бар? |
Суретте берілген бездердің атауларын жазады
Бағалау критерийі: Бездердің негізгі қызметтерін сипаттайды
Эндокринді және экзокринді аралас секреция бездерінің анықтамасын жазады, негізгі қызметін атайды
Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады |
Дескриптор: - Ми бөлігінде орналасқан бездерді табады-1балл - Дескриптор: Эндокринді безге анықтама береді-1 балл Экзокринді безге анықтама береді-1 балл Аралас безге анықтама береді-1 балл Эндокринді бездің қызметін жазады-1 балл Экзокринді бездің қызметін жазады-1 балл Аралас безге анықтама береді-1 балл
ҚБ «Жарайсың» «Тамаша» «Керемет» |
ДК экраны Кесте |
||||||||||||
|
6 мин
10 мин
6 мин |
2-тапсырма Оқыту түрі «Жұптық жұмыс» «Венн диаграммасы» әдісі Ағзада болатын экзокринді және эндокринді бездерді салыстыр Экзокринді бездер Эндокринді бездер
Ортақ белгісі
ЕББҚ оқушыға жұбы бездердің айырмашылығы мен ұқсастықтары туралы түсіндіре отырып, диаграмманы толтыруға қолдау білдіреді
Кері байланыс «Кездейсоқ дөңгелек»
|
Веен диаграммасына салады Айырмашылығын, ортақ тұстарын табады
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап бере отырып «Wordwoll» платформасы арқылы білімдерін тексереді |
Дескриптор - Экзокринді, эндокринді бездерді біледі - Ағзадағы бездерді салыстырады Бағалау түрі: Өзара бағалау ҚБ «Қолпаштау» .
|
Веен диаграммасы
Wordwoll платформасы арқылы сұрау |
||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
Эндокринді бездер қызметі және олардың бұзылуынан туындаған ауруларды жазып келу |
|
|
|
-
Оқушының аты-жөні
Тапсырма-1Гармон Без секрет сөздеріне анықтама
Тапсырма-2Төмендегі тізімде берілген ағзадағы бездерді экзокринді, эндокринді және аралас бездерге жіктеңдер.
Тапсырма-3
Сұрақ-жауап
Тапсырма-4 Ағза жұмысының гуморольдық жолмен реттелуі туралы тұжырымдар- ды белгілеңіз.

шағым қалдыра аласыз














