Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: № 60 жалпы орта мектебі 8.3 Координация және реттелу Мұғалімнің аты-жөні: Оразбаева Назгуль Мухановна Күні: 5.05.2018 Сынып: 8 Қатысқандар:26 Қатыспағандар:0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо –және гиперфункция) |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.7.6 Эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Эндокриндік бездер қызметінің бұзылу түрлерін анықтау Оқушылардың басым бөлігі: Ішкі секреция бездерінің бұзылуынан пайда болған ауруларды ажырату. Кейбір оқушылар: қалқанша безінің гормонының аз және көп бөлінуінен туындайтын себептерін түсіндіріп; ауру түрін анықтау |
|
Бағалау критерийі (Ойлау дағдылары: білу , түсіну ,талдау) |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: гиперфункция , гипофункция , глюкоген , тироксин , тимус,эндимиялық зоб, гиперфункция , гипофункция Оқытудың тілдік мақсаты: тақырыптың мазмұнын меңгерту, топтастыру, суреттерге қарап отырып сәйкестендіру тапсырмаларын орындау барысында оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым дығдыларын қалыптастыру. Диалогқа / жазылымға қажетті тіркестер: Ішкі секреция бездерінің бұзылуынан......... Гипофиз безі мөлшерден көп бөлінгенде........ Ішкі секреция бездері дегеніміз? |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел»жалпы ұлттық идеясының маңыздылығын, қоғамымыздағы ұлттық бірлік бейбітшілік пен келісімді дамытудың ең маңызды шартты екенін оқушылардың бойларына сіңіру үшін құндылықпен дағдыларын қалыптастыруда құндылықтарға баулу негізінде көрсетемін |
|
Пəнаралық байланыс |
Пәнаралық байланысты жүзеге асыруда химия пәнінен химиялық элементтердің қасиеттерін мән мәтінде қарастырамыз. |
|
Алдыңғы білім |
7.3. Координация және реттелу 7.1.7.3 Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстырды біледі |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3-мин 5-мин Сабақтың ортасы 7-мин 10-мин 10-мин
|
Бездердің суреттері арқылы топтарға біріктіремін 1-топ. Гипофиз тобы 2-топ. Тимус тобы 3-топ. Бүйрек тобы 1.Ширату жаттығуы. Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында «Конверттегі сұрақ» әдісін қолданамын Әрбір оқушыға арнап конверт дайындаймын және оқу мақсатына сәйкес 2-3 сұрақ жазып,конвертке саламын. Конвертті оқушыларға таратып 2 минут уақыт беремін: оқушы стикерде өз атын,сұрақтың жауабын жазып конвертке салады және конвертті келесі оқушыға жібереді. Барлық оқушылар жауап бергенше конверттермен алмасады. Соңында стикерлерді жинап,бірнеше жауапты дауыстап оқимын. Сынып жауаптардың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. Оқушыларды оқу мақсатымен, бағалау критерийімен таныстыру. 1тапсырма. «Кластер құру» әдісі Мәтінді және оқулықтағы мәліметтерді пайдаланып берілген мына сөздерден кластер құрастыр және термин сөздерге сипаттама бер: Эндокриндік бездер, гиперфункция, гипофункция, қалқаншамаңы безі, қалқанша безі, айырша без, гипофиз, бүйрекүсті безі.
Эндокриндік бездер қызметінің бұзылуы
гиперфункция Гипофункция
гормон көп бөлінеді гормон аз бөлінеді
қалқаншамаңы безі, қалқанша безі, айырша без, гипофиз, бүйрекүсті безі Дескриптор: Білім алушы - кластерді құру арқылы эндокриндік бездер қызметінің бұзылу түрлерін анықтай алады - Термин сөздерге сипаттама бере алады Қалыптастырушы бағалау: Берілген тапсырманы орындауына қарай оқушыларды көңіл күйді білдіретін смайликтер арқылы кері байланыс орнатамын 2-тапсырма. «Сәйкестендіру» әдісі. Кестенің оң жақ бөлігінде берілген сөздерді пайдаланып, сөйлемдерді толықтырыңыз.
Дескриптор - микседема, кретинизм, акромегалия, Базедов ауруларының тұжырымдамаларын сәйкестендіреді; - вазопрессин,окситоцин,меланофор гормондарының түзілетін орнын көрсетеді. Көңіл күйді білдіретін смайликтер арқылы бағалаймын.
3-тапсырма. «Толықтыруды қажет ететін кесте» Қалқанша безінен гормон аз өндіріледі, ал басқада артық өндіріледі. Ауру адамның іс - әрекетінен ауру түрін анықтаңыз.
Дескриптор - қалқанша безінің гормонының аз бөлінуінен туындайтын себептерін түсіндіріп; ауру түрін анықтайды - қалқанша безінің гормонының көп бөлінуінен туындайтын себептерін түсіндіріп; ауру түрін анықтайды ҚБ. Көңіл күйді білдіретін смайликтер арқылы бағалау.
|
суреттер , маркер,
Конверт, Стикер
8-сынып оқулық. Биология «Атамұра» 2018 Авторлары: А.Р Соловьева, Б.Т Ибраимова 183-188 бет. сурет,
кесте, маркер,
Қалыптастырушы бағалауға арналған бағалау жинағы, кесте , электронды оқулық
8-сынып 72-74 бет
Қалыптастырушы бағалауға арналған бағалау жинағы 8-сынып 72-74 бет
маркер интерактивті тақта
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5-мин
|
Рефлексия «Қадамдар» әдісі Оқушылардың алған білімдерін белсендіруге арналған әдіс. Әр топтан бір оқушыдан шығарамын. Оқушылар тақтаға қарай бара жатқан кезде, әрбір қадамына өтілген тақырып бойынша бір сұрақ , ұғым тұжырым айтады. Тақтаға дейін қателеспей барлық ұғымдарды дұрыс айтқан оқушылар жарайсың деп мадақтаймын.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай Тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулы жəне Қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
|
Қабілеті төмен оқушылар: «Кластер құру» әдісі арқылы оқушылар терминдермен жұмыс жасау кезінде оқушының пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып барынша қолдау көрсетемін;
Қабілеті орта оқушылар: «Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылар бір – біріне бөлінген тақырыпты дауыстап оқып тыңдап, оқулықтағы мәтінді пайдаланып кесте толтыру арқылы оқушылардың тыңдалым, жазылым, айтылым дағдыларын дамытуға орташа қолдау көрсетемін
Қабілеті жоғары оқушылар: «Толықтыруды қажет ететін кесте» әдісі арқылы оқушылар топта ұйымдастыру қабілеттерін дамытып, талқылау жүргізгенде өз ой-пікірлерін қорғауға, сыни тұрғыдан ойлануға шығармашылық тапсырма беремін
|
|
Оқушыларды салауатты өмір салтын ұстана отырып, тазалық ережелерін үздіксіз сақтап отыруға дағдыландыру Сыныпта қауіпсіздік техникалық ережелерді үнемі еске түсіріп тұру.
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу Мақсаттар шынайы,қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақжоспарынан ауытқулар болдыма жəне неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: № 60 жалпы орта мектебі 7.4 Экожүйелер Мұғалімнің аты-жөні: Оразбаева Назгуль Мухановна Күні:17 .09.2018 Сынып: 7 Қатысқандар:0 Қатыспағандар:0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам – экожүйенің бөлігі |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.1 Адам мен экожүйе арасындағы қарым қатынастарды сипаттау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Адам – экожүйенің бөлігін анықтайды. Оқушылардың басым бөлігі: Адам мен экожүйе арасындағы қарым қатынасты сипаттайды. Кейбір оқушылар: Адам экожүйе бөлігі ретінде түсіндіріп; ауру түрін анықтау |
|
Бағалау критерийі (Ойлау дағдылары: білу , түсіну ,талдау) |
-Антропогендік фактор ұғымын анықтайды. - Адам мен экожүйе арасындағы қарым қатынасты сипаттайды.
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: гиперфункция , гипофункция , глюкоген , тироксин , тимус,эндимиялық зоб, гиперфункция , гипофункция Оқытудың тілдік мақсаты: тақырыптың мазмұнын меңгерту, топтастыру, суреттерге қарап отырып сәйкестендіру тапсырмаларын орындау барысында оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым дығдыларын қалыптастыру. Диалогқа / жазылымға қажетті тіркестер: Ішкі секреция бездерінің бұзылуынан......... Гипофиз безі мөлшерден көп бөлінгенде........ Ішкі секреция бездері дегеніміз? |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел»жалпы ұлттық идеясының маңыздылығын, қоғамымыздағы ұлттық бірлік бейбітшілік пен келісімді дамытудың ең маңызды шартты екенін оқушылардың бойларына сіңіру үшін құндылықпен дағдыларын қалыптастыруда құндылықтарға баулу негізінде көрсетемін |
|
Пəнаралық байланыс |
Пәнаралық байланысты жүзеге асыруда химия пәнінен химиялық элементтердің қасиеттерін мән мәтінде қарастырамыз. |
|
Алдыңғы білім |
7.3. Координация және реттелу 7.1.7.3 Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстырды біледі |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3-мин 5-мин Сабақтың ортасы 7-мин 10-мин 10-мин
|
Бездердің суреттері арқылы топтарға біріктіремін 1-топ. Гипофиз тобы 2-топ. Тимус тобы 3-топ. Бүйрек тобы 1.Ширату жаттығуы. Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында «Конверттегі сұрақ» әдісін қолданамын Әрбір оқушыға арнап конверт дайындаймын және оқу мақсатына сәйкес 2-3 сұрақ жазып,конвертке саламын. Конвертті оқушыларға таратып 2 минут уақыт беремін: оқушы стикерде өз атын,сұрақтың жауабын жазып конвертке салады және конвертті келесі оқушыға жібереді. Барлық оқушылар жауап бергенше конверттермен алмасады. Соңында стикерлерді жинап,бірнеше жауапты дауыстап оқимын. Сынып жауаптардың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. Оқушыларды оқу мақсатымен, бағалау критерийімен таныстыру. 1тапсырма. «Кластер құру» әдісі Мәтінді және оқулықтағы мәліметтерді пайдаланып берілген мына сөздерден кластер құрастыр және термин сөздерге сипаттама бер: Эндокриндік бездер, гиперфункция, гипофункция, қалқаншамаңы безі, қалқанша безі, айырша без, гипофиз, бүйрекүсті безі.
Эндокриндік бездер қызметінің бұзылуы
гиперфункция Гипофункция
гормон көп бөлінеді гормон аз бөлінеді
қалқаншамаңы безі, қалқанша безі, айырша без, гипофиз, бүйрекүсті безі Дескриптор: Білім алушы - кластерді құру арқылы эндокриндік бездер қызметінің бұзылу түрлерін анықтай алады - Термин сөздерге сипаттама бере алады Қалыптастырушы бағалау: Берілген тапсырманы орындауына қарай оқушыларды көңіл күйді білдіретін смайликтер арқылы кері байланыс орнатамын 2-тапсырма. «Сәйкестендіру» әдісі. Кестенің оң жақ бөлігінде берілген сөздерді пайдаланып, сөйлемдерді толықтырыңыз.
Дескриптор - микседема, кретинизм, акромегалия, Базедов ауруларының тұжырымдамаларын сәйкестендіреді; - вазопрессин,окситоцин,меланофор гормондарының түзілетін орнын көрсетеді. Көңіл күйді білдіретін смайликтер арқылы бағалаймын.
3-тапсырма. «Толықтыруды қажет ететін кесте» Қалқанша безінен гормон аз өндіріледі, ал басқада артық өндіріледі. Ауру адамның іс - әрекетінен ауру түрін анықтаңыз.
Дескриптор - қалқанша безінің гормонының аз бөлінуінен туындайтын себептерін түсіндіріп; ауру түрін анықтайды - қалқанша безінің гормонының көп бөлінуінен туындайтын себептерін түсіндіріп; ауру түрін анықтайды ҚБ. Көңіл күйді білдіретін смайликтер арқылы бағалау.
|
суреттер , маркер,
Конверт, Стикер
8-сынып оқулық. Биология «Атамұра» 2018 Авторлары: А.Р Соловьева, Б.Т Ибраимова 183-188 бет. сурет,
кесте, маркер,
Қалыптастырушы бағалауға арналған бағалау жинағы, кесте , электронды оқулық
8-сынып 72-74 бет
Қалыптастырушы бағалауға арналған бағалау жинағы 8-сынып 72-74 бет
маркер интерактивті тақта
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5-мин
|
Рефлексия «Қадамдар» әдісі Оқушылардың алған білімдерін белсендіруге арналған әдіс. Әр топтан бір оқушыдан шығарамын. Оқушылар тақтаға қарай бара жатқан кезде, әрбір қадамына өтілген тақырып бойынша бір сұрақ , ұғым тұжырым айтады. Тақтаға дейін қателеспей барлық ұғымдарды дұрыс айтқан оқушылар жарайсың деп мадақтаймын.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай Тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулы жəне Қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
|
Қабілеті төмен оқушылар: «Кластер құру» әдісі арқылы оқушылар терминдермен жұмыс жасау кезінде оқушының пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып барынша қолдау көрсетемін;
Қабілеті орта оқушылар: «Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылар бір – біріне бөлінген тақырыпты дауыстап оқып тыңдап, оқулықтағы мәтінді пайдаланып кесте толтыру арқылы оқушылардың тыңдалым, жазылым, айтылым дағдыларын дамытуға орташа қолдау көрсетемін
Қабілеті жоғары оқушылар: «Толықтыруды қажет ететін кесте» әдісі арқылы оқушылар топта ұйымдастыру қабілеттерін дамытып, талқылау жүргізгенде өз ой-пікірлерін қорғауға, сыни тұрғыдан ойлануға шығармашылық тапсырма беремін
|
|
Оқушыларды салауатты өмір салтын ұстана отырып, тазалық ережелерін үздіксіз сақтап отыруға дағдыландыру Сыныпта қауіпсіздік техникалық ережелерді үнемі еске түсіріп тұру.
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу Мақсаттар шынайы,қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақжоспарынан ауытқулар болдыма жəне неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Эндрокриндік бездер
Эндрокриндік бездер
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: № 60 жалпы орта мектебі 8.3 Координация және реттелу Мұғалімнің аты-жөні: Оразбаева Назгуль Мухановна Күні: 5.05.2018 Сынып: 8 Қатысқандар:26 Қатыспағандар:0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо –және гиперфункция) |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.7.6 Эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Эндокриндік бездер қызметінің бұзылу түрлерін анықтау Оқушылардың басым бөлігі: Ішкі секреция бездерінің бұзылуынан пайда болған ауруларды ажырату. Кейбір оқушылар: қалқанша безінің гормонының аз және көп бөлінуінен туындайтын себептерін түсіндіріп; ауру түрін анықтау |
|
Бағалау критерийі (Ойлау дағдылары: білу , түсіну ,талдау) |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: гиперфункция , гипофункция , глюкоген , тироксин , тимус,эндимиялық зоб, гиперфункция , гипофункция Оқытудың тілдік мақсаты: тақырыптың мазмұнын меңгерту, топтастыру, суреттерге қарап отырып сәйкестендіру тапсырмаларын орындау барысында оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым дығдыларын қалыптастыру. Диалогқа / жазылымға қажетті тіркестер: Ішкі секреция бездерінің бұзылуынан......... Гипофиз безі мөлшерден көп бөлінгенде........ Ішкі секреция бездері дегеніміз? |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел»жалпы ұлттық идеясының маңыздылығын, қоғамымыздағы ұлттық бірлік бейбітшілік пен келісімді дамытудың ең маңызды шартты екенін оқушылардың бойларына сіңіру үшін құндылықпен дағдыларын қалыптастыруда құндылықтарға баулу негізінде көрсетемін |
|
Пəнаралық байланыс |
Пәнаралық байланысты жүзеге асыруда химия пәнінен химиялық элементтердің қасиеттерін мән мәтінде қарастырамыз. |
|
Алдыңғы білім |
7.3. Координация және реттелу 7.1.7.3 Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстырды біледі |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3-мин 5-мин Сабақтың ортасы 7-мин 10-мин 10-мин
|
Бездердің суреттері арқылы топтарға біріктіремін 1-топ. Гипофиз тобы 2-топ. Тимус тобы 3-топ. Бүйрек тобы 1.Ширату жаттығуы. Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында «Конверттегі сұрақ» әдісін қолданамын Әрбір оқушыға арнап конверт дайындаймын және оқу мақсатына сәйкес 2-3 сұрақ жазып,конвертке саламын. Конвертті оқушыларға таратып 2 минут уақыт беремін: оқушы стикерде өз атын,сұрақтың жауабын жазып конвертке салады және конвертті келесі оқушыға жібереді. Барлық оқушылар жауап бергенше конверттермен алмасады. Соңында стикерлерді жинап,бірнеше жауапты дауыстап оқимын. Сынып жауаптардың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. Оқушыларды оқу мақсатымен, бағалау критерийімен таныстыру. 1тапсырма. «Кластер құру» әдісі Мәтінді және оқулықтағы мәліметтерді пайдаланып берілген мына сөздерден кластер құрастыр және термин сөздерге сипаттама бер: Эндокриндік бездер, гиперфункция, гипофункция, қалқаншамаңы безі, қалқанша безі, айырша без, гипофиз, бүйрекүсті безі.
Эндокриндік бездер қызметінің бұзылуы
гиперфункция Гипофункция
гормон көп бөлінеді гормон аз бөлінеді
қалқаншамаңы безі, қалқанша безі, айырша без, гипофиз, бүйрекүсті безі Дескриптор: Білім алушы - кластерді құру арқылы эндокриндік бездер қызметінің бұзылу түрлерін анықтай алады - Термин сөздерге сипаттама бере алады Қалыптастырушы бағалау: Берілген тапсырманы орындауына қарай оқушыларды көңіл күйді білдіретін смайликтер арқылы кері байланыс орнатамын 2-тапсырма. «Сәйкестендіру» әдісі. Кестенің оң жақ бөлігінде берілген сөздерді пайдаланып, сөйлемдерді толықтырыңыз.
Дескриптор - микседема, кретинизм, акромегалия, Базедов ауруларының тұжырымдамаларын сәйкестендіреді; - вазопрессин,окситоцин,меланофор гормондарының түзілетін орнын көрсетеді. Көңіл күйді білдіретін смайликтер арқылы бағалаймын.
3-тапсырма. «Толықтыруды қажет ететін кесте» Қалқанша безінен гормон аз өндіріледі, ал басқада артық өндіріледі. Ауру адамның іс - әрекетінен ауру түрін анықтаңыз.
Дескриптор - қалқанша безінің гормонының аз бөлінуінен туындайтын себептерін түсіндіріп; ауру түрін анықтайды - қалқанша безінің гормонының көп бөлінуінен туындайтын себептерін түсіндіріп; ауру түрін анықтайды ҚБ. Көңіл күйді білдіретін смайликтер арқылы бағалау.
|
суреттер , маркер,
Конверт, Стикер
8-сынып оқулық. Биология «Атамұра» 2018 Авторлары: А.Р Соловьева, Б.Т Ибраимова 183-188 бет. сурет,
кесте, маркер,
Қалыптастырушы бағалауға арналған бағалау жинағы, кесте , электронды оқулық
8-сынып 72-74 бет
Қалыптастырушы бағалауға арналған бағалау жинағы 8-сынып 72-74 бет
маркер интерактивті тақта
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5-мин
|
Рефлексия «Қадамдар» әдісі Оқушылардың алған білімдерін белсендіруге арналған әдіс. Әр топтан бір оқушыдан шығарамын. Оқушылар тақтаға қарай бара жатқан кезде, әрбір қадамына өтілген тақырып бойынша бір сұрақ , ұғым тұжырым айтады. Тақтаға дейін қателеспей барлық ұғымдарды дұрыс айтқан оқушылар жарайсың деп мадақтаймын.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай Тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулы жəне Қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
|
Қабілеті төмен оқушылар: «Кластер құру» әдісі арқылы оқушылар терминдермен жұмыс жасау кезінде оқушының пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып барынша қолдау көрсетемін;
Қабілеті орта оқушылар: «Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылар бір – біріне бөлінген тақырыпты дауыстап оқып тыңдап, оқулықтағы мәтінді пайдаланып кесте толтыру арқылы оқушылардың тыңдалым, жазылым, айтылым дағдыларын дамытуға орташа қолдау көрсетемін
Қабілеті жоғары оқушылар: «Толықтыруды қажет ететін кесте» әдісі арқылы оқушылар топта ұйымдастыру қабілеттерін дамытып, талқылау жүргізгенде өз ой-пікірлерін қорғауға, сыни тұрғыдан ойлануға шығармашылық тапсырма беремін
|
|
Оқушыларды салауатты өмір салтын ұстана отырып, тазалық ережелерін үздіксіз сақтап отыруға дағдыландыру Сыныпта қауіпсіздік техникалық ережелерді үнемі еске түсіріп тұру.
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу Мақсаттар шынайы,қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақжоспарынан ауытқулар болдыма жəне неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: № 60 жалпы орта мектебі 7.4 Экожүйелер Мұғалімнің аты-жөні: Оразбаева Назгуль Мухановна Күні:17 .09.2018 Сынып: 7 Қатысқандар:0 Қатыспағандар:0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам – экожүйенің бөлігі |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.1 Адам мен экожүйе арасындағы қарым қатынастарды сипаттау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Адам – экожүйенің бөлігін анықтайды. Оқушылардың басым бөлігі: Адам мен экожүйе арасындағы қарым қатынасты сипаттайды. Кейбір оқушылар: Адам экожүйе бөлігі ретінде түсіндіріп; ауру түрін анықтау |
|
Бағалау критерийі (Ойлау дағдылары: білу , түсіну ,талдау) |
-Антропогендік фактор ұғымын анықтайды. - Адам мен экожүйе арасындағы қарым қатынасты сипаттайды.
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: гиперфункция , гипофункция , глюкоген , тироксин , тимус,эндимиялық зоб, гиперфункция , гипофункция Оқытудың тілдік мақсаты: тақырыптың мазмұнын меңгерту, топтастыру, суреттерге қарап отырып сәйкестендіру тапсырмаларын орындау барысында оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым дығдыларын қалыптастыру. Диалогқа / жазылымға қажетті тіркестер: Ішкі секреция бездерінің бұзылуынан......... Гипофиз безі мөлшерден көп бөлінгенде........ Ішкі секреция бездері дегеніміз? |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел»жалпы ұлттық идеясының маңыздылығын, қоғамымыздағы ұлттық бірлік бейбітшілік пен келісімді дамытудың ең маңызды шартты екенін оқушылардың бойларына сіңіру үшін құндылықпен дағдыларын қалыптастыруда құндылықтарға баулу негізінде көрсетемін |
|
Пəнаралық байланыс |
Пәнаралық байланысты жүзеге асыруда химия пәнінен химиялық элементтердің қасиеттерін мән мәтінде қарастырамыз. |
|
Алдыңғы білім |
7.3. Координация және реттелу 7.1.7.3 Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстырды біледі |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3-мин 5-мин Сабақтың ортасы 7-мин 10-мин 10-мин
|
Бездердің суреттері арқылы топтарға біріктіремін 1-топ. Гипофиз тобы 2-топ. Тимус тобы 3-топ. Бүйрек тобы 1.Ширату жаттығуы. Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында «Конверттегі сұрақ» әдісін қолданамын Әрбір оқушыға арнап конверт дайындаймын және оқу мақсатына сәйкес 2-3 сұрақ жазып,конвертке саламын. Конвертті оқушыларға таратып 2 минут уақыт беремін: оқушы стикерде өз атын,сұрақтың жауабын жазып конвертке салады және конвертті келесі оқушыға жібереді. Барлық оқушылар жауап бергенше конверттермен алмасады. Соңында стикерлерді жинап,бірнеше жауапты дауыстап оқимын. Сынып жауаптардың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. Оқушыларды оқу мақсатымен, бағалау критерийімен таныстыру. 1тапсырма. «Кластер құру» әдісі Мәтінді және оқулықтағы мәліметтерді пайдаланып берілген мына сөздерден кластер құрастыр және термин сөздерге сипаттама бер: Эндокриндік бездер, гиперфункция, гипофункция, қалқаншамаңы безі, қалқанша безі, айырша без, гипофиз, бүйрекүсті безі.
Эндокриндік бездер қызметінің бұзылуы
гиперфункция Гипофункция
гормон көп бөлінеді гормон аз бөлінеді
қалқаншамаңы безі, қалқанша безі, айырша без, гипофиз, бүйрекүсті безі Дескриптор: Білім алушы - кластерді құру арқылы эндокриндік бездер қызметінің бұзылу түрлерін анықтай алады - Термин сөздерге сипаттама бере алады Қалыптастырушы бағалау: Берілген тапсырманы орындауына қарай оқушыларды көңіл күйді білдіретін смайликтер арқылы кері байланыс орнатамын 2-тапсырма. «Сәйкестендіру» әдісі. Кестенің оң жақ бөлігінде берілген сөздерді пайдаланып, сөйлемдерді толықтырыңыз.
Дескриптор - микседема, кретинизм, акромегалия, Базедов ауруларының тұжырымдамаларын сәйкестендіреді; - вазопрессин,окситоцин,меланофор гормондарының түзілетін орнын көрсетеді. Көңіл күйді білдіретін смайликтер арқылы бағалаймын.
3-тапсырма. «Толықтыруды қажет ететін кесте» Қалқанша безінен гормон аз өндіріледі, ал басқада артық өндіріледі. Ауру адамның іс - әрекетінен ауру түрін анықтаңыз.
Дескриптор - қалқанша безінің гормонының аз бөлінуінен туындайтын себептерін түсіндіріп; ауру түрін анықтайды - қалқанша безінің гормонының көп бөлінуінен туындайтын себептерін түсіндіріп; ауру түрін анықтайды ҚБ. Көңіл күйді білдіретін смайликтер арқылы бағалау.
|
суреттер , маркер,
Конверт, Стикер
8-сынып оқулық. Биология «Атамұра» 2018 Авторлары: А.Р Соловьева, Б.Т Ибраимова 183-188 бет. сурет,
кесте, маркер,
Қалыптастырушы бағалауға арналған бағалау жинағы, кесте , электронды оқулық
8-сынып 72-74 бет
Қалыптастырушы бағалауға арналған бағалау жинағы 8-сынып 72-74 бет
маркер интерактивті тақта
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5-мин
|
Рефлексия «Қадамдар» әдісі Оқушылардың алған білімдерін белсендіруге арналған әдіс. Әр топтан бір оқушыдан шығарамын. Оқушылар тақтаға қарай бара жатқан кезде, әрбір қадамына өтілген тақырып бойынша бір сұрақ , ұғым тұжырым айтады. Тақтаға дейін қателеспей барлық ұғымдарды дұрыс айтқан оқушылар жарайсың деп мадақтаймын.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай Тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулы жəне Қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
|
Қабілеті төмен оқушылар: «Кластер құру» әдісі арқылы оқушылар терминдермен жұмыс жасау кезінде оқушының пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып барынша қолдау көрсетемін;
Қабілеті орта оқушылар: «Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылар бір – біріне бөлінген тақырыпты дауыстап оқып тыңдап, оқулықтағы мәтінді пайдаланып кесте толтыру арқылы оқушылардың тыңдалым, жазылым, айтылым дағдыларын дамытуға орташа қолдау көрсетемін
Қабілеті жоғары оқушылар: «Толықтыруды қажет ететін кесте» әдісі арқылы оқушылар топта ұйымдастыру қабілеттерін дамытып, талқылау жүргізгенде өз ой-пікірлерін қорғауға, сыни тұрғыдан ойлануға шығармашылық тапсырма беремін
|
|
Оқушыларды салауатты өмір салтын ұстана отырып, тазалық ережелерін үздіксіз сақтап отыруға дағдыландыру Сыныпта қауіпсіздік техникалық ережелерді үнемі еске түсіріп тұру.
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу Мақсаттар шынайы,қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақжоспарынан ауытқулар болдыма жəне неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













