|
Бөлім: |
8.1А Атомдағы электрондардың қозғалысы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбалдиева Ақбөбек Сатыбалдықызы |
|
|
Күні: |
06.09 |
|
|
Сыныбы: 8 а |
Қатысушылар саны 20 |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Энергетикалық деңгейлер. №1 зертханалық тәжірибе «Атомдар модельдерін жасау» (2-сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.2 -әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну 8.1.3.3-s және р орбиталдарының пішінін білу 8.1.3.4 -алғашқы 20 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын және электронды – графикалық формуларын жаза білу |
|
|
Сабақтыңмақсаты: білу |
-әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсінеді. -s және р орбиталдарының пішінін біледі. -алғашқы 20 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын және электронды – графикалық формуларын жаза біледі. |
|
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды топтарға біріктіру. |
Алдыңғы сабақты маңыздылау. Кестелерді толтыру (жеке жұмыс): 1-нұсқа 2-нұсқа
Өзара бағалау. Бағалау критерийлері бойынша (слайд): -атом құрылысын біледі, электрон, нейтрон, протон(кем дегенде 4 элементтің) санын дұрыс анықтайды; -периодтық кестедегі ақпаратты пайдалана алады. Жауаптары:
Тапсырма 2. Алғашқы 20 элементтің атомдарында электрондардың орналасуын суреттеу. Мұғалім тақтада бір атомның электрондарының орналасуын көрсетеді.
Қалыптастырушы бағалауға арналған жұмыстарды орындау |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
Дескриптор:
Берілген элементтердің электрондық формуласын жазады-1 балл
Протон, нейтрон сандарын анықтайды-1 балл
Алғашқы 20 элементтің атомдарында электрондардың орналасуын суреттейді-1 балл
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин |
Кейбір оқушылар тапсырмаларды тез орындаған жағдайда, мұғалім таңдауға элементтерді ұсынады. |
Фронтальды сұрау: (интернет сайты бойынша)
1.Реттік нөмір нені білдіреді? Белгіленуі 2.Атомдар қандай бөлшектерден тұрады? Заряды? 3.Изотоп деген не? 4.Химиялық элемент деген не? 5.Периодтық система неше период, неше топтан тұрады? |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1 балл Элементтердің s-, p-элементтері болып жіктелуінің себебін анықтайды-1 балл |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. |
Презентациямен жұмыс. Оқушыларға s және p орбитальдарының формасын көрсетіп, дәптеріне жазып алу; |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Лабораториялық жұмыс №1 Атомдардың модельдерін дайындау Оқу мақсаты: - бірінші 20 элементтің электрондар санын атай білу; - меңгерілген білімдерді электрондардың электрондық қабаттарда орналасуының модельдерін салу үшін қолдану. |
Дескриптор: Атомдардың модельдерін дайындайды-1 балл Электрондардың электрондық қабаттарда орналасуының модельдерін салады-1 балл |
ДК экраны Жұмыс дәптерлері. |
|
Топтық жұмыс «жалғасын тап» 5 мин |
|
2.Тапсырма
Литий және Берилий атомдарының құрылысы |
Дескриптор: Литий және Берилий атомдарының құрылысын толық сипаттайды-1 балл |
Презентация |
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
3.Тапсырма Элемент атомдарындары
электронын орналасуын анықтайды |
Дескриптор: Элемент атомдарындары электронын орналасуын анықтайды-1 балл Валенттілік электрондарын анықтайды-1 балл |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Энергетикалық деңгейлер. №1 зертханалық тәжірибе «Атомдар модельдерін жасау»
Энергетикалық деңгейлер. №1 зертханалық тәжірибе «Атомдар модельдерін жасау»
|
Бөлім: |
8.1А Атомдағы электрондардың қозғалысы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбалдиева Ақбөбек Сатыбалдықызы |
|
|
Күні: |
06.09 |
|
|
Сыныбы: 8 а |
Қатысушылар саны 20 |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Энергетикалық деңгейлер. №1 зертханалық тәжірибе «Атомдар модельдерін жасау» (2-сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.2 -әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну 8.1.3.3-s және р орбиталдарының пішінін білу 8.1.3.4 -алғашқы 20 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын және электронды – графикалық формуларын жаза білу |
|
|
Сабақтыңмақсаты: білу |
-әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсінеді. -s және р орбиталдарының пішінін біледі. -алғашқы 20 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын және электронды – графикалық формуларын жаза біледі. |
|
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды топтарға біріктіру. |
Алдыңғы сабақты маңыздылау. Кестелерді толтыру (жеке жұмыс): 1-нұсқа 2-нұсқа
Өзара бағалау. Бағалау критерийлері бойынша (слайд): -атом құрылысын біледі, электрон, нейтрон, протон(кем дегенде 4 элементтің) санын дұрыс анықтайды; -периодтық кестедегі ақпаратты пайдалана алады. Жауаптары:
Тапсырма 2. Алғашқы 20 элементтің атомдарында электрондардың орналасуын суреттеу. Мұғалім тақтада бір атомның электрондарының орналасуын көрсетеді.
Қалыптастырушы бағалауға арналған жұмыстарды орындау |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
Дескриптор:
Берілген элементтердің электрондық формуласын жазады-1 балл
Протон, нейтрон сандарын анықтайды-1 балл
Алғашқы 20 элементтің атомдарында электрондардың орналасуын суреттейді-1 балл
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин |
Кейбір оқушылар тапсырмаларды тез орындаған жағдайда, мұғалім таңдауға элементтерді ұсынады. |
Фронтальды сұрау: (интернет сайты бойынша)
1.Реттік нөмір нені білдіреді? Белгіленуі 2.Атомдар қандай бөлшектерден тұрады? Заряды? 3.Изотоп деген не? 4.Химиялық элемент деген не? 5.Периодтық система неше период, неше топтан тұрады? |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1 балл Элементтердің s-, p-элементтері болып жіктелуінің себебін анықтайды-1 балл |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. |
Презентациямен жұмыс. Оқушыларға s және p орбитальдарының формасын көрсетіп, дәптеріне жазып алу; |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Лабораториялық жұмыс №1 Атомдардың модельдерін дайындау Оқу мақсаты: - бірінші 20 элементтің электрондар санын атай білу; - меңгерілген білімдерді электрондардың электрондық қабаттарда орналасуының модельдерін салу үшін қолдану. |
Дескриптор: Атомдардың модельдерін дайындайды-1 балл Электрондардың электрондық қабаттарда орналасуының модельдерін салады-1 балл |
ДК экраны Жұмыс дәптерлері. |
|
Топтық жұмыс «жалғасын тап» 5 мин |
|
2.Тапсырма
Литий және Берилий атомдарының құрылысы |
Дескриптор: Литий және Берилий атомдарының құрылысын толық сипаттайды-1 балл |
Презентация |
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
3.Тапсырма Элемент атомдарындары
электронын орналасуын анықтайды |
Дескриптор: Элемент атомдарындары электронын орналасуын анықтайды-1 балл Валенттілік электрондарын анықтайды-1 балл |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз



















