Тексерілді: Сайлауов С. |
Сабақ: Энергия. Энергияның сақталу заңы. | Мектеп: «Қосағаш» жом |
Күні: 04.12.2017ж. | Мұғалімнің есімі: Джангельдиева Г. |
Сынып: 9А,Ә | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: - |
2. Сабаққа негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) | Энергия түрлері мен оның формулаларымен танысып,механикалық күй туралы мағлұматтар алады. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Кинетикалық және потенциалдық энергиялар бар екенін біледі. |
| Оқушылардың басым бөлігі: Формуласын біледі. |
| Кейбір оқушылар: |
| Кинетикалық және потенциалдық энергияларды ажырата алады, формулаларды түрлендіреді, есептер шығара алады. |
Тілдік мақсаты | Оқушылар: |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: Энергия, кинетикалық энергия, потенциалдық энергия. |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
| Талқылауға арналған тармақтар: Дене күйін энергиямен қандай байланысы бар? |
| Адам өміріндегі күй, ол адамның күш қуаты, ал материалық нүктедегі күй дененің берілген уақыт мезетіндегі орны мен қалай қозғалатынын көрсететін шама болып табылады. |
Пәнаралық байланыс | Математика, әдебиет |
Жоспар |
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
Басталуы | Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.Дәптерлер мен оқулықтарын түгелдеу.Кеспелер арқылы топтарға бөлу. | Кеспе қағаздар |
ортасы
| Дұрыс/ дұрыс емес стратегиясыЕгер сұрақ дұрыс болса дұрыс деген белгіні қояды,егер ол анықтама қате болса, қате деген белгі қояды.Дұрыс/ дұрыс емес стратегиясы
Жаңа тақырыпты оқушыларға бөліп беру.Жаңа тақырып бойынша оқушылар өз дайындығын күшейту«Сөзжұмбақ» ойыны.Топтарға сұзжұмбақтар жазылған кеспе парақтарын тарату.
Жауабы:Механикалық энергия деп дененің механикалық жұмыс жасай алу қабілетін айтадыЭнергияның өлшем бірлігіне джоуль алынады.Жауабы:Табиғаттағы энергия жоғалып кетпейді және жоқтан пайда болмайды,ол тек бір түрден екінші түрге айналады.«Кім жылдам» сайысында оқушылар есептер шығарады.1. Массасы 5кг жүк белгілі бір биіктіктен еркін құлап Жердің бетіне 2,5с жетеді.Ауырлық күшінің жұмысын табыңдар.2.Баудың қатаңдығы 20Н/м және дене тербелісі кезінде ең шеткі нүктелерінің арақашықтығы 0,4м.Дененің ең үлкен потенциалдық энергисын табыңдар. 3. 10м биіктіктен құлаған массасы 2,5 кг жүктің потенциалдық энергиясы 1с-тан кейін қалай өзгереді?4.Егер үйдің әр қабатының биіктігі 3м болса,онда массасы 75 кг адам баспалдақпен бірінші қабаттан алтыншы қабатқа көтерілгенде ауырлық күші қандай жұмыс атқарады?5.Бала динамометрді созып,өзінің тарта алатын ең үлкен күшін анықтады.Ол 400 Н –ға тең болып шықты.Серіппені созғанда бала қандай жұмыс атқарады?Серіппенің қатаңдығы 10000 Н/м.Ітоп- «Ұқсастықтар»ІІ топ- «Айырмашылықтар»ІІІ топ- «Энергияның пайдасы»
| Оқулық, дәптер, А3 парағы, маркерлер, есептер жинағы
|
Аяқталуы | Кері байланыс 5 жолды өлең.Үйге тапсырма: | Кері байланыс парақшалары |
Қосымша ақпарат: Реактивті қозғалыс |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері |
Оқушылар кейбір жерлерге түсініксіз болып қалған жағдайда бағыт бағдар көрсетемін. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар немесе есептер ұсынамын. | Бағалау парақшасына бағалау критерийлерін енгіземін. Топтық жұмыстарда оқушыларға өзін-өзі бағалау, өзара бағалау жасатамын. | Математика
|
|
|
|
5. Қорытындылау/ РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1: 2:
|