ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.5.Энергия және қозғалыс тұрақты даму |
Мектеп: Әйтеке би ауданы Жабасақ орта мектебі |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: 25.05.2018 жыл. |
Мұғалімнің аты-жөні: Ибраев Азамат Болатулы |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
6.5.2. Қысым жануарлар әлеміне қалай әсер етеді |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
6.5.2.5 тірі организмдер үшін қысымның мәніне мысалдар келтіру |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Тірі организмдер үшін қысымның әсерін айта алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: тірі организмдер үшін қысымның мәнін есептеп, талдай алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: тірі организмдер үшін қысымның мәніне мысалдар келтір отырып дәлелдейді, баға береді, болжам жасай алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді. Ұғымдарды біледі, түсінеді, және қолдана алады; Таңдалған əдістердің көмегімен тірі организмдер үшін қысымның мәнін есептеп, өзгеру себептерін талдайды, баға береді. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Сыныптағы диaлог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тақырыптар: Сіз неліктен.. екенін айта аласыз ба? Өз ойларын ауызша және жазбаша жеткізе білуге, мәтіннің мазмұнын әңгімелеуге үйрету. Оқылым: Мәтінді оқи отырып қысым туралы зерделейді. |
||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым: сaбaқ бaрысындa қолдaнылғaн кaртaларды тaлқылaйды, шaғын топтaрдa бір-бірінің пікірлерін тыңдaйды. |
|||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: қысым түрлерін жабаша сипаттайды, тақырып бойынша эссе жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Негізгі терминдер мен ұғымдар: атмосфералық қысым, артериялық қысым |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеяға сай құндылығы: Зайырлы қоғам және жоғары руханият, азаматтық жауапкершілік, өмір бойы білім алу. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, география |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.5.2.3. Денелер қозғалысының себебін анықтау. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сыныпта жағымды ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру. Қатысушылар шеңбер құра отырады. Ортада сиқырлы қобдиша тұрады. Сыйлықтар – қағазға жазылған адамгершілік қасиеттер.Мысалы:Пысық, еті тірі, жарқын жүзді, салмақты, сенгіш. Қобдишадан әр қатысушы кезекпен бір сыйлықты таңдап алып, ішінде жазылған сөзді лайықты деп санаған адамға сыйлайды. Сыйлықтар үлестірілгеннен кейін, шеңбер бойынша өзінің сыйлығын айтады. «Мoзаика» әдісі бoйынша тoптастыру.
Белсенді әдіс «Күннің көзі» әдісі Оқушыларды 2 топқа бөлеміз. Екі шеңбер жасалады , онда екі өткен тақырып жазылады. Әр оқушыға тақырыпқа сай сұрақ қойылады . Әр дұрыс жауапқа бір сәуле беріледі. Күннің көзін тезірек құрастырған командасы жеңеді. Мысалы:
-Оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу. Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау; « БҮҮ » кестесі арқылы тақырыпқа сай не білетіндіктерін және нені үйренгісі келетінін жазу
|
«БҮҮ» кестесі |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқулықтағы мәтінмен танысу. «Түртіп алу» әдісі бойынша дәптермен жұмыс. Терминдерге шолу жасау, яғни мағынасын түсіндіру. 1-тапсырма.Топтық жұмыс. 1- топ: Жануарлар әлемінде қатты денелердің қысымы 2- топ: Тірі организмдерге түсіретін сұйықтықтың қысымы 3- топ: Атмосфералық қысым және жануарлар әлемі 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Қысымның болжамды мәні (кПа) сәйкестендіру кестесі
Жеке жұмыс «Синквейн» «Қысым» сөзіне сипаттама беру. -Бірінші жода – тақырып бір сөзбен беріледі (зат есім) -Екінші жолда- тақырып екі сөзбен сипаттау (сын есім) -Үшінші жолда – тақырыпқа қатысты қимыл атауынан үш сөз жазу (етістік) -Төртінші жолда – 4 сөзден тұратын бір сөйлем. -Бесінші жолда – тақырып мәнін ашатын бір синоним сөз Саралап оқыту әдісі 1-деңгей – ештеңе түсінген
жоқпын.
2-
деңгей – түсіндім,бірақ түсіндіре
алмаймын.
3-деңгей – барлығын түсіндім, басқа
оқушыға
түсіндіре аламын.
«Білім ағашы» әдісі
Деңгейлік сұрақтар беру. Тамыры: Атмосфералық қысым дегеніміз не? Діңі: Ауа райы және жергілікті жердің биіктігі атмосфераның қысымына қалай әседі? Бұтағы: Не себепті альпинистер тауға көтерілу үшін алдын ала денесін шынықтырады және оттегі бар балондар алып жүреді? |
Оқулықпен жұмыс. Жаратылыстану. 6 сынып. Р. Ә. Қаратабанов, Л.А. Верховцева, О. А. ваКостючентвееко, В. И. Прахнау, Г. С. Бойко, С. А. Матвеева. Оқулық. –Алматы: «Алматыкітап», 2018.- 202 бет.
https://www.youtube.com/watch?v=pCJ-jLDIt4E
Үш шапалақ
Смайликтер
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс . «Кемпірқосақ» әдісі
Тақтадағы кемпірқосақ суретіне өз есімдері жазылған стикерді желімдейді. Олар ең төменгі күлгін түстен ең жоғары орналасқан қызыл түске стикерді желімдеу арқылы өздерінің сабақтағы түсінік (немесе көңіл-күй) деңгейін білдіреді |
Бағалау кестесі. |
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. |
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша көмек көрсету үшін оқушыларға тапсырмалар беріледі, критерийлерге сүйене отырып, оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу. Қабілеті жоғары оқушылар салыстыру, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мəселенің бірегей шешімдерін табу. |
|
қауіпсіздік техникасы бoйынша кеңестер.
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау 1. Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты )? 1: 2: 3. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, /қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
.Энергия және қозғалыс
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.5.Энергия және қозғалыс тұрақты даму |
Мектеп: Әйтеке би ауданы Жабасақ орта мектебі |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: 25.05.2018 жыл. |
Мұғалімнің аты-жөні: Ибраев Азамат Болатулы |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
6.5.2. Қысым жануарлар әлеміне қалай әсер етеді |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
6.5.2.5 тірі организмдер үшін қысымның мәніне мысалдар келтіру |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Тірі организмдер үшін қысымның әсерін айта алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: тірі организмдер үшін қысымның мәнін есептеп, талдай алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: тірі организмдер үшін қысымның мәніне мысалдар келтір отырып дәлелдейді, баға береді, болжам жасай алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді. Ұғымдарды біледі, түсінеді, және қолдана алады; Таңдалған əдістердің көмегімен тірі организмдер үшін қысымның мәнін есептеп, өзгеру себептерін талдайды, баға береді. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Сыныптағы диaлог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тақырыптар: Сіз неліктен.. екенін айта аласыз ба? Өз ойларын ауызша және жазбаша жеткізе білуге, мәтіннің мазмұнын әңгімелеуге үйрету. Оқылым: Мәтінді оқи отырып қысым туралы зерделейді. |
||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым: сaбaқ бaрысындa қолдaнылғaн кaртaларды тaлқылaйды, шaғын топтaрдa бір-бірінің пікірлерін тыңдaйды. |
|||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: қысым түрлерін жабаша сипаттайды, тақырып бойынша эссе жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Негізгі терминдер мен ұғымдар: атмосфералық қысым, артериялық қысым |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеяға сай құндылығы: Зайырлы қоғам және жоғары руханият, азаматтық жауапкершілік, өмір бойы білім алу. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, география |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.5.2.3. Денелер қозғалысының себебін анықтау. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сыныпта жағымды ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру. Қатысушылар шеңбер құра отырады. Ортада сиқырлы қобдиша тұрады. Сыйлықтар – қағазға жазылған адамгершілік қасиеттер.Мысалы:Пысық, еті тірі, жарқын жүзді, салмақты, сенгіш. Қобдишадан әр қатысушы кезекпен бір сыйлықты таңдап алып, ішінде жазылған сөзді лайықты деп санаған адамға сыйлайды. Сыйлықтар үлестірілгеннен кейін, шеңбер бойынша өзінің сыйлығын айтады. «Мoзаика» әдісі бoйынша тoптастыру.
Белсенді әдіс «Күннің көзі» әдісі Оқушыларды 2 топқа бөлеміз. Екі шеңбер жасалады , онда екі өткен тақырып жазылады. Әр оқушыға тақырыпқа сай сұрақ қойылады . Әр дұрыс жауапқа бір сәуле беріледі. Күннің көзін тезірек құрастырған командасы жеңеді. Мысалы:
-Оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу. Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау; « БҮҮ » кестесі арқылы тақырыпқа сай не білетіндіктерін және нені үйренгісі келетінін жазу
|
«БҮҮ» кестесі |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқулықтағы мәтінмен танысу. «Түртіп алу» әдісі бойынша дәптермен жұмыс. Терминдерге шолу жасау, яғни мағынасын түсіндіру. 1-тапсырма.Топтық жұмыс. 1- топ: Жануарлар әлемінде қатты денелердің қысымы 2- топ: Тірі организмдерге түсіретін сұйықтықтың қысымы 3- топ: Атмосфералық қысым және жануарлар әлемі 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Қысымның болжамды мәні (кПа) сәйкестендіру кестесі
Жеке жұмыс «Синквейн» «Қысым» сөзіне сипаттама беру. -Бірінші жода – тақырып бір сөзбен беріледі (зат есім) -Екінші жолда- тақырып екі сөзбен сипаттау (сын есім) -Үшінші жолда – тақырыпқа қатысты қимыл атауынан үш сөз жазу (етістік) -Төртінші жолда – 4 сөзден тұратын бір сөйлем. -Бесінші жолда – тақырып мәнін ашатын бір синоним сөз Саралап оқыту әдісі 1-деңгей – ештеңе түсінген
жоқпын.
2-
деңгей – түсіндім,бірақ түсіндіре
алмаймын.
3-деңгей – барлығын түсіндім, басқа
оқушыға
түсіндіре аламын.
«Білім ағашы» әдісі
Деңгейлік сұрақтар беру. Тамыры: Атмосфералық қысым дегеніміз не? Діңі: Ауа райы және жергілікті жердің биіктігі атмосфераның қысымына қалай әседі? Бұтағы: Не себепті альпинистер тауға көтерілу үшін алдын ала денесін шынықтырады және оттегі бар балондар алып жүреді? |
Оқулықпен жұмыс. Жаратылыстану. 6 сынып. Р. Ә. Қаратабанов, Л.А. Верховцева, О. А. ваКостючентвееко, В. И. Прахнау, Г. С. Бойко, С. А. Матвеева. Оқулық. –Алматы: «Алматыкітап», 2018.- 202 бет.
https://www.youtube.com/watch?v=pCJ-jLDIt4E
Үш шапалақ
Смайликтер
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс . «Кемпірқосақ» әдісі
Тақтадағы кемпірқосақ суретіне өз есімдері жазылған стикерді желімдейді. Олар ең төменгі күлгін түстен ең жоғары орналасқан қызыл түске стикерді желімдеу арқылы өздерінің сабақтағы түсінік (немесе көңіл-күй) деңгейін білдіреді |
Бағалау кестесі. |
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. |
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша көмек көрсету үшін оқушыларға тапсырмалар беріледі, критерийлерге сүйене отырып, оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу. Қабілеті жоғары оқушылар салыстыру, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мəселенің бірегей шешімдерін табу. |
|
қауіпсіздік техникасы бoйынша кеңестер.
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау 1. Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты )? 1: 2: 3. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, /қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





