Мектеп атауы:
|
Қожаберген жырау
атындағы №6 орта
мектеп
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Алиханов
Р.К
|
Мерзімі:
|
12.02.24
|
Сынып: 6В
|
Қатысқаны:
|
Қатыспағаны:
|
Пән:
|
Жаратылыстану
|
Бөлім:
Бөлімше:
|
«Жанды және жансыз табиғаттағы
үдерістер»
4.1 Жанды және жансыз табиғаттағы
үдерістер
|
Тақырып:
|
Энергия және қозғалыс
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары:
|
Энергия көздерінің атауы
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық
оқушылар:Энергия түрлерін
біледі
Басым
оқушылар: температура мен жылу энергиясын
ажыратады.
Кейбір
оқушылар: энергияның өзара айналымына мысалдар
келтіреді
|
Бағалау
критерийлері
|
Түсіну: Энергия түрлерін
түсінеді
Геологиялық жыл санаудың ерекшеліктерін
түсінеді.
Талдау:дәстүрлі және баламалы энергияны талдай
алады.
Бағалау:Қазақстандағы энергия көздеріне мысал келтіре
алады
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңі/уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы (7-8 мин)
|
Психологиялық
ахуал: “Оқушылармен амандасу түгендеу
сынып реттілігін қадағалау
«Миға шабуыл» әдісі арқылы
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық
талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу
түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен
бөліседі.
Өзгенің пікірін
толықтырады.
1. Энергия деген не?
2.Энергияның қандай түрлерін
білесің?
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық
талқылау. және дене жаттығуларын жасағаннан кейін мұғалім
оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады.
|
Оқушылар бір-біріне тілек
білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық
оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Жеке
жұмыс
|
Мұғалімнің кері байланысы
Сұрақтарға дұрыс жауап берген
оқушылар бағаланады(2
балл)
Дескриптор
-Сұрақтарға дұрыс,толық жауап
береді, дәлелдейді
|
Интербелсенді
тақта
|
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
10-14мин
2-тапсырма
6-мин
3-тапсырма
6-8мин
4-тапсырма
5-мин
Сабақтың соңы
5-тапсырма
8-9мин
|
Мұғалімнің әрекеті
1-тапсырманы орындатады, бақылайды,
мысал, үлгі көрсетеді
2-тапсырма . «Полиглот»
әдісі
Оқушылармен бүгінгі сабақта кездесетін
терминологиямен таныстыру, мағыналарын сұрау. Терминдерді 3 тілде
таныстыру.
Қалыптастырушы бағалау:
мұғалім бақылауы және
комментарийі;
мұғалімнің кері байланысы.
Дескрипторлар Оқушылар
|
-терминдердің мағынасын түсіндіре
алады;
-Терминдердің 3 тілде аудармасын түсіндіре
алады;
|
3- тапсырма.Сергіту
сәті
Мұғалім Энергия көздерін дауыстап айтады, ал
оқушылар: «Жел энергиясы – секіру, Биоэнергетика - отыру, Күн
энергиясы – 2 рет қол шапалақтау, Су энергиясы - 3 рет қол
шапалақтау және оңға-солға иілу» жаттығуларын жаса
йды.
|
Суретке
қарап, «Энергияның
қандай түрлері қолданылады?» деген
сұраққа жауап береді
Слайдта берілген сұрақ жауапты
орындайды
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді,
логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары
қалыптасады
|
Оқушылар өз-өзін бағалайды
Мұғалім тарапынан жүретін
бағалау ауызша мадақтау
ҚБ «От шашу»
|
Жұмыс дәптері
Пкірлер» парағы әдісі, сұрақтар жазылған
парақшалар,қалам
|
4-тапсырма Орындатады,бақылатады,мысал,үлгі
көрсетеді.
1. Жұмбақтарды оқы. «Энергияның қандай түрін
адамдар әлдеқайда жиі
қолданады?» деген сұраққа жауап
бер.
|
|
Оқушылар өз-өзін
бағалайды
Мұғалім тарапынан жүретін бағалау ауызша
мадақтау
|
Жұмыс
дәптер
|
5-тапсырма. Орындатады,бақылатады,мысал,үлгі көрсетеді. Суреттегі
берілген суреттерді топтарға бөл. Бұл энергия
көздеріне
донор ретінде энергия
беретін не екенін жаз. Олар энергия көзінің қай
түріне
жатады?
|
Сүреттегі берілген сүреттерді топқа бөліп
энергия көздеріне донор ретінде энергия екенін
жазады
|
Оқушылар өз-өзін
бағалайды
Мұғалім тарапынан жүретін бағалау ауызша
мадақтау
|
Оқулық,сызғыш,қарандыш, 6-сынып оқулығы ,
жұмыс дәптері
|
|
.
|
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 4 минут
|
«Бір ауыз сөз»
әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында
оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын
тыңдайды.
|
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын
түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі
сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім,
қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын.
т.б.
|
Мұғалім
оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе
бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен
қатар, оқушыларды ынталандыру үшін
«Қошеметтеу» әдісі арқылы
бағалайды.
|
Кері байланыс парағы
Бағалау парақшасы
|
Үй тапсырмасы минут
|
Үй тапсырмасын беру
Синквейн құрау,тақырыбы:Энергия
көздері
|
Үй жұмысын түсініп алу,жазып алу
|
|
Кітап
|