Оқу ісінің меңгерушісі:
|
Бөлім: |
5.3 В Энергия және қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
|
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Энергияны тиімді пайдалану және қауіпсіздік |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.5.1.4- ғимараттарда жылу оқшаулағыштарын пайдаланудың практикалық әдістерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Жылуды оқшаулау не үшін қажет екенін біледі. |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
Үй тапсырмасын тексеру |
I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгелдеп,зейінін сабаққа аудару. Сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу.
II. Қызығушылығын ояту (Қара жорға) Үй тапсырмасын «Пазл» әдісімен тексеру 1.Балама ұғымы? 2.Баламалы энергияны дамытуға не себепші болады? 3. Дәстүрлі энергетикаға қарағанда Күн энергиясының тиімділігі неде? 4.Энергетикалық дағдарыс ұғымы деген не? 5. Баламалы энергия көздері деген не? 6. Баламалы энергияның бағыттары? 7. Қалпына келетін энергия көздері? 8.Энергия деген не ? 9. EXPO-2017 халықаралық девизі не деп аталады? |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл білдіреді, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл-күй арқылы жақындасады, және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.
Сұрақтарға жауап береді. |
Оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Десриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді Жалпы – 1 балл «Білім ленд карточка» |
Оқулық, жұмыс дәптері. Кітап, дәптер, қалам.
(Қазіргі жағдайда) ДК экраны.
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. |
Оқушылармен сұрақтар бойынша әңгіме жүргізіңіз:
қасиетін қалай пайдаланады.
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Оқулық, жұмыс дәптері Слайд |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
1-тапсырма. (Жеке жұмыс) Үйдегі электр энергиясын көп тұтынатын заттарды ата? 2. Тапсырма (Жұптық жұмыс) «Quiz Show»тапсырмасы. 3.Тапсырма.(Топтық жұмыс) I-топ:Энергияны тиімді пайдалану үшін не істеу керек? II-топ:Электр энергиясын үнемдеудің маңызы? III-топ:Электр энергиясын үнемдеудің күнделікті өмірде қолдану тәсілдері? Оқушыларды топтарға біріктіріп, оларға тапсырма береді: Сабақты бекіту тапсырмасы «Wordwall» платформасы |
Үйдегі электр энергиясын көп тұтынантын заттарды біледі. Энергияны тиімді пайдалану үшін негізгі энергия тұтынушыларды анықтайды.
Сұрақтарға жауап береді. Берілген әрекеттер; 1. Қажетсіз кезде жарықты сөндіру 2. Теледидарды пайдаланбаса да қосулы қалдыру 3. Энергия үнемдейтін шамдарды қолдану 4. Ұзақ уақыт суды ағызып қою 5. Қысқа душ қабылдау 6. Компьютерді жұмыстан кейін сөндірмеу 7. Ас үйдегі газды реттеп пайдалану 8. Барлық шамдарды бір уақытта қосу 9. Үйді табиғи жарықпен жарықтандыру 10. Жылу шықпау үшін есік-терезені жабу Жауабы: Дұрыс:1,3,5,7,9,10. Бұрыс:2,4,6,8. https://wordwall.net/resource/8607493 Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ Дескриптор: 1.Үйдегі электр энергиясын көп тұтынантын заттарды біледі. 2.Энергияны тиімді пайдалану үшін негізгі энергия тұтынушыларды анықтайды. Жалпы -3 балл
«Bilim lend» карточкасын бояйды. Дескриптор: 1.Тұрмыстық электораспаптарын қолданғанда қауіпсіздік ережелерін біледі. 2.Тұрмыстық электроаспаптардың кейбірін пайдаланбай энергияны үнемдеуге болатынын анықтайды. Жалпы -3балл
«Bilim lend» карточкасын бояйды. Дескриптор: 1.Энергияны дұрыс пайдалануды біледі. 2.Қайсы әрекеттер энергияны ысырап ететінін анықтайды. Жалпы – 3 балл
«Bilim lend» карточкасын бояйды. |
Таратпа қағаздар
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері.
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия
|
«Bilim lend» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Үй тапсырмасы Энергияны тиімді пайдалану және қауіпсіздік |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Bilim land» әдісі арқылы бағалайды. 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. Кері байланыс «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Энергия түрлері мен көздері
Энергия түрлері мен көздері
Оқу ісінің меңгерушісі:
|
Бөлім: |
5.3 В Энергия және қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
|
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Энергияны тиімді пайдалану және қауіпсіздік |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.5.1.4- ғимараттарда жылу оқшаулағыштарын пайдаланудың практикалық әдістерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Жылуды оқшаулау не үшін қажет екенін біледі. |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
Үй тапсырмасын тексеру |
I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгелдеп,зейінін сабаққа аудару. Сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу.
II. Қызығушылығын ояту (Қара жорға) Үй тапсырмасын «Пазл» әдісімен тексеру 1.Балама ұғымы? 2.Баламалы энергияны дамытуға не себепші болады? 3. Дәстүрлі энергетикаға қарағанда Күн энергиясының тиімділігі неде? 4.Энергетикалық дағдарыс ұғымы деген не? 5. Баламалы энергия көздері деген не? 6. Баламалы энергияның бағыттары? 7. Қалпына келетін энергия көздері? 8.Энергия деген не ? 9. EXPO-2017 халықаралық девизі не деп аталады? |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл білдіреді, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл-күй арқылы жақындасады, және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.
Сұрақтарға жауап береді. |
Оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Десриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді Жалпы – 1 балл «Білім ленд карточка» |
Оқулық, жұмыс дәптері. Кітап, дәптер, қалам.
(Қазіргі жағдайда) ДК экраны.
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. |
Оқушылармен сұрақтар бойынша әңгіме жүргізіңіз:
қасиетін қалай пайдаланады.
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Оқулық, жұмыс дәптері Слайд |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
1-тапсырма. (Жеке жұмыс) Үйдегі электр энергиясын көп тұтынатын заттарды ата? 2. Тапсырма (Жұптық жұмыс) «Quiz Show»тапсырмасы. 3.Тапсырма.(Топтық жұмыс) I-топ:Энергияны тиімді пайдалану үшін не істеу керек? II-топ:Электр энергиясын үнемдеудің маңызы? III-топ:Электр энергиясын үнемдеудің күнделікті өмірде қолдану тәсілдері? Оқушыларды топтарға біріктіріп, оларға тапсырма береді: Сабақты бекіту тапсырмасы «Wordwall» платформасы |
Үйдегі электр энергиясын көп тұтынантын заттарды біледі. Энергияны тиімді пайдалану үшін негізгі энергия тұтынушыларды анықтайды.
Сұрақтарға жауап береді. Берілген әрекеттер; 1. Қажетсіз кезде жарықты сөндіру 2. Теледидарды пайдаланбаса да қосулы қалдыру 3. Энергия үнемдейтін шамдарды қолдану 4. Ұзақ уақыт суды ағызып қою 5. Қысқа душ қабылдау 6. Компьютерді жұмыстан кейін сөндірмеу 7. Ас үйдегі газды реттеп пайдалану 8. Барлық шамдарды бір уақытта қосу 9. Үйді табиғи жарықпен жарықтандыру 10. Жылу шықпау үшін есік-терезені жабу Жауабы: Дұрыс:1,3,5,7,9,10. Бұрыс:2,4,6,8. https://wordwall.net/resource/8607493 Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ Дескриптор: 1.Үйдегі электр энергиясын көп тұтынантын заттарды біледі. 2.Энергияны тиімді пайдалану үшін негізгі энергия тұтынушыларды анықтайды. Жалпы -3 балл
«Bilim lend» карточкасын бояйды. Дескриптор: 1.Тұрмыстық электораспаптарын қолданғанда қауіпсіздік ережелерін біледі. 2.Тұрмыстық электроаспаптардың кейбірін пайдаланбай энергияны үнемдеуге болатынын анықтайды. Жалпы -3балл
«Bilim lend» карточкасын бояйды. Дескриптор: 1.Энергияны дұрыс пайдалануды біледі. 2.Қайсы әрекеттер энергияны ысырап ететінін анықтайды. Жалпы – 3 балл
«Bilim lend» карточкасын бояйды. |
Таратпа қағаздар
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері.
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия
|
«Bilim lend» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Үй тапсырмасы Энергияны тиімді пайдалану және қауіпсіздік |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Bilim land» әдісі арқылы бағалайды. 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. Кері байланыс «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
|
шағым қалдыра аласыз

















