Бекітілді:
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
6.3 Энергия және қозғалыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты – жөні: |
Атамбаева С.К. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
2.02.2026 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 «г» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Энергия түрлері мен көздері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
6.5.1.1 энергия көздерін атау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар энергия көздерін атайды, оларды жаңартылатын және жаңартылмайтын түрлерге ажыратады және күнделікті өмірден мысалдар келтіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық пен жаңашылдық Әр түрлі таным құралдарын қолдану, әлем туралы білімді жинақтай алу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин
10 мин
8 мин
|
ЖАҢА САБАҚ
МАҒЫНАНЫ ТАНУ «Түртіп алу» әдісі Бейнеролик: Энергия түрлері
№1.Тапсырма «Мәтінмен жұмыс» әдісі (ТЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) Canvaплатформасын пайдаланып джигсо әдісі арқылы топтық жұмыстарды орындайды
ҚЫЗЫҚ ЕКЕН Оқушыларға тақырыпқа байланысты қызықты информациядағы ақпараттар беріліп таныстырылады
№3.Тапсырма «Виктрина» әдісі (ЖТ) Жеке тапсырма (ФС тапсырмасы) Оқушылар Wordwall бағдарламасы арқылы викторина тапсырмасын орындайды
|
Түртіп алу әдісі арқылы бейнероликтегі негізгі ақпараттарды дәптерге түртіп алып ақпараттарды зерделейді
Оқушылар джигсо әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Тақырыпқа байланысты қызықты информация беріледі
Оқушылар викторина әдісі арқылы смартфонды пайдаланып, тақырыпты бекітеді
Жауабы 1–b, 2–b, 3–c, 4–c, 5–a, 6–a, 7–b, 8–b, 9–c, 10–c |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1. Энергия көздерін жаңғырмалы және жаңғырмайтын деп дұрыс жіктейді, кемінде 3 мысал келтіреді 1 б 2. Энергияның бір түрден екінші түрге айналуын схема немесе модель арқылы көрсетеді 1 б 3. Дәстүрлі және баламалы энергия көздерін салыстырып, өз ойын дәлелмен түсіндіреді 1 б
|
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=28451dd22af5
https://geo-301.my.canva.site/c0j20dkaeh3k39h8
https://geo-301.my.canva.site/c14pwjqaz01gv84k
https://wordwall.net/resource/107120207
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс canva платформасы арқылы «БББ» әдісі
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
https://geo-301.my.canva.site/c0xq14sq1eskcjf9
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-топ. «Дәстүрлі энергия көздері»
Біздің топ дәстүрлі энергия көздерін зерттеді. Дәстүрлі энергия көздеріне көмір, мұнай және газ жатады. Бұл энергия көздері ұзақ жылдар бойы электр энергиясын өндіруде және тұрмыста кеңінен қолданылып келеді. Олардың басты артықшылығы – қуаты жоғары және үздіксіз энергия бере алады. Алайда бұл энергия көздерінің кемшілігі де бар. Олар қоршаған ортаны ластайды және табиғатта қоры шектеулі. Отын жанған кезде ауаға зиянды газдар бөлініп, экологияға кері әсерін тигізеді.
2-топ. «Жаңғырмалы энергия көздері»
Біздің топ жаңғырмалы энергия көздерін қарастырды. Жаңғырмалы энергия көздеріне Күн, жел, су және биомасса энергиясы жатады. Бұл энергия көздерінің негізгі ерекшелігі – табиғатта үнемі жаңарып отырады және қоршаған ортаға зияны аз. Мысалы, Күн энергиясы электр энергиясына айналдырылып, үйлер мен өндіріс орындарын жарықтандыруда қолданылады. Жел энергиясы да экологиялық таза әрі тиімді энергия көзі болып табылады. Сондықтан болашақта жаңғырмалы энергия көздерін пайдалану өте маңызды.
3-топ. «Болашақтағы тиімді энергия»
Біздің топ болашақта тиімді болатын энергия көздері туралы ой қорытындылады. Қазіргі таңда адамзат баламалы энергия көздеріне көбірек көңіл бөле бастады. Себебі дәстүрлі энергия көздері азайып барады және табиғатқа зиян келтіреді. Болашақта Күн мен жел энергиясын кеңінен пайдалану тиімді деп санаймыз. Бұл энергия көздері экологиялық таза, қауіпсіз және адам денсаулығына зиян келтірмейді. Егер адамдар энергияны үнемдеп, жаңғырмалы көздерді қолданса, табиғатты қорғап, тұрақты дамуға қол жеткізуге болады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Энергия түрлері мен көздері 6 класс
Бекітілді:
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
6.3 Энергия және қозғалыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты – жөні: |
Атамбаева С.К. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
2.02.2026 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 «г» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Энергия түрлері мен көздері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
6.5.1.1 энергия көздерін атау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар энергия көздерін атайды, оларды жаңартылатын және жаңартылмайтын түрлерге ажыратады және күнделікті өмірден мысалдар келтіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық пен жаңашылдық Әр түрлі таным құралдарын қолдану, әлем туралы білімді жинақтай алу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин
10 мин
8 мин
|
ЖАҢА САБАҚ
МАҒЫНАНЫ ТАНУ «Түртіп алу» әдісі Бейнеролик: Энергия түрлері
№1.Тапсырма «Мәтінмен жұмыс» әдісі (ТЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) Canvaплатформасын пайдаланып джигсо әдісі арқылы топтық жұмыстарды орындайды
ҚЫЗЫҚ ЕКЕН Оқушыларға тақырыпқа байланысты қызықты информациядағы ақпараттар беріліп таныстырылады
№3.Тапсырма «Виктрина» әдісі (ЖТ) Жеке тапсырма (ФС тапсырмасы) Оқушылар Wordwall бағдарламасы арқылы викторина тапсырмасын орындайды
|
Түртіп алу әдісі арқылы бейнероликтегі негізгі ақпараттарды дәптерге түртіп алып ақпараттарды зерделейді
Оқушылар джигсо әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Тақырыпқа байланысты қызықты информация беріледі
Оқушылар викторина әдісі арқылы смартфонды пайдаланып, тақырыпты бекітеді
Жауабы 1–b, 2–b, 3–c, 4–c, 5–a, 6–a, 7–b, 8–b, 9–c, 10–c |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1. Энергия көздерін жаңғырмалы және жаңғырмайтын деп дұрыс жіктейді, кемінде 3 мысал келтіреді 1 б 2. Энергияның бір түрден екінші түрге айналуын схема немесе модель арқылы көрсетеді 1 б 3. Дәстүрлі және баламалы энергия көздерін салыстырып, өз ойын дәлелмен түсіндіреді 1 б
|
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=28451dd22af5
https://geo-301.my.canva.site/c0j20dkaeh3k39h8
https://geo-301.my.canva.site/c14pwjqaz01gv84k
https://wordwall.net/resource/107120207
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс canva платформасы арқылы «БББ» әдісі
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
https://geo-301.my.canva.site/c0xq14sq1eskcjf9
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-топ. «Дәстүрлі энергия көздері»
Біздің топ дәстүрлі энергия көздерін зерттеді. Дәстүрлі энергия көздеріне көмір, мұнай және газ жатады. Бұл энергия көздері ұзақ жылдар бойы электр энергиясын өндіруде және тұрмыста кеңінен қолданылып келеді. Олардың басты артықшылығы – қуаты жоғары және үздіксіз энергия бере алады. Алайда бұл энергия көздерінің кемшілігі де бар. Олар қоршаған ортаны ластайды және табиғатта қоры шектеулі. Отын жанған кезде ауаға зиянды газдар бөлініп, экологияға кері әсерін тигізеді.
2-топ. «Жаңғырмалы энергия көздері»
Біздің топ жаңғырмалы энергия көздерін қарастырды. Жаңғырмалы энергия көздеріне Күн, жел, су және биомасса энергиясы жатады. Бұл энергия көздерінің негізгі ерекшелігі – табиғатта үнемі жаңарып отырады және қоршаған ортаға зияны аз. Мысалы, Күн энергиясы электр энергиясына айналдырылып, үйлер мен өндіріс орындарын жарықтандыруда қолданылады. Жел энергиясы да экологиялық таза әрі тиімді энергия көзі болып табылады. Сондықтан болашақта жаңғырмалы энергия көздерін пайдалану өте маңызды.
3-топ. «Болашақтағы тиімді энергия»
Біздің топ болашақта тиімді болатын энергия көздері туралы ой қорытындылады. Қазіргі таңда адамзат баламалы энергия көздеріне көбірек көңіл бөле бастады. Себебі дәстүрлі энергия көздері азайып барады және табиғатқа зиян келтіреді. Болашақта Күн мен жел энергиясын кеңінен пайдалану тиімді деп санаймыз. Бұл энергия көздері экологиялық таза, қауіпсіз және адам денсаулығына зиян келтірмейді. Егер адамдар энергияны үнемдеп, жаңғырмалы көздерді қолданса, табиғатты қорғап, тұрақты дамуға қол жеткізуге болады.
шағым қалдыра аласыз


