Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы: |
М.Әуезов атындағы №128 жалпы білім беретін мектеп |
|
Бөлім/бөлімше: |
Жұмыс және қуат.Энергия |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Шабден М.К. |
|
Күні: |
9.04.2024ж |
|
Сынып: |
7 «Б» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Энергияның сақталуы және айналуы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.3.6 – механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты (SMART мақсат): |
Механиканың сақталу заңына есептер шығарады; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Түсіну,қолдану |
Сабақ барысы
|
Сабақ тың кезеңі /уақыт |
Педагогтың іс -әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ- тың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Оқушылар бір-біріне жылы лебіз білдіріп сабақты жақсы көңіл- күймен бастайды Мұғалім үй тапсырмасын «Қытырлақ картоп» әдісі арқылы қайталайды және сұрақтар қояды: Денелердің қозғалысы салдарынан туындайтын энергия түрі. -Энергияның өлшем бірлігі. -Потенциалдық энергияның негізгі теңдеуі. -Кинетикалық энергияның негізгі теңдеуі. |
Оқушылар «Шам» әдісі арқылы топтарға бөлінеді. «Энергия», «Жылдамдық», «Джоуль», «Масса» атауларын шамға фонарь жарығын түсіру арқылы анықтап, топтасады . 1-топ – «Энергия» 2-топ –«Жылдамдық» 3-топ –«Джоуль» 4 топ - «Масса» Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Ынталандыру Дұрыс жауаптарын ауызша мадақтау |
Интерактив- тік тақта Презен тация
|
|
Сабақ тың ортасы 30 мин |
Жаңа тақырыпты «Ой қозғау » әдісі арқылы айқындап алады. Бұл әдіс сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашуға ықпал етеді. Оқушылардың болжамдарын тыңдап, қосымша сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетеді. -Табиғатта энергия жоғалады ма? «Жасанды интеллект» әдісі арқылы жаңа тақырыппен танысады. «Кім жылдам» әдісі арқылы жеке жұмысты ұйымдастырады Оқушыларға деңгейлік есептер таратылады. Есептермен қалай жұмыс жасайтынын мұғалім түсіндіріп кетеді, тапсырма береді. Тапсырма: Жеке жеке ұсынылған есептер бойынша оқушыларға есептің шығару барысын тақтада қорғауды ұсыну. «Алтын балық» әдісі бойынша оқушыларға жұптық жұмысқа арналған тапсырмалар беріледі. Тапсырма: Оқушыларға есептермен қатар әртүрлі сұрақтар беріледі жауаптарымен сәйкестендіру қажет. «Қызықты сабақ» әдісі бойынша оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі топпен орындалатын сұрақтар қойылады. Тәжірибелік жұмыстарда көрсетіледі. Рефлексия «Көңіл күйді бейнеле» әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді және жаңа тақырыпқа тез үйренеді. Есептерге қарап жеке жұмыс жасайды. 1.Қатаңдығы 10 4 Н/м серіппе 3 см-ге сығылғанда оның потенциалдық энергиясы қалай өзгереді ? 2.Массасы 0,5 кг дене 4 м/с жылдамдықпен тік жоғары қарай лақтырылған. Ең жоғары биіктікке дейін көтерілгенде ауырлық күшінің жұмысын, потенциалдық энергияның өзгерісін анықтаңыз. 3.Қада қағатын массасы 500 кг дәу балға 10м биіктіктен түсіріледі. Оның 4м биіктіктегі потенциалдық энергиясы неге тең болады? Жұптық жұмыс орындау барысында оқушылар өздеріне берілген әртүрлі балықтарда берілген тапсырмаларға жауап жазып, сәйкес балықты табады. «Қызықты сабақ» әдісі арқылы өткізілген топтық жұмыста оқушылар деңгейлік тапсырмалар мен тәжірибелер орындайды. Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша алған мәліметтерімен кері байланыс жасайды. Сабақтан алған әсерлерін параққа бейнелейді. |
Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау: 1. Есептің шартын түсініп, берілгенін жаза алады. 2. Шамаларды ХБЖ айналдыра алады. 3. Формуланы біледі, есептеулер жүргізе алады. Жалпы балл-4 Жұптық жұмысты бағалау «Ұялы телефон»әдісі бойынша оқушылар өз- өздерін бағалайды Топтық жұмысты бағалау сабақта белсенді болған оқушыларға марапаттар беру арқылы жүргізіледі Рефлексия арқылы өзін-өзі бағалау . |
Интер белсенді тақта Есептер жазыл ған парақ тар Балық тар бейне ленген сәйкес тен- діру парақтары Ұялы телефон бейнеленген парақтар Jeopardlabs. Com платформа- сы Оқушы лар бейне ленген карточкалар |
|
Сабақ соңы 5 минут |
Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу; есептер шығару |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Энергияның сақталуы және айналуы
Энергияның сақталуы және айналуы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы: |
М.Әуезов атындағы №128 жалпы білім беретін мектеп |
|
Бөлім/бөлімше: |
Жұмыс және қуат.Энергия |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Шабден М.К. |
|
Күні: |
9.04.2024ж |
|
Сынып: |
7 «Б» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Энергияның сақталуы және айналуы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.3.6 – механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты (SMART мақсат): |
Механиканың сақталу заңына есептер шығарады; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Түсіну,қолдану |
Сабақ барысы
|
Сабақ тың кезеңі /уақыт |
Педагогтың іс -әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ- тың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Оқушылар бір-біріне жылы лебіз білдіріп сабақты жақсы көңіл- күймен бастайды Мұғалім үй тапсырмасын «Қытырлақ картоп» әдісі арқылы қайталайды және сұрақтар қояды: Денелердің қозғалысы салдарынан туындайтын энергия түрі. -Энергияның өлшем бірлігі. -Потенциалдық энергияның негізгі теңдеуі. -Кинетикалық энергияның негізгі теңдеуі. |
Оқушылар «Шам» әдісі арқылы топтарға бөлінеді. «Энергия», «Жылдамдық», «Джоуль», «Масса» атауларын шамға фонарь жарығын түсіру арқылы анықтап, топтасады . 1-топ – «Энергия» 2-топ –«Жылдамдық» 3-топ –«Джоуль» 4 топ - «Масса» Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Ынталандыру Дұрыс жауаптарын ауызша мадақтау |
Интерактив- тік тақта Презен тация
|
|
Сабақ тың ортасы 30 мин |
Жаңа тақырыпты «Ой қозғау » әдісі арқылы айқындап алады. Бұл әдіс сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашуға ықпал етеді. Оқушылардың болжамдарын тыңдап, қосымша сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетеді. -Табиғатта энергия жоғалады ма? «Жасанды интеллект» әдісі арқылы жаңа тақырыппен танысады. «Кім жылдам» әдісі арқылы жеке жұмысты ұйымдастырады Оқушыларға деңгейлік есептер таратылады. Есептермен қалай жұмыс жасайтынын мұғалім түсіндіріп кетеді, тапсырма береді. Тапсырма: Жеке жеке ұсынылған есептер бойынша оқушыларға есептің шығару барысын тақтада қорғауды ұсыну. «Алтын балық» әдісі бойынша оқушыларға жұптық жұмысқа арналған тапсырмалар беріледі. Тапсырма: Оқушыларға есептермен қатар әртүрлі сұрақтар беріледі жауаптарымен сәйкестендіру қажет. «Қызықты сабақ» әдісі бойынша оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі топпен орындалатын сұрақтар қойылады. Тәжірибелік жұмыстарда көрсетіледі. Рефлексия «Көңіл күйді бейнеле» әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді және жаңа тақырыпқа тез үйренеді. Есептерге қарап жеке жұмыс жасайды. 1.Қатаңдығы 10 4 Н/м серіппе 3 см-ге сығылғанда оның потенциалдық энергиясы қалай өзгереді ? 2.Массасы 0,5 кг дене 4 м/с жылдамдықпен тік жоғары қарай лақтырылған. Ең жоғары биіктікке дейін көтерілгенде ауырлық күшінің жұмысын, потенциалдық энергияның өзгерісін анықтаңыз. 3.Қада қағатын массасы 500 кг дәу балға 10м биіктіктен түсіріледі. Оның 4м биіктіктегі потенциалдық энергиясы неге тең болады? Жұптық жұмыс орындау барысында оқушылар өздеріне берілген әртүрлі балықтарда берілген тапсырмаларға жауап жазып, сәйкес балықты табады. «Қызықты сабақ» әдісі арқылы өткізілген топтық жұмыста оқушылар деңгейлік тапсырмалар мен тәжірибелер орындайды. Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша алған мәліметтерімен кері байланыс жасайды. Сабақтан алған әсерлерін параққа бейнелейді. |
Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау: 1. Есептің шартын түсініп, берілгенін жаза алады. 2. Шамаларды ХБЖ айналдыра алады. 3. Формуланы біледі, есептеулер жүргізе алады. Жалпы балл-4 Жұптық жұмысты бағалау «Ұялы телефон»әдісі бойынша оқушылар өз- өздерін бағалайды Топтық жұмысты бағалау сабақта белсенді болған оқушыларға марапаттар беру арқылы жүргізіледі Рефлексия арқылы өзін-өзі бағалау . |
Интер белсенді тақта Есептер жазыл ған парақ тар Балық тар бейне ленген сәйкес тен- діру парақтары Ұялы телефон бейнеленген парақтар Jeopardlabs. Com платформа- сы Оқушы лар бейне ленген карточкалар |
|
Сабақ соңы 5 минут |
Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу; есептер шығару |
|
|
шағым қалдыра аласыз














