Материалдар / Энергияның түрлері мен пайда болу көздері ҚМЖ1
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Энергияның түрлері мен пайда болу көздері ҚМЖ1

Материал туралы қысқаша түсінік
Энергияның түрлері мен пайда болу көздері ҚМЖ1
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Сәуір 2024
44
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

37 сабак

Сабак такырыбы: Энергия түрлері


Бөлім:

Энергия және қозғалыс

Педагогтің аты-жөні:


Күн:

Сыныбы : 5

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Энергияның түрлері мен пайда болу көздері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.5.1.1 -энергия түрлерін ажырату

Сабақтың мақсаты:

  • энергия ұғымын білу;

  • энергия түрлерін ажырату;

  • энергияның пайда болу көздері туралы білу;

Бағалау критерийлері


  • энергия ұғымын біледі;

  • энергия түрлерін ажыратады;

  • энергияның пайда болу көздері туралы біледі;


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

«Додокаэдр» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады

«Лампа түсі» арқылы топқа бірігуге нұсқау береді.

Оқушылар «Додокаэдр» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .





«Лампа түсі» түсі арқылы топтарға бірігеді.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Атом, молекула суреттері

5мин

ІІ Үй тапсырмасы

«Wordwall» тәсілі арқылы оқушылардың белсенділіктерін арттыру және тақырып бойынша білімдерін бағалау





«Стоп кадр» тәсілі арқылы бейнеролик көруді ұсынады

Оқушылар «Wordwall» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.

Фотосинтез

https://wordwall.net/ru/resource/67538595








Оқушылар «Стоп кадр» тәсілі сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Экран




3 мин

ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді.

Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Окулык

Жаратылыстану

Сабақтың ортасы


15 мин

Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады.

Мұғалімнің түсіндіруі:

Энергия – дененің жұмыс жасай білу қабілетін сипаттайтын физикалық шама.

Энергия Е – әрпімен белгіленеді

Энергия джоульмен өрнектеледі. Е = 1 [ Дж]





1-топ «Механикалық энергия »

2-топ «Жарық энергиясы»

3-топ «Жылу энергиясы»

4-топ «Химиялық және ядролық энергия» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, суретті талдап , өз ойларымен бөлісуді ұсынады.

Білімдерін толықтыру мақсатында «Кинометафора» тәсілі арқылы бейнероликті көруді ұсынады, топта талдайды

Оқушылар .мұғалімнің түсіндіруін мұқият тыңдайды, керекті ақпаратты дәптерге жазып алады.

Мұғалімнің ұсынған тақырыптары бойынша оқулықтан оқып танысады, топта талдайды, өз таңдаулары бойынша кез келген форматта қорғайды.









1-топ «Механикалық энергия »

2-топ «Жарық энергиясы»

3-топ «Жылу энергиясы»

4-топ «Химиялық және ядролық энергия» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, суретті талдап, өз ойларымен бөліседі, таныстырылым жасайды


Білімдерін толықтыру мақсатында «Кинометафора» тәсілі арқылы бейнероликті көреді, талдайды

Энергия (ағылшын тілінде)

https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/17264027-1d06-4254-9382-b19590e89bc3

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі



А4 парағы


суреттер






15

Сабақты бекіту тапсырмалары



Мұғалім жұмыстың қалай орындалуы туралы қысқаша ақпарат береді, жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады






1-тапсырма.

«Сәйкестендіру» тәсілі

Берілген энергия түрлерін суреттерімен сәйкестендіріңдер










А.Механикалық

В.Жарық

С.Жылу





Д .Электр

Е .Химиялық

МЯдролық






2-тапсырма.

« Кім жылдам?» ойыны

1.Ағаш, шымтезек, газ, көмір жағу арқылы алынатын энергия түрі /жылу энергиясы

2.Негізгі көздері мұнай, табиғи газконденсат кен орындары, батпақты жерлер, орман болып келетін энергия түрі/ химиялық энергия

3.Садақтың оғы, маятник, жел диірмені, арба, сағат қандай энергия түріне жатады?/механикалық энергия

4.Энергияның өлшем бірлігі/ Джоуль

5.Дененің жұмыс істеу қабілеті мен қуаты/энергия

6.Күн, ай, жұлдыз, алау, шырақ жататын энергия/жарық энергиясы

7.Жер бетіндегі ең негізгі энергия көзі/күн

8.Ядролық реакция және радиоактивті ыдырау кезінде пайда болатын энергия/ ядролық энергия

9.Электр энергиясын өлшеу бірлігі /

1 киловатт/сағат

10.1 килоджоульде/ 1000 джоуль

3-тапсырма

Тізбекті пайдалана отырып энергияға айналу жолын түсіндіріңіз.
















Дескриптор:

энергия түрлерін суреттерімен сәйкестендіреді;

Жалпы балл-3
















Дескриптор:

энергия түрлерін анықтайды;

Әр дұрыс жауапқа 1 балл

















Дескриптор :

тізбекті пайдалана отырып энергияға айналу жолын түсіндіреді;

Жалпы балл-2












А4 парағы, маркер, тапсырма жазылған парақтар т.б







































Сабақтың соңы

3 мин

Кері байланыс

«Білім шамы» арқылы кері байланыс жасауды ұсынады

Қатысушылар «Білім шамы» арқылы кері байланыс жасайды

Кері байланыс:

«Білім шамы» арқылы

2 мин

Үй тапсырмасы § 39 оку




.




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!