|
Білім беру ұйымының атауы: |
№209 МГ |
|||||||||
|
Бөлім: |
6-бөлім. Ғаламтор ғаламаты |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Мукаева Ж.Т. |
|||||||||
|
Пәні: |
қазақ тілі |
|||||||||
|
Күні: |
19-20.01.2025ж |
|||||||||
|
Сынып: 7 А,Ғ |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ең көп қолданыстағы желілер |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7. 1. 5. 1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау; 7.4.4.3. шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазады Құндылық: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіп - тәрбие бастауы» |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Сынып оқушыларын түгендеу. Оқушылар назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл» әдісі 1-блок. Атау және таным Қазір сен ең жиі қолданатын желі? Қазақстанда танымал 3 желіні ата. Видеоға арналған желі қайсы? Хабарлама алмасуға ыңғайлы желі? 2-блок. Қолдану себебі Бұл желіні не үшін қолданасың? Қай желі уақытты көп алады? Қай желі ақпарат алуға пайдалы? 3-блок. Пайда мен қауіп Әлеуметтік желінің бір пайдасы? Бір зияны? Желі адамды жақындата ма, алыстата ма? Сыныпты топқа бөлу |
Назары сабаққа аударылады. Қызығушылығы оянады
Бір–екі сөзбен немесе қысқа сөйлеммен жауап жібереді.
Басқа оқушылардың жауаптарын көріп, ұқсастықтар мен айырмашылықтарды байқайды.
Қолданылатын желілердің артықшылығы мен кемшілігін ойлап, қысқа пікірін қосады.
Өз жауабын сыныптағы немесе топтағы басқа оқушылардың жауаптарымен салыстырады. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың! Керемет шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
Оқулық Слайд Жүмыс дәптері |
||||||
|
Жаңа білім |
Мағынаны тану Инновация – қиындықтарды жеңе білу. Малкольм Гладвелл Жұптық жұмыс 1-тапсырма. 1.Мәтінді тыңдап, жұбыңның сұрағына тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап бер.
2. Сұрақтарға жауап бер. 1. «Әрқайсымыздың «цифрлық ізіміз» қолданыста болады» деген болжамға қалай қарайсың? 2.Сеніңше, бұл беталды ғаламторға кіруді, біреуге жағымсыз пікір жазуды шектей ме? 3.Бұл шындыққа айналса, біздің өмірімізде қандай өзгерістер болады деп ойлайсың? Құндылық Ынтымақтастық (жұппен жұмыс жасау); Сыни ойлау (деректер мен пікірді ажырата білу); Жауапкершілік (өз ойын дәлелді жеткізу). Саралау Мәтінді өз сөздерімен қысқаша түсіндіреді. ЕББҚ Деректерді пиктограмма немесе қысқа тірек сөздер арқылы көрсету; Жұбының сұрағына бір сөйлеммен ауызша жауап беру;
Топтық жұмыс 3-тапсырма Топтарға ортақ тапсырма. Мәтінді оқып, проблемалық сұрақтар құрастыр. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазыңдар. Құндылық: Ынтымақтастық – топта бірлесе жұмыс жасау. Сыни ойлау – тірек сөзді синониммен ауыстыру, мәтінді жинақтау, сұрақ құрастыру. Жауапкершілік – мәтін мен сұрақты сапалы орындау. Саралау: Тірек сөздерді өз бетімен ауыстырып, қысқа мәтін құрастырады. ЕББҚ Қысқа, 2–3 сөйлемдік мәтін жазу. Топтағы бір мүшемен бірге бір проблемалық сұраққа жауап беру. ӘТН
Жеке жұмыс 4-тапсырма Екі түрлі пікірдің бірін қолдап, жинақы мәтін жаз. 1.Мен үшін желі пайдалы. Мен өзімді желісіз елестете алмаймын, себебі... 2. Мен жастардың желіде ертеден кешке дейін отыруына қарсымын, өйткені.... Құндылық Сыни ойлау – аргументтерді таңдау, дәлелді мәтін жазу. Жауапкершілік – өз пікірін нақты жеткізу. Ынтымақтастық – жұп/топта пікір алмасу. Саралау Мысалмен толықтыруға бағыт беріледі. Өз пікірін таңдап, қысқа мәтін құрастырады; |
Мәтінді мұқият тыңдайды;
Тыңдалымнан негізгі деректерді анықтайды;
Жұбының сұрағына мәтіндегі деректерді қолданып дәлелді жауап береді;
Дерек пен өз пікірін логикалық байланыстырады
Мәтінді топпен оқиды немесе тыңдайды.
Негізгі деректер мен тірек сөздерді бөліп алады.
Тірек сөздерді синонимдермен ауыстырады.
Мәтінді жинақы, логикалық түрде қайта құрастырады.
Проблемалық сұрақтар құрастырады.
Топ мүшелерімен салыстырып, ортақ қорытынды жасайды
Екі пікірді оқиды және өз таңдауын жасайды.
Таңдалған пікірді қолдау үшін дәлелдер мен аргументтер ойлайды.
Мәтінді логикалық құрылыммен (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды) жазады.
Қорытынды ойды қысқаша баяндап, мәтінді аяқтайды.
|
Дескриптор: - мәтіндегі деректерді дұрыс анықтайды; -дәлелді жауап ұсынады; -жұбының сұрағына нақты әрі толық жауап береді; -мәтін мен сұраққа сүйене отырып қорытынды ой қалыптастырады. 3балл
Дескриптор: -мәтінді мұқият оқиды немесе тыңдайды; -мәтіннен негізгі идея мен тірек сөздерді бөліп алады; -тірек сөздерді синонимдік қатармен ауыстырады; -мәтінді жинақы түрде қайта жазады; -проблемалық сұрақтарды құрастырады; -топ ішінде пікір алмасып, бірлескен қорытынды жасайды. 5балл
Дескриптор: -жинақы, логикалық байланысы бар мәтін құрастырады; -мәтінді қысқа әрі мазмұнды етіп жеткізеді; -басқа оқушылардың пікірін тыңдап, салыстырады. 2балл |
|
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: Үй жұмысы: 8-тапсырма. |
Тақырып бойынша түйген ойларын айтады, қорытындылайды. Кері байланыс береді
|
Дескриптор арқылы бағаланады
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ең көп қолданыстағы желілер
Ең көп қолданыстағы желілер
|
Білім беру ұйымының атауы: |
№209 МГ |
|||||||||
|
Бөлім: |
6-бөлім. Ғаламтор ғаламаты |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Мукаева Ж.Т. |
|||||||||
|
Пәні: |
қазақ тілі |
|||||||||
|
Күні: |
19-20.01.2025ж |
|||||||||
|
Сынып: 7 А,Ғ |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ең көп қолданыстағы желілер |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7. 1. 5. 1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау; 7.4.4.3. шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазады Құндылық: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіп - тәрбие бастауы» |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Сынып оқушыларын түгендеу. Оқушылар назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл» әдісі 1-блок. Атау және таным Қазір сен ең жиі қолданатын желі? Қазақстанда танымал 3 желіні ата. Видеоға арналған желі қайсы? Хабарлама алмасуға ыңғайлы желі? 2-блок. Қолдану себебі Бұл желіні не үшін қолданасың? Қай желі уақытты көп алады? Қай желі ақпарат алуға пайдалы? 3-блок. Пайда мен қауіп Әлеуметтік желінің бір пайдасы? Бір зияны? Желі адамды жақындата ма, алыстата ма? Сыныпты топқа бөлу |
Назары сабаққа аударылады. Қызығушылығы оянады
Бір–екі сөзбен немесе қысқа сөйлеммен жауап жібереді.
Басқа оқушылардың жауаптарын көріп, ұқсастықтар мен айырмашылықтарды байқайды.
Қолданылатын желілердің артықшылығы мен кемшілігін ойлап, қысқа пікірін қосады.
Өз жауабын сыныптағы немесе топтағы басқа оқушылардың жауаптарымен салыстырады. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың! Керемет шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
Оқулық Слайд Жүмыс дәптері |
||||||
|
Жаңа білім |
Мағынаны тану Инновация – қиындықтарды жеңе білу. Малкольм Гладвелл Жұптық жұмыс 1-тапсырма. 1.Мәтінді тыңдап, жұбыңның сұрағына тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап бер.
2. Сұрақтарға жауап бер. 1. «Әрқайсымыздың «цифрлық ізіміз» қолданыста болады» деген болжамға қалай қарайсың? 2.Сеніңше, бұл беталды ғаламторға кіруді, біреуге жағымсыз пікір жазуды шектей ме? 3.Бұл шындыққа айналса, біздің өмірімізде қандай өзгерістер болады деп ойлайсың? Құндылық Ынтымақтастық (жұппен жұмыс жасау); Сыни ойлау (деректер мен пікірді ажырата білу); Жауапкершілік (өз ойын дәлелді жеткізу). Саралау Мәтінді өз сөздерімен қысқаша түсіндіреді. ЕББҚ Деректерді пиктограмма немесе қысқа тірек сөздер арқылы көрсету; Жұбының сұрағына бір сөйлеммен ауызша жауап беру;
Топтық жұмыс 3-тапсырма Топтарға ортақ тапсырма. Мәтінді оқып, проблемалық сұрақтар құрастыр. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазыңдар. Құндылық: Ынтымақтастық – топта бірлесе жұмыс жасау. Сыни ойлау – тірек сөзді синониммен ауыстыру, мәтінді жинақтау, сұрақ құрастыру. Жауапкершілік – мәтін мен сұрақты сапалы орындау. Саралау: Тірек сөздерді өз бетімен ауыстырып, қысқа мәтін құрастырады. ЕББҚ Қысқа, 2–3 сөйлемдік мәтін жазу. Топтағы бір мүшемен бірге бір проблемалық сұраққа жауап беру. ӘТН
Жеке жұмыс 4-тапсырма Екі түрлі пікірдің бірін қолдап, жинақы мәтін жаз. 1.Мен үшін желі пайдалы. Мен өзімді желісіз елестете алмаймын, себебі... 2. Мен жастардың желіде ертеден кешке дейін отыруына қарсымын, өйткені.... Құндылық Сыни ойлау – аргументтерді таңдау, дәлелді мәтін жазу. Жауапкершілік – өз пікірін нақты жеткізу. Ынтымақтастық – жұп/топта пікір алмасу. Саралау Мысалмен толықтыруға бағыт беріледі. Өз пікірін таңдап, қысқа мәтін құрастырады; |
Мәтінді мұқият тыңдайды;
Тыңдалымнан негізгі деректерді анықтайды;
Жұбының сұрағына мәтіндегі деректерді қолданып дәлелді жауап береді;
Дерек пен өз пікірін логикалық байланыстырады
Мәтінді топпен оқиды немесе тыңдайды.
Негізгі деректер мен тірек сөздерді бөліп алады.
Тірек сөздерді синонимдермен ауыстырады.
Мәтінді жинақы, логикалық түрде қайта құрастырады.
Проблемалық сұрақтар құрастырады.
Топ мүшелерімен салыстырып, ортақ қорытынды жасайды
Екі пікірді оқиды және өз таңдауын жасайды.
Таңдалған пікірді қолдау үшін дәлелдер мен аргументтер ойлайды.
Мәтінді логикалық құрылыммен (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды) жазады.
Қорытынды ойды қысқаша баяндап, мәтінді аяқтайды.
|
Дескриптор: - мәтіндегі деректерді дұрыс анықтайды; -дәлелді жауап ұсынады; -жұбының сұрағына нақты әрі толық жауап береді; -мәтін мен сұраққа сүйене отырып қорытынды ой қалыптастырады. 3балл
Дескриптор: -мәтінді мұқият оқиды немесе тыңдайды; -мәтіннен негізгі идея мен тірек сөздерді бөліп алады; -тірек сөздерді синонимдік қатармен ауыстырады; -мәтінді жинақы түрде қайта жазады; -проблемалық сұрақтарды құрастырады; -топ ішінде пікір алмасып, бірлескен қорытынды жасайды. 5балл
Дескриптор: -жинақы, логикалық байланысы бар мәтін құрастырады; -мәтінді қысқа әрі мазмұнды етіп жеткізеді; -басқа оқушылардың пікірін тыңдап, салыстырады. 2балл |
|
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: Үй жұмысы: 8-тапсырма. |
Тақырып бойынша түйген ойларын айтады, қорытындылайды. Кері байланыс береді
|
Дескриптор арқылы бағаланады
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз














