|
Бөлім атауы: Әлемдегі ірі кітапханалар. |
Мектеп: №10 ЖББМ |
||||||
|
Күні: 07.04.2025 |
Мұғалімнің аты-жөні: С. М. Жамбеков |
||||||
|
Сынып: 6-А |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ең үлкен, ең кіші, ең қымбат, ең ауыр кітаптар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.5.1.- мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру 6.3.5.1 -оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу; 6.4.4.3 - үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы орындай алады: Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды және сұрақтар қоя алады. Көпшілік оқушылар орындай алады: оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктейді және жинақы мәтін жаза алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Жинақы мәтінінде күшейткіш үстеуді қатыстыра алады. |
||||||
|
Бағалау критеийлері |
|
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлік және ынтымақ құндылығы |
||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Әлемдегі ірі кітапханалар. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. ІІ. Жағымды психологиялық ахуал. Шаттық шеңберінде тұрып, жақсы сөздер мен тілектер айтады. - Мен мақсатыма жетемін. - Мен қиялдай аламын. - Менің қиялым ұшқыр.
Қызықты деректер. Оқушылар суреттерге байланысты өз пікірлерін білдіреді.
Оқушылар мәліметтермен танысып, ой түйеді. Сабақтың тақырыбын анықтайды. Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал жүргізеді. Оқушылар қызықты мәліметтермен танысады, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар мәліметтермен танысып, ой түйеді. Сабақтың тақырыбын анықтайды. |
ҚБ |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
-Бұл ең сабырлы ұстаз -Қайырымдылық пен айуандықты танытады -Ақиқат пен жалғанның аражігін ажыратуға үйретеді -Оған адалдық танынтқан жөн -Ол саған ақылшы бола алады -Оны қолдан жасайды -Ол әртүрлі болады -Оны білімділер қадірлейді... Жұптық жұмыс «Ойлан, жұптас, бірік» әдісі арқылы «кітап» сөзіне ереже шығартамын. Сондай-ақ, оны елбасының ойымен нақтылау. «Кітап - ең сабырлы ұстаз. Тек кітап қана қайырымдылық пен айуандықтың, ақиқат пен жалғанның аражігін айнытпай танытып білуге үйретеді. Кітапты аялайық, құрметтейік, кітапқа адал болайық!» (Н.Ә.Назарбаев) Тапсырма. Мәтінді түсініп оқыңдар. «Түртіп ал, сұрақ құрастыр» әдісі арқылы мәтінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған үш сұрақ әрі үш жауап дайындайды. Ой түрткі Кітап туралы қандай қызықты мәлімет білесіңдер? Көлемі жағынан ерекше кітаптар шығаруда қандай мақсат көзделді деп ойлайсыңдар? Кітаптар неге қымбат
бағаланды?
ҚБ
Тапсырма. 2-тапсырма. Күшейткіш үстеулерін қатыстырып, оқылым мәтіні негізінде 4–5 сөйлем жазыңдар.
ҚБ |
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін «Қара жәшік» әдісін қолданамын. Жәшікке кітап салып қойып,оны төмендегі сұрақтар арқылы сипаттаймын. Сұрақтарға жауап береді. «Ойлан, жұптас, бірік» әдісі арқылы «кітап» сөзіне ереже шығартамын. Сондай-ақ, оны елбасының ойымен нақтылау. Мәтінді түсініп оқыңдар. «Түртіп ал, сұрақ құрастыр» әдісі арқылы мәтінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған үш сұрақ әрі үш жауап дайындайды. Мәтінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған үш сұрақ, үш жауап дайындайды; Өз пікірін білдіреді. Грамматикалық тапсырма орындайды. Күшейткіш үстеулерін қатыстырып, оқылым мәтіні негізінде 4–5 сөйлем жазыңдар. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
6-сынып қазақ тілі оқулығы. («Кітап патшалығы» журналынан) |
|
||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Рефлексия мына сұрақтар негізінде жүргізіледі: - Мен осы сабаққа дейін не білдім? - Осы сабақ маған несімен пайдалы болды? - Қандай мәселені әлі жақсарту керек? |
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ең үлкен, ең кіші, ең қымбат, ең ауыр кітаптар
Ең үлкен, ең кіші, ең қымбат, ең ауыр кітаптар
|
Бөлім атауы: Әлемдегі ірі кітапханалар. |
Мектеп: №10 ЖББМ |
||||||
|
Күні: 07.04.2025 |
Мұғалімнің аты-жөні: С. М. Жамбеков |
||||||
|
Сынып: 6-А |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ең үлкен, ең кіші, ең қымбат, ең ауыр кітаптар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.5.1.- мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру 6.3.5.1 -оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу; 6.4.4.3 - үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы орындай алады: Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды және сұрақтар қоя алады. Көпшілік оқушылар орындай алады: оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктейді және жинақы мәтін жаза алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Жинақы мәтінінде күшейткіш үстеуді қатыстыра алады. |
||||||
|
Бағалау критеийлері |
|
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлік және ынтымақ құндылығы |
||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Әлемдегі ірі кітапханалар. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. ІІ. Жағымды психологиялық ахуал. Шаттық шеңберінде тұрып, жақсы сөздер мен тілектер айтады. - Мен мақсатыма жетемін. - Мен қиялдай аламын. - Менің қиялым ұшқыр.
Қызықты деректер. Оқушылар суреттерге байланысты өз пікірлерін білдіреді.
Оқушылар мәліметтермен танысып, ой түйеді. Сабақтың тақырыбын анықтайды. Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал жүргізеді. Оқушылар қызықты мәліметтермен танысады, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар мәліметтермен танысып, ой түйеді. Сабақтың тақырыбын анықтайды. |
ҚБ |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
-Бұл ең сабырлы ұстаз -Қайырымдылық пен айуандықты танытады -Ақиқат пен жалғанның аражігін ажыратуға үйретеді -Оған адалдық танынтқан жөн -Ол саған ақылшы бола алады -Оны қолдан жасайды -Ол әртүрлі болады -Оны білімділер қадірлейді... Жұптық жұмыс «Ойлан, жұптас, бірік» әдісі арқылы «кітап» сөзіне ереже шығартамын. Сондай-ақ, оны елбасының ойымен нақтылау. «Кітап - ең сабырлы ұстаз. Тек кітап қана қайырымдылық пен айуандықтың, ақиқат пен жалғанның аражігін айнытпай танытып білуге үйретеді. Кітапты аялайық, құрметтейік, кітапқа адал болайық!» (Н.Ә.Назарбаев) Тапсырма. Мәтінді түсініп оқыңдар. «Түртіп ал, сұрақ құрастыр» әдісі арқылы мәтінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған үш сұрақ әрі үш жауап дайындайды. Ой түрткі Кітап туралы қандай қызықты мәлімет білесіңдер? Көлемі жағынан ерекше кітаптар шығаруда қандай мақсат көзделді деп ойлайсыңдар? Кітаптар неге қымбат
бағаланды?
ҚБ
Тапсырма. 2-тапсырма. Күшейткіш үстеулерін қатыстырып, оқылым мәтіні негізінде 4–5 сөйлем жазыңдар.
ҚБ |
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін «Қара жәшік» әдісін қолданамын. Жәшікке кітап салып қойып,оны төмендегі сұрақтар арқылы сипаттаймын. Сұрақтарға жауап береді. «Ойлан, жұптас, бірік» әдісі арқылы «кітап» сөзіне ереже шығартамын. Сондай-ақ, оны елбасының ойымен нақтылау. Мәтінді түсініп оқыңдар. «Түртіп ал, сұрақ құрастыр» әдісі арқылы мәтінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған үш сұрақ әрі үш жауап дайындайды. Мәтінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған үш сұрақ, үш жауап дайындайды; Өз пікірін білдіреді. Грамматикалық тапсырма орындайды. Күшейткіш үстеулерін қатыстырып, оқылым мәтіні негізінде 4–5 сөйлем жазыңдар. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
6-сынып қазақ тілі оқулығы. («Кітап патшалығы» журналынан) |
|
||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Рефлексия мына сұрақтар негізінде жүргізіледі: - Мен осы сабаққа дейін не білдім? - Осы сабақ маған несімен пайдалы болды? - Қандай мәселені әлі жақсарту керек? |
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз




















