|
Lesson Study сабақ жоспары № 1 |
||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі мен әдебиеті |
|||||
|
Бөлім: |
Кәсіп-бақыттың шырағы, еңбек-ырыстың бұлағы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 8 (т2) |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еңбек – байлық |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну; 8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар еңбек тақырыбына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсінеді және тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрайды |
|||||
|
Зерттеу жұмысының тақырыбы |
Белсенді әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың айтылым дағдысын жетілдіру – сенімді оқушы кепілі |
|||||
|
Зерттеу жұмысының мақсаты |
Сабақта белсенді әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың айтылым дағдысын жетілдіру |
|||||
|
Сыныпта қарастырылатын проблема |
Оқушылардың қазақ тілі, ағылшын тілі сабақтарында өз ойын жүйелі, нақты жеткізудегі қиыншылықтар |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу, сыныптың дайындығын тексеру, күнін, апта күнін, ауа-райын сұрау.
«Аффирмациялар» тренингі |
Күнтізбеге сәйкес жауап береді
Оқушылар шеңбер құрып, болашақта кім болғысы келетіні туралы айтып, сол мамандыққа қатысты бір сын есім айту. Мысалы: Мен – ұстазбын. Мен ақылдымын.
|
«Бағалау білезіктері» арқылы ұпай жинайды.
|
Күнтізбе @ustaz_kornekilikteri парақшасынан алынған |
||
|
|
Оқушылармен бірлесе сабақ тақырыбын, мақсатын анықтау.
|
Оқушылар суреттер мен үлестірмелерді сәйкестендіріп, сабақ тақырыбын және мақсатын анықтайды |
|
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім «Word Wall» платформасы арқылы балаларды үш топқа бөледі. Тыңдалым алды тапсырма: «Ой шақыру» әдісі. Оқушыларға қобдишадан сұрақтар:
« Еңбекпен келген нан тәтті» тыңдалым мәтінін ұсынады Мәтін бойынша 2 тесттік сұрақ Тыңдалым тапсырмасы
қос сөздерді, біріккен сөздерді, тұрақты тіркестерді теріп жазыңыздар
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Сөйлемдерді тиісті күрделі сөздермен, тұрақты тіркестермен толықтыру (әр жұпқа екі сөйлемнен)
«Алтын алқа» әдісі Әр топқа дөңгелек қима қағазға жазылған күрделі сөздер, көркемдегіш құралдар (мысалдар), тұрақты тіркестер, жіп беріледі.
Мұғалім т.т., к.с. және к.қ. анықтамасы жазылған конверт береді.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар тыңдалым мәтінін тыңдайды (2 мәрте).
Жұптық жұмыс
Тапсырма: берілген қима қағаздардан 1-топ – тұрақты тіркестерден 2-топ – күрделі сөздерден 3-топ – көркемдегіш құралдардан алқа жасайды.
Тапсырма: Алқаға тізілген сөздермен 2-3 сөйлем құрастырады, «Рөлдер үштігі» әдісі арқылы қорғайды. «Рөлдер үштігі» әдісі бойынша: Бір оқушы – алқаға тізілген сөздерді айтып береді. Екінші оқушы – мағынасын ашады. Үшінші оқушы – құрастырылған сөйлемдерді оқып береді. «Алтын алқаны» келесі топтың басшысына сыйлайды. |
Сұрақтың мағынасын түсініп, жауап береді – 1 ұпай Өз ойын дәлелді жеткізе алады – 1 ұпай Барлығы 2 ұпай Өзара бағалау Мәтін бойынша жетекші сұрақтарға жауап береді - 1 ұпай Қос сөздерді табады – 1 ұпай Біріккен сөздерді табады – 1 ұпай Тұрақты тіркестерге табады – 1 ұпай Барлығы 4 ұпай Сөйлемдерді тиісті күрделі сөздермен толықтырады – 1 ұпай Сөйлемдерді тиісті тұрақты тіркестермен – 1 ұпай Алқа бөлшектерін дұрыс табады – 1 ұпай Анықтамасы мен аудармасын түсіндіре алады – 1 ұпай Сөйлем құрастыра алады – 1 ұпай Барлығы – 3 ұпай |
Оқушылардың есімдері жазылған «Word Wall» барабаны Қобдиша, үлестірме қағаз Аудио ресурс |
||
|
Сабақтың соңы |
«+, -, қызық болды» рефлексиясы
Үйге тапсырма: «Ат-тонын ала қашу» тұрақты тіркесіне карикатура салу |
|
Ұпайлар саналады, күнделіктерге қойылады. |
|
||
2. Ешкімнің ала жібін аттамау – қиянат жасамау
3. Айды аспанға шығарды – аты шықты, таң қалдырды.
4. Айы оңынан туды – жолыболды.
5. Алақанына түкірді – іске дайын тұрды.
6. Ат-тонын ала қашу – басын алып қашу, жауапкершіліктен бас тарту.
7. Құрығы ұзын – билігі күшті.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Еңбек-байлық
Еңбек-байлық
|
Lesson Study сабақ жоспары № 1 |
||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі мен әдебиеті |
|||||
|
Бөлім: |
Кәсіп-бақыттың шырағы, еңбек-ырыстың бұлағы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 8 (т2) |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еңбек – байлық |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну; 8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар еңбек тақырыбына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсінеді және тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрайды |
|||||
|
Зерттеу жұмысының тақырыбы |
Белсенді әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың айтылым дағдысын жетілдіру – сенімді оқушы кепілі |
|||||
|
Зерттеу жұмысының мақсаты |
Сабақта белсенді әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың айтылым дағдысын жетілдіру |
|||||
|
Сыныпта қарастырылатын проблема |
Оқушылардың қазақ тілі, ағылшын тілі сабақтарында өз ойын жүйелі, нақты жеткізудегі қиыншылықтар |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу, сыныптың дайындығын тексеру, күнін, апта күнін, ауа-райын сұрау.
«Аффирмациялар» тренингі |
Күнтізбеге сәйкес жауап береді
Оқушылар шеңбер құрып, болашақта кім болғысы келетіні туралы айтып, сол мамандыққа қатысты бір сын есім айту. Мысалы: Мен – ұстазбын. Мен ақылдымын.
|
«Бағалау білезіктері» арқылы ұпай жинайды.
|
Күнтізбе @ustaz_kornekilikteri парақшасынан алынған |
||
|
|
Оқушылармен бірлесе сабақ тақырыбын, мақсатын анықтау.
|
Оқушылар суреттер мен үлестірмелерді сәйкестендіріп, сабақ тақырыбын және мақсатын анықтайды |
|
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім «Word Wall» платформасы арқылы балаларды үш топқа бөледі. Тыңдалым алды тапсырма: «Ой шақыру» әдісі. Оқушыларға қобдишадан сұрақтар:
« Еңбекпен келген нан тәтті» тыңдалым мәтінін ұсынады Мәтін бойынша 2 тесттік сұрақ Тыңдалым тапсырмасы
қос сөздерді, біріккен сөздерді, тұрақты тіркестерді теріп жазыңыздар
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Сөйлемдерді тиісті күрделі сөздермен, тұрақты тіркестермен толықтыру (әр жұпқа екі сөйлемнен)
«Алтын алқа» әдісі Әр топқа дөңгелек қима қағазға жазылған күрделі сөздер, көркемдегіш құралдар (мысалдар), тұрақты тіркестер, жіп беріледі.
Мұғалім т.т., к.с. және к.қ. анықтамасы жазылған конверт береді.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар тыңдалым мәтінін тыңдайды (2 мәрте).
Жұптық жұмыс
Тапсырма: берілген қима қағаздардан 1-топ – тұрақты тіркестерден 2-топ – күрделі сөздерден 3-топ – көркемдегіш құралдардан алқа жасайды.
Тапсырма: Алқаға тізілген сөздермен 2-3 сөйлем құрастырады, «Рөлдер үштігі» әдісі арқылы қорғайды. «Рөлдер үштігі» әдісі бойынша: Бір оқушы – алқаға тізілген сөздерді айтып береді. Екінші оқушы – мағынасын ашады. Үшінші оқушы – құрастырылған сөйлемдерді оқып береді. «Алтын алқаны» келесі топтың басшысына сыйлайды. |
Сұрақтың мағынасын түсініп, жауап береді – 1 ұпай Өз ойын дәлелді жеткізе алады – 1 ұпай Барлығы 2 ұпай Өзара бағалау Мәтін бойынша жетекші сұрақтарға жауап береді - 1 ұпай Қос сөздерді табады – 1 ұпай Біріккен сөздерді табады – 1 ұпай Тұрақты тіркестерге табады – 1 ұпай Барлығы 4 ұпай Сөйлемдерді тиісті күрделі сөздермен толықтырады – 1 ұпай Сөйлемдерді тиісті тұрақты тіркестермен – 1 ұпай Алқа бөлшектерін дұрыс табады – 1 ұпай Анықтамасы мен аудармасын түсіндіре алады – 1 ұпай Сөйлем құрастыра алады – 1 ұпай Барлығы – 3 ұпай |
Оқушылардың есімдері жазылған «Word Wall» барабаны Қобдиша, үлестірме қағаз Аудио ресурс |
||
|
Сабақтың соңы |
«+, -, қызық болды» рефлексиясы
Үйге тапсырма: «Ат-тонын ала қашу» тұрақты тіркесіне карикатура салу |
|
Ұпайлар саналады, күнделіктерге қойылады. |
|
||
2. Ешкімнің ала жібін аттамау – қиянат жасамау
3. Айды аспанға шығарды – аты шықты, таң қалдырды.
4. Айы оңынан туды – жолыболды.
5. Алақанына түкірді – іске дайын тұрды.
6. Ат-тонын ала қашу – басын алып қашу, жауапкершіліктен бас тарту.
7. Құрығы ұзын – билігі күшті.
шағым қалдыра аласыз
















