Материалдар / Еңбекақы. Еңбекақы түрлері

Еңбекақы. Еңбекақы түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
Еңбекақы ұғымына түсініктеме беріп, түрлерімен таныстыру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Мамыр 2021
938
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



№ 130 бұйрығына

35 қосымша

6 сәуір 2020 ж.

3 нысан





Анвар Исмаилов атындағы кәсіптік колледжі



Орта білімнен кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына арналған педагогінің сабақ жоспары

 

Тақырыбы : «Еңбекақы»

Модуль атауы /пәні
Экономика негіздері


Дайындаған: Сулейменова Жазира Акылбекқызы

" 06" сәуір 2021 ж.

Байланыс:

Сот.тел. +7 700 255 01 07

























1. Жалпы мәлімет

      Курс -2 ЭБА-191 оқу тобы

      Сабақ түрі – теориялық

2. Сабақ мақсаты:

Еңбекақы туралы теория оқушылардың ой-өрісін кеңейтіп, тереңдете түседі, сыни, логикалық ойлауды дамытуға ықпал етеді, пәнге деген қызығушылықты дамытады.


3. Сабақ міндеті: оқушыларға еңбекақыны және оның мазмұнын түсіндіру және танымдық қызығушылығын арттыру.

4. Сабақтың барысы

Сабақ этаптары

t

мин

Тапсырманың мазмұны


Әдістемелік қабылдау


Іс-әрекетті ұйымдастыру формасы


АКТны қолдану дағдылары

1

2

3

4

5

6

Ұйымдастыру

3







2

Сабаққа қатысушылармен сәлемдесу және кіріспе.

Сергіту

Синхронды топ

203 ауд.

Түгелдеу

Журнал бойынша

Синхронды


Жұмыс ережелерін анықтау және практикалық сабақты бағалау критерийі


Еңбекақыны сипаттай алады.


Еңбекақының түрлерін бір-бірінен айырмашылығын біледі, түсіндіреді


Еңбекақыны біледі

Бірлескен жұмыс міндеттері

Синхронды

топ


Тақырып бойынша оқу материалын ұсыну


Оп1

10

Тақырыпты хабарлау және сабақтың мақсатын қою. Оқу материалымен таныстыру.

Презентация Р/Р



Рп2

15

  1. Еңбекақыны түсіндіру.

  2. Мазмұнын, түрлерін үйрету.


Блиц-сауалнама


Синхронды

топ


Интербелсенді тақта

Прп3

20

Еңбекақы — жұмыс берушiнің қызметкерге атқарылған жұмыс үшін заттай немесе ақшалай берілетін төлем немесе сыйақы. Төлемнің мөлшері күндік, сағаттық ақыға байланысты немесе орындалған әр тапсырманың белгіленген ақысына байланысты есептелінуі мүмкін. Алайда кей жағдайларда қызметкерлер еңбекақыны клиенттерден сыйлық ретінде тікелей алуы мүмкін. Cалыстыратын болсақ, жалақы қызметкерге жұмыс істеген сағатына қарамастан белгілі бір уақыт (мысалы апта немесе ай) сайын берілетін тұрақты төлем.

Еңбекақы жұмыс уақыт бірлігіне (немесе орындалған әр тапсырмаға) байланысты төленеді. Жұмыс күні – осындай уақыт бірліктерінің ең алғашқы түрі болып табылады. Жұмыс уақытының бірнеше бөлікке бөлінуі бастаған кезі сағаттың ойлап табылуы уақытына дөп келді. Сондықтан, қазіргі таңда сағаттық төлем еңбекақының кең таралған түрі болып табылады.  Еңбекақы Ежелгі Грекияда  және Ежелгі Римде төленген


жеке


Офлайн

Жаңа тақырыпты бекіту

30

Жалданбалы еңбек ақша мен жұмысқа кеткен уақытты байланыстыруды талап етеді. Осыған орай Мозес Финлейдің The Ancient Economy кітабында ойын білдіреді. Оның ойынша, жалданбалы еңбек үшін екі қиын тұжырымдамалық қадам керек. Біріншіден, ол еңбекті адамнан және оның жұмысының өнімінен абстракциялануды талап етеді. Егер біреу шеберден бір зат сатып алса, ол оның еңбегін емес – өнімін сатып алады. Алайда, біреуді жалдаса, ол абстракцияны – жұмыс күшін сатып алады. Екіншіден, жалданбалы еңбек жүйесі сатып алынған еңбекті өлшеу әдісін талап етеді. Әдетте бұл екінші абстракция – жұмыс уақыты арқылы жүзеге асырылады.  ерттеулердің айтуынша, нарық күштері басым елдердің өзінде де еңбекақы мөлшері нәсіл мен жынысқа байланысты өзгеріске ұшырайтын көрінеді. Мысалы, АҚШ Еңбек Статистика Бюросының айтуынша, 2007 жылы әйелдер еңбекақысы еркектердің орташа еңбекақысының 80%-ын құраған. Сол сияқты, азиялық еркектер ақ нәсілді еркектерден 16%-ға және қара нәсілді еркекетерден 36%-ға көбірек тапқан. Бұл мәліметтер орташа мәндермен салыстырылған және жұмыстың түріне, мөшеріне және сапасына орай түзетілмеген.


Графикалық ұйымдастырушы


Асинхронды жеке тұлға


Тақта

Кері байланыс

Рефлексия

10


Чек-парағы

Асинхронды жеке тұлға





5. Бақылау парағы (балл парағы)


Критерийі

Максималды балл саны

Әріптік баға

Деңгейге жету

1

Оқу материалына деген қызығушылықты, шығармашылық және сыни ұстанымды, ақыл-ойды, тәнді және мінез-құлықты жүйелі дамыту арқылы білім алуға деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.Өзара қарым-қатынас орнату кезіндегі жақсы көзқарасты дамыту

25

С, С-,D, D+ (Қанағат.)

Білімі

2

  1. Еңбекақыны сипаттайды

25

3

  1. Еңбекақының түрлерін біледі

20

В-, С+,

( жақсы )

Түсінігі

4

  1. Білім алушылар еңбекақы ұғымын қолданады.

15

В, (жақсы)

Қолдану

5

  1. Түрлерін көрсетеді.



15

А, А- (өте жақсы)

Талдау

Синтез



100

















1 Мәселені анықтау

2 Мәселені шешу

3 Мәселе шешімді қабылдау

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ