Сабақ тақырыбы: Сабан
туралы түсінік.Сабаннан жасалатын жұмыс
түрлері
|
Мектеп:
|
Күні
:
|
Мұғалімнің
есімі:
|
СЫНЫП:
4-сынып
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
Оқушылардың сабан туралы
түсініктері қалыптасады.Тақырыпты түсінеді. Оқулықта берілген
тапсырмаларды орындайды.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
Шартты белгілермен дұрыс жұмыс
жасай білуге үйренеді.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:.
|
Жасаған бұйымын қалауынша өзгерте
алады.
|
Кейбір
оқушылар
|
Жұмыс орнын дайындау және еңбек қауіпсіздігін
сақтау ережесі жайлы біледі.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар: Оқушылардың еңбек
қауіпсіздігін сақтауережесі туралы түсініктері
қалыптасады.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
еңбек қауіпсіздігін
сақтау.
|
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Ереже дегеніміз
не?
|
Еңбек қауіпсіздігін қалай
сақтауға болады?
|
Өзің қауіпсіздігіңді қалай
сақтай аласың?
|
|
|
|
|
|
|
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Тапсырмаларды орындау.Кесте
толтыру.
|
Алдыңғы
тақырып
|
3-сыныпта өткен білімді
қайталау.
|
Жоспар
:
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығұлар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Қалыптастыру
шы
бағалау
|
Басталуы
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі
а) Оқушылармен
сәлемдесу;
б) оқушыларды
түгендеу;
в) жұмыс орнының сабаққа
дайындығын тексеру;
г) оқушылардың көңілін
сабаққа аудару.
Қауіпсіздік ережесімен
таныстыру.
2. Қызығушылықты
ояту:
«Қара жәшік»
әдісі
|
Психологиялық ахуалды
қалыптастыру 'Қызыл гүлім - ай' Оқушылармен бірге аталған биді
билейміз.
Оқушылармен бірге сұрақтар қою
арқылы бүгінгі күннің тақырыбын
табу.
|
Тапсырманы орындаған әр
оқушыға жетондар беріп отырамын.
|
Әлқисса
видео.
Жетондар арқылы
бағалау.
Қара жәшікке арналған
сұрақтар.
|
Ортасы
|
Жаңа сабақты
түсіндіру. Жұмыс орнын
дайындау және еңбек қауіпсіздігін сақтау ережесі жайлы түсінік
беру.
1.Қағазбен және қатырма
қағазбен жұмыс істеу орны.
2.Ермексазбен (сазбен) жұмыс
істеу орны.
3.Табиғи материалдармен жұмыс істеу
орны.
4.Кесте және тігіс тігу орны.
Еңбек мәдениетінің негізгі ережелерін есте
сақтаңдар:
Сабаққа арнаулы киіммен келу /алжапқыш, жеңсе
немесе халат, жаулық немесе телпек/; - құрал жабдықтарды, сурет,
сызба, жазу жазатын жұмыс дәптерлерін ретке келтіріп отыру; - тек
дұрыс құралмен ғана жұмыс жасау, оларды өзінің тиісті жерінде ғана
пайдалану; - техника қауіпсіздігінің ережесі бұзылған жағдайда,
жараланғанда дереу мұғалімге хабарлау.
|
Жаңа материалды меңгергенін тексеру
кезеңі:
1.
Оқушыларға оқыту: іштей, дауыстап –
тізбектей;
2.
Сұрақтарға жауап алу .
3.
Тапсырмаларды орындау.
Оқушылар ілінген плакатқа
барып ермексаз туралы білгісі келген сұрақтарын жазады. Мұғаліммен
бірге талдайды.
|
Өз ойын жазған және сұраққа
жауап берген оқушыға жетон беріп
отырамын.
|
Ермексаз туралы тақырып
жазылған плакаттар.
Жетондар арқылы
бағалау.
|
Оқулықпен
жұмыс.
|
Сарамандық жұмыс.
Сабаннан
сурет жасаудың технологиялық тізбесі
1. Сабанның бұнақтарын кесіп алады
2. Сабанның тақияларын 1 - 1, 5 суға қайнатады
3. Қайнатылған таяқтарды тіліп үтіктейді
4. Таяқшаларды ПВА қолданып жұқа қағазға желімдеп, қайтадан
үтіктейді
5. Суретті ақ және түсті қағаздарға түсіріп алады
|
Аяқталуы
|
БББ
кестесі
Білгенім
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
Үйге тапсырма: Ережені
оқы.
|
Оқушылар кестені толтырады.
Қалауынша оқып береді.
|
Кестені оқыған, талдаған және
сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға жетон беріп
отырамын.
|
Бағалауға арналған жетондар,
БББ кестесі.
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіру қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
үйреткенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері АКТ-мен
байланыс
құндылықтардағы
байланыс
|
Дарынды балаларға арналған
тапсырмалар
|
Үлгерімі төмен балаларға
арналған тапсырмалар
|
«Интервью» әдісі арқылы терең
ойлап, көркем жаза білетін оқушыны анықтауға
болады.
|
Сарамандық тапсырмадағы жұптық
тапсырмада екі оқушы бір-біріне көмек
көрсетеді.
|
Әр оқушының жинаған жетондарын
санату. Өзіне талдату. Неліктен азнемесе көп алдың? Немесе өз
бағаңа қанағаттанасың ба? деген сияқты сұрақтар
қоямын.
|
Дүниетану (қоршаған орта),
музыка.
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы
ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен
жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Жұмыс орнын қалай
реттейсің?
Арнаулы жұмыс киімдеріне
қандай киім түрлері жатады?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр
кезеңінде бағалау.
2: Дарынды және үлгерімі төмен
оқушылардың ерекшелігіне көңіл
бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1: Сабақтың нәтижесіне көңіл
бөлу.
2:
Рефлексия.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім ?
|