|
Сабақ:қазақ тілі |
Мектеп: «Қосағаш» жалпы орта мектебі Тексерілді: С. Сайлауов. |
|
|
Сынып: 5 |
Мұғалімнің аты жөні: Жорабай Гүлнара |
|
|
Күні: |
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Бөлім / тақырып |
Жануарлар мен өсімдіктер әлемі. Еңбекқор ара |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
(5.О6).Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу. |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Оқылым стратегияларын қолданып, жалпы мазмұнын түсініп оқиды. |
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды.. |
||
|
Кейбір оқушылар орындай алады Мәтін мазмұнына өз білетін ақпараттарды қосады. |
||
|
Бағалау критерийі |
Мәтінді көркем және түсініп оқиды. Мәтіндегі негізгі ақпартты анықтайды. |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтін бойынша сұрақтар құрай алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Гүл шірнесі, бір шырынды, көп шырынды Талқылауға арналған сұрақтар: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Араның тіршілігі арқылы бірліктің, ынтымақтың мәнін түсіндіру. Балдың емдік қасиеті туралы мағлұмат алады. |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
әдебиет, |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Ара туралы мағлұматтар біледі. |
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Оқушылармен амандасу, ынтымақтастық орнату. Үй тапсырмасын оқып, «Дәріген» әдісі арқылы бір- бірін бағалайды. Оқушыларды топқа бөлу, суреттер арқылы. «Ара» сөзіне топтастыру жасау арқылы, тақырып туралы мағлұматтар жинақтайды. «Ара» сөзінің омоним болатынын дәлелдейді. Көп мағыналы сөз бен омоним сөздің айырмашылығын айтады. |
кеспе қағаздар |
|||
|
Сабақтың ортасы 20 мин
|
«Жигсо» әдісі арқылы еңбекқор аралар туралы мағлұматта оқып меңгереді. Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтаңдар. Бал аралары өте еңбекқор жәндік. Бал жинауда жыл мезгілі, ауа райы, ара ұясының күйі, өсімдік түрі және оның омартаға қашықтығы, шірненің бөліну дәрежесі маңызды рөл атқарады.Бал арасы балға қажетті гүл шірнесі мен тозаңын жинау үшін тынбастан гүлден гүлге қонады. Негізінен бұл істі «жұмысшы» аралар ғана атқарады. Аралар жайылған кездері ондаған шақырымға дейін алаңсыз ұшып кете береді. Және адаспай өз ұяларын тауып қайтады. Барлауға шыққан ара ә дегеннен шырынды гүл мен шүйгінді шөпті іздейді. Тапқан кезде өздеріне тән белгілермен кейінгілерге хабар береді. Өсімдіктің бір түрінен жиналған бал «бір шырынды», ал бірнеше өсімдік түрінен жиналған бал «көп шырынды» деп аталады. Оны өсімдіктің түріне қарай атайды. Қазақстанда әр ұядан орта есеппен жылына 15 кг-ға дейін, жекелеген тәжірибелі бал ара өсірушілер 180 кг-ға дейін бал жинайды екен. |
Тақырыпқа байланысты мәтіндер |
|||
|
Сабақтың соңы
10 мин |
«Еңбекқор ара» тақырыбында топтан бір -бір оқушы шығып сұхбат құрады. Соңында мәтінді кім қаншалықты түсінгенін анықтап, бір бірін бағалайды. |
Үлестірме қағаздар. |
|||
|
Бағалау критерийлері Мәтінді көркем және түсініп оқиды. Мәтіндегі негізгі ақпартты анықтайды. |
Дескрипторлар |
|
|
||
|
-мәтінді түсініп оқиды; |
|
|
|||
|
-негізгі ақпаратты түртіп алады. |
|
||||
|
|
|
||||
|
Үйге тапсырма: |
«Еңбектің наны тәтті» эссе жазу (100 сөз) |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау Оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырмаларды қалай күрделендіресіз? |
Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық технологияларын сақтау |
|||
|
Ауыспалы мағынадағы сөздерді ажыратуды. |
Топтық бағалау, Өзара бағалау |
Осы мақсатқа сай қауіпсіздік ережесі сақталды. |
|||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|
Қорытынды бағамдау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Қандай екі тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты? Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Еңбекқор ара
Еңбекқор ара
|
Сабақ:қазақ тілі |
Мектеп: «Қосағаш» жалпы орта мектебі Тексерілді: С. Сайлауов. |
|
|
Сынып: 5 |
Мұғалімнің аты жөні: Жорабай Гүлнара |
|
|
Күні: |
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Бөлім / тақырып |
Жануарлар мен өсімдіктер әлемі. Еңбекқор ара |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
(5.О6).Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу. |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Оқылым стратегияларын қолданып, жалпы мазмұнын түсініп оқиды. |
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды.. |
||
|
Кейбір оқушылар орындай алады Мәтін мазмұнына өз білетін ақпараттарды қосады. |
||
|
Бағалау критерийі |
Мәтінді көркем және түсініп оқиды. Мәтіндегі негізгі ақпартты анықтайды. |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтін бойынша сұрақтар құрай алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Гүл шірнесі, бір шырынды, көп шырынды Талқылауға арналған сұрақтар: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Араның тіршілігі арқылы бірліктің, ынтымақтың мәнін түсіндіру. Балдың емдік қасиеті туралы мағлұмат алады. |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
әдебиет, |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Ара туралы мағлұматтар біледі. |
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Оқушылармен амандасу, ынтымақтастық орнату. Үй тапсырмасын оқып, «Дәріген» әдісі арқылы бір- бірін бағалайды. Оқушыларды топқа бөлу, суреттер арқылы. «Ара» сөзіне топтастыру жасау арқылы, тақырып туралы мағлұматтар жинақтайды. «Ара» сөзінің омоним болатынын дәлелдейді. Көп мағыналы сөз бен омоним сөздің айырмашылығын айтады. |
кеспе қағаздар |
|||
|
Сабақтың ортасы 20 мин
|
«Жигсо» әдісі арқылы еңбекқор аралар туралы мағлұматта оқып меңгереді. Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтаңдар. Бал аралары өте еңбекқор жәндік. Бал жинауда жыл мезгілі, ауа райы, ара ұясының күйі, өсімдік түрі және оның омартаға қашықтығы, шірненің бөліну дәрежесі маңызды рөл атқарады.Бал арасы балға қажетті гүл шірнесі мен тозаңын жинау үшін тынбастан гүлден гүлге қонады. Негізінен бұл істі «жұмысшы» аралар ғана атқарады. Аралар жайылған кездері ондаған шақырымға дейін алаңсыз ұшып кете береді. Және адаспай өз ұяларын тауып қайтады. Барлауға шыққан ара ә дегеннен шырынды гүл мен шүйгінді шөпті іздейді. Тапқан кезде өздеріне тән белгілермен кейінгілерге хабар береді. Өсімдіктің бір түрінен жиналған бал «бір шырынды», ал бірнеше өсімдік түрінен жиналған бал «көп шырынды» деп аталады. Оны өсімдіктің түріне қарай атайды. Қазақстанда әр ұядан орта есеппен жылына 15 кг-ға дейін, жекелеген тәжірибелі бал ара өсірушілер 180 кг-ға дейін бал жинайды екен. |
Тақырыпқа байланысты мәтіндер |
|||
|
Сабақтың соңы
10 мин |
«Еңбекқор ара» тақырыбында топтан бір -бір оқушы шығып сұхбат құрады. Соңында мәтінді кім қаншалықты түсінгенін анықтап, бір бірін бағалайды. |
Үлестірме қағаздар. |
|||
|
Бағалау критерийлері Мәтінді көркем және түсініп оқиды. Мәтіндегі негізгі ақпартты анықтайды. |
Дескрипторлар |
|
|
||
|
-мәтінді түсініп оқиды; |
|
|
|||
|
-негізгі ақпаратты түртіп алады. |
|
||||
|
|
|
||||
|
Үйге тапсырма: |
«Еңбектің наны тәтті» эссе жазу (100 сөз) |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау Оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырмаларды қалай күрделендіресіз? |
Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық технологияларын сақтау |
|||
|
Ауыспалы мағынадағы сөздерді ажыратуды. |
Топтық бағалау, Өзара бағалау |
Осы мақсатқа сай қауіпсіздік ережесі сақталды. |
|||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|
Қорытынды бағамдау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Қандай екі тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты? Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
шағым қалдыра аласыз













