Қысқа мерзімді жоспар
10-сынып
Сабақтың тақырыбы: Энтропия.
|
Педагогтың аты-жөні: Буранбаева Ж.С. |
||||
|
Күні: |
||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Энтропия. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықта малық деректер арқылы есептеу |
|||
|
Сабақ мақсаты |
энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықта малық деректер арқылы есептеу |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Энтропия ұғымын түсіну арқылы оқушыларға жүйенің ретсіздік және тұрақсыздық қасиеттерін түсіндіру. Оқушыларды ғылыми зерттеулерге қызықтыру және аналитикалық ойлау қабілетін дамыту.Осы сабақта қолданылатын 2025-2026 оқу жылындағы құндылықтар:- жасампаздық және жаңашылдық |
|||
|
құндылық |
• Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу.
|
|||
|
ЖИ құралдары |
Quizgecko, Quiz Wizard, Prepai - Мәтін бойынша тест құрастыру құралы - https://quizgecko.com/ https://app.getquizwizard.com/ https://www.prepai.io/us/ |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (10 минут), Ұйымдастыру кезеңіҚызығушылықты ояту – (3 минут)Ширату тапсырмалары – (4 минут)Жаңа сабаққа кіріспе (3 минут) |
Қызығушылықты ояту:- Сәлемдесу;- сыныпты түгелдеу;- оқушылардың назарын аударту;- топқа бөлу.Ширату тапсырмалары:- Энтропияның негізгі ұғымдарын қайталау.- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатына назар аударады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі тапсырмаларға ынталандырады. |
Компьютер, проектор, презентация.Questgen, Quizrise - Викторина генераторы - https://www.questgen.ai/ https://www.quizrise.com/ |
|
Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс: Энтропияның мәні және оның есептеу әдістері (5 минут)Тапсырма 1: Энтропияны есептеу (5 минут)Тапсырма 2: Энтропияның физикалық мағынасын талдау (7 минут)Тапсырма 3: Энтропия және энергия өзгерістері (8 минут) |
Оқушылар мәтінді оқып, талдайды, тапсырмаларды орындайды. |
Топ динамикасы, қорытындының сапасы. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.Explainlikeimfive - Күрделі материалды қарапайым тілмен түсіндіретін платформа - https://domore.ai/ |
|
Мәтінмен жұмыс: Энтропияның мәні және оның есептеу әдістері (5 минут)Мәтін: Энтропия - бұл жүйенің ретсіздік өлшемі. Ол жүйенің ішкі энергиясының таралуын сипаттайды. Энтропияның өзгеруі жүйенің тұрақтылығына әсер етеді. Энтропияны есептеу үшін термодинамикалық заңдар қолданылады. |
Оқушылар мәтінді оқып, талдайды. |
|||
|
Тапсырма 1: Энтропияны есептеу (5 минут)Берілген деректер бойынша энтропияны есептеу:1. Жүйенің бастапқы және соңғы температуралары: T1 = 300K, T2 = 350K.2. Жүйенің ішкі энергиясының өзгерісі: ΔU = 500 J.Дескриптор:- Бастапқы және соңғы температураларды анықтау;- Ішкі энергияның өзгерісін есептеу;- Энтропияның өзгерісін анықтау. |
Оқушылар тапсырманы орындайды, есептеулер жүргізеді. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.Magicschool - Жаттығулар, сабақ жоспарлары мен тапсырмалар жасау платформасы - https://app.magicschool.ai |
|
|
Тапсырма 2: Энтропияның физикалық мағынасын талдау (7 минут)Берілген суретке қарап, энтропияның физикалық мағынасын түсіндіріңіз.Дескриптор:- Суретті талдау;- Энтропияның физикалық мағынасын түсіндіру;- Энтропияның жүйеге әсерін анықтау. |
Оқушылар суретті талдап, өз ойларын білдіреді. |
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.Adaptemy, Smartsparrow - Оқушылардың жауаптарын немесе әсерлерін талдай отырып, нақты нәтижелерді көрсетеді - https://www.adaptemy.com/ https://www.smartsparrow.com/ |
|
|
Тапсырма 3: Энтропия және энергия өзгерістері (8 минут)Энтропияның энергия өзгерістеріне әсерін талдау. Берілген графиктерді пайдаланып, энтропияның энергия өзгерістерімен байланысын анықтаңыз.Дескриптор:- Графиктерді талдау;- Энтропия мен энергия өзгерістерінің байланысын анықтау;- Қорытынды жасау. |
Оқушылар графиктерді талдап, өз ойларын білдіреді. |
ҚБ «Ең үздік жауап» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.Copyleaks, Smodin, Turnitin, Gptzero - Тапсырма жазу кезінде ЖИ қолданылғанын анықтайтын платформалар - https://copyleaks.com/ https://app.smodin.io/ https://search.vaggar.com/ https://gptzero.me/ |
|
|
Сабақтың соңы (10 минут),Қорытынды,Ой толғаныс,Кері байланыс |
Кері байланысЖалғастырыңыз:Маған ... қызықты болдыБұл ... қиындық туғыздыОсы ... мені ойландырды |
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
|
|
Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді. |
Оқушылар үй жұмысын орындайды. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Энтропия
Энтропия
Қысқа мерзімді жоспар
10-сынып
Сабақтың тақырыбы: Энтропия.
|
Педагогтың аты-жөні: Буранбаева Ж.С. |
||||
|
Күні: |
||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Энтропия. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықта малық деректер арқылы есептеу |
|||
|
Сабақ мақсаты |
энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықта малық деректер арқылы есептеу |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Энтропия ұғымын түсіну арқылы оқушыларға жүйенің ретсіздік және тұрақсыздық қасиеттерін түсіндіру. Оқушыларды ғылыми зерттеулерге қызықтыру және аналитикалық ойлау қабілетін дамыту.Осы сабақта қолданылатын 2025-2026 оқу жылындағы құндылықтар:- жасампаздық және жаңашылдық |
|||
|
құндылық |
• Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу.
|
|||
|
ЖИ құралдары |
Quizgecko, Quiz Wizard, Prepai - Мәтін бойынша тест құрастыру құралы - https://quizgecko.com/ https://app.getquizwizard.com/ https://www.prepai.io/us/ |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (10 минут), Ұйымдастыру кезеңіҚызығушылықты ояту – (3 минут)Ширату тапсырмалары – (4 минут)Жаңа сабаққа кіріспе (3 минут) |
Қызығушылықты ояту:- Сәлемдесу;- сыныпты түгелдеу;- оқушылардың назарын аударту;- топқа бөлу.Ширату тапсырмалары:- Энтропияның негізгі ұғымдарын қайталау.- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатына назар аударады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі тапсырмаларға ынталандырады. |
Компьютер, проектор, презентация.Questgen, Quizrise - Викторина генераторы - https://www.questgen.ai/ https://www.quizrise.com/ |
|
Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс: Энтропияның мәні және оның есептеу әдістері (5 минут)Тапсырма 1: Энтропияны есептеу (5 минут)Тапсырма 2: Энтропияның физикалық мағынасын талдау (7 минут)Тапсырма 3: Энтропия және энергия өзгерістері (8 минут) |
Оқушылар мәтінді оқып, талдайды, тапсырмаларды орындайды. |
Топ динамикасы, қорытындының сапасы. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.Explainlikeimfive - Күрделі материалды қарапайым тілмен түсіндіретін платформа - https://domore.ai/ |
|
Мәтінмен жұмыс: Энтропияның мәні және оның есептеу әдістері (5 минут)Мәтін: Энтропия - бұл жүйенің ретсіздік өлшемі. Ол жүйенің ішкі энергиясының таралуын сипаттайды. Энтропияның өзгеруі жүйенің тұрақтылығына әсер етеді. Энтропияны есептеу үшін термодинамикалық заңдар қолданылады. |
Оқушылар мәтінді оқып, талдайды. |
|||
|
Тапсырма 1: Энтропияны есептеу (5 минут)Берілген деректер бойынша энтропияны есептеу:1. Жүйенің бастапқы және соңғы температуралары: T1 = 300K, T2 = 350K.2. Жүйенің ішкі энергиясының өзгерісі: ΔU = 500 J.Дескриптор:- Бастапқы және соңғы температураларды анықтау;- Ішкі энергияның өзгерісін есептеу;- Энтропияның өзгерісін анықтау. |
Оқушылар тапсырманы орындайды, есептеулер жүргізеді. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.Magicschool - Жаттығулар, сабақ жоспарлары мен тапсырмалар жасау платформасы - https://app.magicschool.ai |
|
|
Тапсырма 2: Энтропияның физикалық мағынасын талдау (7 минут)Берілген суретке қарап, энтропияның физикалық мағынасын түсіндіріңіз.Дескриптор:- Суретті талдау;- Энтропияның физикалық мағынасын түсіндіру;- Энтропияның жүйеге әсерін анықтау. |
Оқушылар суретті талдап, өз ойларын білдіреді. |
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.Adaptemy, Smartsparrow - Оқушылардың жауаптарын немесе әсерлерін талдай отырып, нақты нәтижелерді көрсетеді - https://www.adaptemy.com/ https://www.smartsparrow.com/ |
|
|
Тапсырма 3: Энтропия және энергия өзгерістері (8 минут)Энтропияның энергия өзгерістеріне әсерін талдау. Берілген графиктерді пайдаланып, энтропияның энергия өзгерістерімен байланысын анықтаңыз.Дескриптор:- Графиктерді талдау;- Энтропия мен энергия өзгерістерінің байланысын анықтау;- Қорытынды жасау. |
Оқушылар графиктерді талдап, өз ойларын білдіреді. |
ҚБ «Ең үздік жауап» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.Copyleaks, Smodin, Turnitin, Gptzero - Тапсырма жазу кезінде ЖИ қолданылғанын анықтайтын платформалар - https://copyleaks.com/ https://app.smodin.io/ https://search.vaggar.com/ https://gptzero.me/ |
|
|
Сабақтың соңы (10 минут),Қорытынды,Ой толғаныс,Кері байланыс |
Кері байланысЖалғастырыңыз:Маған ... қызықты болдыБұл ... қиындық туғыздыОсы ... мені ойландырды |
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
|
|
Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді. |
Оқушылар үй жұмысын орындайды. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
шағым қалдыра аласыз













