Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ер еңбекте сыналады 3-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал 3-сынып оқушыларына арналған. Сабақ жоспарында оқушылардың сабақ барысындағы әдістер қамтылды. Әсіресе оқушыларды топқа бөліп, топпен, жұппен жұмыстанған әсерлі болды. Сабақ жоспарында оқушылардың тыңдалым, айтылым, жазылым дағдылары толық қамтылған. Оқушыны өз бетімен жұмыстануға негіздеп, рөлге бөліп оқуда қарастырылған. Әдістерін басқа әріптестермен бөліскенді жөн көрдім.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар


Пән: Жаратылыстану

Сынып: 3-сынып

Тарау: Заттар және олардың қасиеттері. Ауа мен су.

Мектеп: Ж.Молдағалиев атындағы ОЖББМ


Қатысқандар саны: 10

Қатыспаған оқушылар: -

Күні:


Тақырыбы:


Заттар қандай болады?

Оқу мақсаты:

3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу;

3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау.

Сабақтың

мақсаты:

Дененің неден жасалатынын, заттардың шығу тегі туралы беледі.

Бағалау критерийі

Заттарды шығу тегі және агрегаттық күй бойынша жіктей алады.

Ақпарат көздерінің түрлерін анықтайды.

Тілдік мақсат

Дененің неден жасалатынын айта алады.

Пәндік терминология мен тірек сөздер: Зат, дене.

Құндылықтар

Оқушыларды өзара құрмет көрсетуге, бір біріне түсіністікпен қарауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, математика, көркем еңбек.

АКТ қолдану дағдылары

Таныстырылыммен жұмыс

Алдыңғы меңгерілген білім

Заттар туралы біледі.

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Сабақта жоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

2 минут









3 минут


Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық жайлы ахуал орнату. Әр оқушыға сабақ басталмас бұрын кері байланысқа қызыл және жасыл түсті алмалар таратылады.

Шаттық шеңбері. Оқушыларды шеңбер бойымен тұрып, төмендегі өлең жолдарын айтады.

Сәлеметсің бе, Күн Ана!

Сәлеметсің бе,Жер Ана!

Сәлеметсің бе,Көгілдір аспан!

Сәлеметсің бе, сен!

Сәлеметсің бе Мен!

Неден жасалған?

Мақсаты: Әр заттың белгілі бір денеден жасалатынын анықтау.

«Төртінші артық» ойыны арқылы кіріспе тапсырманы орындау. Әр қатарда берілген сөздердің қайсысы артық екендігін табу. «Артық» сөздердің арасында қандай байланыс бар екендігін анықтау.

Мысалы:

Ағаш, ит, мысық, піл.

Ағаш оқтау, арыстан, жолбарыс, қоян.

Ағаш оқтаудың мұнда ерекшелігін айқындау. Денелердің заттардан жасалатынын талқылау. Талқыланатын сұрақтар:

- Әртүрлі заттардан бірдей денелер жасауға болады ма?

- Бірдей заттардан жасалған денелер болуы мүмкін бе?

ҚБ. Мұғалімнің ауызша қалыптастырушы бағалауы.

Шаттық шеңбері

Слайд №1










Заттардың суреттері

Слайд №2,3

«Төртінші артық»

ойынына арналған суреттер
















Сабақтың ортасы

6 минут












1 минут


2 минут



7 минут














2 минут

5 минут









5 минут





1 минут



8 минут

















Саналуан заттар.

Мақсаты: Берілген суреттерді әртүрлі белгілері бойынша топтастыру, заттардың табиғи және жасанды түрлерін анықтау.

Жұптасып, оқулықтағы суреттерді мұқият қарап, бейнеленген денелерді екі топқа бөлу. Оқушылар өз жауаптарын дәлелдеп, қалай топтастырғанда­рын талқылау. Бірнеше жұптардың жауаптары тыңдалып, жауаптар өзара салыстырылады.

«Т-кестесі» стратегиясы бойынша заттарды табиғи және жасанды түрлерін анықтайды.Тапсырманы орындау барысында оқушыларда заттардың табиғи және жасанды түрлерін ажыратады.

ҚБ. «Смайликтер» арқылы мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы.

Топтарға біріктіру. Оқушылардың заттың түрлеріне сәйкес бірнеше топтарға біріктіру. Мысалы: тамірден жасалған заттар, ағаштан жасалған заттар т.б.

Зерттеу жұмысы.

Мақсаты: Заттар не үшін қажет екендігін түсінеді және оларды не үшін пай­даланатынын біледі.

Зерттеу жүргізуді оқулықтағы суреттерге назар аударудан басталады.

Зерттеушінің күнделігіне зерттеу нәтиже­лерін жазу үшін кесте құрастырылады. Алдын ала дайындалған кесте ұсынылады. Кестені мұқият толтырады. Заттардың табиғи немесе жасанды екенін белгілейді.

Мәліметтерді талдап, салыстыру ұсынылады.

Саралау. Ынтасы жоғары оқушыларға кестеге тағы қандай мәліметтерді қосуға болатыны жайлы тапсырма беру.

Зерттеу жұмысын қорытындылау: Дененің қандай заттардан құрылғанын анықтайды, заттардың табиғи және жасанды болын сипаттайды.

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы өзара бағалау. Неліктен солай бағалағандары тыңдалады.

Денелер мен заттар.

Мақсаты. Жасанды және табиғи заттарды ажырату.

Оқушылар жұптасып «Екі шар» ойыны арқылы табиғи және жасанды заттарды топтастырады. Жетекші сұрақтар арқылы заттарды неліктен жасанды және неліктен табиғи деп аталатындығын анықтайды.

Жасанды заттар қандай материалдардан жасалатынын анықтап, сипаттайды. Жасанды заттарды дайындауда адамның іс-әрекетін сипаттайды.

Ойлан. Оқушылар айналадағы жасанды заттарсыз өмір сүру мүмкіндігін талқылайды. Тапсырманы «Менің сөзім» ойыны арқылы орындау ұсынылады. Мұнда әр бала өз ойын дәлелді түрде айтып беруі тиіс. Ойынға микрофон немесе диктофон пайдалануға болады.

Сергіту сәті.

Дене жаттығуларын орындау, билеу. Сұраққа жауап беру.

Сабақ барысында неге дене жаттығуларын орындау керек деп ойлайсыңдар?

Жеке жұмысқа дәптермен жұмыс ұсынылады.

45-жұмыс парағы. «Денелер мен заттар», 47-б.

Сәйкестігін тап. Оқушылар денелер мен заттар­ды жасалуына қарай сәйкестендіреді, сызықтармен қосады. Жасыл түсті қарындашпен табиғи заттар­дың, көк түспен жасанды заттардың аттарының астын сызады.

Бағалау. Дескриптор:

Оқушылар:

- жасанды заттарды атайды;

- табиғи заттарды атайды.

46-жұмыс парағы. «Заттардың шығу тегі», 48-б.

Таңда. Жасанды денелер жазылған бағанды тауып, бірінші қатарға жазады. Табиғи денелер ғана жазылған бағанды тауып, төртінші қатарға жазады.

Бағалау. Дескриптор:

Оқушылар:

- жасанды заттарға мысал келтіреді;

- табиғи заттарға мысал келтіреді.


Оқулықпен жұмыс

Слайд №4,5











Смайликтер


Топқа бөлуге арналған суреттер


Кесте



.









Екі шар

















Дәптермен жұмыс










«Алма ағашы» кері байланысы.

Сабақ басында екі түсті «алма» беріледі. Сабақ соңында алма ағашына ілу керек.

Жасыл түсті алма - «Сабақ өте қызықты, бәрі түсінікті болды, көңіл-күйім көтеріңкі.»

Қызыл түсті алма – «Бүгінгі сабақты меңгере алмадым, көңіл-күйім жоқ.»


Алма ағашы тақтасы

Слайд №8

Сабақтың соңы

2 минут



Қосымша ақпарат

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
28.01.2019
1087
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі