|
Бөлім 3 |
|
||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Амантаева Т.А |
||||||||||||||||||||
|
Күні |
10.01.2025ж |
||||||||||||||||||||
|
Сынып 9а |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.3.4.2 қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар ерекше қорғалатын аумақтарының құрылу мақсатын түсіндіреді |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ерекше қорғалатын табиғи аумақ түрлерін және олардың арасындағы айырмашылықты біледі. Қазақстанның физикалық картасын пайдалана отырып, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың орналасуын табады. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың Қазақстан Республикасы халқының өміріндегі және олардың болашақ ұрпақ үшін маңызына баға береді. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Заң және тәртіп Тәртіп – тәрбие бастауы, тәртіпсіздік –өміріңнің қас жауы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, сыныпты түгендеу Жағымды ахуал орнату: «Бүгінгі сабаққа тілек». Бүгінгі сабақ философиясы: «Тәртіп – тәрбие бастауы, тәртіпсіздік –өміріңнің қас жауы» Тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; Қоғамды қорғау мен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі заң мен тәртіптің маңыздылығын білу; Алдыңғы оқу тапсырмасын тексеру: тест шешу ҚБ: Мадақтау,қолпаштау. «Сандар сөйлейді» әдісі
(11 қаңтар әлем бойынша Қорықтар мен ұлттық саябақтар күні) Сабақтың тақырыбын,мақсатын айтамын |
Амандасады Сұрақ жауап орындайды (тест) Сурет арқылы тақырыпты ашады |
|
9 сынып Қазақстан географиясы Р.Ә.Қаратабанов, А.А.Саипов, Б.Х.Балғабаева, Қ.Т.Сапаров Алматыкітап 2021 |
|||||||||||||||||
|
Ортасы |
Мәтінмен танысу 1 Тапсырма (жеке жұмыс) Сәйкестендіру Карта бетіндегі бос орындарға сол жердегі қорықтарды ашылған жылдарымен бірге жазыңыз В) 1 қорықты таңдап сол туралы 1 факт жазыңыз __________________
(ЖТ)Жұптық тапсырма. Кестемен жұмыс Оқушылар тізімдегі қорықтар мен ұлттық саябақтардың 5 еуін таңдап кестеге салып сипаттайды (Ақсу – Жабағалы, Алматы, Наурызым, Барсакелмес, Қорғалжың, Марқакөл, Үстірт, Батыс – Алтай, Алакөл, Қаратау, Баянауыл, Іле Алатауы, Алтынемел, Көкшетау, Қарқаралы, Бурабай, Қатонқарағай, Шарын, Сайрам – Өгем, Көлсай көлдері, Жоңғар Алатауы, Бүйратау, Тарбағатай, Ұлытай)
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау 3 Тапсырма Жеке жұмыс Wordwall бағдарламасы арқылы қорықтар мен ұлттық саябақтардың орналасқан жерін картадан көрсетеді Бағалау. Қол шапалақ Сергіту сәті 3D – Мапс кз Сайты арқылы виртуалды саяхат жасайды Қазақстанның ең көрікті жерлеріне «Кім жылдам» әдісі Қорықтар мен саябақтар туралы факт айтылады. Оқушылар қай аймаққа қатысты екенін анықтау қажет
Ең соңғы ашылған саябақ (Ұлытау) Қалыптастырушы бағалау:Басбармақ тәсілі арқылы. |
Дескриптор: Жалпы 2 балл -Қорықтарды сәйкестендіреді -Бір қорық туралы мәлімет жазады Дескриптор: Жалпы 4 – балл: 1.Орналасуы мен ашылуын анықтайды 2.Ашылу мақсатын анықтайды 3.Өсімдіктер мен жануарларды анықтайды 4 Ауданын табады Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Қорықтар мен саябақтарды біледі, картадан көрсетеді Дескриптор : Жалпы 1балл Сұраққа жауап береді |
ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бәрекелді, әттеген-ай» |
Қорықтар https://wordwall.net/ru/resource/63329077 саябақтар https://wordwall.net/fi/resource/66448019 |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия: Не білдім?Не үйрендім?Не қиын болды? Оқу тапсырмасы: Қазақстанның қорықтарын оқып,жаттап келу.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері
|
Бөлім 3 |
|
||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Амантаева Т.А |
||||||||||||||||||||
|
Күні |
10.01.2025ж |
||||||||||||||||||||
|
Сынып 9а |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.3.4.2 қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар ерекше қорғалатын аумақтарының құрылу мақсатын түсіндіреді |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ерекше қорғалатын табиғи аумақ түрлерін және олардың арасындағы айырмашылықты біледі. Қазақстанның физикалық картасын пайдалана отырып, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың орналасуын табады. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың Қазақстан Республикасы халқының өміріндегі және олардың болашақ ұрпақ үшін маңызына баға береді. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Заң және тәртіп Тәртіп – тәрбие бастауы, тәртіпсіздік –өміріңнің қас жауы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, сыныпты түгендеу Жағымды ахуал орнату: «Бүгінгі сабаққа тілек». Бүгінгі сабақ философиясы: «Тәртіп – тәрбие бастауы, тәртіпсіздік –өміріңнің қас жауы» Тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; Қоғамды қорғау мен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі заң мен тәртіптің маңыздылығын білу; Алдыңғы оқу тапсырмасын тексеру: тест шешу ҚБ: Мадақтау,қолпаштау. «Сандар сөйлейді» әдісі
(11 қаңтар әлем бойынша Қорықтар мен ұлттық саябақтар күні) Сабақтың тақырыбын,мақсатын айтамын |
Амандасады Сұрақ жауап орындайды (тест) Сурет арқылы тақырыпты ашады |
|
9 сынып Қазақстан географиясы Р.Ә.Қаратабанов, А.А.Саипов, Б.Х.Балғабаева, Қ.Т.Сапаров Алматыкітап 2021 |
|||||||||||||||||
|
Ортасы |
Мәтінмен танысу 1 Тапсырма (жеке жұмыс) Сәйкестендіру Карта бетіндегі бос орындарға сол жердегі қорықтарды ашылған жылдарымен бірге жазыңыз В) 1 қорықты таңдап сол туралы 1 факт жазыңыз __________________
(ЖТ)Жұптық тапсырма. Кестемен жұмыс Оқушылар тізімдегі қорықтар мен ұлттық саябақтардың 5 еуін таңдап кестеге салып сипаттайды (Ақсу – Жабағалы, Алматы, Наурызым, Барсакелмес, Қорғалжың, Марқакөл, Үстірт, Батыс – Алтай, Алакөл, Қаратау, Баянауыл, Іле Алатауы, Алтынемел, Көкшетау, Қарқаралы, Бурабай, Қатонқарағай, Шарын, Сайрам – Өгем, Көлсай көлдері, Жоңғар Алатауы, Бүйратау, Тарбағатай, Ұлытай)
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау 3 Тапсырма Жеке жұмыс Wordwall бағдарламасы арқылы қорықтар мен ұлттық саябақтардың орналасқан жерін картадан көрсетеді Бағалау. Қол шапалақ Сергіту сәті 3D – Мапс кз Сайты арқылы виртуалды саяхат жасайды Қазақстанның ең көрікті жерлеріне «Кім жылдам» әдісі Қорықтар мен саябақтар туралы факт айтылады. Оқушылар қай аймаққа қатысты екенін анықтау қажет
Ең соңғы ашылған саябақ (Ұлытау) Қалыптастырушы бағалау:Басбармақ тәсілі арқылы. |
Дескриптор: Жалпы 2 балл -Қорықтарды сәйкестендіреді -Бір қорық туралы мәлімет жазады Дескриптор: Жалпы 4 – балл: 1.Орналасуы мен ашылуын анықтайды 2.Ашылу мақсатын анықтайды 3.Өсімдіктер мен жануарларды анықтайды 4 Ауданын табады Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Қорықтар мен саябақтарды біледі, картадан көрсетеді Дескриптор : Жалпы 1балл Сұраққа жауап береді |
ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бәрекелді, әттеген-ай» |
Қорықтар https://wordwall.net/ru/resource/63329077 саябақтар https://wordwall.net/fi/resource/66448019 |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия: Не білдім?Не үйрендім?Не қиын болды? Оқу тапсырмасы: Қазақстанның қорықтарын оқып,жаттап келу.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















