Білім беру саласы: Таным.Шығармашылық.Каммуникация.Әлеумет
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Кіріктірілген: Сөйлеуді дамыту, қоршаған ортаны тану,сурет,математика
Тақырыбы: «Ересек жас топтарында заманауи технологияларды ұйымдастырудың тәсілдері»
Мақсаты: Балаларды ғылыми техникалық бағытта қызығушылықтарын дамыту. Балаларды еркін тәрбиелеп, өмірге бейімдеу,баланың логикалық ойлауын, сөйлеу қабілетін, қиялын,және ұсақ моторикасын дамыту, адамгершілікке тәрбиелеу, аймаққа бөлініп жұмыс істеуді дағдыландыру, еркін ойната отырып жаттығу жасау.
Қолданылатын әдіс тәсілдер: Сәлемдесу сұрақ жауап,түсіндіру орталықтарға бөліну.Робототехниканы қолдану,тәжірибе жасау.
Сабақ барысы: Балалар бүгінгі ұйымдастырылған іс-әрекетіміз ерекше және өте қызықты болмақ.Алдымен бізге келген қонақтармен амандасып алайық.
Шаттық шеңбері:
Сәлем сөздің анасы
Көп танысты көреміз
Алдымыздан кезіккен
Бәрінеде ізетпен
Иіліп сәлем береміз
(Дара балаларға қоңырау шалады)
Салематсыздарма мені таныдыңдарма?
Ия, Сіз саяхатшы Дарасыз
Сендерді көргеніме қуаныштымын Мен білімді тәрбиелі ақылды балаларды жақсы көремін сондай балалармен дос болғым келеді.
Сендерге қонақ болып барғым келеді.Бірақ мен алыс Ефропа елінде саяхаттап жүрмін Сендерге бару үшін менің сынақтарымнан өтуіңіз керек,тапсырмалар көп соларды орындауыңыз керек.Ол үшін сендер жаңа заман технологияларды біліуіңіз қәжет. Балалар сендер заманауи технология не екенін білесіңдер ме?
Жаңа заман технологияларын атайықшы
Компьютер
Интернет
Смартфон
Уялы телефон
Планшет
Робот
Жарайсыңдар сендерге мен сол алыстан интернет арқылы тапсырмалар жібердім дайынсыңдарма
Сендер дұрыс орындасаңдар менің тосынсыйым бар
Сәттілік
Тәрбиеші: Ендеше біз төрт аймаққа бөлінеміз.Өздеріңіз ұнаған аймақтарға барып орналасыңыздар
Таным аймағы:
Тақырыбы: «Монтессори әлемінде»
Мақсаты: М.Монтессори туралы түсінік беру.Балаларды еркін тәрбиелеп, өмірге бейімдеу,баланың логикалық ойлауын, сөйлеу қабілетін, қиялын,және ұсақ моторикасын дамыту, адамгершілікке тәрбиелеу, аймаққа бөлініп жұмыс істеуді дағдыландыру, еркін ойната отырып жаттығу жасау.
Әдіс-тәсілдері:түсіндіру, бақылау
Ұйымдастыру кезеңі:
Математкалық аймақ
М.Монтессори әдісінің ұраны: «Барлығымен еркін айналыс,бірақ басқаларға кедергі болма»
«Математикалық аймақ» тапсырмалары:
1-топ балаларымен:Түбектерге түрлі түсті моншақтарды ажыратып,көлемдеріне қарай орналастыру.
Шарты: Балалар шашылып қалған моншақтарды түстеріне қарай ажыратып түтікшеге жинайды және көлеміне қарай орналастырады.

2-топ
балаларымен: Түрлі түсті моншақтарды
қолдана отырып,көлеміне қарай орналастыруға болатынын
айту,моншақтар туралы түсінік берілді.
Кері байланыс:
Моншақтарды түбектерге салғанда қиын болды ма?
Достарыңның жұмысы ұнады ма?
Шығармашылық аймағы:
Тақырыбы: «Түрлі-түсті асықтар» Мақсаты: Балалардың ұсақ қол моторикасын, қиялын, байқағыштығын дамыту.Ұлттық құндылықтарды құрметтеуге және топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу. Асық жайында балаларға түсінік бере отырып, асықты түрлі-түсті бояумен бояуды үйрету. Шығармашылық қабілеттерін дамыту. Ұлттық ойындарға деген қызығушылықтарын арттыру. Қажетті құралдар-жабдықтар мен көрнекіліктер: Табиғи асықтар, қоржын ,түрлі-түсті бояулар, гуашь, қылқаламдар.Ұлттық ою-өрнек үлгілері.Түрлі-түсті жіп, моншақтар.
Ұйымдастыру кезеңі: Балаларға сиқырлы қоржынды көрсету. -Қоржынның ішінде не бар деп ойлайсыңдар?
Әрине, бұл асық. Асық төрт түлік мал мен аңдар тілерсігінде болатын, қызметі аса күрделі,буынға біткен сүйек. Қой,ешкі, сиыр,түйе асығы үлкен-кішілігіне қарамастан бір пішіндес болып келеді. Асықпен «Ханталапай», «Үштабан», «Шеңбер»сияқты неше түрлі асық ойындары ойнатылады.
Мақал:
Асық ойнаған азар,
Доп ойнаған тозар Асықтар тек ойын үшін емес, шығармашылық үшін де керемет құрал.
Қазір біз сендермен асықтарды түрлі-түсті етіп бояймыз.Жақсы ма?

Жұмыс барысы:
-Бояумен жұмыс жасау ережелерін еске салу
-Асықтарды өздері қалаған түспен бояйды. Шығармашылық жұмыс
1-топ балаларымен:Балаларға табиғи асықтар мен қажетті материалдар таратылып ,балалар асықтарды қалаған түсімен бояйды.
Балалардың жұмыстарын талқылау:
«Саған қандай түсті қолдану ұнады?»
«Асықты безендіру қиын болды ма?»
«Достарыңның жұмысы ұнады ма?»
Әр балаға мақтау айту.
Шығармашылық жұмыс
2-топ балаларымен: Балаларға табиғи асықтар мен қажетті материалдар таратылып асықпен шығармашылық материалдарды қолдана отырып, қолөнер бұйымын жасауға болатынын айту,тұмар жөнінде түсінік беріледі. Тұмар дегеніміз – сәттілік пен қорғанысты білдіретін ежелгі зергерлік әшекейі бұйымның бір түрі.Тұмарды әдетте діни ғұламаларға жаздырып алып, былғарымен қаптап, бойға тағып жүреді.Тұмарды тек әшекей ретінде ғана емес, пәле-жаладан, ауру-сырқаудан, көз тиюден сақтайды деген түсінік бойынша таққан. Оларды түсті асықтардан немесе терілерден сыртын өрнектеп, асыл тастардан көз салып әшекелейлеген.
Оны көбінесе адамға, әсіресе жас балаға көздің сұғынан, тілдің уынан сақтайды деп таққан.
Жұмыс барысы: Боялған асықтар мен моншақтарды жіпке тізу арқылы тұмарды жасату. Балалардың жұмыстарын талқылау:
Әлеуметік аймағы:
Тақырыбы: «Қызықты тәжірибе»
Мақсаты: Тәжірибе арқылы баланың танымдық қасиетін,сөз байлығын дамыту.Тәжірибе арқылы түрлі түсті бояуларды пайдалана отырып,кемпір қосақтың бейнесін шығару.
Балалар, біздер бүгін сүтпен тәжірибе жасаймыз. Бізге қажетті құралдармен таныстырып өтейін.
Қажетті құралдар:
Түрлі-түсті фломастерлер, арнайы мақта дискісі,ақ парақ,сұйық сусабын, сүт, тәрелке.
Тәрбиеші: Балалар, біз сіздермен қызықты тәжірибемізді бастаймыз. Алдымен мақта дискісін аламыз, түрлі - түсті фломастерлердің көмегімен мақта дискісіне әртүрлі түстен нүктелер қойып шығамыз. Арнайы мақта дискісіне сұйық сусабынды саусақтарымыздың көмегімен жағып шығамыз. Тәрелкелерімізді алдымызға алып, ішіне сүтімізді құямыз. Мақта дискімізді нүктелер қойылған бетімен сүт құйылған тәрелкемізге саламыз. Балалар, қараңдаршы, не байқап тұрмыз? Қандай өзгеріс көріп тұрсыңдар? Түрлі-түсті сурет шықты.
Кері байланыс: Балалар, бүгін сіздер не үйрендіңіздер, қандай түстер қолдандық?
Балалар сіздерге жасаған тәжірибеміз ұнады ма? (Иә)
Ненің бейнесі шықты? (кемпірқосақ)
Робототехника
Мақсаты: Мектепке дейінгі балаларды ғылыми техникалық жақтан дамыту.
Балаларды бейнелі ойлау қабілетімен қиялын байланыстыру арқылы креативті, шығармашыл, жаңа заман талабына сай ұрпақ тәрбиелеу.
Барысы:Балалар мені таңдап келгеніңіз үшін рахмет өте қуаныштымын.
Біз біргелікте Дараның тапсырмасын ақылды робот көмегімен орындаймыз.
Тапсырманы орындау үшін біз роботпен жақыннан танысайық. Робот бұл адамға ұқсатып жасатылған автоматты құрылғы қазақшасы құлтемір деп те атайды.
Мына көріп тұрғанымыз карта балалар, осы карта жүйесі арқылы робот өзі белгіленген бағытқа жүріп отырады .
Картада бастау, оңға, солға, артқа ,алдыға белгілері бойынша мәреге жетуіміз керек. Белгілермен балаларды бір қатар таныстырып кету.
Старт белгісімен роботты қосу үшін тетігін бір балаға бастырады .
Робот алға деген белгімен сары түсі жанып жүре бастайды

Қызыл түсте тоқта белгісінде тоқтап калады, не үшін тоқтады сол аялдамада тапсырма шығады, ол тапсырманы орындамай робот алға жүре алмайды екен.
Тапсырма № 1 Сол түстік Америка аралына келіп калыпты балалар бұл арал су басып жатыр бізің роботымыз өте алмайды екен ,бізге екінші робот көмекке келеді ол менен біз өзімізге сопақша пішіннен қайық сызу керек, ол үшін сопақша пішінді екінші робот көмегімен сызады ,әр бала өз роботымен сопақша пішін қайық сызады.
Роботтың тетігін екінші бала қосады,робот алға қарай жүреді ,балалар мәз болып қуанады .
Екінші тоқта белгісінде тағы қызыл жанып тоқтап қалады.
Балалар тағы роботымыз тоқтады ,тағы тапсырма шығыпты не кедергі болды екен.
Тапсырма №2 Батыс Ефропа мемлекеті Италия да биік- биік таулардан өту керек екен. Біз тағы екінші роботымыздан көмек сураймыз.
Екінші аялдамада шар жасап,сол шармен ұшып өтуіміз керек , ал балалар робот көмегімен шар жасаймыз тапсырманы орындайды.
Тапсырма орындалған соң роботтың тетігін үшінші бала қосып роботымыз оңға солға бұрылып алға жүреді Қазақстан
Мәреге жеткенде музыка шығып робот айналып билейді
Тәрбиеші: Балалар, сіздерге аймақтарда тапсырмаларды орындау ұнады ма? Көңіл күйлерің жақсы ма?
Балалар: Ия ұнады, жақсы.
Тәрбиеші: Балалар көңіл күйлеріңіз түсіп кеткен сияқты, кәнеки ортаға келіп көңілді әуенмен билейік.
Сергіту сәті: «Көңілді би»
Балалар әуеннің ырғағымен көңілдерін көтереді.
(Саяхатшы Дара келеді)
Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар! Бүгінгі аймақтарда өте керемет болды. Ал сіздер бұл аймақтарда нелерді кездестірдіңдер, көмектестіңдер, қандай қызықты ойын ойнадыңдар, қандай аспап жасап үйрендіңдер?
Балалар: Робот басқару үнады.Түрлі-түсті моншақтарды ажырату.Тәжірибе жасау және асықпен жұмыс жасаған ұнады.
Тәрбиеші: Бәрекелді, балалар жарайсыңдар! Осымен бүгінгі қызықты ұйымдастырылған іс-әрекетіміз аяқталды Сау болыңыздар!
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ересек жас топтарында заманауи технологиялары
Ересек жас топтарында заманауи технологиялары
Білім беру саласы: Таным.Шығармашылық.Каммуникация.Әлеумет
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Кіріктірілген: Сөйлеуді дамыту, қоршаған ортаны тану,сурет,математика
Тақырыбы: «Ересек жас топтарында заманауи технологияларды ұйымдастырудың тәсілдері»
Мақсаты: Балаларды ғылыми техникалық бағытта қызығушылықтарын дамыту. Балаларды еркін тәрбиелеп, өмірге бейімдеу,баланың логикалық ойлауын, сөйлеу қабілетін, қиялын,және ұсақ моторикасын дамыту, адамгершілікке тәрбиелеу, аймаққа бөлініп жұмыс істеуді дағдыландыру, еркін ойната отырып жаттығу жасау.
Қолданылатын әдіс тәсілдер: Сәлемдесу сұрақ жауап,түсіндіру орталықтарға бөліну.Робототехниканы қолдану,тәжірибе жасау.
Сабақ барысы: Балалар бүгінгі ұйымдастырылған іс-әрекетіміз ерекше және өте қызықты болмақ.Алдымен бізге келген қонақтармен амандасып алайық.
Шаттық шеңбері:
Сәлем сөздің анасы
Көп танысты көреміз
Алдымыздан кезіккен
Бәрінеде ізетпен
Иіліп сәлем береміз
(Дара балаларға қоңырау шалады)
Салематсыздарма мені таныдыңдарма?
Ия, Сіз саяхатшы Дарасыз
Сендерді көргеніме қуаныштымын Мен білімді тәрбиелі ақылды балаларды жақсы көремін сондай балалармен дос болғым келеді.
Сендерге қонақ болып барғым келеді.Бірақ мен алыс Ефропа елінде саяхаттап жүрмін Сендерге бару үшін менің сынақтарымнан өтуіңіз керек,тапсырмалар көп соларды орындауыңыз керек.Ол үшін сендер жаңа заман технологияларды біліуіңіз қәжет. Балалар сендер заманауи технология не екенін білесіңдер ме?
Жаңа заман технологияларын атайықшы
Компьютер
Интернет
Смартфон
Уялы телефон
Планшет
Робот
Жарайсыңдар сендерге мен сол алыстан интернет арқылы тапсырмалар жібердім дайынсыңдарма
Сендер дұрыс орындасаңдар менің тосынсыйым бар
Сәттілік
Тәрбиеші: Ендеше біз төрт аймаққа бөлінеміз.Өздеріңіз ұнаған аймақтарға барып орналасыңыздар
Таным аймағы:
Тақырыбы: «Монтессори әлемінде»
Мақсаты: М.Монтессори туралы түсінік беру.Балаларды еркін тәрбиелеп, өмірге бейімдеу,баланың логикалық ойлауын, сөйлеу қабілетін, қиялын,және ұсақ моторикасын дамыту, адамгершілікке тәрбиелеу, аймаққа бөлініп жұмыс істеуді дағдыландыру, еркін ойната отырып жаттығу жасау.
Әдіс-тәсілдері:түсіндіру, бақылау
Ұйымдастыру кезеңі:
Математкалық аймақ
М.Монтессори әдісінің ұраны: «Барлығымен еркін айналыс,бірақ басқаларға кедергі болма»
«Математикалық аймақ» тапсырмалары:
1-топ балаларымен:Түбектерге түрлі түсті моншақтарды ажыратып,көлемдеріне қарай орналастыру.
Шарты: Балалар шашылып қалған моншақтарды түстеріне қарай ажыратып түтікшеге жинайды және көлеміне қарай орналастырады.

2-топ
балаларымен: Түрлі түсті моншақтарды
қолдана отырып,көлеміне қарай орналастыруға болатынын
айту,моншақтар туралы түсінік берілді.
Кері байланыс:
Моншақтарды түбектерге салғанда қиын болды ма?
Достарыңның жұмысы ұнады ма?
Шығармашылық аймағы:
Тақырыбы: «Түрлі-түсті асықтар» Мақсаты: Балалардың ұсақ қол моторикасын, қиялын, байқағыштығын дамыту.Ұлттық құндылықтарды құрметтеуге және топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу. Асық жайында балаларға түсінік бере отырып, асықты түрлі-түсті бояумен бояуды үйрету. Шығармашылық қабілеттерін дамыту. Ұлттық ойындарға деген қызығушылықтарын арттыру. Қажетті құралдар-жабдықтар мен көрнекіліктер: Табиғи асықтар, қоржын ,түрлі-түсті бояулар, гуашь, қылқаламдар.Ұлттық ою-өрнек үлгілері.Түрлі-түсті жіп, моншақтар.
Ұйымдастыру кезеңі: Балаларға сиқырлы қоржынды көрсету. -Қоржынның ішінде не бар деп ойлайсыңдар?
Әрине, бұл асық. Асық төрт түлік мал мен аңдар тілерсігінде болатын, қызметі аса күрделі,буынға біткен сүйек. Қой,ешкі, сиыр,түйе асығы үлкен-кішілігіне қарамастан бір пішіндес болып келеді. Асықпен «Ханталапай», «Үштабан», «Шеңбер»сияқты неше түрлі асық ойындары ойнатылады.
Мақал:
Асық ойнаған азар,
Доп ойнаған тозар Асықтар тек ойын үшін емес, шығармашылық үшін де керемет құрал.
Қазір біз сендермен асықтарды түрлі-түсті етіп бояймыз.Жақсы ма?

Жұмыс барысы:
-Бояумен жұмыс жасау ережелерін еске салу
-Асықтарды өздері қалаған түспен бояйды. Шығармашылық жұмыс
1-топ балаларымен:Балаларға табиғи асықтар мен қажетті материалдар таратылып ,балалар асықтарды қалаған түсімен бояйды.
Балалардың жұмыстарын талқылау:
«Саған қандай түсті қолдану ұнады?»
«Асықты безендіру қиын болды ма?»
«Достарыңның жұмысы ұнады ма?»
Әр балаға мақтау айту.
Шығармашылық жұмыс
2-топ балаларымен: Балаларға табиғи асықтар мен қажетті материалдар таратылып асықпен шығармашылық материалдарды қолдана отырып, қолөнер бұйымын жасауға болатынын айту,тұмар жөнінде түсінік беріледі. Тұмар дегеніміз – сәттілік пен қорғанысты білдіретін ежелгі зергерлік әшекейі бұйымның бір түрі.Тұмарды әдетте діни ғұламаларға жаздырып алып, былғарымен қаптап, бойға тағып жүреді.Тұмарды тек әшекей ретінде ғана емес, пәле-жаладан, ауру-сырқаудан, көз тиюден сақтайды деген түсінік бойынша таққан. Оларды түсті асықтардан немесе терілерден сыртын өрнектеп, асыл тастардан көз салып әшекелейлеген.
Оны көбінесе адамға, әсіресе жас балаға көздің сұғынан, тілдің уынан сақтайды деп таққан.
Жұмыс барысы: Боялған асықтар мен моншақтарды жіпке тізу арқылы тұмарды жасату. Балалардың жұмыстарын талқылау:
Әлеуметік аймағы:
Тақырыбы: «Қызықты тәжірибе»
Мақсаты: Тәжірибе арқылы баланың танымдық қасиетін,сөз байлығын дамыту.Тәжірибе арқылы түрлі түсті бояуларды пайдалана отырып,кемпір қосақтың бейнесін шығару.
Балалар, біздер бүгін сүтпен тәжірибе жасаймыз. Бізге қажетті құралдармен таныстырып өтейін.
Қажетті құралдар:
Түрлі-түсті фломастерлер, арнайы мақта дискісі,ақ парақ,сұйық сусабын, сүт, тәрелке.
Тәрбиеші: Балалар, біз сіздермен қызықты тәжірибемізді бастаймыз. Алдымен мақта дискісін аламыз, түрлі - түсті фломастерлердің көмегімен мақта дискісіне әртүрлі түстен нүктелер қойып шығамыз. Арнайы мақта дискісіне сұйық сусабынды саусақтарымыздың көмегімен жағып шығамыз. Тәрелкелерімізді алдымызға алып, ішіне сүтімізді құямыз. Мақта дискімізді нүктелер қойылған бетімен сүт құйылған тәрелкемізге саламыз. Балалар, қараңдаршы, не байқап тұрмыз? Қандай өзгеріс көріп тұрсыңдар? Түрлі-түсті сурет шықты.
Кері байланыс: Балалар, бүгін сіздер не үйрендіңіздер, қандай түстер қолдандық?
Балалар сіздерге жасаған тәжірибеміз ұнады ма? (Иә)
Ненің бейнесі шықты? (кемпірқосақ)
Робототехника
Мақсаты: Мектепке дейінгі балаларды ғылыми техникалық жақтан дамыту.
Балаларды бейнелі ойлау қабілетімен қиялын байланыстыру арқылы креативті, шығармашыл, жаңа заман талабына сай ұрпақ тәрбиелеу.
Барысы:Балалар мені таңдап келгеніңіз үшін рахмет өте қуаныштымын.
Біз біргелікте Дараның тапсырмасын ақылды робот көмегімен орындаймыз.
Тапсырманы орындау үшін біз роботпен жақыннан танысайық. Робот бұл адамға ұқсатып жасатылған автоматты құрылғы қазақшасы құлтемір деп те атайды.
Мына көріп тұрғанымыз карта балалар, осы карта жүйесі арқылы робот өзі белгіленген бағытқа жүріп отырады .
Картада бастау, оңға, солға, артқа ,алдыға белгілері бойынша мәреге жетуіміз керек. Белгілермен балаларды бір қатар таныстырып кету.
Старт белгісімен роботты қосу үшін тетігін бір балаға бастырады .
Робот алға деген белгімен сары түсі жанып жүре бастайды

Қызыл түсте тоқта белгісінде тоқтап калады, не үшін тоқтады сол аялдамада тапсырма шығады, ол тапсырманы орындамай робот алға жүре алмайды екен.
Тапсырма № 1 Сол түстік Америка аралына келіп калыпты балалар бұл арал су басып жатыр бізің роботымыз өте алмайды екен ,бізге екінші робот көмекке келеді ол менен біз өзімізге сопақша пішіннен қайық сызу керек, ол үшін сопақша пішінді екінші робот көмегімен сызады ,әр бала өз роботымен сопақша пішін қайық сызады.
Роботтың тетігін екінші бала қосады,робот алға қарай жүреді ,балалар мәз болып қуанады .
Екінші тоқта белгісінде тағы қызыл жанып тоқтап қалады.
Балалар тағы роботымыз тоқтады ,тағы тапсырма шығыпты не кедергі болды екен.
Тапсырма №2 Батыс Ефропа мемлекеті Италия да биік- биік таулардан өту керек екен. Біз тағы екінші роботымыздан көмек сураймыз.
Екінші аялдамада шар жасап,сол шармен ұшып өтуіміз керек , ал балалар робот көмегімен шар жасаймыз тапсырманы орындайды.
Тапсырма орындалған соң роботтың тетігін үшінші бала қосып роботымыз оңға солға бұрылып алға жүреді Қазақстан
Мәреге жеткенде музыка шығып робот айналып билейді
Тәрбиеші: Балалар, сіздерге аймақтарда тапсырмаларды орындау ұнады ма? Көңіл күйлерің жақсы ма?
Балалар: Ия ұнады, жақсы.
Тәрбиеші: Балалар көңіл күйлеріңіз түсіп кеткен сияқты, кәнеки ортаға келіп көңілді әуенмен билейік.
Сергіту сәті: «Көңілді би»
Балалар әуеннің ырғағымен көңілдерін көтереді.
(Саяхатшы Дара келеді)
Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар! Бүгінгі аймақтарда өте керемет болды. Ал сіздер бұл аймақтарда нелерді кездестірдіңдер, көмектестіңдер, қандай қызықты ойын ойнадыңдар, қандай аспап жасап үйрендіңдер?
Балалар: Робот басқару үнады.Түрлі-түсті моншақтарды ажырату.Тәжірибе жасау және асықпен жұмыс жасаған ұнады.
Тәрбиеші: Бәрекелді, балалар жарайсыңдар! Осымен бүгінгі қызықты ұйымдастырылған іс-әрекетіміз аяқталды Сау болыңыздар!
шағым қалдыра аласыз













