Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Эргономика дегеніміз не?
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
Компьютерлік жүйелер және желілер |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
5.09 |
|||
|
Сынып 6 «А», «Ә» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Эргономика дегеніміз не? |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.4.1.1 эргономика міндеттерін (барынша жайлылық пен тиімділік үшін) тұжырымдау және шешу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
«Эргономика» ұғымын білу. |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Компьютерлік эргономиканың негізігі кеңестерін түсіндіру. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Денсаулығына тиетін зиянды алдын алу үшін ұсыныс беру. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау/Дискрипторлар |
Ресурстар |
|
Кіріспе (5 минут) |
- Оқушылармен амандасу және тексеру. <br> - Сабақтың мақсаттарын және күтілетін нәтижелерді таныстыру. |
- Мұғалімді тыңдайды, сабақ мақсатын түсінеді. |
- Вербальды түрде мақтау. |
- Презентация (PowerPoint). |
|
Негізгі бөлім (30 минут): |
||||
|
Түсіндіру (10 минут) |
- Эргономика туралы жалпы мағлұмат беру. <br> - Эргономиканың негізгі мақсаттары мен міндеттерін түсіндіру. <br> - Интернетке тәуелділік туралы түсінік беру және оның проблемаларын талқылау. |
- Тыңдайды, ескертулер жазады. |
- Мұғалімнің тексеруі арқылы. |
- Презентация, интерактивті тақта. |
|
Тапсырма 1 (10 минут) |
- Оқушыларды бірнеше топқа бөлу (әр топта 3-4 оқушы). <br> - Әр топқа эргономика мәселелерімен байланысты бірнеше жағдайлық есептер беру. <br> Тапсырма: <br> Әр топ берілген жағдайлық есептерді қарап, эргономиканың міндеттерін анықтау және оларды шешу жолдарын ұсыну керек. |
- Топтарда жұмыс істейді, тапсырмаларды талқылайды. <br> - Эргономика міндеттерін тұжырымдайды және шешу жолдарын ұсынады. |
Эргономика міндеттерін тұжырымдау және шешу: <br> - Эргономика міндеттерін дұрыс анықтайды. <br> - Эргономика міндеттерін шешу жолдарын ұсынады. |
- Жағдайлық есептер парақтары. <br> - Жапсырма қағаздар. |
|
Тапсырма 2 (10 минут) |
- "Интернетке тәуелділік проблемаларын талқылау" тапсырмасын беру. <br> Тапсырма: <br> Әр топ интернетке тәуелділік мәселелері туралы талқылау жүргізіп, оның шешу жолдарын ұсыну керек. |
- Топтарда жұмыс жасап, интернетке тәуелділік мәселелерін талқылайды. <br> - Шешу жолдарын ұсынады. |
Интернетке тәуелділіктің проблемаларын талқылау: <br> - Интернетке тәуелділік мәселелерін анықтайды. <br> - Мәселелерді шешу жолдарын ұсынады. |
- Интернетке тәуелділік туралы ақпарат парақшалары. <br> - Компьютерлер немесе планшеттер. |
|
Қорытынды (5 минут) |
- Оқушылардың жұмыстарының нәтижесін қорытындылау және талдау. <br> - Сабақтың мақсатына жеткендерін талқылау.<br> - Қорытындылау және келесі сабаққа тапсырма беру.<br> - Сұрақтар қою, рефлексия жасау. |
- Мұғалімді тыңдайды, сұрақтар қояды.<br> - Өз жұмыстарын талқылайды және кері байланыс береді. |
- Тиімді кері байланыс беру. |
- Ауызша немесе жазбаша кері байланыс құралдары. |
Жауаптар.
2.2. Монитор диагоналіне сәйкес қашықтықты таңда.
|
М |
|
60-70см -ден кем емес |
|
М |
80-100см -ден кем емес |
|
|
М |
50-60см -ден кем емес |
|
|
Монитор 21” |
70-80см -ден кем емес |
2.3.Компьютерде дұрыс жұмыс істемеу пайдаланушы денсаулығының нашарлауына ықпал етеді. Пайдаланушының денсаулығына байланысты проблеманы оның шешімімен байланыстыр.
|
Карпальды туннель синдромы |
|
Ноутбук пен монитор қоюға арналған көмекші бұйымдар |
|
Арқа, мойын және иық бұлшықеттерінің ауыруы және ыңғайсыздығы |
Аяқ тірегінің тіркемесі және арқаға жастық қою |
|
|
Белдің ауыруы және ыңғайсыздығы |
Тінтуір мен пернетақталарға арналған төсеніштер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Эргономика дегеніміз не? 6 сынып Информатика
Эргономика дегеніміз не? 6 сынып Информатика
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Эргономика дегеніміз не?
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
Компьютерлік жүйелер және желілер |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
5.09 |
|||
|
Сынып 6 «А», «Ә» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Эргономика дегеніміз не? |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.4.1.1 эргономика міндеттерін (барынша жайлылық пен тиімділік үшін) тұжырымдау және шешу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
«Эргономика» ұғымын білу. |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Компьютерлік эргономиканың негізігі кеңестерін түсіндіру. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Денсаулығына тиетін зиянды алдын алу үшін ұсыныс беру. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау/Дискрипторлар |
Ресурстар |
|
Кіріспе (5 минут) |
- Оқушылармен амандасу және тексеру. <br> - Сабақтың мақсаттарын және күтілетін нәтижелерді таныстыру. |
- Мұғалімді тыңдайды, сабақ мақсатын түсінеді. |
- Вербальды түрде мақтау. |
- Презентация (PowerPoint). |
|
Негізгі бөлім (30 минут): |
||||
|
Түсіндіру (10 минут) |
- Эргономика туралы жалпы мағлұмат беру. <br> - Эргономиканың негізгі мақсаттары мен міндеттерін түсіндіру. <br> - Интернетке тәуелділік туралы түсінік беру және оның проблемаларын талқылау. |
- Тыңдайды, ескертулер жазады. |
- Мұғалімнің тексеруі арқылы. |
- Презентация, интерактивті тақта. |
|
Тапсырма 1 (10 минут) |
- Оқушыларды бірнеше топқа бөлу (әр топта 3-4 оқушы). <br> - Әр топқа эргономика мәселелерімен байланысты бірнеше жағдайлық есептер беру. <br> Тапсырма: <br> Әр топ берілген жағдайлық есептерді қарап, эргономиканың міндеттерін анықтау және оларды шешу жолдарын ұсыну керек. |
- Топтарда жұмыс істейді, тапсырмаларды талқылайды. <br> - Эргономика міндеттерін тұжырымдайды және шешу жолдарын ұсынады. |
Эргономика міндеттерін тұжырымдау және шешу: <br> - Эргономика міндеттерін дұрыс анықтайды. <br> - Эргономика міндеттерін шешу жолдарын ұсынады. |
- Жағдайлық есептер парақтары. <br> - Жапсырма қағаздар. |
|
Тапсырма 2 (10 минут) |
- "Интернетке тәуелділік проблемаларын талқылау" тапсырмасын беру. <br> Тапсырма: <br> Әр топ интернетке тәуелділік мәселелері туралы талқылау жүргізіп, оның шешу жолдарын ұсыну керек. |
- Топтарда жұмыс жасап, интернетке тәуелділік мәселелерін талқылайды. <br> - Шешу жолдарын ұсынады. |
Интернетке тәуелділіктің проблемаларын талқылау: <br> - Интернетке тәуелділік мәселелерін анықтайды. <br> - Мәселелерді шешу жолдарын ұсынады. |
- Интернетке тәуелділік туралы ақпарат парақшалары. <br> - Компьютерлер немесе планшеттер. |
|
Қорытынды (5 минут) |
- Оқушылардың жұмыстарының нәтижесін қорытындылау және талдау. <br> - Сабақтың мақсатына жеткендерін талқылау.<br> - Қорытындылау және келесі сабаққа тапсырма беру.<br> - Сұрақтар қою, рефлексия жасау. |
- Мұғалімді тыңдайды, сұрақтар қояды.<br> - Өз жұмыстарын талқылайды және кері байланыс береді. |
- Тиімді кері байланыс беру. |
- Ауызша немесе жазбаша кері байланыс құралдары. |
Жауаптар.
2.2. Монитор диагоналіне сәйкес қашықтықты таңда.
|
М |
|
60-70см -ден кем емес |
|
М |
80-100см -ден кем емес |
|
|
М |
50-60см -ден кем емес |
|
|
Монитор 21” |
70-80см -ден кем емес |
2.3.Компьютерде дұрыс жұмыс істемеу пайдаланушы денсаулығының нашарлауына ықпал етеді. Пайдаланушының денсаулығына байланысты проблеманы оның шешімімен байланыстыр.
|
Карпальды туннель синдромы |
|
Ноутбук пен монитор қоюға арналған көмекші бұйымдар |
|
Арқа, мойын және иық бұлшықеттерінің ауыруы және ыңғайсыздығы |
Аяқ тірегінің тіркемесі және арқаға жастық қою |
|
|
Белдің ауыруы және ыңғайсыздығы |
Тінтуір мен пернетақталарға арналған төсеніштер |
шағым қалдыра аласыз













