1-бөлім:
Компьютерлік жүйелер және желілер
Тақырып:
1.1 Эргономика дегеніміз
не?
|
Мектеп:
|
|
Күні:
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Оқу мақсаттары
|
6.4.1.1 эргономика
міндеттерін (барынша жайлылық пен тиімділік үшін) тұжырымдау және
шешу;
6.4.2.1 интернетке тәуелділіктің проблемаларын
талқылау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Эргономика ұғымы мен компьютерлік эргономиканың қызметтерін
анықтайды.
|
Көптеген
оқушылар:
Эргономика ғылымының қызметтерін
салыстырады.
|
Кейбір
оқушылар:
Эргономика ғылымың қызметтерінің маңыздылығын
тұжырымдайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және
терминология:
Жұмыс
орны
|
рабочий
стол
|
work
table
|
Қауіпсіздік
|
безопасность
|
security
|
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар
топтамасы
Талқылау:
|
Жазу:
Компьютерлік
эргономика кеңесін жазыңдар
|
Алдын-ала
білімі
|
Компьютерде
қауіпсіз қалай жұмыс істеуге болады? 5 сынып
|
Жоспар
|
Сабақтың
басы
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу,
түгендеу;
Сыныпта
көңілді ахуал орнату.
Жаңа
топ құру:
«Қол, бас,
жүрек» әдісі
-Балалар,
біз кез келген мәселе туралы қолмен ұстап, баспен ойлап, жүрекпен
сезінсек нәтижеге әрқашан қол жеткіземіз. Кәзір шеңбер болып тұрып
кезекпен қол, бас, жүрек деп айтамыз. Және үш топқа
бірігеміз.
|
Өткен
жылы алған білімдерін еске түсіру үшін «Ыстық орындық» ойынын
қолдану
Орындыққа
отырған оқушыға оқушылар сұрақтар қояды. Оқушы тез жауап беруі
керек әйтпесе күйіп қалады.
|
Оқушыларды ынталандыру
мақсатында 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен
бағаланады.
|
Тапсырма орындауға
қажетті құралдар.
|
Сабақтың
ортасы
35
мин
|
Жаңа
тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру
сұрақтарын қою
-
Өмір
суруге қолайлылық, еңбек етуге қолайлылық деген ұғымдар сен үшін
таныс па?
-
Адамның
денсаулығы мен өмір қауіпсіздігін қорғау дегенді қалай
түсінесің?
-
Өзің
оқитын мектепте оқушылардың денсаулығы мен өмір қауіпсіздігін
қорғауға жасалған қандай мысалдар келтіре
аласың?
Оқулықпен
жұмыс: Мұғалім жаңа ақпаратпен
таныстырады, бірге талдайды. (бейнежазба, презентация, флипчарт
қолдануға болады)
|
Топтық
жұмыс:
Өздерің отырған
компьютер бөлмесінің эргономикалық талаптарына талдау
жасаңдар:
-
Сынып
бөлмесінің эргономикасы;
-
Оқушының
жұмыс орнының эргономикасы;
-
Компьютер
құрылғылырының эргономикасы.
Жеке тапсырмалар
орындау
1-тапсырма. 4-суреттегі компьютер
пайдаланушыға арналған жаттығуларды солдан оңға қарай нөмірле. Бұл
жаттығуларға атау бер. Қай дене мүшесінің қызметін реттеуге
бағытталған? Компьютермен жұмыс кезінде бұл жаттығуларды неше
реттен жасауды ұсынасың? 1-кестені
толтыр.
|
Оқушыларды ынталандыру
мақсатында 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен
бағаланады.
|
Тапсырма орындауға
қажетті құралдар.
|
|
2-тапсырма. 5-суретте қолдың
пернеттақтада орналасуының екі жағдайы берілген. Қай суреттерде қол
дұрыс орналасқан? Себебін түсіндір.
|
Берілген тапсырманы
орындайды
|
Оқушыларды ынталандыру
мақсатында 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен
бағаланады.
|
Тапсырма орындауға
қажетті құралдар.
|
|
Жұптық
жұмыс:
Өз сыныбың
үшін компьютер кабинетінде:
1.Техника
қауіпсіздік ережелерін құрастырыңдар (төменгі сы-ныптағы
білімдеріңді пайдаланыңдар);
2. Омыртқа, мойынға,
көзге, бұлшық еттерге арналған жаттығулар тізбесін
ұсыныңдар.
|
Берілген тапсырманы
орындайды
|
Оқушыларды ынталандыру
мақсатында 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен
бағаланады.
|
Тапсырма орындауға
қажетті құралдар.
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
Оқушылардың
алған білімдерін жинақтау үшін пікір-сайыс өткізу
«Компьютерлік эргономика талаптарын сақтау міндетті
емес»
Электронды
тест жұмысын орындату
Рефлексия
- сабақтағы
көңіл күйім қандай болды?
- бүгін
қандай ақпарат алдым?
- алған ақпаратты
кімдермен бөлісемін?
|
Оқушылар өз оймен
бөліседі.
Үй
тапсырмасы:
Компьютерді
пайдалануда эргономикалық талаптардың бұзылуының зардаптары
тақырыбында газетке шағын мақала дайында
|
Оқушыларды ынталандыру
мақсатында 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен
бағаланады.
|
Тапсырма орындауға
қажетті құралдар.
|