Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: №42 Фурқат атындағы жалпы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абдазимов Равшанбек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Эргономика ұғымы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.1.1- эргономика міндеттерін ойластыру және шешу (жоғары деңгейде және тиімді болу үшін) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: эргономика ұғымымен танысу, жұмыс үстелінің эргономикасын ойластыру және шешу; Көпшілік оқушылар: эргономика міндеттерін білу, компьютермен жұмыс жасау барысында іске асыруға болатын және болмайтын әрекеттерді ажырату Кейбір оқушылар: апат болған жағдайға алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Эргономика ұғымының анықтамасын біледі және жұмыс орындарын ұйымдастырады Компьютермен жұмыс жасау барысында орындалатын әрекеттерді жасай алады Практика жүзінде алғашқы медициналық көмек көрсете біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгей |
Білу, түсіну, қолдану, жинақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың тілдік мақсаты: эргономика ұғымы мен жұмыс орнының эргономикасын түсінеді Лексика мен терминология: эргономика,мен жұмыс орнының эргономикасы үғымдарын қолдана алады. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесі не үшін қажет? Егер оқыс жағдай болса қандай көмек бересіздер? Компьютерден жағымсыз иіс шыққан жағдайда не істейсіздер? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы». Компьютермен жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігі ережелерін сақтай отырып, топтық, жұптық, жеке жұмыс орнын ұйымдастыруда жауапкершілікті сезініп, бірі-біріне көмек беру және өмір бойы білім алу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика: эргономика ұғымының шыққан жылы мен монитор мен көздің арақашықтық мөлшері Қазақ тілі: эргономика сөзінің қазақша мағынасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Информатика кабинетіндегі техника қауіпсіздік ережелері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
«Ашық микрофон» әдісі |
«Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру). Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі. Гүлдің астындағы сөздер: компьютер, монитор, пернетақта, дыбыс ұлғайтқыш, тышқан, сканер, принтер, құлаққап, флешка, қатқыл диск. 1 топ: «Компьютердің негізгі құрылғылары» 2 топ: «Компьютердің қосымша құрылғылары» «Ашық микрофон» әдісі арқылы алдыңғы білімдерін тексеру. Бір оқушы микрофон ұстап, оқушыларға осы сабаққа байланысты сұрақ қояды, оқушылар жауап береді.
ҚБ «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау. |
Гүлдер
Микрофон
« |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
П |
Жаңа сабақты түсіндіру үшін интербелсенді тақтадан «Эргономика міндеттері» тақырыбында бейнеролик көрсетемін. «Үштік» әдісі арқылы оқушылар тақтадағы бейнероликті көріп, топта талқылайды: бірінші оқушы айтады, екінші оқушы тыңдайды, үшінші оқушы түртіп алады, төртінші оқушы түсінбесе сұрақ қояды. Саралау «Қорытынды» тәсілі бойынша барлық оқушыларға бір бейнеролик көрсетілсе де олардың қорытынды ойлары әртүрлі болады. ҚБ «Жетістік баспалдағы» (өзін-өзі бағалау) әдісі арқылы бағалау. І тапсырма: (топтық жұмыс). Кесте бойынша дұрыс жауаптарды сәйкестендір
Дескриптор -эргономика ұғымын біледі. -компьютерде зақымданған жағдайда, алғашқы көмек көрсету жағдайларын біледі. - компьютер алдында көп отырып жұмыс істеген жағдайда қандай жаттығулар жасап отыру керектігін біледі. ҚБ «Стикерлер арқылы бағалау» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды. ІІ тапсырма: (жұптық жұмыс). Суреттегі жағдайлардың неге қауіпті және қандай пайдасы бар екендігін анықтап, кестеге жазыңдар.
Дескриптор - компьютер алдында тамақтанудың салдарларын түсіндіреді; - компьютер алдында дұрыс отырмау салдарларын түсіндіреді; - компьютердің электр өткізгіш құралдарын ұстау салдарларын түсіндіреді; - компьютерде дұрыс отырып, уақытылы көз жаттығуларын жасау салдарларын түсіндіреді. ҚБ «Шапалақ» әдісі арқылы жұптар бір-бірін бағалау. ІІІ тапсырма: (топтық жұмыс). Алғашқы медициналық көмек көрсетуге байланысты іс-әрекеттерді төмендегі кестеге толтырыңдар.
Дескриптор - Электр тогымен зақымдалған кезде алғашқы көмек көрсетуді біледі. - Күйген кезде алғашқы көмек көрсету жолдарын біледі. - Талып қалганда жағдайда алғашқы көмек көрсете алады. ҚБ «Бес саусак» әдісі арқылы бір-бірін бағалау.
Қорытындылау. «Ыстық орындық» әдісі Сыныптағы кез-келген оқушы «Ыстық орындыққа» отырады. Ең маңыздысы – өз еркімен шығу. Оқушы ортада тұрған үстелге отырып тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаға байланысты қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру қажет. Сұраққа жауап бере алмаған жағдайда «күйді» деп ескерту беріледі. Осылайша барлық оқушы «Ыстық орындыққа» отыру арқылы жаңа сабақты қорытындылау бойынша сұрақтарға жауап береді.
ҚБ «Мадақтау арқылы бағалау» әдісі.
|
Оқулық: , «Арман-ПВ» баспасы, 2018ж. бейнеролик
h
Бағалау «Жетістік баспалдағы»
Үлестірме қағаздар
Үлестірме қағаздар
Мұғалімнің ауызша бағалауы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы «Ыстық орындық» әдісі
|
Үйге тапсырма: Эргономика ұғымы. Информатика кабинетіндегі негізгі қауіпсіздік ережелерін оқып келу. Кері байланыс: «Блоб ағашы» әдісі арқылы оқушылардың бүгінгі сабақтан алған әсерлері, сабақты түсіну деңгейі сұралады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Дереккөздер», «Қорытынды» |
«Бас бармақ», «Жетістік баспалдағы», «Шапалақ», «Стикерлер», «Мадақтау», «Бес саусақ»,
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту жаттығуы Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? Осы сұрақтар аясында сабақтың соңында рефлексия жүргізілді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Эргономика ұғымы
Эргономика ұғымы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: №42 Фурқат атындағы жалпы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абдазимов Равшанбек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Эргономика ұғымы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.1.1- эргономика міндеттерін ойластыру және шешу (жоғары деңгейде және тиімді болу үшін) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: эргономика ұғымымен танысу, жұмыс үстелінің эргономикасын ойластыру және шешу; Көпшілік оқушылар: эргономика міндеттерін білу, компьютермен жұмыс жасау барысында іске асыруға болатын және болмайтын әрекеттерді ажырату Кейбір оқушылар: апат болған жағдайға алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Эргономика ұғымының анықтамасын біледі және жұмыс орындарын ұйымдастырады Компьютермен жұмыс жасау барысында орындалатын әрекеттерді жасай алады Практика жүзінде алғашқы медициналық көмек көрсете біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгей |
Білу, түсіну, қолдану, жинақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың тілдік мақсаты: эргономика ұғымы мен жұмыс орнының эргономикасын түсінеді Лексика мен терминология: эргономика,мен жұмыс орнының эргономикасы үғымдарын қолдана алады. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесі не үшін қажет? Егер оқыс жағдай болса қандай көмек бересіздер? Компьютерден жағымсыз иіс шыққан жағдайда не істейсіздер? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы». Компьютермен жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігі ережелерін сақтай отырып, топтық, жұптық, жеке жұмыс орнын ұйымдастыруда жауапкершілікті сезініп, бірі-біріне көмек беру және өмір бойы білім алу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика: эргономика ұғымының шыққан жылы мен монитор мен көздің арақашықтық мөлшері Қазақ тілі: эргономика сөзінің қазақша мағынасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Информатика кабинетіндегі техника қауіпсіздік ережелері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
«Ашық микрофон» әдісі |
«Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру). Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі. Гүлдің астындағы сөздер: компьютер, монитор, пернетақта, дыбыс ұлғайтқыш, тышқан, сканер, принтер, құлаққап, флешка, қатқыл диск. 1 топ: «Компьютердің негізгі құрылғылары» 2 топ: «Компьютердің қосымша құрылғылары» «Ашық микрофон» әдісі арқылы алдыңғы білімдерін тексеру. Бір оқушы микрофон ұстап, оқушыларға осы сабаққа байланысты сұрақ қояды, оқушылар жауап береді.
ҚБ «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау. |
Гүлдер
Микрофон
« |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
П |
Жаңа сабақты түсіндіру үшін интербелсенді тақтадан «Эргономика міндеттері» тақырыбында бейнеролик көрсетемін. «Үштік» әдісі арқылы оқушылар тақтадағы бейнероликті көріп, топта талқылайды: бірінші оқушы айтады, екінші оқушы тыңдайды, үшінші оқушы түртіп алады, төртінші оқушы түсінбесе сұрақ қояды. Саралау «Қорытынды» тәсілі бойынша барлық оқушыларға бір бейнеролик көрсетілсе де олардың қорытынды ойлары әртүрлі болады. ҚБ «Жетістік баспалдағы» (өзін-өзі бағалау) әдісі арқылы бағалау. І тапсырма: (топтық жұмыс). Кесте бойынша дұрыс жауаптарды сәйкестендір
Дескриптор -эргономика ұғымын біледі. -компьютерде зақымданған жағдайда, алғашқы көмек көрсету жағдайларын біледі. - компьютер алдында көп отырып жұмыс істеген жағдайда қандай жаттығулар жасап отыру керектігін біледі. ҚБ «Стикерлер арқылы бағалау» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды. ІІ тапсырма: (жұптық жұмыс). Суреттегі жағдайлардың неге қауіпті және қандай пайдасы бар екендігін анықтап, кестеге жазыңдар.
Дескриптор - компьютер алдында тамақтанудың салдарларын түсіндіреді; - компьютер алдында дұрыс отырмау салдарларын түсіндіреді; - компьютердің электр өткізгіш құралдарын ұстау салдарларын түсіндіреді; - компьютерде дұрыс отырып, уақытылы көз жаттығуларын жасау салдарларын түсіндіреді. ҚБ «Шапалақ» әдісі арқылы жұптар бір-бірін бағалау. ІІІ тапсырма: (топтық жұмыс). Алғашқы медициналық көмек көрсетуге байланысты іс-әрекеттерді төмендегі кестеге толтырыңдар.
Дескриптор - Электр тогымен зақымдалған кезде алғашқы көмек көрсетуді біледі. - Күйген кезде алғашқы көмек көрсету жолдарын біледі. - Талып қалганда жағдайда алғашқы көмек көрсете алады. ҚБ «Бес саусак» әдісі арқылы бір-бірін бағалау.
Қорытындылау. «Ыстық орындық» әдісі Сыныптағы кез-келген оқушы «Ыстық орындыққа» отырады. Ең маңыздысы – өз еркімен шығу. Оқушы ортада тұрған үстелге отырып тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаға байланысты қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру қажет. Сұраққа жауап бере алмаған жағдайда «күйді» деп ескерту беріледі. Осылайша барлық оқушы «Ыстық орындыққа» отыру арқылы жаңа сабақты қорытындылау бойынша сұрақтарға жауап береді.
ҚБ «Мадақтау арқылы бағалау» әдісі.
|
Оқулық: , «Арман-ПВ» баспасы, 2018ж. бейнеролик
h
Бағалау «Жетістік баспалдағы»
Үлестірме қағаздар
Үлестірме қағаздар
Мұғалімнің ауызша бағалауы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы «Ыстық орындық» әдісі
|
Үйге тапсырма: Эргономика ұғымы. Информатика кабинетіндегі негізгі қауіпсіздік ережелерін оқып келу. Кері байланыс: «Блоб ағашы» әдісі арқылы оқушылардың бүгінгі сабақтан алған әсерлері, сабақты түсіну деңгейі сұралады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Дереккөздер», «Қорытынды» |
«Бас бармақ», «Жетістік баспалдағы», «Шапалақ», «Стикерлер», «Мадақтау», «Бес саусақ»,
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту жаттығуы Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? Осы сұрақтар аясында сабақтың соңында рефлексия жүргізілді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

Бас бармақ» әдісі
рактикалық
тапсырмалар


















