Тексерілді: Кикаева Т.А Абдикадирова Л.К
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
8.3СЕрітінділер және ерігіштік |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Болатжан Базарбай |
|||||
|
Күні: |
04.03.2025 |
|||||
|
Сынып: 8 «д» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Еріген заттың массалық үлесі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.4.5-еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеуді үйрену. Құндылықтарға баулу : Жаңашылдық қалыптастыру |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин Сабақтың ортасы 8 мин |
І. Ұйымдастыр кезеңі: Амандасу , сыныптағы балаларды түгендеу. Сыныпқа және оқушыларға толығымен көз жүгірту. Психологиялық ахуал туғызу. «Химиялық элементтердің атын қосып бір-біріне жылы лебіз айту» Өткенге шолу «10 сөз » әдісі арқылы– өткен сабақтың мазмұнын сипаттайтын 10 сөзді айтады. Сабақ мақсаты : Еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеуді үйрену. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, бір-біріне тілек айтып жылы лебіздерін білдіреді. Оқушылар топқа бөлінеді «Атом және молекула » әдісі арқылы. Алдыңғы өткен сабаққа шолу жасап сабақ мазмұнын сипаттыйтын сөздерді айтады да өткен сабақтарды естеріне түсіреді. Үй жұмысын мұғалімге көрсетеді, тақырыпты дәптерге көшіріп жазады. |
Ынталандыру сөздері «Жарайсың, тамаша, керемет» |
Периодтық кесте
|
||
|
Топтық жұмыс «Жигсо» әдісі 1-тапсырма: Жарақатты «маргансовкамен» дизенфекциялайды KMnO4 5% ерітіндісімен дизенфекциялайды 200 г ерітінді дайындау үшін судың және маргенцовканың қандай массаларын алу қажет?
Саралау: диолог арқылы қолдау |
Оқушылар «Жигсо» әдісі арқылы топта тапсырманы орындайды. Топ ішінде тақырыпты мұқият оқып талқылайды, ынтымақтаса отырып берілген тапсырманы орындайды. Әр сұрақтың дұрыс орындалуына топ мүшелері жауапкершілікті болу. |
Дескриптор: 3 балл 1.Еріген заттың массалық үлесін
есептеу формуласын дұрыс қолданады. |
8 сынып химия оқулығы. М.Қ.Оспанова Алматы «мектеп» 2018 114бет 1 сұрақ Пертодтық кесте |
|||
|
8 мин
|
Жұптық жұмыс «Ойлан жұптас» әдісі Төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз: Ас содасының NaHCO3 0,5 молярлы 0,6л ерітіндісін даярлау үшін қажет ас содасының массасын есептеңдер. Саралау :жеке қолдау арқылы. |
«Ойлан жұптас» әдісі арқылы жұптасып тапсырманы орындайды.. Тақырыпты мұқият оқып талқылайды, ынтымақтаса отырып берілген тапсырманы орындайды. Әр сұрақтың дұрыс орындалуына топ мүшелері жауапкершілікті болу. |
Дескриптор : 4 балл 1.Берілген деректерді (концентрация, көлем,
молярлық масса) дұрыс анықтайды. |
8 сынып химия оқулығы М.Қ.Оспанова Алматы «мектеп» 2018 144 бет 3 сұрақ Периодтық кесте |
||
|
8 мин 5 мин 4мин Сабақтың соңы 5 мин |
Жұптық жұмыс «Ойлан жұптас» әдісі Қаныттың 15% -дық ерітіндісін жарты болғанша буландырады . Осы ерітіндідегі қаныттың массалық үдесін есептеңдер? Функционалдық сауаттылық Айжан дүкеннен 1 литрлік шырын сатып алды. Қаптамада шырынның құрамында 12% қант бар деп көрсетілген. Айжан осы шырынды 3 жасар інісіне беру қауіпсіз бе деп ойланды. Ол дәрігерлердің кішкентай балаларға күніне 25 г-нан артық қант тұтынбау керектігін оқыған. Тапсырма:
Бекіту тапсырмасы: 1.Еріген заттың массалық үлесі деген не? 2.Мольдік концентрация нені көрсетеді? Белгілі молдік концентрацияны қалай дайындайды? 3. Судың температурасы ерігіштікке қалай әсер етеді? 4. 200 г ерітіндіде еріген заттың массалық үлесі 10% болса, еріген заттың массасын анықтаңыз. 5. Еріген заттың массасы мен ерітіндінің массасы арасында қандай байланыс бар? 6. 350 г қант ерітіндісінде қанттың массалық үлесі 20% құрайды. Қанша грамм қант ерітілген? Сабақтың мақсатын тағы бір рет қайталау Оқушы рефлексиясы: Бүгінгі сабақта маған ең маңызды болған нәрсе..... Маған түсініксіз болған нәрсе... Практика барысында қолданам деген нәрсе... |
Ойлан жұптас» әдісі арқылы жұптасып тапсырманы орындайды.. Тақырыпты мұқият оқып талқылайды, ынтымақтаса отырып берілген тапсырманы орындайды. Әр сұрақтың дұрыс орындалуына топ мүшелері жауапкершілікті болу.
Әр білім алушы өз алдына ойланып жауап береді. Есептеу барысында :
Бұл інісінің күнделікті нормасынан 4,8 есе көп. Егер інісі шырынның 200 мл (1/5 бөлігін) ішсе «Түйме дақ » әдісі арқылы сұрақтарға жылдам жауап береді «Кесте толтыру» әдісі арқылы 1.Оқушылар сабақтың басты мақсаттарын, ұғым ,анықтама, формула ,мысалдарды кестеге жазып шығады. 2.Кейін олар өз жұмыстарын талқылап, сабақ мақсатына қаншалықты жеткенін бағалайды. Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды. Рефлекция жасайды |
Дескриптор : 4 балл 1.Берілген мәліметтерді
анықтайды (бастапқы ерітіндінің массалық үлесі – 15%).
Ынталандыру сөздері «Жарайсың, тамаша, керемет»
Ашық журналдағы баллдарды бағаға айналдыру. |
8 сынып химия оқулығы М.Қ.Оспанова 144 бет 2 сұрақ
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Еріген заттың массалық үлесі
Еріген заттың массалық үлесі
Тексерілді: Кикаева Т.А Абдикадирова Л.К
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
8.3СЕрітінділер және ерігіштік |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Болатжан Базарбай |
|||||
|
Күні: |
04.03.2025 |
|||||
|
Сынып: 8 «д» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Еріген заттың массалық үлесі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.4.5-еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеуді үйрену. Құндылықтарға баулу : Жаңашылдық қалыптастыру |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин Сабақтың ортасы 8 мин |
І. Ұйымдастыр кезеңі: Амандасу , сыныптағы балаларды түгендеу. Сыныпқа және оқушыларға толығымен көз жүгірту. Психологиялық ахуал туғызу. «Химиялық элементтердің атын қосып бір-біріне жылы лебіз айту» Өткенге шолу «10 сөз » әдісі арқылы– өткен сабақтың мазмұнын сипаттайтын 10 сөзді айтады. Сабақ мақсаты : Еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеуді үйрену. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, бір-біріне тілек айтып жылы лебіздерін білдіреді. Оқушылар топқа бөлінеді «Атом және молекула » әдісі арқылы. Алдыңғы өткен сабаққа шолу жасап сабақ мазмұнын сипаттыйтын сөздерді айтады да өткен сабақтарды естеріне түсіреді. Үй жұмысын мұғалімге көрсетеді, тақырыпты дәптерге көшіріп жазады. |
Ынталандыру сөздері «Жарайсың, тамаша, керемет» |
Периодтық кесте
|
||
|
Топтық жұмыс «Жигсо» әдісі 1-тапсырма: Жарақатты «маргансовкамен» дизенфекциялайды KMnO4 5% ерітіндісімен дизенфекциялайды 200 г ерітінді дайындау үшін судың және маргенцовканың қандай массаларын алу қажет?
Саралау: диолог арқылы қолдау |
Оқушылар «Жигсо» әдісі арқылы топта тапсырманы орындайды. Топ ішінде тақырыпты мұқият оқып талқылайды, ынтымақтаса отырып берілген тапсырманы орындайды. Әр сұрақтың дұрыс орындалуына топ мүшелері жауапкершілікті болу. |
Дескриптор: 3 балл 1.Еріген заттың массалық үлесін
есептеу формуласын дұрыс қолданады. |
8 сынып химия оқулығы. М.Қ.Оспанова Алматы «мектеп» 2018 114бет 1 сұрақ Пертодтық кесте |
|||
|
8 мин
|
Жұптық жұмыс «Ойлан жұптас» әдісі Төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз: Ас содасының NaHCO3 0,5 молярлы 0,6л ерітіндісін даярлау үшін қажет ас содасының массасын есептеңдер. Саралау :жеке қолдау арқылы. |
«Ойлан жұптас» әдісі арқылы жұптасып тапсырманы орындайды.. Тақырыпты мұқият оқып талқылайды, ынтымақтаса отырып берілген тапсырманы орындайды. Әр сұрақтың дұрыс орындалуына топ мүшелері жауапкершілікті болу. |
Дескриптор : 4 балл 1.Берілген деректерді (концентрация, көлем,
молярлық масса) дұрыс анықтайды. |
8 сынып химия оқулығы М.Қ.Оспанова Алматы «мектеп» 2018 144 бет 3 сұрақ Периодтық кесте |
||
|
8 мин 5 мин 4мин Сабақтың соңы 5 мин |
Жұптық жұмыс «Ойлан жұптас» әдісі Қаныттың 15% -дық ерітіндісін жарты болғанша буландырады . Осы ерітіндідегі қаныттың массалық үдесін есептеңдер? Функционалдық сауаттылық Айжан дүкеннен 1 литрлік шырын сатып алды. Қаптамада шырынның құрамында 12% қант бар деп көрсетілген. Айжан осы шырынды 3 жасар інісіне беру қауіпсіз бе деп ойланды. Ол дәрігерлердің кішкентай балаларға күніне 25 г-нан артық қант тұтынбау керектігін оқыған. Тапсырма:
Бекіту тапсырмасы: 1.Еріген заттың массалық үлесі деген не? 2.Мольдік концентрация нені көрсетеді? Белгілі молдік концентрацияны қалай дайындайды? 3. Судың температурасы ерігіштікке қалай әсер етеді? 4. 200 г ерітіндіде еріген заттың массалық үлесі 10% болса, еріген заттың массасын анықтаңыз. 5. Еріген заттың массасы мен ерітіндінің массасы арасында қандай байланыс бар? 6. 350 г қант ерітіндісінде қанттың массалық үлесі 20% құрайды. Қанша грамм қант ерітілген? Сабақтың мақсатын тағы бір рет қайталау Оқушы рефлексиясы: Бүгінгі сабақта маған ең маңызды болған нәрсе..... Маған түсініксіз болған нәрсе... Практика барысында қолданам деген нәрсе... |
Ойлан жұптас» әдісі арқылы жұптасып тапсырманы орындайды.. Тақырыпты мұқият оқып талқылайды, ынтымақтаса отырып берілген тапсырманы орындайды. Әр сұрақтың дұрыс орындалуына топ мүшелері жауапкершілікті болу.
Әр білім алушы өз алдына ойланып жауап береді. Есептеу барысында :
Бұл інісінің күнделікті нормасынан 4,8 есе көп. Егер інісі шырынның 200 мл (1/5 бөлігін) ішсе «Түйме дақ » әдісі арқылы сұрақтарға жылдам жауап береді «Кесте толтыру» әдісі арқылы 1.Оқушылар сабақтың басты мақсаттарын, ұғым ,анықтама, формула ,мысалдарды кестеге жазып шығады. 2.Кейін олар өз жұмыстарын талқылап, сабақ мақсатына қаншалықты жеткенін бағалайды. Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды. Рефлекция жасайды |
Дескриптор : 4 балл 1.Берілген мәліметтерді
анықтайды (бастапқы ерітіндінің массалық үлесі – 15%).
Ынталандыру сөздері «Жарайсың, тамаша, керемет»
Ашық журналдағы баллдарды бағаға айналдыру. |
8 сынып химия оқулығы М.Қ.Оспанова 144 бет 2 сұрақ
|
||
шағым қалдыра аласыз














