Еріген заттың массалық үлесі. 5-сынып. География

Тақырып бойынша 19 материал табылды

Еріген заттың массалық үлесі. 5-сынып. География

Материал туралы қысқаша түсінік
5.3.2.4 - еріген заттың массалық үлесін есептеу
Материалдың қысқаша нұсқасы


Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

5.3 Заттар және материалдар

Педагогтің аты – жөні:


Күні:


Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Заттардың жіктелуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

5.3.2.4 - еріген заттың массалық үлесін есептеу

Сабақтың мақсаты

Еріген заттың массалық үлесін есептейді

ЕББҚ Еріген заттың массасын есептейді

Құндылықты дарыту

Жасампаздық және Жаңашылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин




5 мин

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Үй жұмысы

Еріген заттың массалық үлесінің анықтаудың формуласын анықтаңыз

Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды


Оқушылар еріген заттың массалық үлесін анықтау формуласын анықтайды

(ҚБ) мұғалім

1-10 балл аралығында бағалайды


Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Еріген заттың массалық үлесін анықтау формуласын анықтайды




Сабақтың ортасы

10 мин






10 мин











10 мин





  1. Тапсырма

(ЖТ) Жеке тапсырма (ЕББҚ)

250 г ерітіндіде 50 г тұз бар. Ерітіндінің массалық үлесін анықтаңыз.

200 г ерітіндіде 40 г қант бар. Қанттың массалық үлесін есептеңіз.

Егер 400 г ерітіндіде 60 г қышқыл болса, қышқылдың массалық үлесін табыңыз.

  1. Тапсырма

(ЖЖ) Жұптық жұмыс

Тәжрибе жұмысы

Қажетті құралдар мен материалдар:

  • Таразы

  • Қант (немесе тұз)

  • Су

  • Стакан

  • Пипетка немесе шкала

  • Қосымша ыдыс (ерітінді үшін)


  1. Тапсырма

(ЖТ) Жеке тапсырма (ЕББҚ)

1: Мектеп зертханасында оқушылар суда еріген ас тұзының массалық үлесін анықтау үшін тәжірибе жасайды. 50 г суға 10 г ас тұзы ерітілген. Тұздың массалық үлесін есептеңіз.

2 сұрақ: *Бір зертханашы 200 г суға 5Бір зертханашы 200 г суға 50 г сахароза (қант) еріткен. Егер еріген заттың массалық үлесін анықтау керек болса, қандай нәтиже аламыз?

3-сұрақ: *Мұғалім 100 г суға 5 г мыс сульфатын ерітті. Егер еріткіш су болса, ерігМұғалім 100 г суға 5 г мыс сульфатын ерітті. Егер еріткіш су болса, еріген заттың массалық үлесін қалай анықтайсыз?

4-сұрақ: *Химия пәні бойыншаХимия пәні бойынша оқушыларға эксперимент жасалды. Олар 120 г суға 30 г натрий хлориді (NaCl) ерітті. Еріткіш пен еріген заттың массалық үлесін табыңыз.

5-сұрақ: *Студенттер 80 г суға 8 г түзді ерСтуденттер 80 г суға 8 г түзді ерітті. Бұл қоспада еріген заттың массалық үлесін қалай есептеуге болады?

Оқушылар еріген заттың массалық үлесін анықтайды





Оқушылар заттардың массалық үлесін анықтау үшін тәжірибе жасайды





Еріген заттың массалық үлесі тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап береді

Дескриптор:

Жалпы 3 – балл:

1.Еріген заттың массасын анықтайды

2.Қорытынды шығарады



Дескриптор:

Жалпы 3 – балл:

1.Заттардың массалық үлесін бойынша тәжірибе жасайды



Дескриптор:

Жалпы 2 – балл:

1.Еріген заттың массалық үлесін анықтайды





















Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс

Куб әдісі

Үй тапсырмасы


Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады

Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты

1 – 10 балл аралығында бағалайды


















Тақырып: Еріген заттың массалық үлесі

Мақсаты:
Еріген заттың массалық үлесін анықтау әдісін тәжірибе жүзінде көрсету және есептеу дағдыларын дамыту.

Қажетті құралдар мен материалдар:

  • Таразы

  • Қант (немесе тұз)

  • Су

  • Стакан

  • Пипетка немесе шкала

  • Қосымша ыдыс (ерітінді үшін)

Жұмыс барысы:

  1. Тәжірибенің мәні: Бұл тәжірибеде еріген заттың массалық үлесін есептеу мақсатында су мен қант ерітіндісін дайындаймыз. Біз қанттың массалық үлесін анықтайтын боламыз. Бұл әдіс кез келген ерітіндінің құрамын анықтауға мүмкіндік береді.

  2. Тәжірибенің жүргізілуі:

    1. Ең алдымен, таза стакан алып, оның массасын таразыда өлшеңіз (судың массасы жоқ екенін білу үшін).

    2. Стаканға белгілі бір мөлшерде қант қосыңыз. Мысалы, 20 г қант.

    3. Содан кейін стаканға су қосыңыз. Мысалы, 80 г су қосамыз. Бұл ерітінді көлемінің 100 г болуын қамтамасыз етеді.

    4. Қосылған заттардың массаларын қосып, ерітіндінің жалпы массасын анықтаңыз.













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.12.2024
269
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
.
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі