|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3С Ерітінді мен ерігіштік |
Мектеп: «Атығай жалпы орта білім беру мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 27.02.2025 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Каспакова Куралай Азаматовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Еріген заттың массалық үлесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.4.5 – еріген заттың берілген массалық үлесі бойынша белгілі ерітінді массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 0-3минут 4-7мин
Ортасы 8-10
11-22
22-30
31-36
36-40
Соңы 41-45 |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера құру. Топқа бөлу (зертханалық ыдыстар арқылы) Үй жұмысын тексеру Үй жұмыны тексеру мақсатында оқушылармен «Шындық» немесе «Жалған» ойыны арқылы тексеріледі. Дескриптор: Берілген тапсырмалардың дұрыс жауабын табу – 2б Жаңа сабақты түсіндіру Ой шақыру сатысы . «Болжау» әдісі 1.Стол үстінде 70% және 9 % сірке қышқылы (уксус) тұр. Бұл пайыздық көрсеткіш нені білдіреді? Жаңа сабақты хабарлау. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабақтың мақсаты: Ерітінді түрлерімен танысу және оларды ажырата білу. Формуланы есеп шығаруда қолдану. Ой шақыру сатысы Еру түріне қарап ерітінді сұйытылған және концентрлі деп бөлінеді. а) Сұйытылған ерітінді – ерітіндіде еріген зат аз болса, ә) Концентрлі ерітінді- ертіндіде еріген зат көп мөлшерде болса, ерітіндідегі артық заттың аз көп екенін қалай білуге болады? Ол үшін еріген заттың массалық үлесімен танысамыз. Еріген заттың массалық үлесі - ерітінді массасына еріген зат массасының қатынасы. Массалық үлесі % өлшенеді : W = m (еріген зат)/m(ерітінді) x100%, мұндағы W – еріген заттың массалық үлесі m (еріген зат) – еріген зат массасы (г, кг) m (ерітінді) – ерітінді массасы (г, кг) Заттың массалық үлесі оның 100 г ерітіндідегі массасын көрсетеді. m (ерітінді) = m (еріген зат) + m(су) содан кейін есептеудің алгоритмін көрсетеді. Алгоритм: 1. Есеп шартың жазу (берілгені, табу керек) 2. Ерітіндінің массасын есептеу 3. Формула бойынша еріген заттың массалық үлесін есептеу.
Түсіну сатысы Сыныппен екі есеп шығарылады
1.75 г суда 25 г қант ерітті. Ерітіндідегі еріген қанттың массалық үлесін есептеңіз. 2.40 г тұзды 120 г суда ерітті. Ерітіндідегі тұздың массалық үлесі қанша? Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырмалар I-топқа арналған тапсырма Мәселе: Сізге зертханаға барған бір студент өзінің химия пәні бойынша тәжірибесінде тұз ерітіндісін дайындауға тапсырма алғанын айтып отыр. Студент ерітіндіде 30 г тұз еріткенін, ал ерітіндінің жалпы массасы 200 г болғанын біледі. Тапсырма: Осы тұз ерітіндісінің массалық үлесін есептеп, нәтижесін пайызбен көрсетіңіз. Қосымша сұрақ: Егер осы ерітіндінің массалық үлесін 15% ету үшін қанша тұз қосу қажет болады?
IІ-топқа арналған тапсырма Мәселе: Шарттар:
Сұрақтар: 1.Ерітіндінің массалық үлесін есептеңіз. 2.Егер бұл ерітінді денсаулық үшін қауіпсіз болу үшін массалық үлесі 15% болуы керек болса, сіз ерітіндіге қанша тұз қосу керексіз? 3.Егер ерітінді көлемі 500 г-ға дейін ұлғайса, массалық үлесі 15% болу үшін қанша тұз қосу керек?
IІІ-топқа арналған тапсырма
Мәселе: Шарттар:
Сұрақтар: 1.Ерітіндінің массалық үлесін есептеңіз. 2.Ерітінді көлемін 4 кг-ға арттырса, ерітіндінің массалық үлесін сақтап қалу үшін қанша тұз қосу керек? Дескриптор: 1. Массалық үлес формуласын дұрыс қолданады -1б 2.Ерітіндінің жалпы массасын дәл есептейді-1б 3.Ерітіндінің жалпы массасын анықтайды-1б
Жұптық жұмыс Берілген кестедегі белгісіз мәндерді табу
Дескриптор: 1.х мәнін табады -1б 2.у мәнін табады-1б 3.W мәнін табады -1б 4.А мәнін табады-1 б
Жеке жұмыс Кітаппен жұмыс 144-беттегі 1-есепті орындау Дескриптор: 1.Берілгенін дұрыс жазады -1б 2.Формуласын жазады-1б 3.Есептің шешуін жазады-1б
Бекіту Wordwall платформасы арқылы жаңа тақырыпты бекіту
Рефлексия «Ашық микрофон» әдісі Үйге тапсырма Барлығыңызда үйде дәрі қобдишасы болады. Осы дәрі қобдишасынан ерітінді күйінде кездесетін дәрілік препараттарды табыңыз. Соған есеп құрастырып оны шығарыңыз |
Балалар сабаққа дайындалады. 1.Мұғаліммен амандасады. Конвертте жасырылған зертханалық ыдыстардың суреттері бойынша 3 топқа бөлінеді
Umaigra платформасына кіріп берілген тапсырманы орындайды.
«Болжау» әдісі тапсырмаларына жауап беріп, өз ойларымен бөлісе отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
Мұғалімнің көмегімен берілген есепті орындайды
Оқушылар тапсырманы постерге орындайды, ортаға шығып жауаптарды түсіндіріп, бағалау критерийлері бойынша бағалау жүргізіледі.
Кестедегі белгісіз мәндерді табады
Кітаптың 144-бетіндегі 1-есепті орындайды
Wordwall платформасы арқылы сұрақтарға жауап береді
«Ашық микрофон» әдісі арқылы бүгінгі сабақ туралы өз ойларын айтады |
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
Оқушылар бағдаршам арқылы әр тапсырма сайын өздерін бағалайды және топ басшысы да бағалау парағы арқылы топ мүшелерін әр тапсырма сайын бағалап отырады Бағалау парағы
Ескерту (әр тапсырмада бағдаршамның жасыл түсін көтерген балаға 1 ұпай, сары түске 0,5 ұпай, қызыл түске 0 ұпай қойылады)
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
|
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=147204
Сірке қышқылының 70% және 9 % ерітіндісі
презентация
Тақта, бор
Постер, түрлі түсті фломастер
кесте
оқулық
https://wordwall.net/ru/resource/87288318
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Еріген заттың массалық үлесі" ашық сабақ жоспары
"Еріген заттың массалық үлесі" ашық сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3С Ерітінді мен ерігіштік |
Мектеп: «Атығай жалпы орта білім беру мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 27.02.2025 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Каспакова Куралай Азаматовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Еріген заттың массалық үлесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.4.5 – еріген заттың берілген массалық үлесі бойынша белгілі ерітінді массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 0-3минут 4-7мин
Ортасы 8-10
11-22
22-30
31-36
36-40
Соңы 41-45 |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера құру. Топқа бөлу (зертханалық ыдыстар арқылы) Үй жұмысын тексеру Үй жұмыны тексеру мақсатында оқушылармен «Шындық» немесе «Жалған» ойыны арқылы тексеріледі. Дескриптор: Берілген тапсырмалардың дұрыс жауабын табу – 2б Жаңа сабақты түсіндіру Ой шақыру сатысы . «Болжау» әдісі 1.Стол үстінде 70% және 9 % сірке қышқылы (уксус) тұр. Бұл пайыздық көрсеткіш нені білдіреді? Жаңа сабақты хабарлау. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабақтың мақсаты: Ерітінді түрлерімен танысу және оларды ажырата білу. Формуланы есеп шығаруда қолдану. Ой шақыру сатысы Еру түріне қарап ерітінді сұйытылған және концентрлі деп бөлінеді. а) Сұйытылған ерітінді – ерітіндіде еріген зат аз болса, ә) Концентрлі ерітінді- ертіндіде еріген зат көп мөлшерде болса, ерітіндідегі артық заттың аз көп екенін қалай білуге болады? Ол үшін еріген заттың массалық үлесімен танысамыз. Еріген заттың массалық үлесі - ерітінді массасына еріген зат массасының қатынасы. Массалық үлесі % өлшенеді : W = m (еріген зат)/m(ерітінді) x100%, мұндағы W – еріген заттың массалық үлесі m (еріген зат) – еріген зат массасы (г, кг) m (ерітінді) – ерітінді массасы (г, кг) Заттың массалық үлесі оның 100 г ерітіндідегі массасын көрсетеді. m (ерітінді) = m (еріген зат) + m(су) содан кейін есептеудің алгоритмін көрсетеді. Алгоритм: 1. Есеп шартың жазу (берілгені, табу керек) 2. Ерітіндінің массасын есептеу 3. Формула бойынша еріген заттың массалық үлесін есептеу.
Түсіну сатысы Сыныппен екі есеп шығарылады
1.75 г суда 25 г қант ерітті. Ерітіндідегі еріген қанттың массалық үлесін есептеңіз. 2.40 г тұзды 120 г суда ерітті. Ерітіндідегі тұздың массалық үлесі қанша? Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырмалар I-топқа арналған тапсырма Мәселе: Сізге зертханаға барған бір студент өзінің химия пәні бойынша тәжірибесінде тұз ерітіндісін дайындауға тапсырма алғанын айтып отыр. Студент ерітіндіде 30 г тұз еріткенін, ал ерітіндінің жалпы массасы 200 г болғанын біледі. Тапсырма: Осы тұз ерітіндісінің массалық үлесін есептеп, нәтижесін пайызбен көрсетіңіз. Қосымша сұрақ: Егер осы ерітіндінің массалық үлесін 15% ету үшін қанша тұз қосу қажет болады?
IІ-топқа арналған тапсырма Мәселе: Шарттар:
Сұрақтар: 1.Ерітіндінің массалық үлесін есептеңіз. 2.Егер бұл ерітінді денсаулық үшін қауіпсіз болу үшін массалық үлесі 15% болуы керек болса, сіз ерітіндіге қанша тұз қосу керексіз? 3.Егер ерітінді көлемі 500 г-ға дейін ұлғайса, массалық үлесі 15% болу үшін қанша тұз қосу керек?
IІІ-топқа арналған тапсырма
Мәселе: Шарттар:
Сұрақтар: 1.Ерітіндінің массалық үлесін есептеңіз. 2.Ерітінді көлемін 4 кг-ға арттырса, ерітіндінің массалық үлесін сақтап қалу үшін қанша тұз қосу керек? Дескриптор: 1. Массалық үлес формуласын дұрыс қолданады -1б 2.Ерітіндінің жалпы массасын дәл есептейді-1б 3.Ерітіндінің жалпы массасын анықтайды-1б
Жұптық жұмыс Берілген кестедегі белгісіз мәндерді табу
Дескриптор: 1.х мәнін табады -1б 2.у мәнін табады-1б 3.W мәнін табады -1б 4.А мәнін табады-1 б
Жеке жұмыс Кітаппен жұмыс 144-беттегі 1-есепті орындау Дескриптор: 1.Берілгенін дұрыс жазады -1б 2.Формуласын жазады-1б 3.Есептің шешуін жазады-1б
Бекіту Wordwall платформасы арқылы жаңа тақырыпты бекіту
Рефлексия «Ашық микрофон» әдісі Үйге тапсырма Барлығыңызда үйде дәрі қобдишасы болады. Осы дәрі қобдишасынан ерітінді күйінде кездесетін дәрілік препараттарды табыңыз. Соған есеп құрастырып оны шығарыңыз |
Балалар сабаққа дайындалады. 1.Мұғаліммен амандасады. Конвертте жасырылған зертханалық ыдыстардың суреттері бойынша 3 топқа бөлінеді
Umaigra платформасына кіріп берілген тапсырманы орындайды.
«Болжау» әдісі тапсырмаларына жауап беріп, өз ойларымен бөлісе отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
Мұғалімнің көмегімен берілген есепті орындайды
Оқушылар тапсырманы постерге орындайды, ортаға шығып жауаптарды түсіндіріп, бағалау критерийлері бойынша бағалау жүргізіледі.
Кестедегі белгісіз мәндерді табады
Кітаптың 144-бетіндегі 1-есепті орындайды
Wordwall платформасы арқылы сұрақтарға жауап береді
«Ашық микрофон» әдісі арқылы бүгінгі сабақ туралы өз ойларын айтады |
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
Оқушылар бағдаршам арқылы әр тапсырма сайын өздерін бағалайды және топ басшысы да бағалау парағы арқылы топ мүшелерін әр тапсырма сайын бағалап отырады Бағалау парағы
Ескерту (әр тапсырмада бағдаршамның жасыл түсін көтерген балаға 1 ұпай, сары түске 0,5 ұпай, қызыл түске 0 ұпай қойылады)
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
|
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=147204
Сірке қышқылының 70% және 9 % ерітіндісі
презентация
Тақта, бор
Постер, түрлі түсті фломастер
кесте
оқулық
https://wordwall.net/ru/resource/87288318
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















