Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ерітінді ортасы дегеніміз не және оны қалай анықтауға болады
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: |
6.2А Заттар және материалдар |
Педагогтің аты-жөні: |
Баймуханова А.М |
Күні: |
21.11.2023 |
Сыныбы: 6 «А,Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Ерітінді ортасы дегеніміз не және оны қалай анықтауға болады |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.2.2 тірі және өлі табиғатта қышқыл, сілтілі және бейтарап ортаны айыра біледі және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтау |
Сабақтың мақсаты: |
- Заттарды
қышқылдық,сілтілік,бейтарап ортасы бойынша жіктеу |
Бағалау критерийі: |
- Заттарды
қышқылдық,сілтілік,бейтарап ортасы бойынша жіктей алады |
Oйлaу дaғдылaрының дeңгeйi |
Білу, түсіну, қолдану |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Көңіл күй» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- бірінен көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал туғызады. Сыныпты «Атом және молекула» әдісі арқылы топқа бөлу |
Оқушылар ұстазымен амандасады, көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялы ахуал жасайды; Оқушылар 4 топқа бөлінеді. 1-топ:Қышқылдық орта 2-топ:Сілтілік орта 3-топ:Бейтарап орта 4-топ-Индикатор |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
|
||||||||||||||||
Үй тапсырмасы 6мин |
"Бинго" әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау 1) Заттар неден тұрады? 2) Молекула дегеніміз не? 3) Атом дегеніміз не? Атомның құрылымы қандай? 4) Қарапайым заттар дегеніміз не? 5) Күрделі заттар дегеніміз не? 6) Балқу деп нені айтады? Балқу температурасы деген не? 7) Қайнау деп нені айтады? Қайнау температурасы дегеніміз не? 8) Бейорганикалық заттар дегеніміз не? Оған не жатады? 9) Органикалық заттарға не жатады? 10)Барлық заттар қалай жіктеуге болады? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау |
|||||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу 3мин 5мин
|
Суреттер көрсетіп, сұрақтар қою арқылы жаңа тақырып ашылады. 1.Берілген суретте қандай ұқсастықтар бар? 2.Судың ортасы қандай?
« Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша топтық жұмыс: 1-тапсырма: 1
Жалпы қасиеттері: _____________
-
2-топ: Төменде берілген заттарда қандай ортақ қасиеттері бар? Осыған ұқсас қасиеттері болатын қандай заттарды білесіз? Өзіңіз мысал келтіріңіз.
Жалпы қасиеттері: ______________
3-топ: Төменде берілген заттарда қандай ортақ қасиеттері бар? Осыған ұқсас қасиеттері болатын қандай заттарды білесіз? Өзіңіз мысал келтіріңіз
Жалпы қасиеттері: _____________
4-топ:Төменде берілген суреттің қандай ерекшелігі бар?Қышқылдық, сілтілік, бейтарап ортада қандай түс береді? |
Oқушылар сұрaқтарғa жaуап бeріп, өзaрa ұжымдық тaлқылаy жәнe пiкір aлмасу жасалaды Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады;
|
Жалпы балл-2
Жалпы балл-2
Жалпы балл-2
Жалпы балл-2 |
презентация
|
||||||||||||||||
15 мин
|
Сызбамен жұмыс Барлық топта 1,2,3,4 тәжірибемен жұмыс жасайды Сызбаны пайдаланып тәжірибе жүргізеді, ерітіндінің ортасын анықтайды.
1-тәжірибе. Лимон шырынының ортасын анықтау. 1. Бір тілім лимонды стақанға сығып, шырынын алады. 2. Әмбебап индикатор жолағын лимон шырынына салады. 3. Индикатор қандай түске боялды? 4. Қорытынды жасайды. Лимон шырыны қандай ортаға жатады?
|
Бағалау критерийі:
-Лимон шырынының ортасын анықтау -Қорытынды жазу
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)
|
Дескриптор:
-Лимон шырынының қышқылдық ортасын анықтайды- 1 балл; -Қорытындысын жазады- 1 балл; |
Презентация Керекті құрал-жабдықтар: лакмус қағазы, лимон шырыны, газды сусын, сабын ерітіндісі, тұзды ерітінді, оқушылардың жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||||||
|
2-тәжірибе. Сабын ерітіндісінің ортасын анықтау. 1. Ұсақ үккіш пен кір сабынды үгіп, ыстық су құйылған стақанғасалады. 2. Ерітінді болғанша жақсылап араластырады. 3. Алынған ерітіндіге жолақты салады. 4. Әмбебап индикатор қандай түске боялды? 5. Шәкіл бойынша сабын ерітіндісі қандай ортаға жататындығын анықтайды.
|
Бағалау критерийі:
-Сусабын ерітіндісінің ортасын анықтау -Қорытынды жазу
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)
|
Дескриптор:
-Сусабынның ортасын анықтайды -1 балл; -Қорытындысын жазады-1 балл; |
Презентация Керекті құрал-жабдықтар: лакмус қағазы, лимон шырыны, газды сусын, сабын ерітіндісі, тұзды ерітінді, оқушылардың жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||||||
|
Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін жинақтау тапсырмасы беріледі.
3-тәжірибе. Газды судың ортасын анықтау. 1. Стақанға газдалған су құйяды. 2. Индикатордыстақанғасалып, газдысуқандайортағажататындығынанықтайды. |
Бағалау критерийі:
-Газды сусынның ортасын анықтау; -Қорытынды жазу
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)
|
Дескриптор:
-газды сусынның ортасын анықтайды -1 балл; -Қорытындысын жазады-1 балл; |
Презентация Керекті құрал-жабдықтар: лакмус қағазы, лимон шырыны, газды сусын, сабын ерітіндісі, тұзды ерітінді, оқушылардың жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||||||
|
4-тәжірибе. Тұзды ерітіндінің ортасын анықтау. 1. Стақанға тұзды ерітіндіні құяды. 2. Әмбебап индикаторды ерітіндіге салады. 3. Индикатордың түсі өзгерді ме? Неліктен? Тұзды ерітінді қандай ортаға жатады?
1. Тәжірибелер нәтижесі бойынша кестені толтырады
|
Бағалау критерийі:
-Тұзды ерітіндінің ортасын анықтау; -Қорытынды жазу
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)
|
Дескриптор:
-тұзды ерітіндінің ортасын анықтайды -1 балл; -Қорытындысын жазады-1 балл; |
Презентация Керекті құрал-жабдықтар: лакмус қағазы, лимон шырыны, газды сусын, сабын ерітіндісі, тұзды ерітінді, оқушылардың жұмыс дәптерлері..
|
||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин
3мин |
"Тарсия" әдісі "Тарсия" пазлдарды құрастыру ойыны.
«TikTok» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
Үйге тапсырма:Эссе «Қарапайым сусабынның құрамы қандай?»
|
Оқушылар тақырып бойынша берілген сөздердің анықтамасын табу арқылы пазлдар құрастырды
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
|
Ресурстар: пазл қиындылары
|