|
Білім беру ұйымының атауы |
№51 гимназия КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Заттар және материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қартбай Г.Е |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
29.11.2022 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ертінді ортасының түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.2.2 тірі және өлі табиғатта қышқыл, сілтілі және бейтарап ортаны айыра біледі және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- индикаторды пайдалана отырып қышқылдар мен сілтілерді бейтарап ортаны анықтайды - қышқылдық, сілтілік, бейтарап ертінділердің Рн көрсеткішін анықтайды - күнделікті тамақ роционына талдау жасайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- индикаторды пайдалана отырып қышқылдар мен сілтілерді бейтарап ортаны ажыратады - қышқылдық, сілтілік, бейтарап ертінділердің Рн көрсеткішін жіктейді - күнделікті өмірде қолданатын тағамдардын құрамына қарай сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Амандасу, оқушыларды түгендеу (Сабаққа психологиялық көңіл-күй) «Еске түсіру сәтін орындау» әдісі 1.Бейорганикалық заттар дегеніміз не? 2.Органикалық заттар дегеніміз не? 3. Адам организімінде қандай органикалық заттар бар? 4 Ертінді дегеніміз не? 5.Еріткіш дегеніміз не? 6. Суда еритін, аз еритін,ерімейтін заттарды ата? 7. Асқазан сөлі қандай ертіндіге жатады? 8.Ара шаққанда қандай қышқылды шашыратады? «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. 1. Агрегаттық күйі бойынша ертінділер қалай бөлінеді? Жаңа тақырып бойынша мұғалім түсіндірмесі. Қышқылдар құрамында жай және күрделі заттармен байланысқан сутек атомдарынан тұрады. Тұз қышқылы,күкірт қышқылы сірке қышқылдары жатады.Сілтілер металл атомдарынан және гидроксидтерден тұрады.Сулы ертіндінің ортасы:қышқыл,бейтарап, сілті болып бөлінеді.Бұл ортаны әмбебап индикатор арқылы Рн көрсеткішін анықтайды.Әмбебап индикатор-Рн мәнінің түсін өзгертетін бірнеше индикатор қоспасы. ТЖ «Топтас, талқыла, бөліс» әдісі Топтарға тапсырма бөлініп беріледі, оқушылар алдымен жеке, топта оқиды, талдайды. Баяндамашылар өз тақырыбын басқа топтарға түсіндіреді. 1-топ «Зерттеушілер» 2-топ «Медицина қызметкерлері» 3-топ «Диетолог» 4-топ «Журналистер» ЖЖ «Көршінмен бөліс» әдісі Берілген мәліметтерді пайдаланып ертінділердің рН көрсеткішін табыңыздар
«Кім жылдам» әдісі Жеке жұмыс «Бір күндік тамақ рационым» тақырыбында кесте толтырыңыздар
«Ашық микрофон» әдісі 1.Ертінді ортасының неше түрі болады? 2.Қышқылдар дегеніміз не? 3.Сілтілер дегеніміз не? 4.Әмбебап индикатор дегеніміз не? 5.Рн =7 ге тең болғанда қандай ортаға жатады? 6.Адам қаның қалыпты Рн көрсеткіші неше? 7.Қышқыл, сілтіге қандай тағамдар өнімдері жатады? 8.Сүйек, бауыр рН көрсеткіші бойынша қандай ортаға жатады? 9.Әр түрлі газды сусындардың құрамына қосылатын қышқыл? 10.Қышқыл немесе сілті теріге, киімге тигенде не істеу керек?
Үй тапсырмасы 77 беттегі құпия жолдауды үйден жасау. Рефлексия «Конверт» Не үйрендің? Не үйренгің келеді?
|
Оқушылар бір-біріне «Қайырлы күн! Бүгінгі күнге сәттілік!» тілеп жылы лебіздерін білдіреді
Оқушылар сұраққа жауап береді
Дескриптор: 1 топ-тәжірбиенің жұмыс барысына сүйене отырып жұмыс жасайды-1 б -сілті ортаны анықтайды-1б -бейтарап ортаны анықтайды -1б 2 топ-адам организіміндегі Рн көрсеткіштерін анықтайды -3 б 3 топ-қышқылдығы басым тағамдарды анықтайды-1б -сілтілігі басым тағамдарды анықтайды -1 б -бейтарап тағамдарды анықтайды-1б 4 топ-қышқылмен сілтіні қандай шаруашылықта қолданылатының анықтайды -3 балл
Дескриптор: Ертінділердің рН көрсеткіштерін анықтайды-3 б
Дескриптор: - бір күндік тамақ рационындағы қышқыл бар өнімдерді сипаттайды-1 балл -сілтісі бар тамақ өнімдерді сипаттайды-1балл
оқушылар сұрақтарға жауап береді.
стикерге не үйренгенің не үйренгісі келетінің жазады конвертке салады
|
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Қартбай Гүлсұлу ЕркінқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ерітінді ортасының түрлері
Тақырып бойынша 20 материал табылды
Ерітінді ортасының түрлеріМатериал туралы қысқаша түсінік
Ерітінді ортасының түрлері
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













