Ерітінділер. Заттардың ерігіштігі. 8 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ерітінділер. Заттардың ерігіштігі. 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу және ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру маақсатында құрылған сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар

Бөлім:

Педагогтің аты-жөні:

Мухамжарова Манчук Жусупкалиевна

Күн:

Сыныбы : 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Ерітінділер

5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.4.1 -заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу

8.3.4.2 -ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу;

  • ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру;

Құндылықтар

Жасампаздық пен жаңашылдық айы.

Құзыреттілік: шығармашылық

зерттеу жүргізу және ғылыми тәсілді қолдану қабілеті;

ақпаратты талдау және бағалау;

жаңа идеяларды ұсыну;

заманауи цифрлық құралдар мен технологияларды меңгеру;


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады

в) «Лампа түсі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.

Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .

«Лампа түсі» бойынша топтарға бірігеді.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Түрлі түсті стикерлер

7мин

ІІ Үй тапсырмасы

« Серпілген сауал» тәсілі арқылы тест орындайды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.







«Стоп кадр» тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.

« Серпілген сауал» тәсілі арқылы тест орындайды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді




«Стоп кадр» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Экран



10мин

ІV Жаңа сабақ

Мұғалімнің тақырып бойынша қысқаша түсіндіруі, топтық жұмысты ұйымдастыруы


1-топ «Ерітінді ұғымы, ерітінділер »

2-топ «Заттардың суда ерігіштігі »

3-топ « Ерігіштік түрлері»туралы ақпаратпен танысуды ұсынады

Мұғалім оқушылардың жазған ақпараттарын бірге талқылайды. толықтырады

Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды.

әр топ өз жұмыстарымен ортаға шығып бөліседі. Қалған топтар талдай отырып, бір – бірін бағалайды

Кері байланыс:

«Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды






А4 парағы


Маркер


Химия

8-сынып

Жұмыс парағы


20мин

Сабақты бекіту тапсырмалары.

Зертханалық жұмыс.

Заттардың ерігіштігін зерттеу

Реактивтер: натрий хлориді – 5г, кальций сульфаты – 5 г, кальций карбонаты – 5 г, 100 мл су.

Жұмыстың барысы:

А) 3 стаканға су құйып, біріншісіне натрий хлоридін, екіншісіне кальций сульфатын, ал үшіншісіне кальций карбонатын салып, шыны таяқшамен араластырамыз.

Не байқалды? NaCL+cy CaSO4 + cy CaCO3 +cy

Б) Әр стаканнан бір тамшыдан шыны таяқшамен алып, сағат шынысына тамызамыз.

Тамшыны буландырамыз.

Не байқалды? Жауапты түсіндіріңіз.

А) 1. Натрий хлориді тез ериді

2.Кальций сульфаты аз ериді

3. Кальций карбонаты ерімейді.

Б) Буландырғаннан кейін сағат шынысында тұз кристалдары қалады.


1-тапсырма (барлығы және ЕБК)

Заттарды суда ерігіштігі бойынша жіктеңіз және әр топқа бір мысалдан келтіріңіз.








2-тапсырма

«Терминдерді аяқта!» тәсілі

1.Ерітінді дегеніміз

2.Ерігіштік

3.Қаныққан ерітінді

4.Қанықпаған ерітінді

5.Концентрлі ерітінді

6.Сұйытылған ерітінді


Зертханалық жұмыс орындайды



























Заттарды суда ерігіштігіне байланысты топтарға жіктеп жазады.

Әр топқа бір мысалдан келтіреді.







Терминдердің анықтамасын біледі.

Дескриптор:

заттардың ергіштігін зерттейді;

Жалпы балл-4






















Дескриптор :

заттарды суда ерігіштігіне байланысты топтарға жіктеп жазады; әр топқа бір мысалдан келтіреді.

Жалпы балл-3




Дескриптор :

терминдердің анықтамасын біледі;

Жалпы балл-3



Оқулық


Химия

8-сынып




Тапсырма жазылган парактар




















Сабақтың соңы

4 мин

Кері байланыс

« Білім шамы» тәсіл

арқылы кері байланыс жасауды ұсынады

Қатысушылар

«Білім шамы» тәсіл

арқылы кері байланыс жасайды

Кері байланыс:

«Білім шамы» тәсілі арқылы

1 мин

Үй тапсырмасы §.40 оку





Батыс Қазақстан облысы, Бөкей ордасы ауданы

Ш.Жексенбаев атындағы МБК,

химия пәнінің мұғалімі, педагог зерттеуші М.Ж.Мухамжарова





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
08.05.2025
166
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі