Бекітілді:
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Жұмағалиева А М |
|
|
Күні: |
13 01 2025 |
|
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Құқық әлемінде» Қауіпсіздік сабағы «Біздің құқығымыз мен міндеттеріміз: бірге үйренеміз?» |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Заң және тәртіп (Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсінеді) |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Гимн орындау Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
Бүгінгі тәрбие сағатымызды мынандай сұрақпен бастағым келіп отыр: — Балалар «Есім алуға» құқықтарың бар ма? Қалай ойлайсыңдар? |
Мұғаліммен амандасады Назарын сабаққа аударады Гимнді айтады Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысады |
Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
https://rutube.ru/video/90be420dcc30cecfe31fcbe56bbdd19f/?r=wd |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
1. «Есім» ойынын ойнайық. Қазір біз әрқайсымыз тізбек бойынша өз есімімізге сын есім қосып айтайық.Яғни сын есім де, есім де бірдей әріптен басталуы қажет. Мысалы: Намысты-Нұргүлмін.
2. Шағын – дәріс «Сендердің құқықтарың туралы Конвенция» 20 қараша – бұл дүниежүзілік балалардың құқығын қорғау күні. Бұл күні « Балалар құқығы» туралы халықаралық Конвенциясы қабылданған. Барлық дүние жүзіндегі балалардың құқықтары арнайы «Балалар құқығы туралы» Конвенцияда жазылған.Бұл құжат 1989 жылы 20-қарашада БҰҰ-да қабылданды.Бұл ұйым екінші дүниежүзілік соғыстан кейін құрылды. Екінші дүниежүзілік соғыс миллиондаған адамдардың өмірін қиды,яғни,олардың өмір сүру құқығын шектеді.Сол себепті осындай соғыстардың болдырмау мақсатында барлық дүниежүзіндегі халықтар БҰҰ-на бірікті. Өкінішке орай, дүние жүзінде әлі де қауіп-қатерлер жиі болып тұрады.Мысалы: соғыстар,терактілер,қылмыстар,апаттар,аштық,аурулар…Тіпті үлкен, мықты адамдардың өзі осындай қатерлерге қарсы тұра алмай жатады. Сондықтан ең қорғансыз болып табылатын балалар.Олар тіпті күнделікті өмірде үлкендердің қолдауы мен қарауын қажет етеді.Сол себепті балаларды қорғау үшін «Балаларды қорғау туралы» Конвенция қабылданды. Конвенция – арнайы бір мәселе жөніндегі мемлекеттердің өзара келісімі.Конвенцияның басты міндеті – 18 жасқа дейінгі тұлғалардың құқығын қорғау. Бұл БҰҰ дүниежүзілік балаларына арналған Конвенцияны басшылыққа ала отырып, біздің елімізде де «Бала құқықтары туралы» заң бар. Ол 2002 жылы 8 тамызда елбасымыз Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев Қазақстан Республикасындағы «Бала құқықтары туралы» заңына қол қойды. Ең бастысы әр азаматтың негізгі құқығы – ол өмір сүру құқығы. 3.«Дауыстап оқиық және есте сақтайық» Тақтада жазылған құқықтармен танысады. Барлығымыз оқиық. Балалар сендер не істеуге құқылысыңдар?
Қоғамдық жұмыстарға араласуға Балалар біздің құқықтарымыздан басқа міндеттеріміз бар екенін естен шығармауымыз керек. Не істеуге міндеттіміз?
Сонымен балалар құқық деген не, міндет деген не? Ойланайық. «Ойды аяқта…» Бала құқығы деген— балалардың өмір сүруі мен өсуіне жағдай жасау. Құқық-адамдардың тәртібін,қарым-қатынасын реттеп отыратын ережелер жиынтығы. Мемлекет белгілеп қорғайтын нормалар мен ережелер жиынтығы Міндет-адамдар бұлжатпай орындауға тиісті тәртіп пен қарым-қатынасқа қойылатын талап. Ендеше құқық пен міндетті айыру үшін біз сергіту сәтін немесе ойын ойнайық.
Қорытынды: Өте жақсы балалар, рахмет. Барлығымыз өз құқықтарымыз бен міндеттерімізді ажырата білдік. 5.Сендерге тағы біз сұрақ: — Біздің құқықтарымыз бұзылса, біз не істейміз? -Дұрыс айтасыңдар!Заңгерлерден кеңес алуымызға болады екен. Кеңес- аты айтып тұрғандай, бізге заңды түрде түсіндіріп, кеңес береді.Ал заңгер (юрист)-заңды жақсы білетін адам. Біз кеңес ала отырып, өзімізді қорғай алады екенбіз. Ендігі ойынымыз «Заңгер кеңесі»деп аталады. Әркім өздеріңді, балалардың құқығын жақсы білетін заңгермін деп елестетіңдер.Ал сендерге кеңес алуға ертегі кейіпкері келеді. Тақтаға қарай отырып, келген кейіпкердің қандай құқығы бұзылғанын түсіндіріп, кеңес бересіңдер. Тек сөздің басын былай бастауларың керек: «Балалар құқығын қорғау туралы» Конвенцияның келісімімен…Түсінікті болса бастайық: «Мыстан кемпір» - /ертегілерде үнемі балалардың өміріне қауіп төндіреді/. «Карлсон» - /шулайды, қоғамдық орнында тәртіп бұзады/. «Тоты құс» - /адамдардың тұрғылықты жерлерін қиратады, бау-бақшадан алтын алмаларды ұрлайды, сондықтан осы қылмысы үшін торда қамалған/.
|
Қазақстан Республикасының Конституциясы, «Бала құқықтары туралы» Конвенция мағлұмат алады Деректі фильмді көреді |
Ауызша мадақтау мадақтау |
слайд |
|
||||
|
Сабақтың соңы |
«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі Мен бүгін...білдім Маған... қиын болды Мен ....өмірде қолданамын |
Сабаққа кері байланыс береді Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады |
1 |
|
|
||||
Бекітілді:
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Жұмағалиева А М |
|
|
Күні: |
13 01 2025 |
|
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлия ерлігі-ұрпаққа өнеге «Бассейндегі немесе судағы жарақаттар мен жазатайым оқиғаларды қалай болдырмауға болады?» |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Әлия Молдағұлованың ерлігі туралы баяндау, оқушылардың туған жеріне, еліне деген сүйіспеншілігін арттыру; өзін қоршаған ортада жаман мен жақсыны ажыратып, жақсы қасиеттерді бойына сіңіре білуге, батырдың ерлігін үлгі тұтуға үйрету; Отанның қорғай білуге, батырлыққа, ерлікке, патриоттыққа тәрбиелеу, өз ойын еркін жеткізе білуге төселдіру. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Заң және тәртіп (Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсінеді) |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Гимн орындау Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
ҚАУІПСІЗДІК сабағы
«Есте сақта!» ➢ Бассейн ішіндегі зоналарды бөлетінді, ұстауға болмайды. Кейбір бассейндердің сүңгуге арналған орындары болады. Ал егер ондай жоқ болса, секіріп, айналып сүңгуге рұқсат жоқ. Суға тек арнайы баспалдақ арқылы кіріңіз. ➢ Бір-бірін қуалап, ойнауға болмайды. ➢ Суда бір-бірін батырып, су шашып ойнауға болмайды. ➢ Балалар шомылатын таяз бассейнде ересек адамға шомылуға болмайды. Тек баласымен бірге ата-анасының біреуіне ғана рұқсат етіледі. ➢ Ересектерге арналған бассейннің 1,5 метр тереңдікте демалуға арналған аумағы болады. Оқушыларға ең маңызды ережені түсіндіріңіз – ересектер сізбен бірге болуы керек. Сіз ата-анаңызға қайда баратыныңызды, кіммен бара жатқаныңызды және шамамен қанша уақытқа баратыныңызды ескертуіңіз керек. Сіз тоғанға тек ата анаңыздың рұқсатымен ғана бара аласыз. |
Мұғаліммен амандасады Назарын сабаққа аударады Гимнді айтады Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысады |
Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
https://www.youtube.com/watch?v=PICFK4DlNcs
|
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Әлемді дүр сілкіндірген оқиға 1941жылы маусымның 22 - де болған еді. Бірақ сол кездегі Кеңес елінің бірлігі мен достығының арқасында 1945 жылы 9 - мамырда Ұлы Жеңіспен аяқталды. Міне, содан бері 80 жыл мерзім уақыт өтті. Биыл Ұлы Жеңістің 80 жылдығы. Соғыс жылдарында қазақтың қас батыр атанған Б. Момышұлы, Қ. Қайсенов, Т. Бегелдинов, Тоқтаров, Р.Қошқарбаев, Әди Шәріпов, шығыстың қос шынары ХХ ғасырдың арулары атағы берілген аяулы - Мәншүк, Әлия десек, бұл батырлардың щығуы кездейсоқ құбылыс емес. Қазақтың ер жүрек, батыр да, мерген қызы – Әлия Молдағұлованың туғанына 100 жыл толғанына арналған сыныбымыздағы «Әлияның ерлігі – елге мұра, ұрпаққа ұран» атты тәрбие сағатымызды бастаймыз. Дәл осынау жадыраңқы жай күні, Болса дағы қай ғасырдың қай жылы. Батырларға басымды иіп бір минут, Еске алайық сол бір апат қайғыңы «Жауқазын ғұмыр» деректі фильмін көру
Өлең шумақтары
|
Әлия Моодағұлова туралы ақпарат алады Деректі фильмді көреді Өлең шумақтарын оқиды «Сен білесің бе?» айдарымен танысады |
Ауызша мадақтау мадақтау |
слайд https://youtu.be/wvSO1qZ25wY?si=zpykBIQjiJ8FNykG https://youtu.be/_dAFz-_cQ6E?si=v_b7J70EUxZvWwiF |
|
||||
|
Сабақтың соңы |
«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі Мен бүгін...білдім Маған... қиын болды Мен ....өмірде қолданамын Үйге тапсырма: қазақтың батыр қызы туралы ақпарат жазу |
Сабаққа кері байланыс береді Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады |
1 |
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Ерлік – елдің қорғаны, бірлік – тірегі». (Интернеттегі қауіптер)»
«Ерлік – елдің қорғаны, бірлік – тірегі». (Интернеттегі қауіптер)»
Бекітілді:
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Жұмағалиева А М |
|
|
Күні: |
13 01 2025 |
|
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Құқық әлемінде» Қауіпсіздік сабағы «Біздің құқығымыз мен міндеттеріміз: бірге үйренеміз?» |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Заң және тәртіп (Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсінеді) |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Гимн орындау Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
Бүгінгі тәрбие сағатымызды мынандай сұрақпен бастағым келіп отыр: — Балалар «Есім алуға» құқықтарың бар ма? Қалай ойлайсыңдар? |
Мұғаліммен амандасады Назарын сабаққа аударады Гимнді айтады Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысады |
Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
https://rutube.ru/video/90be420dcc30cecfe31fcbe56bbdd19f/?r=wd |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
1. «Есім» ойынын ойнайық. Қазір біз әрқайсымыз тізбек бойынша өз есімімізге сын есім қосып айтайық.Яғни сын есім де, есім де бірдей әріптен басталуы қажет. Мысалы: Намысты-Нұргүлмін.
2. Шағын – дәріс «Сендердің құқықтарың туралы Конвенция» 20 қараша – бұл дүниежүзілік балалардың құқығын қорғау күні. Бұл күні « Балалар құқығы» туралы халықаралық Конвенциясы қабылданған. Барлық дүние жүзіндегі балалардың құқықтары арнайы «Балалар құқығы туралы» Конвенцияда жазылған.Бұл құжат 1989 жылы 20-қарашада БҰҰ-да қабылданды.Бұл ұйым екінші дүниежүзілік соғыстан кейін құрылды. Екінші дүниежүзілік соғыс миллиондаған адамдардың өмірін қиды,яғни,олардың өмір сүру құқығын шектеді.Сол себепті осындай соғыстардың болдырмау мақсатында барлық дүниежүзіндегі халықтар БҰҰ-на бірікті. Өкінішке орай, дүние жүзінде әлі де қауіп-қатерлер жиі болып тұрады.Мысалы: соғыстар,терактілер,қылмыстар,апаттар,аштық,аурулар…Тіпті үлкен, мықты адамдардың өзі осындай қатерлерге қарсы тұра алмай жатады. Сондықтан ең қорғансыз болып табылатын балалар.Олар тіпті күнделікті өмірде үлкендердің қолдауы мен қарауын қажет етеді.Сол себепті балаларды қорғау үшін «Балаларды қорғау туралы» Конвенция қабылданды. Конвенция – арнайы бір мәселе жөніндегі мемлекеттердің өзара келісімі.Конвенцияның басты міндеті – 18 жасқа дейінгі тұлғалардың құқығын қорғау. Бұл БҰҰ дүниежүзілік балаларына арналған Конвенцияны басшылыққа ала отырып, біздің елімізде де «Бала құқықтары туралы» заң бар. Ол 2002 жылы 8 тамызда елбасымыз Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев Қазақстан Республикасындағы «Бала құқықтары туралы» заңына қол қойды. Ең бастысы әр азаматтың негізгі құқығы – ол өмір сүру құқығы. 3.«Дауыстап оқиық және есте сақтайық» Тақтада жазылған құқықтармен танысады. Барлығымыз оқиық. Балалар сендер не істеуге құқылысыңдар?
Қоғамдық жұмыстарға араласуға Балалар біздің құқықтарымыздан басқа міндеттеріміз бар екенін естен шығармауымыз керек. Не істеуге міндеттіміз?
Сонымен балалар құқық деген не, міндет деген не? Ойланайық. «Ойды аяқта…» Бала құқығы деген— балалардың өмір сүруі мен өсуіне жағдай жасау. Құқық-адамдардың тәртібін,қарым-қатынасын реттеп отыратын ережелер жиынтығы. Мемлекет белгілеп қорғайтын нормалар мен ережелер жиынтығы Міндет-адамдар бұлжатпай орындауға тиісті тәртіп пен қарым-қатынасқа қойылатын талап. Ендеше құқық пен міндетті айыру үшін біз сергіту сәтін немесе ойын ойнайық.
Қорытынды: Өте жақсы балалар, рахмет. Барлығымыз өз құқықтарымыз бен міндеттерімізді ажырата білдік. 5.Сендерге тағы біз сұрақ: — Біздің құқықтарымыз бұзылса, біз не істейміз? -Дұрыс айтасыңдар!Заңгерлерден кеңес алуымызға болады екен. Кеңес- аты айтып тұрғандай, бізге заңды түрде түсіндіріп, кеңес береді.Ал заңгер (юрист)-заңды жақсы білетін адам. Біз кеңес ала отырып, өзімізді қорғай алады екенбіз. Ендігі ойынымыз «Заңгер кеңесі»деп аталады. Әркім өздеріңді, балалардың құқығын жақсы білетін заңгермін деп елестетіңдер.Ал сендерге кеңес алуға ертегі кейіпкері келеді. Тақтаға қарай отырып, келген кейіпкердің қандай құқығы бұзылғанын түсіндіріп, кеңес бересіңдер. Тек сөздің басын былай бастауларың керек: «Балалар құқығын қорғау туралы» Конвенцияның келісімімен…Түсінікті болса бастайық: «Мыстан кемпір» - /ертегілерде үнемі балалардың өміріне қауіп төндіреді/. «Карлсон» - /шулайды, қоғамдық орнында тәртіп бұзады/. «Тоты құс» - /адамдардың тұрғылықты жерлерін қиратады, бау-бақшадан алтын алмаларды ұрлайды, сондықтан осы қылмысы үшін торда қамалған/.
|
Қазақстан Республикасының Конституциясы, «Бала құқықтары туралы» Конвенция мағлұмат алады Деректі фильмді көреді |
Ауызша мадақтау мадақтау |
слайд |
|
||||
|
Сабақтың соңы |
«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі Мен бүгін...білдім Маған... қиын болды Мен ....өмірде қолданамын |
Сабаққа кері байланыс береді Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады |
1 |
|
|
||||
Бекітілді:
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Жұмағалиева А М |
|
|
Күні: |
13 01 2025 |
|
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлия ерлігі-ұрпаққа өнеге «Бассейндегі немесе судағы жарақаттар мен жазатайым оқиғаларды қалай болдырмауға болады?» |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Әлия Молдағұлованың ерлігі туралы баяндау, оқушылардың туған жеріне, еліне деген сүйіспеншілігін арттыру; өзін қоршаған ортада жаман мен жақсыны ажыратып, жақсы қасиеттерді бойына сіңіре білуге, батырдың ерлігін үлгі тұтуға үйрету; Отанның қорғай білуге, батырлыққа, ерлікке, патриоттыққа тәрбиелеу, өз ойын еркін жеткізе білуге төселдіру. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Заң және тәртіп (Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсінеді) |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Гимн орындау Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
ҚАУІПСІЗДІК сабағы
«Есте сақта!» ➢ Бассейн ішіндегі зоналарды бөлетінді, ұстауға болмайды. Кейбір бассейндердің сүңгуге арналған орындары болады. Ал егер ондай жоқ болса, секіріп, айналып сүңгуге рұқсат жоқ. Суға тек арнайы баспалдақ арқылы кіріңіз. ➢ Бір-бірін қуалап, ойнауға болмайды. ➢ Суда бір-бірін батырып, су шашып ойнауға болмайды. ➢ Балалар шомылатын таяз бассейнде ересек адамға шомылуға болмайды. Тек баласымен бірге ата-анасының біреуіне ғана рұқсат етіледі. ➢ Ересектерге арналған бассейннің 1,5 метр тереңдікте демалуға арналған аумағы болады. Оқушыларға ең маңызды ережені түсіндіріңіз – ересектер сізбен бірге болуы керек. Сіз ата-анаңызға қайда баратыныңызды, кіммен бара жатқаныңызды және шамамен қанша уақытқа баратыныңызды ескертуіңіз керек. Сіз тоғанға тек ата анаңыздың рұқсатымен ғана бара аласыз. |
Мұғаліммен амандасады Назарын сабаққа аударады Гимнді айтады Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысады |
Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
https://www.youtube.com/watch?v=PICFK4DlNcs
|
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Әлемді дүр сілкіндірген оқиға 1941жылы маусымның 22 - де болған еді. Бірақ сол кездегі Кеңес елінің бірлігі мен достығының арқасында 1945 жылы 9 - мамырда Ұлы Жеңіспен аяқталды. Міне, содан бері 80 жыл мерзім уақыт өтті. Биыл Ұлы Жеңістің 80 жылдығы. Соғыс жылдарында қазақтың қас батыр атанған Б. Момышұлы, Қ. Қайсенов, Т. Бегелдинов, Тоқтаров, Р.Қошқарбаев, Әди Шәріпов, шығыстың қос шынары ХХ ғасырдың арулары атағы берілген аяулы - Мәншүк, Әлия десек, бұл батырлардың щығуы кездейсоқ құбылыс емес. Қазақтың ер жүрек, батыр да, мерген қызы – Әлия Молдағұлованың туғанына 100 жыл толғанына арналған сыныбымыздағы «Әлияның ерлігі – елге мұра, ұрпаққа ұран» атты тәрбие сағатымызды бастаймыз. Дәл осынау жадыраңқы жай күні, Болса дағы қай ғасырдың қай жылы. Батырларға басымды иіп бір минут, Еске алайық сол бір апат қайғыңы «Жауқазын ғұмыр» деректі фильмін көру
Өлең шумақтары
|
Әлия Моодағұлова туралы ақпарат алады Деректі фильмді көреді Өлең шумақтарын оқиды «Сен білесің бе?» айдарымен танысады |
Ауызша мадақтау мадақтау |
слайд https://youtu.be/wvSO1qZ25wY?si=zpykBIQjiJ8FNykG https://youtu.be/_dAFz-_cQ6E?si=v_b7J70EUxZvWwiF |
|
||||
|
Сабақтың соңы |
«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі Мен бүгін...білдім Маған... қиын болды Мен ....өмірде қолданамын Үйге тапсырма: қазақтың батыр қызы туралы ақпарат жазу |
Сабаққа кері байланыс береді Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады |
1 |
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз

















