Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 5-сабақ
|
Бөлім: |
9-бөлім: Жеңіс күні. Ұлы ерлікке тағзым. Лексика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ерлік елге өнеге |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау; 7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтай алады. Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану. Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут
Сабақтың ортасы 10 минут
15 минут
10 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ойтүрткі 1-тапсырма Сұрақтарға жауап бер. 1.Ерлік деген не? 2.Адамдар қай уақытта ерлік көрсетеді? 3.Ерлік тек соғыс уақытында ғана бола ма? 4.Сен өшпес ерлік көрсеткен қандай адамдарды білесің? 5.Қазіргі таңда орасан ерлігімен танылған кімдерді білесің? 2-тапсырма Мәтінді мұқият тыңда. Сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықта. Сұрақтарға жауап бер. 1.Мәтінге қандай ат қояр едің? 2.Мәтіндегі негізгі ой неде? 3. Қиыншылық кезде ерлік жасаған қандай қазақтың батырларын білесіңдер? 4. Бауыржан Момышұлы туралы не білесің? Бауыржан Момышұлы туралы бейнежазбаны көріп, алған әсерлеріңмен бөлісіңдер.
https://youtu.be/I4czVTxapoc?si=1SsEDeiQI5gj59Gj
4-тапсырма (оқулықтан)
Жанын шүберекке түю, мойнымен көтеру, табанда, шыңдалған сөздерінің мағынасын түсіндірме және фразеологиялық сөздіктен қара. Оларды қатыстырып, сөйлемдер құрап жаз. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Төмендегі соғыс, жеңіс тақырыбындағы тұрақты сөз тіркестерін, мақал-мәтелдерді қолданып, өз ойыңды білдір.
Найзаның ұшымен, білектің күшімен қорғау, рухы көтерілу, жүрек жұтқан, жүрегінің түгі бар, қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған заман, бейбітшілік аспаны, қан майдан, жау жүрек Б.Момышұлы: «Ерлік – ердің қасиеті, жүректілік - жігіттің қасиеті», -деген. Сіз төмендегі ұғымдарға қандай анықтама бересіз?
Үйге: 8-тапсырма
Рефлексия
«Бағдаршам» әдісін қолдану. • Мен түсіндім – жасыл түс; • Мен сенімді емеспін – сары түс; • Мен толық түсінбедім – бағдаршамның қызыл түсі.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Мәтінді мұқият тыңдайды. Сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтайды
Бауыржан Момышұлы туралы бейнежазбаны көріп, алған әсерлеріңмен бөліседі.
Берілген сөздердің мағынасын түсіндірме және фразеологиялық сөздіктен қарайды. Оларды қатыстырып, сөйлемдер құрап жазады.
Соғыс, жеңіс тақырыбындағы тұрақты сөз тіркестерін, мақал-мәтелдерді қолданып, өз ойыңызды білдіреді.
«Бағдаршам» әдісі арқылы рефлексия жасайды.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Дескриптор Білім алушы - сөйлеушінің сөйлеу мәнерін ажыратады; - өз әсерімен бөліседі; -мәтіннің тақырыбын анықтайды - негізгі ойды анықтайды.
Дескриптор Білім алушы -тұрақты сөз тіркестерінің мағынасын анықтайды, -сөйлемдер құрайды, -тұрақты сөз тіркестерін қолданады.
Дескриптор Білім алушы -фразеологизм дер мен мақал-мәтелдерді орынды қолданады; -өз ойын жүйелі жеткізеді.
|
7-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 7-сынып
https://youtu.be/I4czVTxapoc?si=1SsEDeiQI5gj59Gj
Оқулық 7-сынып «Атамұра» баспасы Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бекітемін: _____________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі
5-сабақ
Бөлім: 9-бөлім: Жеңіс күні. Ұлы ерлікке тағзым.
Лексика Педагогтің тегі, аты,
әкесінің аты : Күні: Сынып:
7 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Ерлік елге
өнеге Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары: 7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу
мәнері арқылы негізгі ойды
анықтау; 7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін,
көркемдік ерекшеліктерін түсініп
қолдану Сабақтың
мақсаты Мәтін тақырыбы, сөйлеушінің
дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтай
алады. Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін,
көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдана
алады. Құндылықтарға
баулу Ұлттық мүдде
құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын
кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет
ету. Ар-ұят
құндылығы: адал еңбекті
құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу,
шешім қабылдай білу және жауапкершілікті
сезіну. Талап
құндылығы: Салауатты өмір салтын
ұстану. Білуге, жаңаны тануға
құштарлық, сыни және креативті ойлау,
дұрыс қарым-қатынас орната
білу. Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі// уақыты Педагогтің
әрекеті Білім алушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басталуы 5
минут Сабақтың
ортасы 10
минут 15
минут 10
минут Сабақтың
соңы 5
минут Оқушылармен амандасу, қатысуын
түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен оқу
мақсатымен таныстыру;
Ойтүрткі 1-тапсырма Сұрақтарға жауап
бер. 1.Ерлік деген
не? 2.Адамдар қай уақытта ерлік
көрсетеді? 3.Ерлік тек соғыс уақытында
ғана бола ма? 4.Сен өшпес ерлік көрсеткен
қандай адамдарды білесің? 5.Қазіргі таңда орасан
ерлігімен танылған кімдерді
білесің? 2-тапсырма Мәтінді мұқият тыңда.
Сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды
анықта. Сұрақтарға жауап бер.
1.Мәтінге қандай ат қояр
едің? 2.Мәтіндегі негізгі ой
неде? 3. Қиыншылық кезде ерлік жасаған қандай қазақтың батырларын
білесіңдер? 4. Бауыржан Момышұлы туралы не
білесің? Бауыржан Момышұлы туралы
бейнежазбаны көріп, алған әсерлеріңмен
бөлісіңдер. https://youtu.be/I4czVTxapoc?si=1SsEDeiQI5gj59Gj 4-тапсырма
(оқулықтан)
Жанын шүберекке түю, мойнымен көтеру, табанда,
шыңдалған сөздерінің мағынасын түсіндірме және фразеологиялық
сөздіктен қара. Оларды қатыстырып, сөйлемдер құрап
жаз. Қалыптастырушы бағалау
тапсырмасы
Төмендегі соғыс,
жеңіс тақырыбындағы тұрақты сөз тіркестерін, мақал-мәтелдерді
қолданып, өз ойыңды білдір.
Найзаның ұшымен,
білектің күшімен қорғау, рухы көтерілу, жүрек жұтқан, жүрегінің
түгі бар, қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған заман, бейбітшілік
аспаны, қан майдан, жау
жүрек
Б.Момышұлы: «Ерлік – ердің қасиеті,
жүректілік - жігіттің қасиеті»,
-деген.
Сіз төмендегі ұғымдарға қандай анықтама
бересіз?
Ерлік
Жүректілік
Жігіттік
қасиет Үйге:
8-тапсырма
Рефлексия «Бағдаршам» әдісін
қолдану. • Мен түсіндім – жасыл
түс; • Мен сенімді емеспін – сары
түс; • Мен толық түсінбедім –
бағдаршамның қызыл түсі.
Сұрақтарға жауап
береді.
Мәтінді мұқият тыңдайды.
Сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды
анықтайды Бауыржан Момышұлы туралы
бейнежазбаны көріп, алған әсерлеріңмен
бөліседі. Берілген
сөздердің мағынасын түсіндірме және фразеологиялық сөздіктен қарайды.
Оларды қатыстырып, сөйлемдер құрап
жазады. Соғыс, жеңіс тақырыбындағы
тұрақты сөз тіркестерін, мақал-мәтелдерді қолданып, өз ойыңызды
білдіреді. «Бағдаршам» әдісі арқылы
рефлексия жасайды. Талқылау кезінде
оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары
ауызша мадақтау
арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде
белсенді қатысуына
ынталандырады Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан
естімеппін! Дескриптор Білім
алушы
- сөйлеушінің сөйлеу
мәнерін ажыратады;
- өз әсерімен
бөліседі;
-мәтіннің тақырыбын
анықтайды -
негізгі ойды
анықтайды. Дескриптор Білім
алушы -тұрақты сөз тіркестерінің
мағынасын анықтайды, -сөйлемдер
құрайды, -тұрақты сөз тіркестерін
қолданады. Дескриптор Білім
алушы
-фразеологизм
дер мен
мақал-мәтелдерді орынды
қолданады; -өз ойын жүйелі
жеткізеді. 7-сынып «Атамұра»
баспасы 2017жыл
Қалыптас
тырушы бағалауға
арналған
тапсырма
лар
жинағы 7-сынып https://youtu.be/I4czVTxapoc?si=1SsEDeiQI5gj59Gj Оқулық 7-сынып «Атамұра»
баспасы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



