Материалдар / Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті

Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге арналған әдістемелік көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Маусым 2021
915
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Өркениет: даму ерекшеліктері

Алматы облысы Талдықорған қаласы Талдықорған жоғары политехникалық колледжі

Сағат саны: 2 сағат

Күні:05.08.20ж


Мұғалімнің аты-жөні: Байтоғаева Ж.А

Топ:С-911б


Қатысқандар саны: 25

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті

Зерттеу сұрағы

Ұлы Дала өркениетінің ерекшеліктері қандай?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары.

10.1.2.6 «Өркениет» ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып,Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау;


Тарихи концепт (фокус)

дәлел

Сабақтың мақсаты

Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін анықтау.

Бағалау

критерийлері

  • Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін біледі;

  • «өндіруші мал шаруашылығы, малға жеке меншік, жерге жеке меншіктің болмауы, мемлекеттік билік институты (ел идеясы, саяси орталығы-орда, хан билігі, құрылтай, хан кеңесі т.б.)» көшпенділер өркениетінің белгілері екендігін анықтайды


Тілдік мақсаттар

  • Айтылым:

  • «Көшпелілерде өркениет болмаған» деген сұрақ төңірегінде пікірталас ұйымдастырылады.Туындаған сұрақтарға жауап беру үшін қажетті тіркестерді дұрыс қолдана білу.

  • Тыңдалым:

  • Тақырыпқа сәйкес бейнеролик тыңдап, тыңдалған ақпаратты талдайды немесе мұғалімнің айтуы түсіндіруі бойынша.

  • Жазылым: «Өзгеріс пен сабақтастықты анықтау» кестесімен жұмыс жасайды. Тест тапсырмасын орындау. /карточка ,кескін карта,жұмыс дәптері арқылы орындайды/жағдайды талдай отырып, нақты аргументтер келтіру, жүйелі жазу.

  • Оқылым. Оқушылар «өндіруші мал шаруашылығы» деген мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап береді.Деректермен және ақпаратық кезінде мәтінтінмен танысу. Оқулықпен жұмыс жасайды.


Құндылықтарды дарыту

Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау арқылы оқушылардың бойында «патриотизм» ,«өз елі үшін мақтаныш», «ұлттық сана-сезім» деген құндылықтары дамиды.

-отансүйгіштік

-ынтымақтастық

Пәнаралық байланыстар

Георгафия, Дүниежүзі тарихы.

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысында интерактивті тақта арқылы таныстырылым жасалынады.

Бейнематериал

http://lms.nci.kz порталы

Бастапқы білім

Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктерін біледі.(энеолит, қола дәуірі)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері /басы/

Сабақтағы жоспарланғаніс-әрекет

1.Психологиялық ахуал.

«Шаттық шеңбері «Жүректен жүрекке»

Тренинг арқылы амандасып тілектер айтады.

2.Оқушылардың назарын шоғырландыру.

2.Топқа біріктіру: Сурет арқылы

1 Жігер, №2 Қайрат, №3 Намыс, №4 Жалын

«Менің көңіл-күйім неге ұқсайды » жаттығуы. Бейнетаспада суретті көңіл-күйге байланысты музыка ойнап тұрады.Ал оқушылар әр-түрлі көңіл-күй суреттеріне өз аттарын белгілейді.

Бағалау парақшасымен таныстыру.

«Қарлы кесек» стратегиясы бойынша үй тапсырмасы сұраймын.

Мақсаты: оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін ескере отырып сұрақтар қою.

Ресурстар

Сергіту сәті





Топқа бөлу.

АКТ

Стикер


Жігер

Қайрат

Намыс

Жалын


Сабақтың ортасы

5 минут

БЫМ оқушыларға «Ұлы Дала Елі» эмблемасын көрсетіп, төмендегідей сұрақтар беріледі. Осы сұрақтардың төңірегінде сыныптық талқылау ұйымдастыруға болады.


  • Нені көрдіңіз?

  • Нені байқадыңыз?

  • Неліктен Қазақстан «Ұлы Дала Елі» деп аталады?


М. Сынып оқушыларын сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырылады


1 Слайд



















ҚБ бағалау

Сабақтың ортасы

60-минут


Зерттеу сұрақтары:

  • Ұлы Дала көшпелі өркениеті қалай ерекшеленеді?

Жұптық жұмыс.Оқушыларға «өндіруші мал шаруашылығы» туралы ықшамдалған мәтін ұсынылады. Мәтін негізінде төмендегідей тапсырма орындалады. Оқушылар мәтін бойынша берілген сұрақтарға өз жауаптарын жазып, жауаптарын бір-бірімен алмастырады. Олар құрдастарының жұмысын тексеріп, толықтырады.

.

Тапсырма:

  • Көшпелілік дегеніміз не?

  • Көшпелі мал шаруашылығы қашан пайда болды?

  • Көшпелілерде өндіруші шаруашылықтың қандай түрі қалыптасты?

  • Көшпелілерде малға жеке меншік болды ма? әлде жерге жеке меншік болды ма?


М.«Фрайер» әдісі бойынша оқушылардың білімін тексеріңіз.

Дескрипторлар.

  • Ұлы дала өркениетінің анықтамасын анықтайды.

  • Сипаттама бере отырып мысал келтіреді.

  • Қорытынды шығарады.

Жеке орындалатын жұмыстың критерийлері:

  • Берілген уақытты тиімді пайдалану;

  • Тапсырмаларды нұсқаулық бойынша орындау;

  • Құрдастарының жұмыс жасауына кедергі келтірмеу;

  • Сұрақ туындаған жағдайда оң қолын көтеріп мұғалімге белгі беру;

  • Тапсырманы уақытынан бұрын орындаған жағдайда жұмысын қайта тексеру;

Бүкіл сыныптық жұмыс. Сынып тақтасына «Көшпелілерде өркениет болмады» деген тұжырым бар. Сіз мұндай көзқараспен қаншалықты келісесіз? Өз ойыңызды дәлелдеңіз» деп жазылады. Осы сұрақтардың төңірегінде пікірталас ұйымдастырылады.

Постер қорғау:

Т оқушыларды шағын топтарға біріктіріп, «мемлекеттік билік институты» туралы ықшамдалған мәтін ұсынылады. Сабақтың алдыңғы кезеңіндегі «өндіруші мал шаруашылығы» туралы мәтіннен алған білімдерін қолданып «Өзгеріс пен сабақтастықты анықтау» кестесімен жұмыс тапсырылады. Әр топ өз жұмыстарын постер ретінде жасап, сынып қабырғаларына іледі.

«Галерея» әдісі бойынша оқушылар сыныпты аралап, әр постерге өзге түсті маркермен өз ұсыныстарын жазып қалдырады.

Тапсырма: «Өзгеріс пен сабақтастықты анықтау» кестесі

Уақыт кезеңі басындағы сипаттамалар

Елеулі өзгерістер, бетбұрысты кезеңдер немесе оқиғалардың мысалдары (негізгі даталарды қоса алғанда)

Уақыт кезеңі соңындағы сипаттамалар



1.

2.

3.


Мәнді/маңызды сабақтастықтар

1.

2.

3.

Орын алған өзгерістер мен сабақтастықтардың себептері

1.

2.

3.

Жаһандық контекст




Топтық жұмыстың критерийлері:

  • Топ спикерін өзара тағайындау;

  • Берілген уақытты тиімді пайдалану;

  • Топтық жұмысқа барлық оқушы қатысу;

  • Өзге топ спикері жұмыс қорғаған кезде мұқият тыңдау;

  • Құрдастарының пікірін құрметтеу;


М оқушылардың алған білімдерін жинақтау мақсатында сабақтың зерттеу сұрағына тоқталып, сыныптық талқылау ұйымдастыруға болады.

Қ Маршрут әдісі: Ертедегі көшпелілер,сақ тайпаларының территориясын картаға түсіру.

Дескрипторлар:

  1. Территорияларын анықтайды

  2. Сыртқы және ішкі саясатын ажыратады

  3. Шаруашылық түрлерін сипаттайды

  4. Қоғамдық ерекшеліктерін анықтайды

  5. Топтарды обьективті бағалайды

Әр топқа бағалау кестесін таратыңыз.

Өзара бағалауды ұйымдастырыңыз




ҚБ бағалау мүмкіндігі бар












ГумилевЛНДревние тюрки [Текст] / ЛНГумилев. - М. : Т-ВО "Клышников, Комаров и К", 1993. - 513 с. http://www.e-reading.club/book.php?book=17524


2 слайд

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ