Қысқа мерзімді жоспар
|
№40 гимназия Пән: қазақ тілі |
ІV бөлім. «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті». №64 Тақырыбы: Ертегі не туралы? Сабақ №2 |
|||||||
|
Күні: 10/02.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Бақтаева Г.З. |
|||||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.1.5.1 тыңдау-көру материалындағы оқиғаларды түсіну, сұрақтар қою және сипаттау 2.2.4.1 оқиға желісін сақтай отырып, таныс сөздерді қолдану арқылы шынайы және ойдан құрастырылған оқиғаларды баяндау |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: қарапайым сөйлемдерді түсініп қайталайды. |
|||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: тыңдау-көру материалындағы оқиғаларды түсінеді,, суреттер қояды және сипаттайды. |
||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: таныс сөздерді қолдану арқылы шынайы және ойдан құрастырылған оқиғаларды баяндайды. |
||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Тақырыптағы қатысты берілген қарапайым сөйлеу үлгілерін оқиды, тыңдаған материалдың мазмұнын түсінеді, қандай шырын ішетін айтады, қандай үйірмеге баратынын айтады. |
|||||||
|
Негізгі түсініктер |
көру-смотреть не туралы?-о чем? тігінші-нартной,портниха; швея |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
-Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет; -Ынтымақтастық; -Жауапты азаматтық позиция; Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың жеке және жұптаса отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|||||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар |
Оқулық «Қазақ тілі» Ф.Ш.Оразбаева, Ж.Т.Дәулетбекова, Р.С.Рахметова, А.Қ.Рауандина, Б.Қ.Мукеева. Алматы: Көкжиек-Горизонт баспасы, 2017 жыл №3 жұмыс дәптері, суреттер, үлестірмелі карточкалар, презентациялар. |
|||||||
|
Оқыту әдістері |
Интерактивті тақта, слайдтар «Еріншектер елінде» мультфильмі, мультфильмдер дің бөліктері берілген кеспе қағаздар, парақшалар, смайликтер. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Орыс тілі, өзін өзі тану |
|||||||
|
Дереккөздері |
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік. |
|||||||
|
Сабақ барысында мұғалім мен оқушының іс-әрекеті |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|||||
|
І. Сабақтың басы Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 минут) |
(МК) Мүғалім сыныппен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады: Қане, достар, тұрайық. Жақсы-жақсы тілектер, Бір-бірімзге сыйлайық! |
Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады. |
Слайд |
|||||
|
Үй тапсырмасын тексеру (7 минут) |
(МК) Өткен сабақты қайталау. - Балалар өткен сабақта біз не өттік? 1.Сөздік 2. «Інім мультфильм көреді» (мәтінді мазмұндау) Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді, кемшіліктерді анықтайды, түзетеді. |
Айтылым. Үй тапсырмасын айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Слайд |
|||||
|
ІІ.Сабақтың ортасы Қызығушылықты ояту.( 26 минут) |
Қызығушылығын ояту мақсатында «Алдаркөсе» мультфильмінен үзінді көрсету. Ой шақыру. Сұрақтарға жауап беру. -Балалар, кандай мультфильм көрдіңдер? - Мультфильм не туралы? -Мультфильмнің кейіпкерлерін атаңдар? -Оларды сипаттап бере аласыңдар ма? Сабақтың тақырыбын болжау. V бөлім. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті Тақырыбы: Ертегі не туралы? |
Сабақтың тақырыбын болжайды. |
Сурет Бейнетаспа |
|||||
|
|
Сөздікпен жұмыс көру-смотреть не туралы?-о чем? тігінші-нартной,портниха; швея *сөз тіркесін құрастырады; *сөйлем құрастырады. Сурет бойынша әңгіме құрастыру Көру-жіктік жалғауында қолданысын үйрену. І.Мен көремін ІІ.Сен көресің Сіз көресіз ІІІ:Ол көреді І.Біз көреміз ІІ.Сендер көресіңдер Сіздер көресіздер ІІІ.Олар көреді |
Тыңдалым.Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Көру -жіктік жалғауында қолданысын үйренеді |
Сөздік |
|||||
|
(МК Ұ) -Әлібек, сен не көресің? -Мен мультфильм көремін. - Мультфильм не туралы? -Тігінші мен ай туралы. Дескриптор: - диалогты мәнерлеп оқиды. |
Айтылым. Мәтінді мұқият қайталайды. |
Слайд |
||||||
|
(МК Т)1-тапсырма. 1-топ. 2-топ. 3-топ. Дескриптор: - етістікті тауып, болымсыз түрінде айтады;. -әтіннен қосымшасы қатаң дауыссыз дыбыстан тұрған сөзді табады; -зат есімді табады; -сөйлемдерді орын тәртібі бойынша дұрыс құрастырып жазады. |
Топта жұмыс жасайды, бір-бірін тыңдап, бағалайды. |
Слайд Оқулық |
||||||
|
1-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. 2-тапсырма. Үлгі бойынша сұрақтарға жауап бер. Дескриптор: -сұраққа жауап айтады. |
Айтылым. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқулық |
||||||
|
Сергіту сәті Сергіту сәтін жасату. |
Сергіту сәтін жасайды. |
Үнтаспа |
||||||
|
Жазылым. Дәптермен жұмыс. (МК,Ө) 1-тапсырма.Толықтырып жаз. 2-тапсырма. Сұраққа жауап жаз. Дескриптор: - толықтырып жазады; -сұраққа жауап жазады. |
Жазылым. Тапсырманы жұмыс дәптерінде орындайды. |
Жазу дәптері |
||||||
|
Ойтолғаныс |
Ертегі саған ұнайды ма? Неліктен? |
Айтылым. |
Слайд |
|||||
|
Сабақтың соңы Бекіту (5 минут) |
Тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. 1. Сен ертегі кітап оқисың ба? 2. Қандай ертегі қызық? 3. Сен мультфильм көресің бе? 4. Сен қандай мультфильмді ұнатасың? 5. Сенің інің қандай мультфильм көреді? |
|||||||
|
Үйге тапсырма |
1.Сөздік 2. . Әңгімелеу. |
|||||||
|
Бағалау |
«Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау. Жасыл -өте жақсы Сары - жақсы Қызыл - талпын Көк- талпын |
Оқушылар сабақта алған білімдерін бағдаршамның түстері арқылы қай оқушы қаншалықты сабақты түсіненін білу |
Бағдаршам |
|||||
|
Рефлексия |
«Жеміс ағашы» бойынша оқушылар өздерін бағалайды
|
|||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||
|
Барынша қолдау көрсету: Сөйлемдерді орын тәртібі бойынша дұрыс құрастырады. Орташа қолдау: Сұрақтарға жауап береді. Қолдау көрсету аз: «Менің сүйікті мультфильмім» тақырыбында диалог құрады.Жіктік жалғауының қолданысын бекітеді. |
«Бағдаршам» әдісі «Жеміс ағашы» әдісі бойынша өзін бағалайды. «Мадақтау» әдісі |
Сабақ барысында оқушылардың қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертілді. Оқушылар жұптаса жұмыс жасау кезінде бір-біріне көмектесіп, қиындықтарды жеңіп жеке тұлғалық құндылықтары дамиды |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1: 2: |
||||||||
Мұғалімнің оқушылардың
бір рет қол соқса- бәрін түсінгенін,
екі рет қол соқса – нашар түсінгенін.
үш рет қол соқса – сабақты түсінбегенін білу.
Оқушылар бәрін түсінсе -бір рет қол соғады, нашар түсінсе -екі рет қол соғады,
– түсінбесе- үш рет қол соғады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ертегі не туралы сабақ жоспары 2 сынып
Ертегі не туралы сабақ жоспары 2 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
№40 гимназия Пән: қазақ тілі |
ІV бөлім. «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті». №64 Тақырыбы: Ертегі не туралы? Сабақ №2 |
|||||||
|
Күні: 10/02.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Бақтаева Г.З. |
|||||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.1.5.1 тыңдау-көру материалындағы оқиғаларды түсіну, сұрақтар қою және сипаттау 2.2.4.1 оқиға желісін сақтай отырып, таныс сөздерді қолдану арқылы шынайы және ойдан құрастырылған оқиғаларды баяндау |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: қарапайым сөйлемдерді түсініп қайталайды. |
|||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: тыңдау-көру материалындағы оқиғаларды түсінеді,, суреттер қояды және сипаттайды. |
||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: таныс сөздерді қолдану арқылы шынайы және ойдан құрастырылған оқиғаларды баяндайды. |
||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Тақырыптағы қатысты берілген қарапайым сөйлеу үлгілерін оқиды, тыңдаған материалдың мазмұнын түсінеді, қандай шырын ішетін айтады, қандай үйірмеге баратынын айтады. |
|||||||
|
Негізгі түсініктер |
көру-смотреть не туралы?-о чем? тігінші-нартной,портниха; швея |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
-Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет; -Ынтымақтастық; -Жауапты азаматтық позиция; Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың жеке және жұптаса отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|||||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар |
Оқулық «Қазақ тілі» Ф.Ш.Оразбаева, Ж.Т.Дәулетбекова, Р.С.Рахметова, А.Қ.Рауандина, Б.Қ.Мукеева. Алматы: Көкжиек-Горизонт баспасы, 2017 жыл №3 жұмыс дәптері, суреттер, үлестірмелі карточкалар, презентациялар. |
|||||||
|
Оқыту әдістері |
Интерактивті тақта, слайдтар «Еріншектер елінде» мультфильмі, мультфильмдер дің бөліктері берілген кеспе қағаздар, парақшалар, смайликтер. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Орыс тілі, өзін өзі тану |
|||||||
|
Дереккөздері |
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік. |
|||||||
|
Сабақ барысында мұғалім мен оқушының іс-әрекеті |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|||||
|
І. Сабақтың басы Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 минут) |
(МК) Мүғалім сыныппен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады: Қане, достар, тұрайық. Жақсы-жақсы тілектер, Бір-бірімзге сыйлайық! |
Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады. |
Слайд |
|||||
|
Үй тапсырмасын тексеру (7 минут) |
(МК) Өткен сабақты қайталау. - Балалар өткен сабақта біз не өттік? 1.Сөздік 2. «Інім мультфильм көреді» (мәтінді мазмұндау) Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді, кемшіліктерді анықтайды, түзетеді. |
Айтылым. Үй тапсырмасын айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Слайд |
|||||
|
ІІ.Сабақтың ортасы Қызығушылықты ояту.( 26 минут) |
Қызығушылығын ояту мақсатында «Алдаркөсе» мультфильмінен үзінді көрсету. Ой шақыру. Сұрақтарға жауап беру. -Балалар, кандай мультфильм көрдіңдер? - Мультфильм не туралы? -Мультфильмнің кейіпкерлерін атаңдар? -Оларды сипаттап бере аласыңдар ма? Сабақтың тақырыбын болжау. V бөлім. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті Тақырыбы: Ертегі не туралы? |
Сабақтың тақырыбын болжайды. |
Сурет Бейнетаспа |
|||||
|
|
Сөздікпен жұмыс көру-смотреть не туралы?-о чем? тігінші-нартной,портниха; швея *сөз тіркесін құрастырады; *сөйлем құрастырады. Сурет бойынша әңгіме құрастыру Көру-жіктік жалғауында қолданысын үйрену. І.Мен көремін ІІ.Сен көресің Сіз көресіз ІІІ:Ол көреді І.Біз көреміз ІІ.Сендер көресіңдер Сіздер көресіздер ІІІ.Олар көреді |
Тыңдалым.Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Көру -жіктік жалғауында қолданысын үйренеді |
Сөздік |
|||||
|
(МК Ұ) -Әлібек, сен не көресің? -Мен мультфильм көремін. - Мультфильм не туралы? -Тігінші мен ай туралы. Дескриптор: - диалогты мәнерлеп оқиды. |
Айтылым. Мәтінді мұқият қайталайды. |
Слайд |
||||||
|
(МК Т)1-тапсырма. 1-топ. 2-топ. 3-топ. Дескриптор: - етістікті тауып, болымсыз түрінде айтады;. -әтіннен қосымшасы қатаң дауыссыз дыбыстан тұрған сөзді табады; -зат есімді табады; -сөйлемдерді орын тәртібі бойынша дұрыс құрастырып жазады. |
Топта жұмыс жасайды, бір-бірін тыңдап, бағалайды. |
Слайд Оқулық |
||||||
|
1-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. 2-тапсырма. Үлгі бойынша сұрақтарға жауап бер. Дескриптор: -сұраққа жауап айтады. |
Айтылым. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқулық |
||||||
|
Сергіту сәті Сергіту сәтін жасату. |
Сергіту сәтін жасайды. |
Үнтаспа |
||||||
|
Жазылым. Дәптермен жұмыс. (МК,Ө) 1-тапсырма.Толықтырып жаз. 2-тапсырма. Сұраққа жауап жаз. Дескриптор: - толықтырып жазады; -сұраққа жауап жазады. |
Жазылым. Тапсырманы жұмыс дәптерінде орындайды. |
Жазу дәптері |
||||||
|
Ойтолғаныс |
Ертегі саған ұнайды ма? Неліктен? |
Айтылым. |
Слайд |
|||||
|
Сабақтың соңы Бекіту (5 минут) |
Тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. 1. Сен ертегі кітап оқисың ба? 2. Қандай ертегі қызық? 3. Сен мультфильм көресің бе? 4. Сен қандай мультфильмді ұнатасың? 5. Сенің інің қандай мультфильм көреді? |
|||||||
|
Үйге тапсырма |
1.Сөздік 2. . Әңгімелеу. |
|||||||
|
Бағалау |
«Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау. Жасыл -өте жақсы Сары - жақсы Қызыл - талпын Көк- талпын |
Оқушылар сабақта алған білімдерін бағдаршамның түстері арқылы қай оқушы қаншалықты сабақты түсіненін білу |
Бағдаршам |
|||||
|
Рефлексия |
«Жеміс ағашы» бойынша оқушылар өздерін бағалайды
|
|||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||
|
Барынша қолдау көрсету: Сөйлемдерді орын тәртібі бойынша дұрыс құрастырады. Орташа қолдау: Сұрақтарға жауап береді. Қолдау көрсету аз: «Менің сүйікті мультфильмім» тақырыбында диалог құрады.Жіктік жалғауының қолданысын бекітеді. |
«Бағдаршам» әдісі «Жеміс ағашы» әдісі бойынша өзін бағалайды. «Мадақтау» әдісі |
Сабақ барысында оқушылардың қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертілді. Оқушылар жұптаса жұмыс жасау кезінде бір-біріне көмектесіп, қиындықтарды жеңіп жеке тұлғалық құндылықтары дамиды |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1: 2: |
||||||||
Мұғалімнің оқушылардың
бір рет қол соқса- бәрін түсінгенін,
екі рет қол соқса – нашар түсінгенін.
үш рет қол соқса – сабақты түсінбегенін білу.
Оқушылар бәрін түсінсе -бір рет қол соғады, нашар түсінсе -екі рет қол соғады,
– түсінбесе- үш рет қол соғады.
шағым қалдыра аласыз













