Логопедия пәнінен
ашық сабақ
Тақырыбы: «Ертегілер әлеміне саяхат»
Авторы: Барқыбай Д.Е
Жетісай- 2020ж.
Мақсаты: Бауырсақ кейіпкері арқылы кезекші «Б» әрпіне, дыбыстар жасау,
сөзді анық айтқызу, көзбен көргенді есте сақтап қалып, ойлау қабілеттерін дамыту. Артикуляциялық жаттығуларды жасату арқылы, сөйлеу тілін қалыптастыру. Бауырсақты жасау арқылы қол-моториканы дамыту. Адасқан бауырсақты өз фантазиямызбен «Бауырсақ» ертегі желісіне өзгерістер енгізіп үйіне оралту.
Түзету мақсаты: Балаларлардың артикуляциялық мүшелерінің қозғалыс белсенділігін арттыру. Дұрыс тыныс алуын реттеу. Қолдың ұсақ моторикасын слаймдармен жұмыс жасау арқылы дамыту. Сонымен қатар, олардың тұрмыста оңай бейімделуін, икемділіктерін және дағдыларын қалыптастыру. Тіл байлығын, логикалық жүйесін, көру, сезіну қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Адамдарды мұқият
тыңдауға, өз ойын еркін айтуға баулу, жер бетіндегі
табиғатты аялауға, қамқорлық жасауға, кез-келген ситуациялық
жағдайдан шығудың жолын ойластыруға, жақсылық жасауға,
белсенділікке, ұқыптылыққа
тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Б-әрпі, Кезекші «Б» дыбысы, айна, салфетка, артикуляциялық жаттығулар, слайм, илегіш, орман бейнесі бейнеленген плакат, үй, бауырсақ, орман жануарларының суреттері.
Сабақ жоспары
-
Ұйымдастыру кезеңі
-
Кезекші дыбыспен жұмыс
-
Артикуляциялық жаттығулар жасау
-
Еңбек терапиясы
-
Сергіту кезеңі
-
Көмектесу ойыны «Бауырсаққа көмек беру»
-
Қорытынды
Сабақ барысы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі -Сәлеметсіңдер ме, балалар! - Көңіл-күйлерің қалай! - Балалар, бүгін біздің оқу-іс әрекетімізге көп қонақтар келіпті. Олар сендердің дыбыстарды қалай айтатындарыңды тыңдауға келіп отыр екен. -ендеше, оқу іс-әрекетімізге жақсы қатысып, дыбыстарды, қалай айтанымызды, бізге берілген тапсырмаларды оңай орындайтымызды көрсетейік!
ІІ. Кезекші дыбыспен жұмыс Б дыбысы БА БО БЕ БУ
БАУЫРСАҚ КЕЗЕКШІ
ІІІ. Артикуляциялық жаттығулар жасау. БАҚА ПІЛ КҮРЕКШЕ
IV. Еңбек терапиясы. (Қол моториканы дамытуға арналған) -Балалар, біз бағана кезекші «Б» дыбысынан қандай сөз құрап едік? -Ендеше, қанекей, барлығымыз бірге сол бауырсақты жасап үйренейікші! -Бауырсақты илейміз, илейміз! -Енді, біз бауырсақты жаямыз! V. Сергіту кезеңі Қане, қанат жазайық! Қарлығашқа ұқсайық! Ұшып-ұшып алайық! Орнымызға қонайық! Білімде алда болайық. VI. Көмектесу ойыны «Бауырсаққа көмек беру» -Балалар біздің бауырсағымызды біз бір сергіп аламыз дегенімізше ол қашып кетіпті. -Енді, біз бауырсағымызды орманды алқаптан бірге іздеп көрейікші. -Әне, балалар, біздің бауырсағымыз орманда адасып жүр. -Бірақ, балалар, бауырсақты алып кетуімізге біраз кедергілер бар сияқты. Бауырсақ орман жануарларына тап болған сияқты. Онда қандай жануарларды көріп тұрсыңдар? -Сол жануарлар балаларын жоғалтып алыпты. Бізге:«балаларымызды табуға көмектессеңдер, бауырсақты жібереміз»-, деп жатыр. -Балалар, бәріміз бірге жануарлардың балаларын табуға көмектесейікші. -Жарайсыңдар, балалар! Сендердің көмектеріңмен біз бауырсақты құтқарып алдық! VII .Қорытынды -Ал, балалар, біз енді бауырсақты үйіне шығарып салайық! Енді, біз бауырсақпен қоштасайық! -Бауырсақ сен, енді бұдан былай үйден қашып кетуші болма! Олай бұзықтық жасауға болмайды. Балдәуреннің ақылды балалары саған дер кезінде көмексті. Бұдан былай, ақылды боласын деп сенеміз. Ал, міне бауырсақ үйіңе де жетіп қалдық. Балалар, бауырсақпен қоштасайық!!! Сау бол!!! -Бүгін, балалар, сендер жарадыңдар! Көптеген игі істер жасадыңдар! Сендер өздерің көргендей үйден бұзықтық жасап кетуге болмайды. Біз, өскенімізше ата-анамызбен бірге жүруіміз керек. Ата-ананы тыңдасақ, ақылды бала болып өсесіңдер! -Рақмет, балалар! Бүгін сендерге дән ризамын! Өте ақылды, белсенді балалар екенсіңдер! Жарайсыңдар! Біздің бүгінгі сабағымызды тәмамдамас бұрын, сендер жақсы бала екенідеріңді көріп Балқия Бақытқызы сендерді марапаттағысы келіп тұр екен. -Қош сау, болыңдар!!!
|
Балалардың жауаптары:
-Сәлеметсіз бе! -Жақсы.
Мұғалімнің айтқанын қайталау
Мұғалімнің айтқанын қайталау
-Бауырсақ сөзін құрадық.
-Иә, жасайық!
-Қасқыр -Қоян -Аю -Түлкі
-Сау бол, бауырсақ!!! Енді, бұзық болма. Біз сені ұмытпаймыз!!!
-Қош сау болыңыздар!!! |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Ертегілер әлеміне саяхат»
«Ертегілер әлеміне саяхат»
Логопедия пәнінен
ашық сабақ
Тақырыбы: «Ертегілер әлеміне саяхат»
Авторы: Барқыбай Д.Е
Жетісай- 2020ж.
Мақсаты: Бауырсақ кейіпкері арқылы кезекші «Б» әрпіне, дыбыстар жасау,
сөзді анық айтқызу, көзбен көргенді есте сақтап қалып, ойлау қабілеттерін дамыту. Артикуляциялық жаттығуларды жасату арқылы, сөйлеу тілін қалыптастыру. Бауырсақты жасау арқылы қол-моториканы дамыту. Адасқан бауырсақты өз фантазиямызбен «Бауырсақ» ертегі желісіне өзгерістер енгізіп үйіне оралту.
Түзету мақсаты: Балаларлардың артикуляциялық мүшелерінің қозғалыс белсенділігін арттыру. Дұрыс тыныс алуын реттеу. Қолдың ұсақ моторикасын слаймдармен жұмыс жасау арқылы дамыту. Сонымен қатар, олардың тұрмыста оңай бейімделуін, икемділіктерін және дағдыларын қалыптастыру. Тіл байлығын, логикалық жүйесін, көру, сезіну қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Адамдарды мұқият
тыңдауға, өз ойын еркін айтуға баулу, жер бетіндегі
табиғатты аялауға, қамқорлық жасауға, кез-келген ситуациялық
жағдайдан шығудың жолын ойластыруға, жақсылық жасауға,
белсенділікке, ұқыптылыққа
тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Б-әрпі, Кезекші «Б» дыбысы, айна, салфетка, артикуляциялық жаттығулар, слайм, илегіш, орман бейнесі бейнеленген плакат, үй, бауырсақ, орман жануарларының суреттері.
Сабақ жоспары
-
Ұйымдастыру кезеңі
-
Кезекші дыбыспен жұмыс
-
Артикуляциялық жаттығулар жасау
-
Еңбек терапиясы
-
Сергіту кезеңі
-
Көмектесу ойыны «Бауырсаққа көмек беру»
-
Қорытынды
Сабақ барысы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі -Сәлеметсіңдер ме, балалар! - Көңіл-күйлерің қалай! - Балалар, бүгін біздің оқу-іс әрекетімізге көп қонақтар келіпті. Олар сендердің дыбыстарды қалай айтатындарыңды тыңдауға келіп отыр екен. -ендеше, оқу іс-әрекетімізге жақсы қатысып, дыбыстарды, қалай айтанымызды, бізге берілген тапсырмаларды оңай орындайтымызды көрсетейік!
ІІ. Кезекші дыбыспен жұмыс Б дыбысы БА БО БЕ БУ
БАУЫРСАҚ КЕЗЕКШІ
ІІІ. Артикуляциялық жаттығулар жасау. БАҚА ПІЛ КҮРЕКШЕ
IV. Еңбек терапиясы. (Қол моториканы дамытуға арналған) -Балалар, біз бағана кезекші «Б» дыбысынан қандай сөз құрап едік? -Ендеше, қанекей, барлығымыз бірге сол бауырсақты жасап үйренейікші! -Бауырсақты илейміз, илейміз! -Енді, біз бауырсақты жаямыз! V. Сергіту кезеңі Қане, қанат жазайық! Қарлығашқа ұқсайық! Ұшып-ұшып алайық! Орнымызға қонайық! Білімде алда болайық. VI. Көмектесу ойыны «Бауырсаққа көмек беру» -Балалар біздің бауырсағымызды біз бір сергіп аламыз дегенімізше ол қашып кетіпті. -Енді, біз бауырсағымызды орманды алқаптан бірге іздеп көрейікші. -Әне, балалар, біздің бауырсағымыз орманда адасып жүр. -Бірақ, балалар, бауырсақты алып кетуімізге біраз кедергілер бар сияқты. Бауырсақ орман жануарларына тап болған сияқты. Онда қандай жануарларды көріп тұрсыңдар? -Сол жануарлар балаларын жоғалтып алыпты. Бізге:«балаларымызды табуға көмектессеңдер, бауырсақты жібереміз»-, деп жатыр. -Балалар, бәріміз бірге жануарлардың балаларын табуға көмектесейікші. -Жарайсыңдар, балалар! Сендердің көмектеріңмен біз бауырсақты құтқарып алдық! VII .Қорытынды -Ал, балалар, біз енді бауырсақты үйіне шығарып салайық! Енді, біз бауырсақпен қоштасайық! -Бауырсақ сен, енді бұдан былай үйден қашып кетуші болма! Олай бұзықтық жасауға болмайды. Балдәуреннің ақылды балалары саған дер кезінде көмексті. Бұдан былай, ақылды боласын деп сенеміз. Ал, міне бауырсақ үйіңе де жетіп қалдық. Балалар, бауырсақпен қоштасайық!!! Сау бол!!! -Бүгін, балалар, сендер жарадыңдар! Көптеген игі істер жасадыңдар! Сендер өздерің көргендей үйден бұзықтық жасап кетуге болмайды. Біз, өскенімізше ата-анамызбен бірге жүруіміз керек. Ата-ананы тыңдасақ, ақылды бала болып өсесіңдер! -Рақмет, балалар! Бүгін сендерге дән ризамын! Өте ақылды, белсенді балалар екенсіңдер! Жарайсыңдар! Біздің бүгінгі сабағымызды тәмамдамас бұрын, сендер жақсы бала екенідеріңді көріп Балқия Бақытқызы сендерді марапаттағысы келіп тұр екен. -Қош сау, болыңдар!!!
|
Балалардың жауаптары:
-Сәлеметсіз бе! -Жақсы.
Мұғалімнің айтқанын қайталау
Мұғалімнің айтқанын қайталау
-Бауырсақ сөзін құрадық.
-Иә, жасайық!
-Қасқыр -Қоян -Аю -Түлкі
-Сау бол, бауырсақ!!! Енді, бұзық болма. Біз сені ұмытпаймыз!!!
-Қош сау болыңыздар!!! |
шағым қалдыра аласыз













