Жетісай ауданы Асықата кенті
№10 «Қайнар» мектеп- гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Кезеңі |
1 |
|
|
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Ф. Тайбекова |
|
|
Күні: |
15.04.2024 |
|
|
Сынып/топ |
Қатысушылар саны: 1 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ертегілер арқылы баланың түсінігін және танымдық қабілетін дамыту. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Кіріспе кезеңі 5 мин Сабақтың басы 10 минут
|
І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру. «Мен табамын» ойыны. Оқушыға пішін көрсетіледі, көрсетілген пішінді атай отырып және түсін ажыратып мұғалімге қарай адымдап келу
-Ал, жарайсың! Рахмет!. ІІ. Негізгі кезең. Сөйлеу тілін түсінуін дамыту. Заттар мен әрекеттерді олардың ауызша атауымен сәйкестендіре алуға үйрету, түрлі әрекеттерді түсіне алуды қалыптастыру. Артикуляциялық жаттығулар «Ат шауып келеді», «Бақа», «Сағат» жаттығулары жасалды Ұсақ маторикамен жұмыс: қол жаттығуына арналған доптар. Оқушы алақанымен домалата отырып жаттығу жасайды Біз бүгін «Мысық, тышқан мен торғайға неге өш?» деген ертегіні тыңдаймыз, сөйлетеміз және үйренеміз.
Ертегі кейіпкерлерін атап өтіледі, қалай дауыстайды немен қоректенеді айтылып өтіледі. Кейіпкерлерлерді сөйлете отырып ертегіге тыңдалым болады. Ертегіні айтылып біткен соң әр кейіпкермен жеке таныстырып өтіледі. Ертегіні айту барысында оқушыға «Еңбекпен келген нан тәтті» мақалына сүйене отырып сонымен қатар достыққа адал болуды түсіндіру « Атауын тап» оқушының алдына ертегі кейіпкерлерін қойып аттарын жеке – жеке айтқызу ІІІ.Белсенді еліктеп сөйлеу әрекетін дамыту (қоршаған ортадағы дыбыстарға еліктеу);
Мақсаты: Дыбысқа еліктеуін ынталандыру. Ұзақ, бір келкі дем шығаруын дамыту, ерін бұлшық еттерін белсендіру, ойыншықтардың атауын бекіту. Баланың дыбысқа еліктеу түріндегі жауаптары болуы мүмкін. Сипаттамасы: Педагог демді мұрын арқылы алып (демді қалай алу керектігін көрсетеді), демді --ауызбен шығару (ән дем шығарғанда айтылады) керектігін түсіндіреді. У- у- у жел соғады ту-ту-ту --пойыз, би-би-би --машина, У-у-у- ұшақ, Бо-бо-бо - аю. Түтікшені үрлеу арқылы стақандағы қолғапты шығару ІV.Сергіту сәті «Көңілді балақай» Мұғалім оқушымен бірлескен түрде дене мүшелерін көрсете отырып би билеу V. Естіп қабылдауын дамыту. 1) «Саусақтар сөйлейді» Мақсаты: есту зейінін ауыстыру қабілетін дамыту, дабылдың әртүрлі дыбыстарына сәйкес әрекеттерді орындауға үйрету. Саусақтарға үй жануарларының ойыншықтарын кигізіп, әр жануардың дыбысталуын айтып береді Қой: мә-мә-мә Сиыр: мө-мө-мө Жылқы: ио-ио-ио Әтеш: ку-ка-ре-ку |
Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды. Пішінді атайды, көрсетеді, түсін ажыратады. Артикуляциялық жаттығуларды жасайды Оқушы немен қоректенеді, қалай дауыстайды айтып өтеді . Ертегі кейіпкерлерін көрсетеді Буындарды қайталайды Түтікшені үрлейді Оқушылар ойыншық дыбысына сәйкес дыбыстарды шығарады |
|
Пішіндердің суреті Жаттығудың суреттері Массажды доптар Торғай мен мысық және тышқанның суреттері Түтікше мен стақандағы алақандар Сергіту әуені |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
V Оқушы тепе- теңдікті ұстайтын жаттығуды жасайды( балансировка). Сатыдан секіртпе. Әр ұяшықта секірген сайын ойыншық түстерін ажыратып атап беру VІІ. Ырғақты жаттығулар. «Бұршақ» Алақанда айналар Қызыл бұршақ, көк бұршақ Сонда ғана шынығар Екі қол мен он саусақ. Қызыл бұршақ тереміз Еңкейеміз, аламыз Көк бұршақты тереміз, Еңкейеміз аламыз |
Оқушы әр түрлі ырғақ бойынша а дыбысын қайталап айтады. |
|
Балансировка Мата түріндегі сатыша |
|
Сабақтың соңы |
VІІІ. Қорытынды Кері байланыс ретінде смайликті көрсетеді. Бүгінгі сабақ ұнады ма?
|
|
|
Смайлик |
|
Үйге тапсырма |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ертегілер арқылы баланың түсінігін және танымдық қабілетін дамыту.
Ертегілер арқылы баланың түсінігін және танымдық қабілетін дамыту.
Жетісай ауданы Асықата кенті
№10 «Қайнар» мектеп- гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Кезеңі |
1 |
|
|
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Ф. Тайбекова |
|
|
Күні: |
15.04.2024 |
|
|
Сынып/топ |
Қатысушылар саны: 1 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ертегілер арқылы баланың түсінігін және танымдық қабілетін дамыту. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Кіріспе кезеңі 5 мин Сабақтың басы 10 минут
|
І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру. «Мен табамын» ойыны. Оқушыға пішін көрсетіледі, көрсетілген пішінді атай отырып және түсін ажыратып мұғалімге қарай адымдап келу
-Ал, жарайсың! Рахмет!. ІІ. Негізгі кезең. Сөйлеу тілін түсінуін дамыту. Заттар мен әрекеттерді олардың ауызша атауымен сәйкестендіре алуға үйрету, түрлі әрекеттерді түсіне алуды қалыптастыру. Артикуляциялық жаттығулар «Ат шауып келеді», «Бақа», «Сағат» жаттығулары жасалды Ұсақ маторикамен жұмыс: қол жаттығуына арналған доптар. Оқушы алақанымен домалата отырып жаттығу жасайды Біз бүгін «Мысық, тышқан мен торғайға неге өш?» деген ертегіні тыңдаймыз, сөйлетеміз және үйренеміз.
Ертегі кейіпкерлерін атап өтіледі, қалай дауыстайды немен қоректенеді айтылып өтіледі. Кейіпкерлерлерді сөйлете отырып ертегіге тыңдалым болады. Ертегіні айтылып біткен соң әр кейіпкермен жеке таныстырып өтіледі. Ертегіні айту барысында оқушыға «Еңбекпен келген нан тәтті» мақалына сүйене отырып сонымен қатар достыққа адал болуды түсіндіру « Атауын тап» оқушының алдына ертегі кейіпкерлерін қойып аттарын жеке – жеке айтқызу ІІІ.Белсенді еліктеп сөйлеу әрекетін дамыту (қоршаған ортадағы дыбыстарға еліктеу);
Мақсаты: Дыбысқа еліктеуін ынталандыру. Ұзақ, бір келкі дем шығаруын дамыту, ерін бұлшық еттерін белсендіру, ойыншықтардың атауын бекіту. Баланың дыбысқа еліктеу түріндегі жауаптары болуы мүмкін. Сипаттамасы: Педагог демді мұрын арқылы алып (демді қалай алу керектігін көрсетеді), демді --ауызбен шығару (ән дем шығарғанда айтылады) керектігін түсіндіреді. У- у- у жел соғады ту-ту-ту --пойыз, би-би-би --машина, У-у-у- ұшақ, Бо-бо-бо - аю. Түтікшені үрлеу арқылы стақандағы қолғапты шығару ІV.Сергіту сәті «Көңілді балақай» Мұғалім оқушымен бірлескен түрде дене мүшелерін көрсете отырып би билеу V. Естіп қабылдауын дамыту. 1) «Саусақтар сөйлейді» Мақсаты: есту зейінін ауыстыру қабілетін дамыту, дабылдың әртүрлі дыбыстарына сәйкес әрекеттерді орындауға үйрету. Саусақтарға үй жануарларының ойыншықтарын кигізіп, әр жануардың дыбысталуын айтып береді Қой: мә-мә-мә Сиыр: мө-мө-мө Жылқы: ио-ио-ио Әтеш: ку-ка-ре-ку |
Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды. Пішінді атайды, көрсетеді, түсін ажыратады. Артикуляциялық жаттығуларды жасайды Оқушы немен қоректенеді, қалай дауыстайды айтып өтеді . Ертегі кейіпкерлерін көрсетеді Буындарды қайталайды Түтікшені үрлейді Оқушылар ойыншық дыбысына сәйкес дыбыстарды шығарады |
|
Пішіндердің суреті Жаттығудың суреттері Массажды доптар Торғай мен мысық және тышқанның суреттері Түтікше мен стақандағы алақандар Сергіту әуені |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
V Оқушы тепе- теңдікті ұстайтын жаттығуды жасайды( балансировка). Сатыдан секіртпе. Әр ұяшықта секірген сайын ойыншық түстерін ажыратып атап беру VІІ. Ырғақты жаттығулар. «Бұршақ» Алақанда айналар Қызыл бұршақ, көк бұршақ Сонда ғана шынығар Екі қол мен он саусақ. Қызыл бұршақ тереміз Еңкейеміз, аламыз Көк бұршақты тереміз, Еңкейеміз аламыз |
Оқушы әр түрлі ырғақ бойынша а дыбысын қайталап айтады. |
|
Балансировка Мата түріндегі сатыша |
|
Сабақтың соңы |
VІІІ. Қорытынды Кері байланыс ретінде смайликті көрсетеді. Бүгінгі сабақ ұнады ма?
|
|
|
Смайлик |
|
Үйге тапсырма |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















