Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
№34 Қапиза Әбдіғұлов атындағы жалпы білім беретін орта мектеп-гимназиясы
Қысқа мерзімді жоспар 85-сабақ
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары 3(А)-бөлім.Қозғалысқа, өнімділікке берілген есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жубанкозова Т.А. |
|||||
|
Күні: |
15.01.2025ж |
|||||
|
Сыныбы:4 «В» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
85. Есеп шығару /Ауа райының ауыл шаруашылық іс- әрекетіне әсері/ |
|||||
|
Оқу мақсаты |
4.5.1.2** есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, ара қашықтық, уақыт шамалары арасындағы тәуелділігің пайдалану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, ара қашықтық, уақыт шамалары арасындағы тәуелділігің пайдаланады; |
|||||
|
құндылық |
Құзыреттілік: шығармашылық қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу; жаңа идеяларды қалыптастыру, мәселелердің стандартты емес шешімдерін көру және оларды іс жүзінде қолдана алу; |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
Үй тапсырмасы 9-тапсырма.Есепті шығар. m1=28т/га m2=35т/га S1=S2=15га M1=?т M2=?т Ш: M1= m1*S=28*15=420т M2= m2*S=35*15=525т Ж: Бірінші жер телімінен 420т, екінші жер телімінен 525т түсім жинаған. |
Бірінші жер телімінен 420т, екінші жер телімінен 525т түсім жинаған. |
Дескриптор: 1.Бірінші жер телімінен және , екінші жер телімінен қанша түсім жинағанын анықтайды ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! \ Талпын! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 15 минут Бекіту 10 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. "Миға шабуыл" әдісі. Тіктөртбұрыш туралы кейбір мәліметтер белгілі. Белгісіз мәліметті есептеп тап.
1) b=25м a=16м P=?м S=? м2 Ш: P=(a+b)*2=(16+25)*2=41*2=82м S=a*b=16*25=400м2 Ж: Периметрі-82м, ауданы-400 м2 2) b=28см P=126см a=?см S=?см2 a=P:2-b=126:2-28=63-28=35см S=a*b=35*28=980см2 Ж: Тіктөртбұрыштың ұзындығы -35см, ауданы-980см2 3)a=78дм S=2808дм2 b=?дм P=?дм Ш: b=S:a=2808:78=36дм P=(a+b)*2=(78+36)*2=114*2=228дм Ж: Тіктөртбұрыштың ені-36дм, периметрі-228дм. 2-тапсырма. "Жұптас-ойлан-бөліс" әдісі.Есепті шығар және оны шығарудың әртүрлі тәсілін тап. Тиімді тәсілді таңда. m1=60т/га, бұл 25т/га артық m2=?т/га S=25га M ?т артық M2=?т Ш: m2=60-25=35т/га M1= m1*S=60*25=1500т M2= m2*S=35*25=875т 1500-875=625т Ж:Оңтүстік аймақтарда 625т орамжапырақ артық өсірілген. 3-тапсырма.Есепті шығар. a=60м b=40м m m S=? м2 M2=? Ш: 1) 16+(16:2)=24кг/м2 ( m2) 2) S=a*b=60*40=2400 м2 3) M2= m2*S=24*2400=57600кг (жаңа сорт) Ж: Жер телімінен қиярдың жаңа сортынан 57600кг жинап алынды. Сергіту сәті "Көңілді көтер" әні ЕБҚ тапсырмасы Тиімді тәсілмен есепте. (498 + 4 575) + 42 225 = 399 968 + (4 524 + 32) = 7 896 + (2 100 + 4)= 4-тапсырма. "Кім жеңімпаз?" әдісі .Есепті шығар.
V1=12км/сағ V2=18км/сағ t=2сағ S1=2км S=?км Ш:1) Vқаш= V1+ V2=12+18=30км/сағ 2) S2= Vқаш *t=30*2=60км 3) S= S1+ S2=2+60=62км Ж: 2 сағаттан кейін олардың арақашықтығы 62км болады. 5-тапсырма.Есепті шығар. а)
6-тапсырма. 5-тапсырма бойынша өз сұрақтарыңды құрастыр. Оны досыңа қой. Досыңның сұрақтарына жауап бер. 1) 3 сағатта шаңғышы 15км/сағ жылдамдықпен қозғалса, онда ол қанша км жол жүреді? 15*3=45км 2) 5 км/сағ жылдамдықпен 20км жолды шаңғышы қанша уақытта бағындырады? 20:5=4сағ 7-тапсырма. Сызбаға берілген мәліметтерді жаз және есепті шығар. Осыған ұқсас есеп құрастыр.
V1=19км/сағ V2=14км/сағ t=2сағ S=?км Ш:1) Vқаш= V1+ V2=19+14=33км/сағ 2) S= Vқаш *t=33*2=66км Ж: 2 сағаттан кейін 2 шаңғышының арасы 66км болады. 2) V1=60км/сағ V2=40км/сағ t=3сағ S=?км Ш:1) Vқаш= V1+ V2=60+40=100км/сағ 2) S= Vқаш *t=100*3=300км Ж: 3 сағаттан кейін 2 көліктің арасы 300км болады. 8-тапсырма.25-ке қалай көбейтуге болатынына қара.
25-ке көбейткен кезде қалай пайымдау керектігін біле отырып, өрнектердің мәнін тап. 24 · 25=600 32 · 25=800 36 · 25 =900 88 · 25 =2200 84 · 25=2100 56 · 25=1400 9-тапсырма.Ойлан және жауап бер. Айна - алтын түсті гүлтізбе Әлия - күміс түсті гүлтізбе Дана - алтын түсті ою Бақыт - қызыл түсті жалауша |
Белгісіз мәліметті есептеп табады. Есепті шығарады және оны шығарудың әртүрлі тәсілін табады. Тиімді тәсілді таңдайды. Есепті шығарады. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Есепті шығарады. Есепті шығарады. 5-тапсырма бойынша өз сұрақтарын құрастырады. Сызбаға берілген мәліметтерді жазады және есепті шығарады. 25-ке көбейткен кезде қалай пайымдау керектігін біле отырып, өрнектердің мәнін табады. Ойланып жауап береді. |
Дескриптор: 1.Белгісіз мәліметті есептеп табады. 1б Дескриптор: 1. Есепті шығарады және оны шығарудың әртүрлі тәсілін табады.1б 2.Тиімді тәсілді таңдайды. 1б Дескриптор: 1. Есепті шығарады.1б Дескриптор: 1. Есепті шығарады. 1б Жарайсың! Дескриптор: 1. Есепті шығарады.1б
Дескриптор: 1.5-тапсырма бойынша өз сұрақтарын құрастырады. 1б Дескриптор: 1. Сызбаға берілген мәліметтерді жазады және есепті шығарады.1б Дескриптор: 1. 25-ке көбейткен кезде қалай пайымдау керектігін біле отырып, өрнектердің мәнін табады.1б Дескриптор: 1. кім қандай әшекей жасағанын табады 1б |
оқулық Оқулық Дәптер дәптер
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма 10-тапсырма.Есепті шығар. Sж=100 м2 M1=140көшет M2=260көшет m1=m2=?көшет/м2 S1=? м2 S2=? м2 Ш: M= M1+ M2=140+260=400к 2) m=M:S=400:100=4к/м2 3) S1= M1:m=140:4=35 м2 4) S2= M2:m=260:4=65 м2 Ж: I жер телімінің ауданы-35 м2, II жер телімінің ауданы-65 м2 Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есеп шығару
Есеп шығару
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
№34 Қапиза Әбдіғұлов атындағы жалпы білім беретін орта мектеп-гимназиясы
Қысқа мерзімді жоспар 85-сабақ
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары 3(А)-бөлім.Қозғалысқа, өнімділікке берілген есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жубанкозова Т.А. |
|||||
|
Күні: |
15.01.2025ж |
|||||
|
Сыныбы:4 «В» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
85. Есеп шығару /Ауа райының ауыл шаруашылық іс- әрекетіне әсері/ |
|||||
|
Оқу мақсаты |
4.5.1.2** есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, ара қашықтық, уақыт шамалары арасындағы тәуелділігің пайдалану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, ара қашықтық, уақыт шамалары арасындағы тәуелділігің пайдаланады; |
|||||
|
құндылық |
Құзыреттілік: шығармашылық қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу; жаңа идеяларды қалыптастыру, мәселелердің стандартты емес шешімдерін көру және оларды іс жүзінде қолдана алу; |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
Үй тапсырмасы 9-тапсырма.Есепті шығар. m1=28т/га m2=35т/га S1=S2=15га M1=?т M2=?т Ш: M1= m1*S=28*15=420т M2= m2*S=35*15=525т Ж: Бірінші жер телімінен 420т, екінші жер телімінен 525т түсім жинаған. |
Бірінші жер телімінен 420т, екінші жер телімінен 525т түсім жинаған. |
Дескриптор: 1.Бірінші жер телімінен және , екінші жер телімінен қанша түсім жинағанын анықтайды ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! \ Талпын! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 15 минут Бекіту 10 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. "Миға шабуыл" әдісі. Тіктөртбұрыш туралы кейбір мәліметтер белгілі. Белгісіз мәліметті есептеп тап.
1) b=25м a=16м P=?м S=? м2 Ш: P=(a+b)*2=(16+25)*2=41*2=82м S=a*b=16*25=400м2 Ж: Периметрі-82м, ауданы-400 м2 2) b=28см P=126см a=?см S=?см2 a=P:2-b=126:2-28=63-28=35см S=a*b=35*28=980см2 Ж: Тіктөртбұрыштың ұзындығы -35см, ауданы-980см2 3)a=78дм S=2808дм2 b=?дм P=?дм Ш: b=S:a=2808:78=36дм P=(a+b)*2=(78+36)*2=114*2=228дм Ж: Тіктөртбұрыштың ені-36дм, периметрі-228дм. 2-тапсырма. "Жұптас-ойлан-бөліс" әдісі.Есепті шығар және оны шығарудың әртүрлі тәсілін тап. Тиімді тәсілді таңда. m1=60т/га, бұл 25т/га артық m2=?т/га S=25га M ?т артық M2=?т Ш: m2=60-25=35т/га M1= m1*S=60*25=1500т M2= m2*S=35*25=875т 1500-875=625т Ж:Оңтүстік аймақтарда 625т орамжапырақ артық өсірілген. 3-тапсырма.Есепті шығар. a=60м b=40м m m S=? м2 M2=? Ш: 1) 16+(16:2)=24кг/м2 ( m2) 2) S=a*b=60*40=2400 м2 3) M2= m2*S=24*2400=57600кг (жаңа сорт) Ж: Жер телімінен қиярдың жаңа сортынан 57600кг жинап алынды. Сергіту сәті "Көңілді көтер" әні ЕБҚ тапсырмасы Тиімді тәсілмен есепте. (498 + 4 575) + 42 225 = 399 968 + (4 524 + 32) = 7 896 + (2 100 + 4)= 4-тапсырма. "Кім жеңімпаз?" әдісі .Есепті шығар.
V1=12км/сағ V2=18км/сағ t=2сағ S1=2км S=?км Ш:1) Vқаш= V1+ V2=12+18=30км/сағ 2) S2= Vқаш *t=30*2=60км 3) S= S1+ S2=2+60=62км Ж: 2 сағаттан кейін олардың арақашықтығы 62км болады. 5-тапсырма.Есепті шығар. а)
6-тапсырма. 5-тапсырма бойынша өз сұрақтарыңды құрастыр. Оны досыңа қой. Досыңның сұрақтарына жауап бер. 1) 3 сағатта шаңғышы 15км/сағ жылдамдықпен қозғалса, онда ол қанша км жол жүреді? 15*3=45км 2) 5 км/сағ жылдамдықпен 20км жолды шаңғышы қанша уақытта бағындырады? 20:5=4сағ 7-тапсырма. Сызбаға берілген мәліметтерді жаз және есепті шығар. Осыған ұқсас есеп құрастыр.
V1=19км/сағ V2=14км/сағ t=2сағ S=?км Ш:1) Vқаш= V1+ V2=19+14=33км/сағ 2) S= Vқаш *t=33*2=66км Ж: 2 сағаттан кейін 2 шаңғышының арасы 66км болады. 2) V1=60км/сағ V2=40км/сағ t=3сағ S=?км Ш:1) Vқаш= V1+ V2=60+40=100км/сағ 2) S= Vқаш *t=100*3=300км Ж: 3 сағаттан кейін 2 көліктің арасы 300км болады. 8-тапсырма.25-ке қалай көбейтуге болатынына қара.
25-ке көбейткен кезде қалай пайымдау керектігін біле отырып, өрнектердің мәнін тап. 24 · 25=600 32 · 25=800 36 · 25 =900 88 · 25 =2200 84 · 25=2100 56 · 25=1400 9-тапсырма.Ойлан және жауап бер. Айна - алтын түсті гүлтізбе Әлия - күміс түсті гүлтізбе Дана - алтын түсті ою Бақыт - қызыл түсті жалауша |
Белгісіз мәліметті есептеп табады. Есепті шығарады және оны шығарудың әртүрлі тәсілін табады. Тиімді тәсілді таңдайды. Есепті шығарады. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Есепті шығарады. Есепті шығарады. 5-тапсырма бойынша өз сұрақтарын құрастырады. Сызбаға берілген мәліметтерді жазады және есепті шығарады. 25-ке көбейткен кезде қалай пайымдау керектігін біле отырып, өрнектердің мәнін табады. Ойланып жауап береді. |
Дескриптор: 1.Белгісіз мәліметті есептеп табады. 1б Дескриптор: 1. Есепті шығарады және оны шығарудың әртүрлі тәсілін табады.1б 2.Тиімді тәсілді таңдайды. 1б Дескриптор: 1. Есепті шығарады.1б Дескриптор: 1. Есепті шығарады. 1б Жарайсың! Дескриптор: 1. Есепті шығарады.1б
Дескриптор: 1.5-тапсырма бойынша өз сұрақтарын құрастырады. 1б Дескриптор: 1. Сызбаға берілген мәліметтерді жазады және есепті шығарады.1б Дескриптор: 1. 25-ке көбейткен кезде қалай пайымдау керектігін біле отырып, өрнектердің мәнін табады.1б Дескриптор: 1. кім қандай әшекей жасағанын табады 1б |
оқулық Оқулық Дәптер дәптер
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма 10-тапсырма.Есепті шығар. Sж=100 м2 M1=140көшет M2=260көшет m1=m2=?көшет/м2 S1=? м2 S2=? м2 Ш: M= M1+ M2=140+260=400к 2) m=M:S=400:100=4к/м2 3) S1= M1:m=140:4=35 м2 4) S2= M2:m=260:4=65 м2 Ж: I жер телімінің ауданы-35 м2, II жер телімінің ауданы-65 м2 Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
|
||
шағым қалдыра аласыз



















