|
Пән : математика Сынып : 4 Күні : Бөлім: Математикалық модельдеу Есептер және математикалық модель |
Мектеп : Жезказған қаласы №5 ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: ҚордашеваЗ.Т Қатысқандар саны : 20 оқушы Қатыспағандар саны : 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Шамалар арасындағы тәуелділікке есептер шығару. Дөңгелек диаграмма |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
4.5.1.1. есепті кесте, сызба, алгоритм ,дөңгелек диагарамма ,график түрінде модельдеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
есепті кесте, сызба, алгоритм ,дөңгелек диагарамма ,график түрінде модельдейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
есепті кесте, сызба түрінде ,график түрінде модельдейді. дөңгелек диаграмма түрінде модельдейді. график түрінде модельдейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, түсіну ,қолдану, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал: Топқа бөлу : модельдер бойынша бөлу 1.Кесте 2. Сызба 3.График 4 Диаграмма Біледі: 1-тапсырманы Т .ж Мақсаты : Шамалар арасындағы тәуелділікке берілген есептерді шығарады. Дөңгелек диарамма түрінде есептерді модельдеуді қолданады 9100х30=273000 25000х30=75000 2000х 50 = 100000 Дескриптор: 1.сурет бойынша өрнекке сәйкес мәтін құрайды . 2 .есептің шешуін өсу ретімен жазады , мақалды оқиды Жеріне қарай жемісі |
Қалаған модельдерді алады .қысқаша мағлұмат береді . Мазмұнды сурет , өрнек бойынша мәтін есеп құрастырады . Өрнектің мәнін табады Мақал –мәтелдің мағынасын ашады. «Алма бағындағы еңбек» Жерді күтіп,баптасаң . мол өнім алынады. ЕБҚ Б өрнекті оқиды |
ҚБ: топтар бір-бірін бағалайды. Қ.Б Топтағы оқушылар бір-бірін бағалайды |
Қима қағаз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы Сергіту |
2-тапсырма Т.ж Мақсаты : есепті кесте, сызба түрінде модельдейді. Не байқадың? Оқушы есептің орындалуындағы алгоритмді анықтайды ,орындайды.
Ш: 30км\сағ × 3 сағ = 90 км қашықтық 200 км ÷ 40км\сағ = 5 сағ уақыт 180км ÷ 6 сағ = 30 км\сағ жылдамдық Дескриптор: 1.кесте бойынша мәтін құрайды 2.сызба түрінде модельдейді 3 . шамалар арасындағы тәуелділікті анықтайды Түсіну :( Ж) 3-тапсырмада дөңгелек диагарамма түрінде модельдеу. «Джигсо» әдісі Мақсаты: дөңгелек диагарамма түрінде модельдейді. Мәтінді оқиды Дөңгелек диаграмманың құрылымын сызады Мектептен соң кейбір оқушылардың немен айналысатыны шеңберлі диаграммада көрсетілген. Шеңберлі диаграмма бірдей 10 бөлікке бөлінген. 20 оқушының кітап оқығаны белгілі. Қанша оқушы достарымен кездеседі?
Дөңгелек 10 бөлікке бөлінген
Кітап оқыған бала - 1
бөлігі
Үйге көмектеседі - 2
бөлігі
Ойындар ойнайды – 3
бөлігі Достарымен кездеседі - 4 бөлігі 80 бала Тексеру : 1+2+3+4 = 10 Қолдану : .Ж SWOT – әдісі
№ 4 тапсырманы топта жұппен түсіндіре отырып, орындауды ұсынамын. Мақсаты : Дөңгелек диаграмманы оқу , сұрақтарға жауап береді.
91 ⁚ 2 = 45 1 қалд қарлы ,жаңбырлы 365 ⁚ 2 = 183 ашық күн
бұлтты күн - 1
жылдың
жаңбырлы күн - 1
жылдың
қарлы күн - 1
жылдың
жауын –шашынсыз күн
- бұлтты күн бір жылдың - 1жылдың
жауын –шашынды күн -
жаңбырлы – қарлы күн - 1жылдың
№5 тапсырманы топта жұппен түсіндіре отырып, орындауды ұсынамын . Мақсаты : Дөңгелек диаграмманы оқу , сұрақтарға жауап береді.
Сүт
-
Айран -
-
Майлы айран
-
Кілегй
- Шешуі : 1- тәсіл 60 ‧2= 120 120 ⁚4 = 30 л айран 2- тәсілі 60 ⁚2= 30 л айран 30⁚ 2 = 15 л майлы айран , кілегей 30 ⁚ 2= 15 л
№ 6 оқулықтағы есепті оқуды , сұраққа жауап беру ,дөңгелек диаграмма құруды ұсынамын Мақсаты: Мәтін есепті оқиды ,сұрақтарға жауап береді. Есепті дөңгелек диаграммамен модульдейді
а = 240 қызанақ
-
d = ? 4 есе кіші қияр
-
S = ? картоп
-
Шешуі
: S = a‧ b S = 240 ‧ (240⁚4) =
14.400
14.400
14.400
Тексеру :
(3 600 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пән
: математика Сынып
: 4
Күні
:
Бөлім: Математикалық
модельдеу Есептер және
математикалық модель
Мектеп
: Жезказған қаласы №5
ЖОББМ Мұғалімнің
аты-жөні: ҚордашеваЗ.Т Қатысқандар саны : 20 оқушы
Қатыспағандар саны : 0 Сабақ
тақырыбы Шамалар арасындағы
тәуелділікке есептер шығару. Дөңгелек
диаграмма Оқу
мақсаттары 4.5.1.1. есепті кесте, сызба,
алгоритм ,дөңгелек диагарамма ,график түрінде
модельдеу Сабақ
мақсаттары есепті кесте, сызба, алгоритм
,дөңгелек диагарамма ,график түрінде
модельдейді. Бағалау
критерийлері
есепті кесте, сызба
түрінде ,график түрінде
модельдейді.
дөңгелек диаграмма
түрінде модельдейді. график түрінде
модельдейді. Ойлау
деңгейі Білу, түсіну
,қолдану, Сабақ
кезеңдері Мұғалімнің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
Психологиялық
ахуал:
Топқа бөлу
: модельдер бойынша
бөлу
1.Кесте
2.
Сызба
3.График
4
Диаграмма
Біледі:
1-тапсырманы Т
.ж
Мақсаты
:
Шамалар арасындағы
тәуелділікке берілген есептерді
шығарады.
Дөңгелек диарамма түрінде
есептерді модельдеуді
қолданады
9100х30=273000
25000х30=75000
2000х 50 =
100000
Дескриптор:
1.сурет бойынша
өрнекке сәйкес мәтін құрайды
.
2 .есептің шешуін
өсу ретімен жазады , мақалды
оқиды Жеріне қарай
жемісі
Қалаған модельдерді
алады .қысқаша мағлұмат береді
.
Мазмұнды сурет ,
өрнек бойынша мәтін есеп құрастырады
.
Өрнектің мәнін
табады
Мақал –мәтелдің
мағынасын ашады.
«Алма бағындағы
еңбек»
Жерді күтіп,баптасаң
. мол өнім алынады. ЕБҚ
Б өрнекті
оқиды
ҚБ: топтар бір-бірін
бағалайды. Қ.Б Топтағы оқушылар бір-бірін
бағалайды
Қима
қағаз
Сабақ
ортасы Сергіту
2-тапсырма Т.ж
Мақсаты
: есепті кесте, сызба түрінде
модельдейді.
Не
байқадың? Оқушы есептің орындалуындағы
алгоритмді анықтайды
,орындайды. № v t s 1 30км\
сағ 3
сағ ? 2 40км\сағ ? 200
км 3 ? 6
сағ 180
км
Ш: 30км\сағ × 3 сағ = 90 км
қашықтық
200 км ÷ 40км\сағ = 5 сағ
уақыт
180км ÷ 6 сағ = 30 км\сағ
жылдамдық
Дескриптор:
1.кесте бойынша мәтін
құрайды
2.сызба түрінде
модельдейді
3 . шамалар арасындағы
тәуелділікті
анықтайды
Түсіну
:(
Ж)
3-тапсырмада
дөңгелек диагарамма түрінде
модельдеу.
«Джигсо»
әдісі
Мақсаты: дөңгелек диагарамма түрінде
модельдейді.
Мәтінді
оқиды
Дөңгелек диаграмманың
құрылымын сызады
Мектептен соң кейбір
оқушылардың немен айналысатыны шеңберлі диаграммада көрсетілген.
Шеңберлі диаграмма бірдей 10 бөлікке бөлінген. 20 оқушының кітап
оқығаны белгілі. Қанша оқушы достарымен
кездеседі?
Дөңгелек 10 бөлікке
бөлінген
Кітап оқыған бала - 1
бөлігі
Үйге көмектеседі - 2
бөлігі
Ойындар ойнайды – 3
бөлігі
Достарымен кездеседі - 4
бөлігі 80 бала
Тексеру :
1+2+3+4 = 10
Қолдану :
.Ж
SWOT –
әдісі
топ №
4 тапсырманы топта жұппен
түсіндіре отырып, орындауды
ұсынамын.
Мақсаты
: Дөңгелек диаграмманы оқу ,
сұрақтарға жауап береді.
тәсілі 365 ⁚ 4 = 91
1 қалд 91 күн бұлтты
күн б
91 ⁚ 2 = 45 1 қалд
қарлы ,жаңбырлы
365 ⁚ 2 = 183 ашық
күн
тәсілі ашық күн - 1
жылдың
бұлтты күн - 1
жылдың
жаңбырлы күн - 1
жылдың
қарлы күн - 1
жылдың
жауын –шашынсыз күн
- бұлтты күн бір жылдың - 1жылдың
жауын –шашынды күн -
жаңбырлы – қарлы күн - 1жылдың
топ
№5 тапсырманы топта жұппен
түсіндіре отырып, орындауды ұсынамын
.
Мақсаты
: Дөңгелек диаграмманы оқу ,
сұрақтарға жауап береді.
Сүт
-
Айран -
-
Майлы айран
-
Кілегй
-
Шешуі
:
1- тәсіл 60 ‧2= 120
120 ⁚4 = 30 л айран 2- тәсілі 60 ⁚2= 30 л
айран
30⁚ 2 = 15 л майлы
айран , кілегей 30 ⁚ 2= 15 л
топ
,4-топ
№ 6 оқулықтағы есепті оқуды ,
сұраққа жауап беру ,дөңгелек диаграмма құруды
ұсынамын
Мақсаты: Мәтін есепті оқиды ,сұрақтарға
жауап береді.
Есепті дөңгелек диаграммамен
модульдейді
а = 240 қызанақ
-
d = ? 4 есе кіші қияр
-
S = ? картоп
-
Шешуі
: S = a‧ b S = 240 ‧ (240⁚4) =
14.400
14.400
14.400
Тексеру :
(3 600 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















