Материалдар / Есептер шығару, Есептеудің оңай жолы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Есептер шығару, Есептеудің оңай жолы

Материал туралы қысқаша түсінік
2сабаққа арналған қмж,4сынып,қызықты математика
Авторы:
03 Қараша 2023
369
11 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады






Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:

Алтынбаева Жазира

Күні: 25 .03. 2023жыл

Сынып: 4 «А»

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары:

Оқушыларға есептер шығару, тік төртбұрыштың ауданың периметрін, табуға үйрету.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың ой-өрісін дамыту. Есептеу қабілеттерін арттыру, өз бетінше жұмыс жасауға,есептерді шығара білуге дағдыландыру.

Сабақтың барысы:



Сабақтың

кезеңі/

уақыты

Мұғалімнің

әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс-

тар

І.Басы

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.













Дәптер

мен жұмыс,


тыңда

лым,

жазылым



ІІ.

Ортасы




























































































ІІІ.Соңы

1.

Тік төртбұрыштың ұзындығы 5см-ге ,ені 3см-ге тең.Осы тік төртбұрыштың периметрі мен ауданы нешеге тең?

а=5см

в=3см 5см

РShape1 =?см

S=?см 3см Р=?см

S=?см

2.

Тік төрт бұрыштың ұзындығы 6см2мм.ені 4см-ге тең.Осы тік төртбұрыштың периметрі мен ауданын тап?

3.

Тік төртбұрыштың ұзындығы 8 см. Егер тік төртбұрыштың периметірі 24 см болса, оның ені неге тең? Осы тік төртбұрыштың ауданың тап.

4.

Тік төртбұрыштың ауданы 36см ².Егер осы тік төртбұрыштың ұзындығы 9 см болса,оның ені нешеге тең? Осы тік төртбұрыштың периметрін тап.

5.

Есепті шығар

Ұзындығы 20м, ені 4 м дуалды сырлау үшін 5кг200г бояу жұмсалды.Дуалдың 1м²-ін сырлау үшін неше бояу қажет?

Shape3 Shape2

1м²



5кг200г






20м

6.Есепті шығар

Ұзындығы 600м, ені 300 тік төртбұрыш пішінді бақшаға картоп және орамжапырақ егілді. Картоп бақшаның ауданының 3 бөлігін, қалған бөлігін орамжапырақ алып жатыр.

Картоп 5 бақшаның қандай бөлігін, орамжапырақ қандай бөлігін алып жатыр?

Шешуі:

1.600∙300=180 000 (м²) – бақшаның ауданы

2.180 000:5 =36 000 (м²)- бақшаның бестен бір бөлігінің ауданы;

3.36 000 ∙3= 108 000 (м²) – картоп алып жатқан аудан;

4)180 000 – 108 000 = 72 000 (м²) –орамжапырақ алып жатқан аудан

7 .

Шаршының периметрі 5м28см. Шаршының қабырғасы нешеге тең?Жауабын метрмен және сантимеметрмен жаз.

Шешуі:

Р=5м28см=528см

528:4=132 см 132см=1м 32см

8

.Шаршының периметрі 48см. Егер тік төртбұрыштың периметрі шаршының периметріне тең болып,ені шаршының қабырғасынан 2см кем болса, тік төртбұрыштың ұзындығы нешеге тең?

Шешуі:

1.48:4=12(см) –шаршының қабырғалары;

2.12-2=10(см)-тік төртбұрыштың ені

3.10 ∙ 2=20(см)- тік төртбұрыштың екі ені;

4.48-20=28 (см)-тік төртбұрыштың екі ұзындығы

5.28:2=14(см)- тік төртбұрыштың ұзындығы

9

Шаршының периметрі 36см.Егер тік төртбұрыштың ауданы шаршының ауданына тең ұзындығы 27 см болса,осы тік төртбұрыштың ені нешеге тең болады?


Shape5 Shape4



S=?см²



Р=36см

S=?см²



?см

?см


?см 27см

10Шығармашылық тапсырмаДәптермен жұмыс



Кері байланыс






















Бекітемін:

Білім беретін ұйымның атауы: Ү.К.Томанов атындағы №183- орта мектеп

Педагогтің аты-жөні: Алтынбаева Жазира

Күні: .02. 2023жыл

Сынып: 1 «А» , «Б»

Сабақтың тақырыбы: Есептеудің оңай жолы

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары:

Оқушыларға есептеудің ,есеп шығаруға үйрету,ойлау жәе есептей білу дағдыларын дамыту. Сабақтың мақсаты: Оқушылардың ой-өрісін дамыту. Есептеу қабілеттерін арттыру, өз бетінше жұмыс жасауға,есептерді шығара білуге дағдыландыру.

Сабақтың барысы:



Сабақтың

кезеңі/

уақыты

Мұғалімнің

әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс-

тар

І.Басы

ІІ.Ортасы

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

1-ден 10-ға дейінгі ,яғни 1 , 2 , 3,4,5,6,7,8,9 бұлар цифрлар болып есептеледі


10-нан бастап сандар болып есептеледі

10, 11, 12, 13 , 14, 15, 16 ,17 ,18 , 19 , 20

5-ке дейін санау

1

1+2=3 3+2=5 4-2=2 1+4=5


2

1-1=0

3-1=2


3

Амал таңбалары ретімен қойып шық

2 2 2=2 2+2-2=2

2 2 4=0 2+2-4=0



4

1+1=2

2+1=3

3+1=4

4+1=5

5+1=6

6+1=7

7+1=8

8+1=9

9+1=10

10+1=11

11+1=12


12 , 13 , 14, 15 , 16 , 17, 18, 19 , 20


5

Амал таңбаларын ретімен қойып шық


3 3 3=9 3+3+3=9

3 3 3 3=6 3+3+3-3=6

3 3 3 3 3 =3 3+3+3-3-3=3

4 4 4=4 4+4-4=4

4 4 4 4=0 4+4-4-4=0


6

ЛОГИКАЛЫҚ ЕСЕПТІ ШЕШ:

А)Асан мен Үсен жеміс ағаштарын отырғызды.Үсен алма талын отырғызды.

Сонда өрік ағашын кім отырғызды?

Жауабы : Асан өрік ағаштарын отырғызды


ә)фигуралар санын санау


б) фигуралар артындағы есептерді шығару














Дәптер

мен жұмыс,


тыңда

лым,

жазылым















Shape7 Shape6

Shape11 Shape10 Shape9 Shape8


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!