|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Жылдамдық. Уақыт. Арақашықтық. Ортақ тақырып: «Құндылықтар» |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№31 сабақ. Есептерді шығаруда жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.1.3 **есептерді, теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есеп шығарған кезде жиындардың бірігуі мен қиылысуының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдануды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Мемлекеттік тілді білу Отан, ел, туған өлке туралы білу Апта дәйексөзі:«Отанды сүю – отбасынан басталады!» |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Сабаққа дайындығын тексеру Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Шығармашылық тапсырма 8-тапсырма Қосымша дереккөздерден басқа да нысандардың жылдамдығын анықта. Есеп құрастыр және шығар 10-тапсырма А. 98км/7м\с=14сек. Ә. 178км\сағ*3=534км Тақырыпты ашу 1-тапсырма Ортақ элементі бар жиындар: A.B.C А={1.2.3.4} B={3.4.5} C={4.7.8} 2-тапсырма А А В С
Есіңе сақта Жиындардың қиылысуы жиындардың ретіне тәуелді емес. Жаңа тақырып 3-тапсырма Есіңе сақта
4 А,Ә-тапсырмалары Жұптық жұмыс
«Бірлескен жұмыс» әдісі ЕБҚ мен ЕҚБ (Екеуі бірлесіп орындайды) 5-тапсырма а. 4328:2= 2164 6958:8=869(75қ) 1487:9= 165(2қ) 41765:4=10441(25қ) 3501:2=1750(5қ) 2529:6=421(5қ) Ә. 50120:2 = 25060 42042:7=6006 360918:9 = 40102 180240:6=30040 35714:7 = 5102 421022:2=210511 ФС тапсырмасы «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Отан, ел, туған өлке туралы білу 6-тапсырма а) Стадиондағы жүгіруге арналған жолдың ұзындығы – 400 м. Атлет 2 км жолды жүгіріп өтуі тиіс. Ол неше ай налым жүгіріп өтуі тиіс? ә) Спортшы 200 м/мин жылдамдықпен жүгіреді. Ара қашықтықты жүгіріп өту үшін оған қанша уақыт қажет? А)Атлет-5 айналым жүгіруі керек 2км=2000м 2000м:400м=5айналым Ә)Арақашықтықты жүгіріп өтуі үшіноған 10 мин. Қажет 2000м:200м/мин=10мин. Шығармашылық жұмыс 7-тапсырма Эй лер дөңгелегінің көмегімен «Скрипкашылар» және «Музыканттар», «Көлік» және «Ұшақ» жиындарының қатынасын бейнеле.
Топтық жұмыс 8-тапсырма Есептерді шығар А) 30км: 6км/сағ=5сағ Ә)600км/сағ: 4сағ=150км . 9-тапсырма 1автокөлік—тәулігіне-20кг 8автокөлік 10 тәулікте-?кг 20*10*8=200*8=1600кг Ж: 8 автокөлік 10 күнде 1600кг газ шығарады. Зерттеушілік тапсырма 10-тапсырма Сыныпта 35 оқушы бар. Олардың әрқайсысы метро, автобус және троллейбус тәрізді қала көліктерінің жоқ дегенде бір түрін пайдаланады. 6 оқушы көліктің үш түрін де пайдаланады, 15 оқушы метро мен автобусты, 13 оқушы метро мен троллейбусты, 5 оқушы троллейбус пен автобусты пайдаланады. Қанша оқушы көліктің тек бір түрін ғана пайдаланады? Ш: 35-(6+9+5)=8 Жауабы: тек бір түрін ғана пайдаланатын 8 оқушы бар. Үй тапсырмасы 11-тапсырма Диаграмма сызып, төртбұрыштар мен жасыл фигуралар жиынын бейнелейді. Ж:
Төртбұрыштар
|
Оқу құралдарын түгелдейді Өздері құрастырған есептерін оқиды Тапсырманы орындайды Формулалар ды қайталайды Жиындар дың қиылысуын жазады. Ережемен жұмыс жасайды Есіне сақтап алады Теңдіктер жазады Қалдықпен бөлуді орындайды Есептеу жүргізеді Есептерді шығарады Жиындар қатынасын бейнелейді Эйлер дөңгелегін сызады Есептерді шығарады Есепті Эйлер дөңгелегінің көмегімен шығарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Күндеікті өмірден алынған деректерден есеп құрастырды-1б Есепті түсінеді-1б Шамаларды таба алды-1б Дескриптор: Ортақ элементі бар жиындарды тапты-1б Жиындар туралы біледі-1б Дескриптор: Жиындардың қиылысуын білді-1б Тапсырманы талапқа сай орындады-1б
ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Жиындардың қиылысуының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін біледі-1б Осы қасиеттерді пайдаланып теңдіктер жазды-1б Дескриптор: Өрнектерді есептеді-1б Қалдықпен бөлуді біледі, орындай алды-1б
Дескриптор: Математиканы күнделікті өмірде қолдана алады-1б Есеп шығарған кездежылдамдықты бір өлшем бірліктен екіншісіне өрнектей білді-1б Эйлер дөңгеегінің көмегімен жиындар қатынасын бейнелей білді-1б Есеп шығарған кезде жиындардың бірігуі мен қиылысуының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдануды үйренді-1б Дескриптор: Есепті түсінеді, шешуін табады-1б Өз бетінше жұмыс орындай алды.-1б Дескриптор: Есепті түсінеді,шамаларды таба алды-1б Есеп шығару жолдарын меңгерген-1б
Дескриптор: Есепті тез ойлану арқылы шығарды-1б Жауабын өз беттерінше таба алады-1б Есеп шығарған кезде жиындардың бірігуі мен қиылысуының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдануды білді-1б Дескриптор: Диаграмма сыза алады-1б Фигуралар жиынын белгіледі-1б «Білім шыңы» әдісі |
суреттер Суреттер оқулық оқулық Жиындар сызбасы
оқулық
Оқулық Қималар Оқулық Оқулық Есеп сызбасы Оқулық
Оқулық Суреттер Оқулық Суреттер Эйлер дөңгелегі
Кері байланыс стикерлері |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есептерді шығаруда жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану
Есептерді шығаруда жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Жылдамдық. Уақыт. Арақашықтық. Ортақ тақырып: «Құндылықтар» |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№31 сабақ. Есептерді шығаруда жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.1.3 **есептерді, теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есеп шығарған кезде жиындардың бірігуі мен қиылысуының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдануды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Мемлекеттік тілді білу Отан, ел, туған өлке туралы білу Апта дәйексөзі:«Отанды сүю – отбасынан басталады!» |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Сабаққа дайындығын тексеру Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Шығармашылық тапсырма 8-тапсырма Қосымша дереккөздерден басқа да нысандардың жылдамдығын анықта. Есеп құрастыр және шығар 10-тапсырма А. 98км/7м\с=14сек. Ә. 178км\сағ*3=534км Тақырыпты ашу 1-тапсырма Ортақ элементі бар жиындар: A.B.C А={1.2.3.4} B={3.4.5} C={4.7.8} 2-тапсырма А А В С
Есіңе сақта Жиындардың қиылысуы жиындардың ретіне тәуелді емес. Жаңа тақырып 3-тапсырма Есіңе сақта
4 А,Ә-тапсырмалары Жұптық жұмыс
«Бірлескен жұмыс» әдісі ЕБҚ мен ЕҚБ (Екеуі бірлесіп орындайды) 5-тапсырма а. 4328:2= 2164 6958:8=869(75қ) 1487:9= 165(2қ) 41765:4=10441(25қ) 3501:2=1750(5қ) 2529:6=421(5қ) Ә. 50120:2 = 25060 42042:7=6006 360918:9 = 40102 180240:6=30040 35714:7 = 5102 421022:2=210511 ФС тапсырмасы «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Отан, ел, туған өлке туралы білу 6-тапсырма а) Стадиондағы жүгіруге арналған жолдың ұзындығы – 400 м. Атлет 2 км жолды жүгіріп өтуі тиіс. Ол неше ай налым жүгіріп өтуі тиіс? ә) Спортшы 200 м/мин жылдамдықпен жүгіреді. Ара қашықтықты жүгіріп өту үшін оған қанша уақыт қажет? А)Атлет-5 айналым жүгіруі керек 2км=2000м 2000м:400м=5айналым Ә)Арақашықтықты жүгіріп өтуі үшіноған 10 мин. Қажет 2000м:200м/мин=10мин. Шығармашылық жұмыс 7-тапсырма Эй лер дөңгелегінің көмегімен «Скрипкашылар» және «Музыканттар», «Көлік» және «Ұшақ» жиындарының қатынасын бейнеле.
Топтық жұмыс 8-тапсырма Есептерді шығар А) 30км: 6км/сағ=5сағ Ә)600км/сағ: 4сағ=150км . 9-тапсырма 1автокөлік—тәулігіне-20кг 8автокөлік 10 тәулікте-?кг 20*10*8=200*8=1600кг Ж: 8 автокөлік 10 күнде 1600кг газ шығарады. Зерттеушілік тапсырма 10-тапсырма Сыныпта 35 оқушы бар. Олардың әрқайсысы метро, автобус және троллейбус тәрізді қала көліктерінің жоқ дегенде бір түрін пайдаланады. 6 оқушы көліктің үш түрін де пайдаланады, 15 оқушы метро мен автобусты, 13 оқушы метро мен троллейбусты, 5 оқушы троллейбус пен автобусты пайдаланады. Қанша оқушы көліктің тек бір түрін ғана пайдаланады? Ш: 35-(6+9+5)=8 Жауабы: тек бір түрін ғана пайдаланатын 8 оқушы бар. Үй тапсырмасы 11-тапсырма Диаграмма сызып, төртбұрыштар мен жасыл фигуралар жиынын бейнелейді. Ж:
Төртбұрыштар
|
Оқу құралдарын түгелдейді Өздері құрастырған есептерін оқиды Тапсырманы орындайды Формулалар ды қайталайды Жиындар дың қиылысуын жазады. Ережемен жұмыс жасайды Есіне сақтап алады Теңдіктер жазады Қалдықпен бөлуді орындайды Есептеу жүргізеді Есептерді шығарады Жиындар қатынасын бейнелейді Эйлер дөңгелегін сызады Есептерді шығарады Есепті Эйлер дөңгелегінің көмегімен шығарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Күндеікті өмірден алынған деректерден есеп құрастырды-1б Есепті түсінеді-1б Шамаларды таба алды-1б Дескриптор: Ортақ элементі бар жиындарды тапты-1б Жиындар туралы біледі-1б Дескриптор: Жиындардың қиылысуын білді-1б Тапсырманы талапқа сай орындады-1б
ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Жиындардың қиылысуының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін біледі-1б Осы қасиеттерді пайдаланып теңдіктер жазды-1б Дескриптор: Өрнектерді есептеді-1б Қалдықпен бөлуді біледі, орындай алды-1б
Дескриптор: Математиканы күнделікті өмірде қолдана алады-1б Есеп шығарған кездежылдамдықты бір өлшем бірліктен екіншісіне өрнектей білді-1б Эйлер дөңгеегінің көмегімен жиындар қатынасын бейнелей білді-1б Есеп шығарған кезде жиындардың бірігуі мен қиылысуының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдануды үйренді-1б Дескриптор: Есепті түсінеді, шешуін табады-1б Өз бетінше жұмыс орындай алды.-1б Дескриптор: Есепті түсінеді,шамаларды таба алды-1б Есеп шығару жолдарын меңгерген-1б
Дескриптор: Есепті тез ойлану арқылы шығарды-1б Жауабын өз беттерінше таба алады-1б Есеп шығарған кезде жиындардың бірігуі мен қиылысуының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдануды білді-1б Дескриптор: Диаграмма сыза алады-1б Фигуралар жиынын белгіледі-1б «Білім шыңы» әдісі |
суреттер Суреттер оқулық оқулық Жиындар сызбасы
оқулық
Оқулық Қималар Оқулық Оқулық Есеп сызбасы Оқулық
Оқулық Суреттер Оқулық Суреттер Эйлер дөңгелегі
Кері байланыс стикерлері |
||
шағым қалдыра аласыз
. В






















