|
Бөлім: |
Демалыс мәдениеті. Мерекелер |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
11.05.23ж |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Есептерді теңдеу құру арқылы шығару. № 156-сабақ, |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.5.1.8 айнымалысы бар өрнектер мен теңдеу түрінде барлық арифметикалық амалдарға берілген қарапайым есептерді шешу; қосу мен азайтуға берілген құрама есептерді санды өрнектер түрінде моделдеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- есеп бойынша теңдеу құрастырады барлық арифметикалық амалдарға берілген қарапайым есептерді шешеді қосу мен азайтуға берілген құрама есептерді санды өрнек түрінде моделдейді- есептің шартын кесте, диаграмма,қысқаша жазба түрінде модельдейді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді. Өткен тақырыпқа шолу: Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру. Сабағымыздың тақырыбы: Есептерді теңдеу құру арқылы шығару. Бүгінгі сабақта сендер: - есептерді теңдеу құрып шығарасыңдар. Еске түсірейік: Теңдеу дегеніміз? Құрамына енетін әріптің мәнін табу керек болатын теңдік. Теңдеу шешу дегеніміз? Оның түбірін табу. Теңдеудің неше түрі бар? Күрделі, қарапайым. Ұқсастығы неде, айырмашылығы неде? Ұқсастығы екеуі де теңдеу, айырмашылығы: күрделі екі немесе көп амалмен орындалады, қарапайым: тек қана бір амалмен орындалады Оқу мақсаты жарияланады. |
Ширату жаттығуларын жасайды. Топқа бірігеді. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
«Ауызша мадақтау жүреді. Оқушылар жауаптары толықтыры-лады. |
Оқулық Дәптер лер Қалам қарын даштар |
|||||||||||||
|
Жаңа білім 15 мин 10 мин 2 мин Бекіту 10 мин |
Жаңаны ашу.
Теңдеу құрып, шешеміз: x+15=27 х= 27 – 15
12 + 15 = 27 Жауабы: мұзайдында алғашында 12 бала коньки теуіп жүрген еді. 1-тапсырма Есептерді теңдеу құру арқылы шығар Жауабы: Сәуле әжесіне 65 сурет сыйлады. 2-тапсырма. Есептерге өрнек жаз.Өзіңді тексер 6•14+2•23=130 Жауабы:барлығы 130 таспабау
5-тапсырма. Белгісіз санды х әрпімен белгілеп, теңдеу жаз және оны шеш. А) Егер белгісіз санға 25-ті қоссаң, онда 635 саны шығады. Ә) Егер белгісіз санды 6 есе арттырсаң, онда 96 саны шығады. Б) Егер белгісіз саннан 36-ны азайтсаң, онда 714 саны шығады. В) Егер белгісіз санды 5 есе кемітсең, онда 103 саны шығады. Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Қарқынды оқушыларға:
Қарқыны баяу оқушыларға: ЕҚҚЕО
|
Тапсырма орындайды.
Тапсырма орындайды.
Сергіту сәтінде «Қаражорға» әуенімен билеп сергиді.
Көмек қажет ететін оқушыларға түсіндіру жұмысымен бірге қосымша уақыт беріледі. 1-10 балл аралығы
|
Дескриптор: Есептерге өрнек жазу біліктілігін қалыптастырады Теңдеу құрастырады, шығарады -3балл.
Есепті оқып , шартын кесте бойынша талдап , теңдеу құрып шығарады. -3балл.
Дескриптор: Балалар логикалық тапсырманы деңгейіне қарай шешеді тиімді тәсілмен есептейді- Логикалық есептің жауабын табады. 4балл.
|
Оқулықдәптер,
|
|||||||||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Рефлексия Бүгін сабақта: Есептерді теңдеу құру арқылы шығару тақырыбын қалай меңгергендеріңді білім сандығы арқылы белгілеңдер.
Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды. |
Кері байланыс жасайды.
|
ҚБ қойылады. Есепті теңдеу құру арқылы шешу жолдарын меңгергендігін бақылау, тексеру
|
|
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есептерді теңдеу құру арқылы шығар №156
Есептерді теңдеу құру арқылы шығар №156
|
Бөлім: |
Демалыс мәдениеті. Мерекелер |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
11.05.23ж |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Есептерді теңдеу құру арқылы шығару. № 156-сабақ, |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.5.1.8 айнымалысы бар өрнектер мен теңдеу түрінде барлық арифметикалық амалдарға берілген қарапайым есептерді шешу; қосу мен азайтуға берілген құрама есептерді санды өрнектер түрінде моделдеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- есеп бойынша теңдеу құрастырады барлық арифметикалық амалдарға берілген қарапайым есептерді шешеді қосу мен азайтуға берілген құрама есептерді санды өрнек түрінде моделдейді- есептің шартын кесте, диаграмма,қысқаша жазба түрінде модельдейді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді. Өткен тақырыпқа шолу: Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру. Сабағымыздың тақырыбы: Есептерді теңдеу құру арқылы шығару. Бүгінгі сабақта сендер: - есептерді теңдеу құрып шығарасыңдар. Еске түсірейік: Теңдеу дегеніміз? Құрамына енетін әріптің мәнін табу керек болатын теңдік. Теңдеу шешу дегеніміз? Оның түбірін табу. Теңдеудің неше түрі бар? Күрделі, қарапайым. Ұқсастығы неде, айырмашылығы неде? Ұқсастығы екеуі де теңдеу, айырмашылығы: күрделі екі немесе көп амалмен орындалады, қарапайым: тек қана бір амалмен орындалады Оқу мақсаты жарияланады. |
Ширату жаттығуларын жасайды. Топқа бірігеді. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
«Ауызша мадақтау жүреді. Оқушылар жауаптары толықтыры-лады. |
Оқулық Дәптер лер Қалам қарын даштар |
|||||||||||||
|
Жаңа білім 15 мин 10 мин 2 мин Бекіту 10 мин |
Жаңаны ашу.
Теңдеу құрып, шешеміз: x+15=27 х= 27 – 15
12 + 15 = 27 Жауабы: мұзайдында алғашында 12 бала коньки теуіп жүрген еді. 1-тапсырма Есептерді теңдеу құру арқылы шығар Жауабы: Сәуле әжесіне 65 сурет сыйлады. 2-тапсырма. Есептерге өрнек жаз.Өзіңді тексер 6•14+2•23=130 Жауабы:барлығы 130 таспабау
5-тапсырма. Белгісіз санды х әрпімен белгілеп, теңдеу жаз және оны шеш. А) Егер белгісіз санға 25-ті қоссаң, онда 635 саны шығады. Ә) Егер белгісіз санды 6 есе арттырсаң, онда 96 саны шығады. Б) Егер белгісіз саннан 36-ны азайтсаң, онда 714 саны шығады. В) Егер белгісіз санды 5 есе кемітсең, онда 103 саны шығады. Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Қарқынды оқушыларға:
Қарқыны баяу оқушыларға: ЕҚҚЕО
|
Тапсырма орындайды.
Тапсырма орындайды.
Сергіту сәтінде «Қаражорға» әуенімен билеп сергиді.
Көмек қажет ететін оқушыларға түсіндіру жұмысымен бірге қосымша уақыт беріледі. 1-10 балл аралығы
|
Дескриптор: Есептерге өрнек жазу біліктілігін қалыптастырады Теңдеу құрастырады, шығарады -3балл.
Есепті оқып , шартын кесте бойынша талдап , теңдеу құрып шығарады. -3балл.
Дескриптор: Балалар логикалық тапсырманы деңгейіне қарай шешеді тиімді тәсілмен есептейді- Логикалық есептің жауабын табады. 4балл.
|
Оқулықдәптер,
|
|||||||||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Рефлексия Бүгін сабақта: Есептерді теңдеу құру арқылы шығару тақырыбын қалай меңгергендеріңді білім сандығы арқылы белгілеңдер.
Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды. |
Кері байланыс жасайды.
|
ҚБ қойылады. Есепті теңдеу құру арқылы шешу жолдарын меңгергендігін бақылау, тексеру
|
|
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















