|
Сабақтың тақырыбы: Есептеу. Қорытындылау |
||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер. 3А Кестеден тыс көбейту және бөлу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Касенова Г.Т. |
|||||
|
Күні: |
23.01.24 |
|||||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Есептеу. Қорытындылау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану 3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х·(25:5)=60, (24·3):х=6, х:(17·2)=2, k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х·(25:5)=60, (24·3):х=6, х:(17·2)=2, k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешіп шығарады. Көптеген оқушылар:100 сан шегіндегі санды көбейтуді және бөлуді ауызша орындау кезінде санға қосындыны көбейту, көбейту мен бөлу амалдарын қамтитын ең қарапайым көбейтуді және бөлуді орындайды. Күрделі құрылымы теңдеуіді шешеді. Кейбір оқушылар: өз бетімен көбейтудің тиімді есептеулер жүргізу үшін қолданады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 мин |
І.Психологиялық дайындық
ІІ.Өткен материал бойынша қайталау «Керме жіп» әдісі арқылы «апельсиндерді аршып» өткен тақырыптарға шолу жасау және жаңа сабақтың тақырыбын анықтау. Сабақтың мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын анықтайды. Мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар! Балдық жүйеде бағалау «Смартфон» әдісі |
Күн нұрының суреті
Шарлар, керме жіптегі апельсин дер суреті
|
||
|
Ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ Вольфганг Амадей Моцарт симфония № 40 тыңдату. - Қандай әуен тыңдадыңыздар? (симфония) - Осындай музыканы қалай орындауға болады? (Оркестрмен) 1-тапсырма. Белсендіру. Жеке жұмыс. «Көмекші таяқшалар» әдісі арқылы сұрау. Өрнектердің мәнін тауып, симфониялық оркестрдің құрамына қандай музыкалық аспаптар кіретінін анықта. 101·4=404(рояль) 101·8=808(тәрелкелер) 103·2=206(скрипка) 201·4=804(тромбон) 906:3=302(литавр) 320:2=160 (флейта) 150·3=450(труба) 303·2=606(валторна) 900:20=45(гобой) 333:3=111(арфа) 2-тапсырма. «Кім жылдам?» әдісі Теңдеулерді шеш. Бұл тапсырманы тақтада 4 оқушы уақытқа орындайды 56:4+х=257 у-75:5=800 14+x=257 y-15=800 x=257-14 y=800+15 56:4+243=257 815-75:5=800 257=257 800=800
а+84:4=570 84:7·b=120 a+21=570 12:b=120 a=570-21 b=120:12 a=549 b=10 549+84:4=570 84:7·10=120 570=570 120=120 3-тапсырма. Топтық жұмыс. Есептерді шығар. Тапсырма есеп шығару бойынша оқушылардың білімін жинақтап, дағдыларын дамытуға бағытталған. І топ Болды – 56 түсті қарындаш,14 ж.қ Алынды – 29 қ. Қалды - ? қ. Ш: (56+14)-29=41 Жауабы: қорапта 41 қарындаш қалды. ІІ топ Алтын түстес- 20 дана -30 қорап ? қ. Күміс түстес- 10 дана – 30 қорап Ш: (20*30)+(10*30)=900 шар Жауабы: Барлығы 900 шар сатып алынды. ІІІ топ 20 сыйлық-1 қорап 800 сыйлық-? Қорап Ш:800:20=40қ. Ж: 40 қорап қажет Сергіту сәті. «Пирамида» әдісі. Тапсырма көбейту кестесін қайталауға бағытталған IV топ Балалар әдебиеті залынан дүйсенбі күні 50 оқырманнан 3 кітаптан, ал сейсенбі күні 60 оқырман 2 кітаптан алды. Оқырмандар барлығы екі күнде қанша кітап алды? 4- тапсырма. Жұптық жұмыс. Бөлуді орында. Есепте. 39:13= 3 84:12=7 56:14=4 96:32=3 54:18=3 72:24= 3 70:14=5 90:15=6 Резерв 5- тапсырма. Есепте. Дұрыстығын тексер. 1,2 баған – І нұсқа. 3,4 баған – 2 нұсқа орындайды Тапсырмада оқушылар кестеден тыс көбейту мен бөлуден алған білімдерін қолданады. 17·2= 34 550:5=110 75:5=15 84:6=14 34:2=17 110*5=550 15*5=75 14*6=84 800:40=20 60·8=480 65·2= 130 960:6=160 20*40=800 130:2=65 160*6=960 480:8=60 |
Мысалдарды орындау арқылы, симфониялық оркестрдегі музыкалық аспаптар тобының қалай аталатынын біледі. Оқушылар күрделі теңдеулерді шешуді,тексеруді,күрделі теңдеуді шешу дағдысын бекіте алады. Тапсырмада тірек сөздер және сызба арқылы есеп құрастырады Екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөледі. Есептеп, дұрыстығын тексереді. Тапсырмада оқушылар кестеден тыс көбейту мен бөлуді орындайды. Тапсырманы жұпта орындайды. Бұл тапсырмада оқушылар қалдықпен бөлуді еске түсіреді |
Дескриптор: -Өрнектердің мәнін табады, симфониялық оркестрдің құрамына қандай музыкалық аспаптар кіретінін анықтайды.(1б) Дескриптор: -Күрделі теңдеуді жай теңдеуге айналдырады (1б) түбірін табады (1б) тексереді1б) Теңістіреді (1) Дескриптор: -Сызба бойынша есептің шартын құрастырады;(1 б) Сұрағын жазады (1б) -Шешуін табады (1б) жауабын жазады.(1б) Жарайсыңдар! Керемет! Дескриптор: -Кестеден тыс бөлу мен көбейтуді есептейді;(1б) Дескриптор: -Қалдықпен бөлуді орындайды;(1б) - Бөлінгішті табады.(1б) |
музыкалық аспаптар, крточкалар ҚБ «Смартфон» Оқулық ҚБ «Смартфон» А-4 форматтапарақ, сызба, суреттер ҚБ «Смартфон» Пласт.стақандар, карточкалар ҚБ «Смартфон» ҚБ «Смартфон» |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты бекіту. Үй тапсырмасы. 6- тапсырма Қалдықпен бөлуді орында. Қалдықпен бөлу кезінде бөлгішке қалдықсыз бөлінетін санды табу керек. Бірақ қалдық үнемі бөлгіштен кем болатынын есте сақтауын ескерту. 50:12= 4(2қ) 21:4= 5(1қ) 18:4= 4(2қ) 85:18=4(13қ) 60:7=8 (4қ) 3:6=0 (3қ) 5:8= 0(5қ) 74:7=10(4қ) 51:7=7(2қ Бағалау «Қар ұшқыны» Рефлексия «БББ» стратегиясы |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Үй тапсырмасын жазады Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есептеу. Қорытындылау
Есептеу. Қорытындылау
|
Сабақтың тақырыбы: Есептеу. Қорытындылау |
||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер. 3А Кестеден тыс көбейту және бөлу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Касенова Г.Т. |
|||||
|
Күні: |
23.01.24 |
|||||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Есептеу. Қорытындылау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану 3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х·(25:5)=60, (24·3):х=6, х:(17·2)=2, k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х·(25:5)=60, (24·3):х=6, х:(17·2)=2, k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешіп шығарады. Көптеген оқушылар:100 сан шегіндегі санды көбейтуді және бөлуді ауызша орындау кезінде санға қосындыны көбейту, көбейту мен бөлу амалдарын қамтитын ең қарапайым көбейтуді және бөлуді орындайды. Күрделі құрылымы теңдеуіді шешеді. Кейбір оқушылар: өз бетімен көбейтудің тиімді есептеулер жүргізу үшін қолданады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 мин |
І.Психологиялық дайындық
ІІ.Өткен материал бойынша қайталау «Керме жіп» әдісі арқылы «апельсиндерді аршып» өткен тақырыптарға шолу жасау және жаңа сабақтың тақырыбын анықтау. Сабақтың мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын анықтайды. Мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар! Балдық жүйеде бағалау «Смартфон» әдісі |
Күн нұрының суреті
Шарлар, керме жіптегі апельсин дер суреті
|
||
|
Ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ Вольфганг Амадей Моцарт симфония № 40 тыңдату. - Қандай әуен тыңдадыңыздар? (симфония) - Осындай музыканы қалай орындауға болады? (Оркестрмен) 1-тапсырма. Белсендіру. Жеке жұмыс. «Көмекші таяқшалар» әдісі арқылы сұрау. Өрнектердің мәнін тауып, симфониялық оркестрдің құрамына қандай музыкалық аспаптар кіретінін анықта. 101·4=404(рояль) 101·8=808(тәрелкелер) 103·2=206(скрипка) 201·4=804(тромбон) 906:3=302(литавр) 320:2=160 (флейта) 150·3=450(труба) 303·2=606(валторна) 900:20=45(гобой) 333:3=111(арфа) 2-тапсырма. «Кім жылдам?» әдісі Теңдеулерді шеш. Бұл тапсырманы тақтада 4 оқушы уақытқа орындайды 56:4+х=257 у-75:5=800 14+x=257 y-15=800 x=257-14 y=800+15 56:4+243=257 815-75:5=800 257=257 800=800
а+84:4=570 84:7·b=120 a+21=570 12:b=120 a=570-21 b=120:12 a=549 b=10 549+84:4=570 84:7·10=120 570=570 120=120 3-тапсырма. Топтық жұмыс. Есептерді шығар. Тапсырма есеп шығару бойынша оқушылардың білімін жинақтап, дағдыларын дамытуға бағытталған. І топ Болды – 56 түсті қарындаш,14 ж.қ Алынды – 29 қ. Қалды - ? қ. Ш: (56+14)-29=41 Жауабы: қорапта 41 қарындаш қалды. ІІ топ Алтын түстес- 20 дана -30 қорап ? қ. Күміс түстес- 10 дана – 30 қорап Ш: (20*30)+(10*30)=900 шар Жауабы: Барлығы 900 шар сатып алынды. ІІІ топ 20 сыйлық-1 қорап 800 сыйлық-? Қорап Ш:800:20=40қ. Ж: 40 қорап қажет Сергіту сәті. «Пирамида» әдісі. Тапсырма көбейту кестесін қайталауға бағытталған IV топ Балалар әдебиеті залынан дүйсенбі күні 50 оқырманнан 3 кітаптан, ал сейсенбі күні 60 оқырман 2 кітаптан алды. Оқырмандар барлығы екі күнде қанша кітап алды? 4- тапсырма. Жұптық жұмыс. Бөлуді орында. Есепте. 39:13= 3 84:12=7 56:14=4 96:32=3 54:18=3 72:24= 3 70:14=5 90:15=6 Резерв 5- тапсырма. Есепте. Дұрыстығын тексер. 1,2 баған – І нұсқа. 3,4 баған – 2 нұсқа орындайды Тапсырмада оқушылар кестеден тыс көбейту мен бөлуден алған білімдерін қолданады. 17·2= 34 550:5=110 75:5=15 84:6=14 34:2=17 110*5=550 15*5=75 14*6=84 800:40=20 60·8=480 65·2= 130 960:6=160 20*40=800 130:2=65 160*6=960 480:8=60 |
Мысалдарды орындау арқылы, симфониялық оркестрдегі музыкалық аспаптар тобының қалай аталатынын біледі. Оқушылар күрделі теңдеулерді шешуді,тексеруді,күрделі теңдеуді шешу дағдысын бекіте алады. Тапсырмада тірек сөздер және сызба арқылы есеп құрастырады Екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөледі. Есептеп, дұрыстығын тексереді. Тапсырмада оқушылар кестеден тыс көбейту мен бөлуді орындайды. Тапсырманы жұпта орындайды. Бұл тапсырмада оқушылар қалдықпен бөлуді еске түсіреді |
Дескриптор: -Өрнектердің мәнін табады, симфониялық оркестрдің құрамына қандай музыкалық аспаптар кіретінін анықтайды.(1б) Дескриптор: -Күрделі теңдеуді жай теңдеуге айналдырады (1б) түбірін табады (1б) тексереді1б) Теңістіреді (1) Дескриптор: -Сызба бойынша есептің шартын құрастырады;(1 б) Сұрағын жазады (1б) -Шешуін табады (1б) жауабын жазады.(1б) Жарайсыңдар! Керемет! Дескриптор: -Кестеден тыс бөлу мен көбейтуді есептейді;(1б) Дескриптор: -Қалдықпен бөлуді орындайды;(1б) - Бөлінгішті табады.(1б) |
музыкалық аспаптар, крточкалар ҚБ «Смартфон» Оқулық ҚБ «Смартфон» А-4 форматтапарақ, сызба, суреттер ҚБ «Смартфон» Пласт.стақандар, карточкалар ҚБ «Смартфон» ҚБ «Смартфон» |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты бекіту. Үй тапсырмасы. 6- тапсырма Қалдықпен бөлуді орында. Қалдықпен бөлу кезінде бөлгішке қалдықсыз бөлінетін санды табу керек. Бірақ қалдық үнемі бөлгіштен кем болатынын есте сақтауын ескерту. 50:12= 4(2қ) 21:4= 5(1қ) 18:4= 4(2қ) 85:18=4(13қ) 60:7=8 (4қ) 3:6=0 (3қ) 5:8= 0(5қ) 74:7=10(4қ) 51:7=7(2қ Бағалау «Қар ұшқыны» Рефлексия «БББ» стратегиясы |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Үй тапсырмасын жазады Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз














