Есептеу техникасының даму тарихы.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Есептеу техникасының даму тарихы.

Материал туралы қысқаша түсінік
мектепке информатика мұғалімдеріне керек
Материалдың қысқаша нұсқасы

Еңбекшіқазақ аудандық білім бөлімінің

«Абай атындағы қазақ орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

2018-2019 оқу жылы

Сабақ жоспары / Информатика


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.1А-бөлім Компьютер және мен

Мектеп: Абай атындағы қазақ орта мектебі

Күні: 11.09.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Батталгазиева Ш.А

Сынып: 6

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Есептеу техникасының даму тарихы.

Оқу мақсаттары

6.1.1.1 -есептеу техникасының дамуының тарихы мен перспективасы жөнінде әңгімелеу


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар үшін: Есептеу техникасының даму тарихын білу.

Көпшілік оқушылар үшін: Переспективасы жөнінде әңгімелеу.

Кейбір оқушылар үшін: Компьютерлердің буындарының айырмашылықтарын

талдау.



Бағалау критерийі

  1. Дербес компьютердің даму тарихын біледі

  2. Компьютердің даму кезеңдері туралы түсіндіреді

  3. ДК даму тарихының айырмашылықтарын талдайды.



Тілдік мақсаттар.

Абак, арифмометр,ENIAC, IBM.


Құндылықтарға баулу

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Сын тұрғысынан ойлауға, жаупкершілікке тарту.



Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі, тарих, қазақ тілі, бейнелеу



Алдыңғы білім


Компьютердің негізгі құрылғысы, процессор мен қатты диск қызметтерін біледі.



Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері.

Ресурстар


Сабақтың басы

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


7 мин.

«Ішкі және сыртқы шеңбер» құрып бір-біріне қарап тұрып жылы тіліктерін айтады.

-Сыныпты асық түстері арқылы топқа бөлу.(көк, жасыл)

-«Аукцион» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

Екі шеңберін құрады.




ТAutoShape 2 үрлі түсті асық

Rectangle 1

30 20 10


1.Табиғаттағы,қоғамдағы,техникадағы ақпараттардың ортақтығы

2.Дербес компьютердің вируспен зақымдану белгілерін ата.

3.Мұрағаттар қандай мақсатта құрылады?


1.Адам өміріндегі ақпараттық үдерістерге мысал келтір.

2. Ақпаратты сығу

3.Мұрағаттауды жүзеге асыратын программаларды ата

1AutoShape 1 .Ақпарат дегеніміз не.

2.Вирус дегеніміз не?

3.Деректерді қаншалықты жиі мұрағаттау керек.




Сабақтың ортасы





33 мин.











Сергіту сәтті

«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

/сұрақ-жауап/

1-тапсырма (Ж); (Т);

1-топ – «Дербес компьютер» (Есептеу техникасының даму тарихы. )

2-топ –«Электрондық есептеуіш машина.» (ЭЕМ-нің даму кезеңдері.)

Жеке оқулықтан өздері оқиды,топта талдайды,постерге түсіреді,қорғайды.

Дескриптор: - Тақырыпты түсінеді.

  • Даму кезеңдерін айтады.

  • Ойын жеткізеді

Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.(Толықтай түсінсе,сенімді болса-жасыл түс,түсінуге жақын болса,-сары түс, тсінбесе,сенімді болмаса- қызыл түс)


Көршіңнің суретін сал.(бұлшық етке жаттығу жасау)




2-тапсырма (Ж)

«Сәйкестендіру » әдісі Тәжірибелік жұмыс

А деңгейі

Ғаламтор желісінен мына кестені толтыруға қажетті ақпарат табады.


Өнертабыс,

құрылғы

Мезгіл

Қайда және

кім жасады?

1

Шоттар

XVI-XVII

ғасырлар

Ресейде

2

Навигациялық есептерге арналған сызғыш



3

Механикалық есеп машинасы



4

Механикалық есеп машинасы-арифмометр



5

Есептеуіш автомат



6

Аналитикалық машина



7

Есептеуіш – перфюрациялаушы машина




Дескриптор:

  1. Мезгілдері бойынша табады

  2. Мемлекеттін анықтайды.

  3. Авторын табады.



Бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау.



Таныстырылым, дәптермен,оқулықпен жұмыс

Oval 1



Oval 2




Oval 3









Ақ бет, түрлі түсті қарандаш








Ғ аламтор


Сабақтың соңы


5 мин.

Рефлексия: Қағаздың бетіне өз қолдарыңды айналдыра сызыңдар.Әр саусақтың ішіне сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады.

Бас бармақ-Мен үшін маңызды және қызық

Балан үйрек- Маған жеткілікті болмады

Ортан терек-Маған қиын болды

Шылдыр шүмек-Мен көп мағлұмат алдым

Кішкетай бөбек-Менің ұсынысым


Үй тапсырмасы: ДК даму тарихына байланысты эссе жазу


Ақ қағаз,түрлі түсті қалам


Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Ғаламтор желісінде орындайды

Өнертабыс,қүрылғы

мезгіл

Қайда ж/е кім жасады

1

«Марк-1» есептеуіш машинасы



2

Электрондық компьютер




3

ЭЕМ




4

EDSAC




5

MЭСМ




6

БЭСМ





«Фейерверк» әдісі бойынша мақтау,мадақтау.

Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережесімен таныстыру.



Тексерген : Батталгазиева Ш.А

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.01.2019
513
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі