Есептеу техникасының даму тарихы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Есептеу техникасының даму тарихы

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақ жоспары 6-сынып информатика пәніне арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы


Сабақ жоспары ҚМЖ


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Компьютер және мен Мектеп: №128 ЖББМ

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Досполова С. А


Сынып: Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Есептеу техникасының даму тарихы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Есептеу техникасының тарихы мен перспективасы жөнінде әңгімелеу

Сабақтың

мақсаты

Есептеу техникасының тарихы мен перспективасы жөнінде біледі, қосымша ақпаратпен бөлісе алады

Бағалау

критерийі

Есептеу техникасының даму тарихы мен алғашқы компьютердің сипаттамасын атап айтады

Есептеу техникасының кезеңдерін салыстырып негізгі айырмашылықтарын сипаттай алады

«Болашақ компьютер» жайлы өз ойын ұсына алады

Тілдік мақсаттар


Абакус, шоттар, Арифмометрлер, аналитикалық машина, буындар, ENIAC, лампалар, МЭСМ, БСЭМ

Диалог құру

Ертеде пайданалған есептеуіштер қалай аталды.........

1-буын және 4-буын компьютерлерінің ерекшеліктері қандай болды?...........

Құндылықтарға

баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Оқушыларды құрмет, ынтымақтастықпен қарым-қатынас, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке баулу

Пәнаралық байланыс

тарих, бейнелеу өнері

Алдыңғы білім


Ерте кездегі қолданылған есептеу құрылғыларын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру








Үй тапсырмасын

сұрау








































Жаңа сабақ





Білу,Түсіну













Қолдану























Талдау




Сәлемдесу. Оқушылардың көңіл-күйлерін сұраймын, сабаққа сәттілік тілеймін

Сары, көк асықтарды қоржыннан алады. Сол асықтардың түстеріне қарай топтастырамын.

Топтың ережесімен таныстырып кетемін.

Оқушылар топ ішінен ақылдаса отырып топ басшысын сайлап алады, топ басшысы топ мүшелерінің алған ұпайларын белгілеп отырады. Оқушыларды критерийлермен таныстырып, бағалау парақтарын үлестіремін.

1-топ. Ноутбук тобы.

2-топ. Сервер тобы.

Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру.

bilimland.kz сайтынан видео бейне көрсетіледі.

https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/qauipsizdik-texnikasynyng-erezhesi-zhane-zhumys-ornyn-ujymdastyru

«Кубизм» әдісін қолданып, үй тапсырмасын сұрау.

Алдыңғы білімді жетілдіру мақсатында өткен тақырыптан сұрақтар қойылады.

1.Эргономика дегеніміз не?

2.Эргономика сөзі грек тілінен аударғанда қандай мағана береді?

3. Эргономика ғылымы неліктен пайда болды?

3. Компьютермен жұмыс істеу кезінде жасауға болатын және жасауға болмайтын ережелерге мысал келтіріңдер?

4. Не себепті компьютермен жұмыс істеу барысында түрлі жаттығулар жасап отыру керек?

5. Неліктен мониторға дейінгі қашықтықты сақтау керек?

6. Эргономика ережесін сақтамау салдары қандай болуы мүмкін?

bilimland.kz сайтынан видео бейне көрсетіледі.

https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/esepteuish-texnikanyng-damu-tarixy.

Топтық жұмыс: Постер қорғау

Оқулықпен жұмыс

1 топқа І және ІІ буын компьютерлері

2 топқа ІІІ және IV буын компьютерлері

«Бас бармақ» тәсілі арқылы

Оқушылар өз жұмысын және сыныптастарының жұмыстарын жоғарыда берілген критерийлер бойынша бағалай алады.

Топ басшысы топ мүшелерінің алған ұпайларын бағалау парағына белгілеп отырады.



Тапсырма 1. «Ойлан-бірік-бөліс» әдісі

Кестені толтыру

Компьютер кезеңдері

Уақыты

Компьютерді құру барысында қолданылатын технология түрі

Осы кезеңде ойлап табылған құрылғы

лар

Бірінші кезең компьютерлері




Екінші кезең компьютерлері




Үшінші кезең компьютерлері




Төртінші кезең компьютерлері






дескриптор

Компьютерлер кезеңдерін шыққан уақытын біледі

Компьютерді құру барысында қолданылатын технология түрін анықтайды.

Есептеу техникасының кезеңдерінде ойлап табылған құрылығыларды біледі


«Бас бармақ» тәсілі арқылы бағалайды

Тапсырма 2 «Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы, Ретін анықта тапсырмасын орындау



ENIAC


Ноутбук


Абакус

1

Холлерит үстелі


Непер таяқшалары


Паскалин


Бэббидждің аналитикалық машинасы


Дербес компьютер


Марк-1


Смартфон




дескриптор

Есептеу құрылғыларын ретімен жазады: 1.Абакус; 2.Непер таяшлары; 3. Паскалин;

4. Бэббидж аналитикалық машинасы; 5.Холлерит үстелі; 6. ENIAC; 7. Марк-1; 8.Дербес компьютер 9. Ноутбук

10. Смартфон

Топ басшысы бағалайды

Тапсырма 3. «Менің ойым» әдісі

«Болашақ компьютер» ақпараттық моделін құру.

дескриптор

«Болашақ компьютер» ақпараттық моделін құрады


«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.

Тақта, оқулық, дәптер, интерактивті тақта.

















Компьютер, улестірмелі материалдар, бағалау парақшалары, маркер, плакат







Shape1





























bilimland.kz сайты





оқулық









Кері байланыс










Бағалау



«Білім ағашы» әдісімен кері байланыс жасату

Сабақтан алған әсерлерін, тақырыпты түсінгендерін немесе толық түсіне алмағандықтарын стикерлерге жазып «Білім ағашына» апарып іледі.

Қызыл түс- тақырыпты толық түсіндім;

Сары түс- тақырыпты толық түсінбедім;

Жасыл түс- тақырыпты түсіне алмадым.



Сабақ соңында топ басшылары бағалау парағын өткізеді. Бағаланады.



Үй жұмысы: «Болашақ компьютер» эссе жазу.



Стикер, «Білім ағашының» суреті









Бағалау парақшасы



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



«Кубизм», «Ойлан-бірік-бөліс», «Бірге ойлаймыз», «Менің ойым» әдістері

арқылы оқушылардың білу, түсіну, қолдану дағдыларын қалыптастырамын. Тапсырмаларды оқушыларға саралап беремін.

Кейбір оқушыларға қиындығы жоғары тапсырма беремін.



«Бас бармақ», «Өзін-өзі бағалау», «Екі жұлдыз бір тілек» әдістері арқылы бірін-бірі бағалайды. Топ мүшелері өзін-өздері, топтарды жеке-жеке бағалайды. «Смайликтер», «Бас бармақ», - көтермелеу, мақтау, мадақтау сөздерін қолдану

Мұғалімнің рұқсатынсыз кабинетте жүруге болмайды;

Жұмыс барысында бір-біріне кедергі жасауға болмайды;

Алғашқы медициналық көмекті көрсете алу керек.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Постер қорғанда оқушылар топ құрамында бірлесе жұмыс жасауды, өзгелермен тіл табысудың, ортақ шешімге келудің тәсілдерін меңгереді. Белгілі бір проблеманы шешуде ынтымақтастықпен қарым-қатынас жасай отырып, сыни тұрғысынан жазу мен оқу арқылы өз білімдерін ортаға салды. Оқушылар өзін өзі және сыныптастарының жұмыстарын жоғарыда берілген критерийлер бойынша бағалай алды.

Топ басшысы топ мүшелерінің алған ұпайларын бағалау парағына әділ, шынайы белгілеп отырдуға үйренді.

«Ойлан-бірік-бөліс» әдісі таңдау пән бойынша тақырыптың мазмұнымен анықталып, алынған. Осы әдісті қолдану барысы оқу мақсаттарына жетуге ықпал етіп, оқушыларды оқуға тартуға бағыттайды.

«Бірге ойлаймыз» әдісінің көмегімен сыныптағы елеусіз оқушыны сабаққа тартып, жұмысқа араластруы үшін қолдандым. Тапсырманы орындауда талқылауға және диалогқа ықпал етті және оқушылар бойынан қызығушылықты оятты.

«Менің ойым» әдісін қолдану оқушылар дың өз ойларын емін-еркін жеткізе алуларына жол ашты, олардың тіл байлығы дамыды

Сабақтың негізгі мақсаты есептеу техникасының дамуы мен перспективасы жөнінде әңгімелеу болатын. Оқушылар осы туралы толық мәлімет алып шықты.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2019
846
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі