|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік жүйелер және желілер |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жапар И.Е. |
|||
|
Күні |
17.09.2025 ж |
|||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Есептеу техникасының даму тарихы |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1 компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелейді |
|||
|
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Бағдарламалық қамтамасыз етумен тұрақты жұмыс, алгоритмдеу, бағдарламалау, деректерді өңдеу және визуали- зациялау арқылы қалыптасады. Күтілетін нәтижелер: білім алушылар өз жұмысын жоспарлайды, жүйелі және мұқият орындайды, оқу мен тәжірибеде АКТ-ны тиімді қолдана алады. |
|||
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Психологиялық ахуал <<Мен бәріне>> әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жылы тілек айтады
3. Топқа бөлу <<Аяқ іздері> әдісі арқылы оқушылар арқылы топтарға бөлінеді
4.Уй тапсырмасын пысықтау << Өткенді еске түсірейік >> әдісі арқылы 1. Интернетте жұмыс істеу барысында сақталатын қандай қауіпсіздік ережелерін білесіңдер? 2. Интернетке тәуелділік деген не? 3. Интернетке тәуелділіктің қандай себептерін білесіңдер? 4. Интернетке тәуелділік проблемаларын шешу әдістері қандай? |
1.Мұғаліммен амандасады. 2 Оқушылардың көңіл күйлері көтеріледі.
3. Аяқ іздері арқылы топтарға бөлінеді
4. Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұраққа жауап береді |
Дескриптор -Үй жұмысын талдап сұрақтарға жауап береді -2 балл |
Оқулық «Арман ПВ» Слайд Аяқ іздерінің суреттері |
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Жаңа сабақ түсіндіру
1-тапсырма Топтық жұмыс ЖИ мен тапсырма Әдіс-тәсіл: «INSERT» + «Тimeline құрастыру» + Жасанды интеллектпен өзара әрекет (оқушылар белгілі мәліметтерге өз ойларын қосып, жаңасын табады, ChatGPT көмегімен салыстыру жасайды) Топтарға мынадай сұрақтар мен әрекеттер беріледі: 1-топ: Тапсырма: - Интернеттен ақпарат алып, Ада Лавлейс пен Чарльз Бэббиджтің үлесін зерттеу - ЖИ-ге: «Ада Лавлейс пен қазіргі заманғы программалаушылардың айырмашылығы неде?» деп сұрау Тimeline (плакат/постер) маңызды жылдарды белгілеу 2-топ: Тақырып: Есептеу құрылғыларының эволюциясы Тапсырма: - Ежелгі құрылғылар ( есеп шоты, логарифм сызғышы) туралы қысқаша жазу - ЖИ-ден сұрау: «Логарифм сызғышы бүгінгі калькулятормен қалай салыстырылады?» - Суреттермен Тimeline құрастыру 3-топ: Тақырып: Электронды компьютерлер және заманауи AI Тапсырма: 1940–2020 аралығындағы компьютерлерді сипаттау - ЖИ-мен: «Компьютер болашағы қандай болады?» сұрауын жасап, жауабын топта талдау - Инфографика жасап, сынып алдында қорғау 2-тапсырма Жұптық жұмыс Функционалдық сауаттылық «Көршіңмен талқыла» 3.Егер сенде екі нұсқа ұсынылса: а) Қазіргі ноутбук ә) 1946 жылғы ENIAC компьютері Қайсын таңдайсың? Таңдауыңды 3 себеппен түсіндір.** 3- тапсырма Жеке жұмыс Компютермен жұмыс «Дизайн-студия» әдісі арқылы әр оқушы өзін дизайнер ретінде сезініп, жеке презентация дайындайды.
EБҚЕ бар балалар үшін тапсырма
Сергіту сәті Бірге компютерде көп уақыт отырғанда жасалатын жаттуғарды жасап бой сергітейік
Сабақты қорытындылау 4- тапсырма <<Тақтадағы сұрақтар> бойынша сұрақтарға жасап береді |
Мұғалімді тындайды 1- тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды. 3-тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Сергіту сәтін жасайды 4- тапсырманы орындайды |
Дескриптор - Интернеттен ақпарат алып, Ада Лавлейс пен Чарльз Бэббиджтің үлесін зерттейді -Ежелгі құрылғылар ( есеп шоты, логарифм сызғышы) туралы қысқаша жазады - 1940–2020 аралығындағы компьютерлерді сипаттайды 2 балл Дескриптор: - Берілген тапсырма бойынша таңдауыңды 3 себеппен түсіндір. 2 балл Дескриптор: Есеп шоттың даму тарихы туралы 4–5 слайдтан тұратын презентация жасайды - Интернеттен қосымша ақпараттар мен суреттер тауып, презентацияда қолданады 2 балл Дескриптор Тапсырманы орындайды Дескриптор: Тақтадағы сұрақтар ойыны бойынша сұрақтарға жауап береді -2 балл |
презентация Оқулық, А-4 парақша, маркер, смаликтер ЖИ Дәптер, оқулық тапсырма Ноутбук, оқулық тапсырма https://1drv.ms/p/c/fc2d1b0e20865fd1/EUue_0uU0DxAkn0SZcNbzDcBPHeJM0jiDzCqpp7rpRE9GQ?e=RfytJC |
|
Сабақтың соңы 5 мин Бағалау |
Рефлекция. «Пирамида» арқылы оқушылар өз өздерін бағалайды
10 балдық жүйемен бағаланады |
Өзін-өзі бағалайды |
Жалпы 10 балл жинайды |
Слайд/плакат |
|
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есептеу техникасының даму тарихы
Есептеу техникасының даму тарихы
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік жүйелер және желілер |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жапар И.Е. |
|||
|
Күні |
17.09.2025 ж |
|||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Есептеу техникасының даму тарихы |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1 компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелейді |
|||
|
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
Бағдарламалық қамтамасыз етумен тұрақты жұмыс, алгоритмдеу, бағдарламалау, деректерді өңдеу және визуали- зациялау арқылы қалыптасады. Күтілетін нәтижелер: білім алушылар өз жұмысын жоспарлайды, жүйелі және мұқият орындайды, оқу мен тәжірибеде АКТ-ны тиімді қолдана алады. |
|||
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Психологиялық ахуал <<Мен бәріне>> әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жылы тілек айтады
3. Топқа бөлу <<Аяқ іздері> әдісі арқылы оқушылар арқылы топтарға бөлінеді
4.Уй тапсырмасын пысықтау << Өткенді еске түсірейік >> әдісі арқылы 1. Интернетте жұмыс істеу барысында сақталатын қандай қауіпсіздік ережелерін білесіңдер? 2. Интернетке тәуелділік деген не? 3. Интернетке тәуелділіктің қандай себептерін білесіңдер? 4. Интернетке тәуелділік проблемаларын шешу әдістері қандай? |
1.Мұғаліммен амандасады. 2 Оқушылардың көңіл күйлері көтеріледі.
3. Аяқ іздері арқылы топтарға бөлінеді
4. Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұраққа жауап береді |
Дескриптор -Үй жұмысын талдап сұрақтарға жауап береді -2 балл |
Оқулық «Арман ПВ» Слайд Аяқ іздерінің суреттері |
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Жаңа сабақ түсіндіру
1-тапсырма Топтық жұмыс ЖИ мен тапсырма Әдіс-тәсіл: «INSERT» + «Тimeline құрастыру» + Жасанды интеллектпен өзара әрекет (оқушылар белгілі мәліметтерге өз ойларын қосып, жаңасын табады, ChatGPT көмегімен салыстыру жасайды) Топтарға мынадай сұрақтар мен әрекеттер беріледі: 1-топ: Тапсырма: - Интернеттен ақпарат алып, Ада Лавлейс пен Чарльз Бэббиджтің үлесін зерттеу - ЖИ-ге: «Ада Лавлейс пен қазіргі заманғы программалаушылардың айырмашылығы неде?» деп сұрау Тimeline (плакат/постер) маңызды жылдарды белгілеу 2-топ: Тақырып: Есептеу құрылғыларының эволюциясы Тапсырма: - Ежелгі құрылғылар ( есеп шоты, логарифм сызғышы) туралы қысқаша жазу - ЖИ-ден сұрау: «Логарифм сызғышы бүгінгі калькулятормен қалай салыстырылады?» - Суреттермен Тimeline құрастыру 3-топ: Тақырып: Электронды компьютерлер және заманауи AI Тапсырма: 1940–2020 аралығындағы компьютерлерді сипаттау - ЖИ-мен: «Компьютер болашағы қандай болады?» сұрауын жасап, жауабын топта талдау - Инфографика жасап, сынып алдында қорғау 2-тапсырма Жұптық жұмыс Функционалдық сауаттылық «Көршіңмен талқыла» 3.Егер сенде екі нұсқа ұсынылса: а) Қазіргі ноутбук ә) 1946 жылғы ENIAC компьютері Қайсын таңдайсың? Таңдауыңды 3 себеппен түсіндір.** 3- тапсырма Жеке жұмыс Компютермен жұмыс «Дизайн-студия» әдісі арқылы әр оқушы өзін дизайнер ретінде сезініп, жеке презентация дайындайды.
EБҚЕ бар балалар үшін тапсырма
Сергіту сәті Бірге компютерде көп уақыт отырғанда жасалатын жаттуғарды жасап бой сергітейік
Сабақты қорытындылау 4- тапсырма <<Тақтадағы сұрақтар> бойынша сұрақтарға жасап береді |
Мұғалімді тындайды 1- тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды. 3-тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Сергіту сәтін жасайды 4- тапсырманы орындайды |
Дескриптор - Интернеттен ақпарат алып, Ада Лавлейс пен Чарльз Бэббиджтің үлесін зерттейді -Ежелгі құрылғылар ( есеп шоты, логарифм сызғышы) туралы қысқаша жазады - 1940–2020 аралығындағы компьютерлерді сипаттайды 2 балл Дескриптор: - Берілген тапсырма бойынша таңдауыңды 3 себеппен түсіндір. 2 балл Дескриптор: Есеп шоттың даму тарихы туралы 4–5 слайдтан тұратын презентация жасайды - Интернеттен қосымша ақпараттар мен суреттер тауып, презентацияда қолданады 2 балл Дескриптор Тапсырманы орындайды Дескриптор: Тақтадағы сұрақтар ойыны бойынша сұрақтарға жауап береді -2 балл |
презентация Оқулық, А-4 парақша, маркер, смаликтер ЖИ Дәптер, оқулық тапсырма Ноутбук, оқулық тапсырма https://1drv.ms/p/c/fc2d1b0e20865fd1/EUue_0uU0DxAkn0SZcNbzDcBPHeJM0jiDzCqpp7rpRE9GQ?e=RfytJC |
|
Сабақтың соңы 5 мин Бағалау |
Рефлекция. «Пирамида» арқылы оқушылар өз өздерін бағалайды
10 балдық жүйемен бағаланады |
Өзін-өзі бағалайды |
Жалпы 10 балл жинайды |
Слайд/плакат |
|
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

























