Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«Нұр-Орда»бастауыш мектебі ЖШС
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Көбейту және бөлу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Абдурахманова Айнур Баратбаевна |
|
|
Күні: |
26.09.2025 |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны:11 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Есепті модельдеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.5.1.1 2-3 амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Есеп бойынша өрнек құруды үйренесің. 2-3 амалмен орындалатын есепті қысқаша жазба түрінде модельдейсің. |
|
|
Құндылық |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК АЙЫ Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне-өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялықахуалорнату. Айна әдісі Менің сүйікті оқушым |
Оқушылар сабаққа назар аударады. Оқушылар айнаға қарап өздерін көреді |
|
Айна салынған қорапша |
|
ҮТ: 5 мин Сабақтың ортасы 12 мин Сергіту сәті 1 мин 10 мин 10 мин |
ҮТ тексеру : 8) Егер оқушы өрнектердің мәнін амалдар бойынша есептеген болса, онда ол қандай өрнектің мәнін тапқанын анықта. 500+18:3=506 (35-23):2=6 5*(27:3)=45 Жаңа сабақ Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну ҰЖ :1- тапсырма «Кім жылдам » 1) Сандарды кему ретімен жазып мақалды оқы. 250000, 200000,190000, 189000, 180000, 155000. Жауынмен жер көгереді, Батамен ел көгереді. Анықта. 2-есеп. Есепті оқы. Есептің амалдар бойынша қалай шығарылғанына қара. Өрнектерді қарастыр, амалдардың орындалу тәртібін көрсет. Олардың қайсысы берілген есепке қатысты екенін анықта. (6*5+5):7 6*5+5*7 (6+5:5):7 1)6*5=30 1)6*5=30 1)5:5=1 2)30+5=35 2)5*7=35 2)6+1=7 3)35:7=5 3)30+35=65 3)7:7=1 Ж: (6*5+5):7 өрнегі берілген есепке қатысты. Топтық жұмыс . 3-есеп . Есептерге өрнектер құрып шығар 1-топ 1 - ктапта – 20 бет 2 -кітапта – 12бет Күніне 4 бет оқып - ? күнде Ш: (20 + 12): 4 =8 2-топ Ж Ертегі - ? 423 артық Ш: 145 + 423 = 568 3-топ Бірінші күні – 60 Е Үшінші күні - ? 12 артық Ш: (60 – 27) +12= 33 + 12 =45
ЕБҚ оқушыға тапсырма : 3-есеп б) 18+18:2= 27 ертегі 4-есеп .Өзбеттік жұмыс . Сандарды өсу ретімен жазып мақалды оқы. 100000, 105000, 110000, 111000, 120000, 130000, 150000, 200000 Тау мен тасты су бұзар, Адамзатты сөз бұзар. Тақтамен жұмыс . 5-есеп . Өрнектерді баған түрінде жаз. Есепте. (1000 – 360) – (890 – 375) = 640 – 515= 125 (900 – 738) + (469 + 37) =162 + 506= 668 781 – (594 -546) -138 = 781 – 48=733-138=595 376 + (434 -254) +329= 376 + 180= 556+329=885 Қорытындылау 6-есеп . Егер оқушы өрнектердің мәнін амалдар бойынша есептеген болса, онда ол қандай өрнектің мәнін тапқанын анықта. (13+15):4=7 6*3+4*9=54 (28+7)+18:2=44 |
Сандарды кему ретімен жазып мақалды оқиды.
Есептің амалдар бойынша шығарылу жолын қарастырып, амалдардың орындалу тәртібін көрсетеді. -Өрнектердің қайсысы берілген есепке қатысты екенін анықтайды. - Есептерге өрнектер құрып шығарады. Есептің шартын жазады . Өрнек құрастырып мәнін есептейді
Есептерге өрнектер құрып шығарады. Есептің шартын жазады . Өрнек құрастырып мәнін есептейді
Сандарды өсу ретімен жазып мақалды оқиды. - Мақал таңдап, сандар арқылы көрсетеді.
Өрнектерді баған түрінде жазады Есептейді
- Өрнектер мәнінің амалдар бойынша есептелуіне қарап негізгі берілген өрнекті табады. |
Дескриптор : 1.өрнектің мәнін табады .
Дескриптор : 1. Сандарды кему ретімен жазып мақалды оқиды 1б.
Дескриптор : 1.өрнекті таңдайды 1б
Дескриптор : 1. есептің шартын құрастырады 1б 2.Есептерге өрнектер құрып шығар 2 б
Мадақтау .
Дескриптор : 1. Сандарды өсу ретімен жазып мақалды оқиды 1б Дескриптор : 1.өрнекті баған түрінде жазады 1б 2.өрнектің мәнін табады 2 б Дескриптор : 1.өрнектің мәнін анықтайды 1б Бағалау : 1-10 б |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау. Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Бүгін қандай ұғыммен таныстың? -Сабақтың мақсатына жеттің бе ? - Не қиын болды ? Үйге тапсырма : Рефлексия: 5-есеп 49бет 781 – (594 -546) -138 = 781 – 48=733-138=595 376 + (434 -254) +329= 376 + 180= 556+329=885
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе |
Қорытынды бағалау |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есепті модельдеу
Есепті модельдеу
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«Нұр-Орда»бастауыш мектебі ЖШС
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Көбейту және бөлу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Абдурахманова Айнур Баратбаевна |
|
|
Күні: |
26.09.2025 |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны:11 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Есепті модельдеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.5.1.1 2-3 амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Есеп бойынша өрнек құруды үйренесің. 2-3 амалмен орындалатын есепті қысқаша жазба түрінде модельдейсің. |
|
|
Құндылық |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК АЙЫ Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне-өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялықахуалорнату. Айна әдісі Менің сүйікті оқушым |
Оқушылар сабаққа назар аударады. Оқушылар айнаға қарап өздерін көреді |
|
Айна салынған қорапша |
|
ҮТ: 5 мин Сабақтың ортасы 12 мин Сергіту сәті 1 мин 10 мин 10 мин |
ҮТ тексеру : 8) Егер оқушы өрнектердің мәнін амалдар бойынша есептеген болса, онда ол қандай өрнектің мәнін тапқанын анықта. 500+18:3=506 (35-23):2=6 5*(27:3)=45 Жаңа сабақ Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну ҰЖ :1- тапсырма «Кім жылдам » 1) Сандарды кему ретімен жазып мақалды оқы. 250000, 200000,190000, 189000, 180000, 155000. Жауынмен жер көгереді, Батамен ел көгереді. Анықта. 2-есеп. Есепті оқы. Есептің амалдар бойынша қалай шығарылғанына қара. Өрнектерді қарастыр, амалдардың орындалу тәртібін көрсет. Олардың қайсысы берілген есепке қатысты екенін анықта. (6*5+5):7 6*5+5*7 (6+5:5):7 1)6*5=30 1)6*5=30 1)5:5=1 2)30+5=35 2)5*7=35 2)6+1=7 3)35:7=5 3)30+35=65 3)7:7=1 Ж: (6*5+5):7 өрнегі берілген есепке қатысты. Топтық жұмыс . 3-есеп . Есептерге өрнектер құрып шығар 1-топ 1 - ктапта – 20 бет 2 -кітапта – 12бет Күніне 4 бет оқып - ? күнде Ш: (20 + 12): 4 =8 2-топ Ж Ертегі - ? 423 артық Ш: 145 + 423 = 568 3-топ Бірінші күні – 60 Е Үшінші күні - ? 12 артық Ш: (60 – 27) +12= 33 + 12 =45
ЕБҚ оқушыға тапсырма : 3-есеп б) 18+18:2= 27 ертегі 4-есеп .Өзбеттік жұмыс . Сандарды өсу ретімен жазып мақалды оқы. 100000, 105000, 110000, 111000, 120000, 130000, 150000, 200000 Тау мен тасты су бұзар, Адамзатты сөз бұзар. Тақтамен жұмыс . 5-есеп . Өрнектерді баған түрінде жаз. Есепте. (1000 – 360) – (890 – 375) = 640 – 515= 125 (900 – 738) + (469 + 37) =162 + 506= 668 781 – (594 -546) -138 = 781 – 48=733-138=595 376 + (434 -254) +329= 376 + 180= 556+329=885 Қорытындылау 6-есеп . Егер оқушы өрнектердің мәнін амалдар бойынша есептеген болса, онда ол қандай өрнектің мәнін тапқанын анықта. (13+15):4=7 6*3+4*9=54 (28+7)+18:2=44 |
Сандарды кему ретімен жазып мақалды оқиды.
Есептің амалдар бойынша шығарылу жолын қарастырып, амалдардың орындалу тәртібін көрсетеді. -Өрнектердің қайсысы берілген есепке қатысты екенін анықтайды. - Есептерге өрнектер құрып шығарады. Есептің шартын жазады . Өрнек құрастырып мәнін есептейді
Есептерге өрнектер құрып шығарады. Есептің шартын жазады . Өрнек құрастырып мәнін есептейді
Сандарды өсу ретімен жазып мақалды оқиды. - Мақал таңдап, сандар арқылы көрсетеді.
Өрнектерді баған түрінде жазады Есептейді
- Өрнектер мәнінің амалдар бойынша есептелуіне қарап негізгі берілген өрнекті табады. |
Дескриптор : 1.өрнектің мәнін табады .
Дескриптор : 1. Сандарды кему ретімен жазып мақалды оқиды 1б.
Дескриптор : 1.өрнекті таңдайды 1б
Дескриптор : 1. есептің шартын құрастырады 1б 2.Есептерге өрнектер құрып шығар 2 б
Мадақтау .
Дескриптор : 1. Сандарды өсу ретімен жазып мақалды оқиды 1б Дескриптор : 1.өрнекті баған түрінде жазады 1б 2.өрнектің мәнін табады 2 б Дескриптор : 1.өрнектің мәнін анықтайды 1б Бағалау : 1-10 б |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау. Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Бүгін қандай ұғыммен таныстың? -Сабақтың мақсатына жеттің бе ? - Не қиын болды ? Үйге тапсырма : Рефлексия: 5-есеп 49бет 781 – (594 -546) -138 = 781 – 48=733-138=595 376 + (434 -254) +329= 376 + 180= 556+329=885
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе |
Қорытынды бағалау |
шағым қалдыра аласыз














