Бөлім
|
Су – тіршілік көзі 114 - сабақ
|
Пәні:
|
Қазақ тілі
|
Күні:
|
15.04.2025ж
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Н.Дусбаева
|
Сынып:
3
«Ә»
|
Қатысқандар саны: 15
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Есептік және реттік сан
есім 111-сабақ
35-38 жат
|
Оқу бағдарламасы
на сәйкес оқыту мақсаттары
|
3.4.2.6 есептік және реттік
сан есімдердің айырмашылығын
анықтау;
3.2.3.1 мәтін
мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және
жауап беру;
|
Сабақтың
мақсаты
|
Есептік және реттік сан
есімдерді ажырату
Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастыру және жауап
беру
|
Құндылық
|
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға
және қоршаған ортаға ұқыптылықпен
қарау
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
кезеңі/уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
тар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал орнату.
«Қалай
сөйлейді?»
ойыны
Үй тапсырмасын
тексеру
33-жаттығу 82 –бет
«Ой қозғау» әдісі
Берілген сөздерді оқы.
Сан есімдерді тап
Сұрақ қой
Сабақтың тақырыбы
мен мақсатын хабарлау
|
Оқушылар сабаққа назар
аударады.
Тапсырманы тексертеді
Берілген сөздерді оқып, сан есімдерді
табады.
Оларға сұрақ қояды
|
Мадақтау
Жарайсың!,
Керемет!
Жақсы!
Талпын!
|
Сөздер жазылған қима
қағаздар
|
Сабақ
тың
ортасы
11 мин
|
1-тапсырма
Ұжымдық
жұмыс
«Біліміңді қолдан» әдісі
Мәтінді оқы.
Сұрақтарға жауап бер
ЕББҚ
Мәтін не
туралы?
Талқылау
сұрақтары:
1.Тастағы жазылған сөздің
мағынасын қалай түсіндің?
|
Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап
жазады
Сұраққа жауап
береді
|
Дескриптор:
-мәтіннің негізгі ойын
анықтайды-1б
-сұрақтарға жауап жазады
(4 еуден кем емес)-2б
-мәтіндегі қарамен берілген сан есімдерді
салыстырады-1б
ЕББҚ
Дескриптор:
-тапсырманы
орындайды
|
Оқулық
35-жаттығу
83
–бет
Таратпа
қаламсап
|
10
мин
Сергіту
сәті
2 минут
|
2-
тапсырма
Жеке
жұмыс
«Бинокль»
әдісі
Мәтінді көркем
жаз.
Сан есімдерді тап.
Олардың есептік немесе реттік екенін ажырат
ЕББҚ
Тапсырманы орындауда
қолдау көрсету
Талқылау
сұрақтары:
1.Реттік сан есімдерге
қандай жұрнақтар жалғанады?
|
Мәтінді көркем жазып,
сан есімдерді табады
Сұраққа жауап
береді
|
«Комментарий»
арқылы
Жұлдызшалар
Дескриптор:
-
әріптердің
бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай
жазады -1б
-есептік сан есімдерді
табады-1б
-ретттік сан есімдерді
табады-1б
ЕББҚ
Дескриптор:
-тапсырманы орындайды
|
Оқулық
36-жаттығу
84-бет
дәптер
қалам
|
10 мин
|
3 –
тапсырма
Жеке
жұмыс
«Із кесуші»
әдісі
Реттік сан есімдерді
сөз құрамына талда.
Реттік сан есімдерге
жалғанған қосымшаның екі түрлі (-ншы, -ыншы) болу себебін
түсіндір.
ЕББҚ
Тапсырманы орындауда
қолдау көрсету
Талқылау
сұрақтары:
1.Реттік сан есім
қандай сұраққа жауап береді?
|
Реттік сан есімдерді
сөз құрамына талдайды
Сұраққа жауап береді
|
«Отшашу» арқылы
бір-ірін бағалау
Дескриптор:
-реттік сан есімдердің
түбірін табады-1б
- реттік сан есімдердің
қосымшасын табады-1б
-
қосымшаның
екі түрлі болу себебін
түсіндіреді-1б
ЕББҚ
Дескриптор:
-тапсырманы
орындайды
|
Оқулық
37-жаттығу
84-бет
дәптер
қалам
|
Сабақтың
соңы
7 мин
|
Рефлексия
«Детальдарын қосу» әдісі
Жеке жұмыс істеу
кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету
үшін әр
оқушы
сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп
жеткізуі қажет.
Сөйлемі барынша
дұрыс және
нақты болуы керек.
Үйге тапсырма
38 –жаттығу 85-бет
|
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі
өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде
айтады
|
Мадақтау
Жарайсың!,
Керемет!
Жақсы!
Талпын!
|
|