Есептік және реттік сан есім 35-38 жаттығу

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Есептік және реттік сан есім 35-38 жаттығу

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі



Бөлім:

Су тіршілік көзі

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 3

Қатысқаны

Қатыспағаны

Тақырыбы

Есептік және реттік сан есім 35-38 жаттығу



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыттал-ған сұрақтар құрастыру және жауап беру;

3.4.2.6 есептік және реттік сан есімдердің айырмашылы-ғын анықтау;

3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу.

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету;

Сабақтың мақсаты

есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтайды және мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады, жауап береді.

Құндылық:«Еңбекқорлық пен

кәсіби біліктілік айы»



Дәйексөз:«Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар»


Мамандықтың ерекшеліктерін білу және адамдардың еңбегін құрметтеу;

Өз-өзіне қызмет ету және өзін-өзі ұйымдастыру дағдыларын қолдану;

отбасында және оқуда қажетті жұмыстарды жүйелі түрде тәртіпті және сапалы орындау;

нәтижеге жету мақсатын белгілеу және оны іске асыруды жоспарлау, ұйымдастыру және оған қол жеткізуге ұмтылу;

өз білімі мен дағдыларын дамыту үшін тыңғылықты жұмыс істеу.


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


Ұйымдастыру кезеңі



Киіз үй арқылы топқа бөлінеді

жапсырылған суреттерді толықтырып салады.


Жарайсыңдар!


Рисунок 1


5 минут















Үй тапсырмасы

34-жаттығу. Жұмбақты оқып, шешуін тап.

Дәмі де жоқ, түсі жоқ,

Пайдаланбас кісі жоқ. (су)

Жұмбақтың шешуіндегі сөзді сипатта. Сен бұл сөзбен қандай жұмбақ құрастырар едің?

Сылқ-сылқ күледі,

Аяғы жоқ, жүреді. (су)

Судың дәмі, иісі, түсі жоқ сұйық.

Өткенді пысықтау.

«Торсық» әдісі

1. Зат есім дегеніміз не?

2.Етістік дегеніміз не?

3. Негізгі етістік дегеніміз не? Мысал келтір.

4. Болымсыз етістік қалай жасалады?

5. Сын есім дегеніміз не?

6. Сан есім дегеніміз не?

Жұмбақтың шешуіндегі сөзді сипаттайды.






Кеселерді таңдап,сұрақтарға жауап береді




Дескриптор:

1. Жұмбақтың шешуіндегі сөзді сипаттайды.







ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын!



Сабақтың ортасы


5 мин



















8 мин



















10 мин










10 мин














































Сабақтың

соңы

5 мин


Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады

III. Жаңа тақырып.

Күй күмбірі

Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс.

35 - жаттығу.Мәтінді оқы.

Таза бұлақ

Жолаушылар қай жерде кездесті?

Жолаушылар бұлақтың басында кездесті.

Бұлақ қандай екен?

Бұлақ бір тастақ жерден шығып жатыр екен.

Бұлақ басындағы таста не деп жазылыпты?

Бұлақ басындағы тасқа "Ей, жолаушы болсаң осы таза бұлақтай бол!" деп жазыпты.

Бірінші жолаушы сөздің мағынасын қалай түсінді?

Бірінші жолаушы сөздің мағынасын - адал қызмет қыл, еш уақытта жалқауланып қалма, ақырында сен де мұратқа жетесің, -дегені деп түсінеді.

Екінші және үшінші жолаушы сөздің мағынасын қалай түсінгенін болжап көр.

Екінші жолаушы- біреуге жақсылық етсең, ол жақсылығыңды ешкімге міндет тепе, - дегені дейді.

Үшінші жолаушы - көңіліңді, бойыңды осы бұлақтай таза сақта, бұлаққа қарасақ күн түссе күннің , шөп түссе шөптің сәулесін көреміз, көңілің сол реңішті сыртқа ашық көрініп тұрсын дегені деп түсінемін,- дейді.

Ақыл сөздің мағынасын топта талқыла.

Ақыл адамды басқатіршілік иелерінен ерекшелейтін аса маңызды қасиет. Ақылдың екі деңгейі болады. Пайым және парасат.

Мәтіндегі қарамен берілген сан есімдерді салыстыр. Бұлардың бір-бірінен өзгешелігі неде деп ойлайсың?

Сан есімдер: Үш (есептік сан есім)

Бірінші (реттік сан есім)

Топпен жұмыс

«Алтын қақпа» әдісі

Жеке жұмыс «Қымыз ішеміз» әдісі

36-жаттығу. Мәтінді көркем жаз.

Есіл өзенінің тереңдігі – 2 метр. Кей жерлерде 18 метрге жетеді. Көктемде су деңгейі 10–11 метрге дейін көтеріледі.

Сан есімдерді тап. Олардың есептік немесе реттік екенін ажырат.

Сергіту сәті

Жұппен жұмыс

«Алтын сандық» әдісі

38-жатығу. Далада ойнап жүрген Жанат үйге жүгіріп кірді. Анасынан далада жаюлы тұрған кірлерді жинап алуын өтінді. Анасы түсінбей, себебін сұрады. Жанат қалай жауап берді деп ойлайсың?

Жанат - далада қатты жел тұрып, шаң болып жатыр, - деп жауап береді деп ойлаймын.

Сабақты пысықтау

«Сыйқырлы асықтар» әдісі

Сабақты қорытындылау.

Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Бүгін қандай ұғыммен таныстың?

-Сабақтың мақсатына жеттің бе ?

- Не қиын болды ?

Үйге тапсырма: 37-жаттығу. Реттік сан есімдерді сөз құрамына талда.

Бірінші, екінші, бесінші, алтыншы, жетінші, тоғызыншы, отызыншы.

Реттік сан есімдерге жалғанған қосымшаның екі түрлі (-ншы, -ыншы) болу себебін түсіндір.

Кері байланыс «Асық»

Рисунок 2

Сабақтың мақсатымен танысады


Слайд

Жаңа сабақты күймен ашады






Мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Екінші және үшінші жолаушы сөздің мағынасын қалай түсінгенін болжап көреді. Ақыл сөздің мағынасын топта талқылайды. Мәтіндегі қарамен берілген сан есімдерді салыстырады.


















Оқушылар сәйкестендіру тапсырмаларын орындайды.

Мәтінді көркем жазады. Сан есімдерді табады. Олардың есептік немесе реттік екенін ажыратады.


Сандықшаның ішіндегі қоржындағы тапсырманы орындайды



Қақпаны ашып тапсырманы орындайды




ЫЖ : Жанат - далада қатты жел тұрып, шаң болып жатыр, - деп жауап береді деп ойлаймын.


Асықтарды таңдап сұрақтарға жауап береді



Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды

Қолдарындағы асықтармен кері байланыс жасайды


Бағалу критерийі:

1.есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтайды және мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады, жауап береді.









Дескриптор:

1. Мәтінді оқиды.Сұрақтарға жауап береді.

2. Екінші және үшінші жолаушы сөздің мағынасын қалай түсінгенін болжайды

3.Ақыл сөздің мағынасын топта талқылайды.Мәтіндегі қарамен берілген сан есімдерді салыстырады.













Дескриптор:

Сұрақтарға тапсырманы сәйкестендіреді



Дескриптор:

Кеседегі сөйлемдерді толықтырып жазады


Дескриптор:

1.Мәтінді көркем жазады.

-қатесіз жазады

2.Сан есімдерді табады.

3.Олардың есептік немесе реттік екенін ажыратады.


Дескриптор:

Қоржындағы сұрақтарға жауап береді





Дескриптор:

Асықтағы тапсырмалаға жауап береді











Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ?

Бүгінгі сабақта не үйрендің ?

Қорытынды бағалау .

ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер


Оқулық.
















Оқулық

Дәптер
































дәптер











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.05.2025
122
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі