Есіл жағасындағы арман қала

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Есіл жағасындағы арман қала

Материал туралы қысқаша түсінік
Есіл жағасындағы арман қала
Материалдың қысқаша нұсқасы

40 орта мектеп

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Есіл жағасындағы арман қала

(сабақтың тақырыбы)

Бөлім

3-бөлім. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан. «ЭКСПО-2017». Синтаксис

Педагогтің аты -жөні

Утегулова Айала Нусипбаевна

Күні

23 қазан

Сынып: 9 Қазақ тілі

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есіл жағасындағы арман қала

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу;

9.2.3.1 мақала, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату

Сабақтың мақсаты

Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра біледі;

мақала, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт


Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау


Ресурстар


Сабақтың басы.

Ұйымдастыру кезеңі


5 минут

1)Амандасу, оқушылардың көңіл күйін сұрау;

2)Оқушыларды түгендеу;

3)Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.


Мұғаліммен амандасу;

Өткен тақырып бойынша өз ойларын айту;


Оқушылардың көңіл- күйін және сабаққа дайындығын ынталандыру;

Сабақта орындалатын тапсырмаларға сәйкес ҚБ мен таныстыру

Оқулық

56-57 беттер

Сабақтың ортасы

Жаңа материал меңгерту


15 минут







1)Бірлесіп орындалатын жұмыстарға берілген мәтіндік ақпараттармен танысады.

Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.


Талқылауға арналған сұрақтар:
Суреттегі елорданың келбетіне қарап, «арман қала» деп аталу себептерін түсіндіріңдер.

Барлық оқушылардың жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сұраққа жауап береді.



Бағалау критерийі Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра біледі;

Мақала, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады.

Ойлау деңгейінің дағдылары: қолдану



Оқулық



Жаңа материалды түсінгенін тексеру


20 минут



1-тапсырма. 72-беттегі 2-тапсырмадағы «Астана» өлеңін мұқият тыңдаңыз. «Төрт сөйлем» әдісі арқылы тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстырыңыз.

Пікір

Өлеңде көтерілген

мәселе бойынша өз

пікіріңізді білдіріңіз


Дәлел

Өз пікіріңізді

дәлелдеңіз


Мысал

Пікіріңізді өмірмен

байланыстырып,

мысал келтіріңіз


Қорытынды

Тақырып бойынша

қорытынды

шығарыңыз








Білім алушы

Ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстырады

Дескриптор:

- тыңдалған өлеңдегі ақпараттарға өз пікірін білдіреді; -1 б

- мәтіннен дәлел келтіреді; -1 б

- өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді; -2 б

- тақырып бойынша қорытынды шығарады. -1 б

Барлығы-5 б

Кері байланыс

ҚБ тапсырмасы


2-тапсырма. Мәтінді мұқият оқып, құрылымы мен рәсімделуін анықтаңыз


Әр елдің астанасы- мемлекеттің алтын бесігі болып табылады. Өйткені ол мемлекеттің бет-бейнесі, оның жүрегі. Ал біздің Елордамыз Астана күннен-күнге қарыштап дамып келеді. Ол- болашақтың қаласы, ел тәуелсіздігінің ордасы. Адамзат тарихында астанасын жаңартқан мемлекет аз емес. Ғасырлар бойғы бабалар арманын төрт-бес жылда Астанадай қала салған мемлекет болған емес. Біз Елбасының сындарлы саясатының арқасында жаңа ғасырға, мыңжылдыққа өркениетті ұлт, тарих сахнасында егеменді ел ретінде ендік. Әлемдік қауымдастықтың көшіне жеке, жаңаша керуен болып қосылдық.

2. Мәтін қандай жанрда жазылған? Дәлелдеңіз.

________________________________________________________________________________

Білім алушы

Мәтіннің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық

ерекшеліктерін ажыратады

Дескриптор:

- мәтіннің құрылымы мен рәсімделуін анықтайды;-2 б

- мәтіннің жанрын ажыратады; -2 б

- дәлелдер келтіреді. -1 б

Барлығы-5 б Кері байланыс

68-беттегі 2-тапсырма

Сабақтың соңы.

Сабақтың қорытындысы

5 минут


Рефлексия.

Орындалған тапсырмаға талдау жүргізу, пікір жазу және ұсыныстар беру;

1)Бағалау

2) неше балл жинағанын айту;

3)Оқушының прогресі туралы айту


Үйге тапсырма

74-бет 7-тапсырма

Тексерді ________



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.11.2025
15
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі