|
Бөлім: |
7.2 Қазақ хандығының XVI – XVII ғасырлардағы дамуы |
|
Педагогтің Т.А.Ә.: |
Бекжан Бағдат Серғазыұлы |
|
Күні: |
20.04.2026 |
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: ________ Қатыспағандар саны: ________ |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы бірлігінің нығаюы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
7.3.1.2 - Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін
анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Есім ханның мемлекетті басқарудағы реформаларын («Есім ханның ескі жолы») түсіндіру; «Қатаған қырғыны» және орталық билікті нығайту шараларын талдау. |
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру (7 мин) |
«Миға шабуыл». Есім ханның портреті мен «Еңсегей бойлы ер Есім» жырынан үзінді көрсету. Сыныпты «Бірлік», «Заң», «Тәртіп» топтарына бөлу. |
Жырды тыңдап, Есім ханның тұлғалық қасиетін сипаттайды. |
Мадақтау |
Слайд, аудио үзінді |
|
1-тапсырма (10 мин) |
«Тарихи дерек». «Есім ханның ескі жолы» заңдар жинағының негізгі баптарымен танысу. |
Топтар бұл заңдардың Қасым ханның заңдарынан айырмашылығы мен маңызын талдайды. |
«Жұлдызша» |
Үлестірме материал |
|
2-тапсырма (10 мин) |
«Тарихи оқиға». «Қатаған қырғыны» (1627 ж.) және Тұрсын ханның бүлігі туралы бейнеролик көрсету. |
Тұрсын ханның іс-әрекетіне баға беріп, мемлекет тұтастығының қалай сақталғанын түсіндіреді. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» |
Бейнематериал |
|
3-тапсырма (8 мин) |
«Сыртқы саясат». Есім ханның ойраттарға (қалмақтарға) қарсы соғыстары мен Түркістанды астана етуі. |
Картамен жұмыс: Қазақ хандығының астанасы ретінде Түркістанның маңызын дәлелдейді. |
Ұпай жинау |
Карта, постер |
|
4-тапсырма (5 мин) |
«Проблемалық сұрақ». Неліктен Есім хан билік еткен кезең «қазақ халқының нығаю дәуірі» деп аталады? |
Оқушылар Есім ханның ішкі бірлікті сақтаудағы рөлін қорытындылайды. |
«Бағдаршам» |
Интер. тақта |
|
Қорытынды (5 мин) |
Рефлексия. «Тазалық» әдісі (не үйрендім, не түсініксіз, нені алып тастаймын). |
Сабақты жинақтап, кері байланыс береді. |
ҚБ |
Стикерлер |
|
Үй тапсырмасы |
«Есім хан – заңгер және қолбасшы» тақырыбына салыстырмалы сипаттама жазу. |
Күнделікке жазады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ЕСІМ ХАН 6 СЫНЫП ҚМЖ
|
Бөлім: |
7.2 Қазақ хандығының XVI – XVII ғасырлардағы дамуы |
|
Педагогтің Т.А.Ә.: |
Бекжан Бағдат Серғазыұлы |
|
Күні: |
20.04.2026 |
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: ________ Қатыспағандар саны: ________ |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы бірлігінің нығаюы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
7.3.1.2 - Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін
анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Есім ханның мемлекетті басқарудағы реформаларын («Есім ханның ескі жолы») түсіндіру; «Қатаған қырғыны» және орталық билікті нығайту шараларын талдау. |
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру (7 мин) |
«Миға шабуыл». Есім ханның портреті мен «Еңсегей бойлы ер Есім» жырынан үзінді көрсету. Сыныпты «Бірлік», «Заң», «Тәртіп» топтарына бөлу. |
Жырды тыңдап, Есім ханның тұлғалық қасиетін сипаттайды. |
Мадақтау |
Слайд, аудио үзінді |
|
1-тапсырма (10 мин) |
«Тарихи дерек». «Есім ханның ескі жолы» заңдар жинағының негізгі баптарымен танысу. |
Топтар бұл заңдардың Қасым ханның заңдарынан айырмашылығы мен маңызын талдайды. |
«Жұлдызша» |
Үлестірме материал |
|
2-тапсырма (10 мин) |
«Тарихи оқиға». «Қатаған қырғыны» (1627 ж.) және Тұрсын ханның бүлігі туралы бейнеролик көрсету. |
Тұрсын ханның іс-әрекетіне баға беріп, мемлекет тұтастығының қалай сақталғанын түсіндіреді. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» |
Бейнематериал |
|
3-тапсырма (8 мин) |
«Сыртқы саясат». Есім ханның ойраттарға (қалмақтарға) қарсы соғыстары мен Түркістанды астана етуі. |
Картамен жұмыс: Қазақ хандығының астанасы ретінде Түркістанның маңызын дәлелдейді. |
Ұпай жинау |
Карта, постер |
|
4-тапсырма (5 мин) |
«Проблемалық сұрақ». Неліктен Есім хан билік еткен кезең «қазақ халқының нығаю дәуірі» деп аталады? |
Оқушылар Есім ханның ішкі бірлікті сақтаудағы рөлін қорытындылайды. |
«Бағдаршам» |
Интер. тақта |
|
Қорытынды (5 мин) |
Рефлексия. «Тазалық» әдісі (не үйрендім, не түсініксіз, нені алып тастаймын). |
Сабақты жинақтап, кері байланыс береді. |
ҚБ |
Стикерлер |
|
Үй тапсырмасы |
«Есім хан – заңгер және қолбасшы» тақырыбына салыстырмалы сипаттама жазу. |
Күнделікке жазады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз


